Εξετάσεις αίματος του Περρίτο! και ο Θεος βοηθός!!


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ρώτησα τον δικό μου (Μαραγκός) και μου είπε ότι "Είναι πολύ καινούργιο ακόμη, δεν έχει χρησιμοποιηθεί, δεν ξέρουμε κλπ.". :(
και εμένα αυτό με φοβίζει λίγο και τι παρενέργειες έχει.. επισης ξέρουμε αν κάνει για σκυλιά που ήδη έχουν κάνει θεραπεία με μιλτεφοραν? απο την αλλη αν κυκλοφορεί καιρό στο εξωτερικό ίσως κάνει δουλειά..
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Αν γυρίσω ένα χρόνο πίσω δεν έχει καμία σχέση σίγουρα ..και εμφανισιακά και σύμφωνα με τις εξετάσεις αίματος του.. Είμαι υστερική και υπερπροστατευτική το ξέρω :( αγχώνομαι μήπως πάθει κάτι σε βαθμό που και ο περριτο νομίζω θα με βρίζει απο μέσα του πολλές φορές. 9 μήνες είμαι συνέχεια απο πάνω του σε σημείο να ξυπνάω ΄μες στην νύχτα για να βλέπω αν αναπνέει.. μήπως χρειάζομαι έγώ τον γιατρο τελικα?? :eyecrazy:
αρα παει καλυτερα ....Αυτο μετραει.

Εσυ πρεπει να ηρεμησεις ... κ γω ετσι ημουν στην αρχη αλλα μετα ηρεμησα, δεν κερδιζεις κατι, εσυ 9 μηνες? θα κοντευεις να τρελαθεις:)
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
αρα παει καλυτερα ....Αυτο μετραει.

Εσυ πρεπει να ηρεμησεις ... κ γω ετσι ημουν στην αρχη αλλα μετα ηρεμησα, δεν κερδιζεις κατι, εσυ 9 μηνες? θα κοντευεις να τρελαθεις:)
Ας γίνει καλά και ας πάω με υποτροφία στο Δαφνί... :p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ας γίνει καλά και ας πάω με υποτροφία στο Δαφνί... :p
Να κανονίσουμε ομαδικά sessions ψυχοθεραπείας να μας έρχεται πιο οικονομικά:
"Γειας σας με λένε vrmode και δεν είμαι καλά. (χειροκρότημα)."

(Και η mareco λίγο παραπέρα με το βούρδουλα...)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
neneia, πέρα από τον τίτλο, η ασθένεια έχει επηρρεάσει, έστω και στο ελάχιστο, τα ζωτικά όργανα του Περρίτο; Από τα γραπτά σου μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Αν όντως έχω καταλάβει σωστά, τότε απλά χαλάρωσε γιατί ΚΑΙ αφήνεις μαύρα συννεφάκια πάνω στις όμορφες στιγμές που μπορείτε να περάσετε(κι από τις φώτο που είχες βάλει, περνάτε) ΚΑΙ ο σκύλος εισπράτει το άγχος σου και είναι κρίμα αν είναι αναίτιο ΚΑΙ προσκαλείς τον άτιμο το Μέρφυ στην παρέα σας.

Χαλάρωσε, do not panic και ευχαριστήσου την όμορφη σχέση σας με το σκύλο. Κάτι ξέρει ο γιατρός και σου λέει ένα σκέτο "όλα καλά" ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
neneia σε πιο γιατρό πας; Για να δούμε αν ανήκει στην κατηγορία "Μιλάει/Δεν μιλάει/Πως ψάχνει" κλπ.
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
neneia σε πιο γιατρό πας; Για να δούμε αν ανήκει στην κατηγορία "Μιλάει/Δεν μιλάει/Πως ψάχνει" κλπ.
Ακριβος λεγεται και ειναι στο Περιστέρι. Γενικά δεν έχω παράπονο. Είναι πολύ καλός στις τιμές του και δείχνει ενδιαφέρον. Ήθελα καποιον κοντά στο σπίτι μου γιατι πολλά συμβαίνουν τελευταία και ο συγκεκριμένος με βολεύει. Επισης πρέπει να πω πως έχω περάσει απο σχεδόν όλους τους κτηνιατρους του Περιστερίου κατα καιρούς και έχω τα παράπονα μου.. Σκέφτομαι όμως πολύ σοβαρά να πάρω τις εξετάσεις του και να πάω στον Κτενά να πάρω μια δεύτερη γνώμη..
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Σημερα πήρα τις εξετάσεις αίματος του Περρίτο. Δεν ξέρω αν έχω αγχωθεί χωρις λόγο αλλά είπα να σας πω τα αποτελέσματα μπας και κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να μας πει μια γνώμη. Η γενική αίματος είναι τέλεια όπως πάντα εκτός απο τα αιμοπετάλια που είναι λίγο χαμηλα. Νεφρά, συκώτι τέλεια! καναμε για τίτλο καλαζάρ να δούμε αν εχει πέσει και είναι ακόμα σταθερός 1/800 9 μήνες σχεδόν μετά την θεραπεία με milteforan. Επίσης βγήκε θετικός σε ερλίχια 1/50! Τι γίνεται ας μου πει κάποιος γιατί θα τρελαθώ. Ο τίτλος γιατί δεν πέφτει? Είχαμε το καλαζάρ θα έχουμε και ερλίχια τώρα? δεν μπορώ να καταλάβω. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος. Μου είπε πως δεν κάνουμε τπτ παραπάνω απο αυτά που κάναμε .. δλδ zylapour μονο και οτι ο τίτλος της ερλίχιας δεν ειναι τπτ. Μου έρχεται να τον βουτήξω όπως είναι μαζί με τις εξετάσεις του και να χτυπάω όλες τις πόρτες των κτηνιατρείων!
Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, αφού νεφρά και συκώτι είναι ok μην ανησυχείς. Το milteforan σε κάποια σκυλιά δεν κάνει τίποτα, οπότε δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και εναλλακτική θεραπεία, όπως το Glucantime ή το νέο Leisguard.
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ερώτηση δεν ξέρω απλά ρωτώ μετά από 9 μήνες δεν μπορείς νατου κάνεις πάλι θεραπεία . Από ότι γνωρίζω η θεραπεία σκοτώνει τι λεισμανεια αντην επαναλάβεις δε θα σκοτώσει και ότι κράτα το ζηλαπουρ να το πω σε καταστολή.
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ'οσο ξέρω μπορώ να την επαναλάβω. Δεν ξέρω σε πόσο χρονικό διάστημα απο την προηγούμενη θεραπεία μπορεί να γίνει αυτό.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ιφιγενεια θα σου πω κι εγω να μην πανικοβαλεσαι. Και δεν μιλαω εκ του ασφαλους! Ο Λανς οταν ξεκινησε τη θεραπεια ειχε τιτλο 1/800 και 5 μηνες μετα τη θεραπεια ειχε 1/1600. Εγω πηγα να σκασω αλλα ο γιατρος ηταν καθησυχαστικοτατος! Κλινικα συμπτωματα μηδεν στο σκυλο μας αρα μας ειπε να περιμενουμε την επομενη εξεταση στο εξαμηνο για την οποια εχουμε ραντεβου στο τελος της εβδομαδας.

Επισης τον ρωτησα για το καινουριο leisguard , το εψαξε λιγο και με πηρε τηλεφωνο να μου πει οτι δεν ειναι καινουριο σαν φαρμακο, πουλιεται κανονικα στα φαρμακεια ως ανρωπινο φαρμακο κατα της ναυτιας (αν θυμαμαι καλα και ισως και κατι ακομη) κι αν θελω να μου το γραψει και να δωσουμε αυτο υπολογιζοντας τη δοση. Κι οτι πιστευει οτι δεν θα βλαψει το σκυλο ειτε δουλεψει κατα του καλαζαρ ειτε οχι. Και πολυ φθηνοτερο απο το leisguard.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Όλοι οι ψύχραιμοι εδώ μαζευτήκαμε...:p
Μετρήστε με και μένα στους ψύχραιμους!! Και εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Το γεγονός ότι οι βιοχημικές και οι λοιπές εξετάσεις, καθώς και το δείγμα από τους λεμφαδένες βγήκαν καλές μάλλον είναι σε καλό δρόμο.
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εμένα με ενοχλεί ότι ο κτηνίατρος μου δεν κάθεται να συζητήσουμε για τις όποιες επιλογές έχουμε. Να με ενημερώσει για το αν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για τον Περριτο. Δεν ξέρω αν έχει εμπειρία πάνω σε θέματα καλαζάρ δυστηχως και γι'αυτο θέλω να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Ο μόνος λόγος που τον επέλεξα ήταν το ότι ειναι δίπλα στο σπίτι μου και ότι αν συμβεί κάτι (χτυπάω ξύλο) θα τον δει σε 5 λεπτα. Χωρίς να θέλω να μειώσω τον ίδιο σαν επαγγελματία ή το έργο του νιώθω ότι δεν με καλύπτει σε αυτό το θέμα. Μου έδωσε μια φίλη το τηλ της κτηιάτρου της η οποία έχει περιθάλψει πολλά αδέσπωτα και έχει μεγάλη εμπειρία σε θέματα καλαζαρ μήπως βγάλω μια άκρη.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλα κανεις και δεν επαναπαυεσαι και συνεχιζεις να το ψαχνεις αλλα εφοσον οι βιοχημικες εξετασεις του ειναι καλες και ο σκυλος εχει εμφανεστατη βελτιωση, μην ταραζεσαι. Ψαξου με ηρεμια για να εισαι απλως ενα βημα μπροστα απο τα πραγματα, οσο γινεται. ;-)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf