Επέμβαση δυσπλασίας


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Δεν υπάρχει τίποτα που να αποδεικνύει ότι το πήρα από αυτόν και το χειρότερο είναι ότι μου λέει ότι εγώ δεν έκανα κάτι καλά.Το ότι ο κτηνίατρος λέει ότι είναι γονιδιακό δεν μετράει...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
perla said:
Να΄μαι πάλι.Από την τρίτη μέρα άρχισε να πατάει το πόδι αλλά έχει πέσει 3 φορές που άκουσε κάτι και πήγε να σηκωθεί απότομα και φυσικά γλύστρισε.Έχω κάνει το καθιστικό τσαντήρι με τόσα που έχω στρώσει στο πάτωμα αλλά και πάλι γλυστράει
πώς της το εχει δεσει? εχεις καμμια φωτο μηπως?
crate πηρες?
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Crate πήρα γιατί δεν γινόταν διαφορετικά αλλά την βάζω μόνο όταν λείπω.Ευτυχώς που είναι μεγάλο γιατί το Σ/Κ που την μάθαινα να μπαίνει μέσα μέχρι και εγώ μπήκα για λίγο.Δεν είναι δεμένο το ποδαράκι.Μόνο τα ράμματα έχει και το πατάει λίγο αλλά μετά κάθεται.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ενταξει.
μην ανησυχεις, δε θα φυγει απο τη θεση του...
στο λεω ετσι γιατι και εγω σε κατασταση πανικου ημουν, αλλα τελικα δεν ηταν τοσο ευθραυστο οσο νομιζα.

φυσικα μην την ενθαρρυνεις να τρεχει και να πηδαει, το ξερεις αυτο.
και προσπαθησε να το προλαμβανεις. αμα ξερεις οτι καποιος θα ερθει, κατι θα της κινησει την προσοχη και θα κανει αποτομες-επικινδυνες κινησεις, βαζε την στο crate απο πριν. για τουλαχιστον τις πρωτες 25 μερες, αυτα πρεπει να αποφευγονται συνεχεια.

εχεις στρωμενα χαλια κατω?
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Χαλιά, καλύμματα καναπέ, τραβάω από δω και από κει τα έπιπλα για να μην την αφήνω να περνάει και την περισσότερη ώρα κάθομαι στο πάτωμα δίπλα της για να την προλάβω αν κάνει απότομη κίνηση να τρέξει.Αλλά τρεις φορές μου ξέφυγε, σηκώθηκε απότομα και έπεσε.
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Εσένα έτυχε καμιά φορά να γλυστρίσει ;
Και κάτι άλλο.Μου είπε ο κτηνίατρος να της αρχίσω από σήμερα τις ασκήσεις στο πόδι και σε είκοσι μέρες να πάμε για το άλλο.Εσύ πότε ξεκίνησες τις ασκήσεις και πότε έγινε η επέμβαση στο δεύτερο πόδι.Διάβασα ότι το κολύμπι είναι καλή άσκηση οπότε μόλις βγάλει τα ράμματα θα γεμίζω την μπανιέρα και θα την βάζω μέσα
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
perla said:
Εσένα έτυχε καμιά φορά να γλυστρίσει ;
Και κάτι άλλο.Μου είπε ο κτηνίατρος να της αρχίσω από σήμερα τις ασκήσεις στο πόδι και σε είκοσι μέρες να πάμε για το άλλο.Εσύ πότε ξεκίνησες τις ασκήσεις και πότε έγινε η επέμβαση στο δεύτερο πόδι.Διάβασα ότι το κολύμπι είναι καλή άσκηση οπότε μόλις βγάλει τα ράμματα θα γεμίζω την μπανιέρα και θα την βάζω μέσα
εμενα ετυχε να γλιστρισει και τις 3 φορες την πρωτη μερα της επεμβασης. πανικοβαλλοταν επειδη κοντευε να σκασει!!! δεν ηξερε πού να κανει τις αναγκες του, επαιρνε βλεμμα "βοηθεια, κατουριεμαι!!!!!!!", τα εκανε οπου ναναι την 1η φορα και ετρεχε απο το ξαλαφρωμα. καλα οταν λεω ετρεχε, εννοω 1μιση μετρο παρα περα. απο κει και μετα επιανε το νοημα, οτι αυτο τον καιρο τα κανουμε μεσα, σε εφημεριδα. και ολα οκ.

ασκησεις κανενας δε μας εδειξε να κανουμε :shock: :shock:
και τις 3 επεμβασεις σε διαφορετικα μερη τις καναμε. και κανεις δεν ανεφερε ασκησεις.

μετα απο 1μιση μηνα καναμε τη 2η επεμβαση στο ισχιο.

μπορεις να πεις λιγα λογια για τις ασκησεις?
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Λοιπόν, ο κτηνίατρος μου είπε ότι θα πρέπει να πιάνω το πόδι της και να το λυγίζω και να το προεκτείνω.Φαντάσου την άσκηση που κάνουμε εμείς για τους κάτω κοιλιακούς.Φέρνεις το γόνατο προς το στήθος και μετά τεντώνεις το πόδι προς τα κάτω.Επίσης άλλη μία άσκηση που διάβασα είναι η κίνηση όπως όταν κάνουμε ποδήλατο.Μόνο με αυτές τις κινήσεις αναπτύσσεται ο μυς και με το περπάτημα.Ακόμα και όταν γίνονται καλά και μπορούν να τρέξουν ΔΕΝ γυμνάζονται.Το περπάτημα κάνει δουλειά
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
μαλιστα, πολυ ομορφα. λογικο το βρισκω.
κανε ηρεμες κινησεις μην την πονεσεις. και ναι το κολυμπι ειναι τελεια ασκηση!!! αλλα....... στη μπανιερα??? :roll: θα θελει πιστευεις? ή θα φοβαται και θα προσπαθει να βγει? κανε μια προσπαθεια, και βλεπεις. α! επισης, στειλε μου ενα πμ, σε ποιον χειρουργο κατεληξες τελικα :)

παντως εμεις τετοιες ασκησεις δεν καναμε, αλλα μετα την BARF αλλαξε πολυ το σωμα του. τα ποδια του εφτιαξαν αρκετα. και ο τελευταιος ορθοπεδικος μας ειπε οτι εχει πολυ καλη μυικη μαζα που βοηθα πολυ στα ορθοπεδικα του προβληματα. τωρα ασκηση του ειναι κυριως το περπατημα, που επισης βοηθα πολυ.

πριν ηταν λαπας!
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Εγώ την έχω σταματήσει την ξηρά τροφή και δίνω εναλλάξ κοτόπουλο ή κιμά βραστά με ρύζι ή χυλοπίττες και δύο αυγά την εβδομάδα.Θέλω να ασχοληθώ με το θέμα διατροφή και έχω αρχίσει και το ψάχνω γιατί δεν ξέρω εάν αυτά που της δίνω αρκούν
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
βασισου σε κρεας + κοκκαλα. αποφυγε σιτηρα.
και καλο θα ηταν για την υπολοιπη ζωη της να δινεις γλυκοζαμινη-χονδροιτινη συμπληρωμα. και αν δε δινεις αρκετα λαχανικα, μπορεις να δινεις συμπληρωμα βιταμινη C.
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Έχει αρχίσει και το πατάει καλά το ποδαράκι της και γενικά είναι πολύ πιο κεφάτη από ότι πριν την επέμβαση.Για το άλλο ποδαράκι δεν ξέρω πότε να πάμε.Ίσως να μην πρέπει να το καθυστερήσω πολύ γιατί σίγουρα την ενοχλεί και στην κίνηση κάνει θόρυβο, κάτι σαν κλικ
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σου ειπε ο χειρουργος αν και ποτε θα κανετε ακτινογραφια σε αυτο που εγχειριστηκε? πρωτα θα γινει η δευτερη επεμβαση και μετα ακτινογραφια και για τα 2? ή πρωτα ακτινογραφια και μετα η δευτερη επεμβαση?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ξεχασα να σε ρωτήσω.

σου είπε όταν έκανε την ακτινογραφία σε τι βαθμό δυσπλασίας ήταν το κάθε πόδι?
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν είχε οστεοαρθρίτιδα, τίποτα άλλο.Για ακτινογραφία δεν είπαμε τίποτα.Πάντως μου είχε πει να κάνουμε την επέμβαση στις 20-30 μέρες από την πρώτη
 




perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Περισσότερο στην Περλίτσα γιατί με το που θα δυναμώσει, θα ξανα-κλατάρει :oops:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ναι ξερω... :? :? :(
παντως οσο μπορεις βγαζε την βολτες αγκαλια και με αμαξι.
μην χασει την κοινωνικοποιηση της. οσο μπορεις να βγαινετε :wink: