Επίθεση από Πιτ Μπουλ


FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Πως να μην ακούμε συνέχεια για επιθέσεις από σκυλιά τύπου πιτ/νοτπερμαν/ροτβαιλερ αφού αυτοί που παίρνουν τέτοια σκυλιά είναι κατά 90% καθυστερημένοι και τα παίρνουν για "ΦΥΛΑΞΗ". Πόσα θέματα έχετε δει: "ψάχνω σκύλο φύλακα. Ποια ράτσα να πάρω?"

Σε συνδυασμό με τη δύναμη αυτών των ζώων δεν αργεί να γίνει το κακό. Εγώ που έχω Amstaff δέχομαι καθημερινά ερωτήσεις αν είναι καλός φύλακας, αν δαγκώνει, αν θα τον πάω για εκπαίδευση φύλαξης κλπ. Ξέρετε πώς με κοιτάνε που τον έχω σε διαμέρισμα? Μου λένε μα καλά στο διαμέρισμα? Γιατί δεν τον βγάζεις στο μπαλκόνι. Δεν τον έχεις για φύλακα? Αυτά τα σκυλιά είναι μόνο για κήπο. ( Τι να τους πώ? Ότι προχτές με ξύπνησε επειδή είχα κλείσει το κλιματιστικό και ζεσταινόταν?? χαχα)

Όταν έχουμε λοιπόν σκύλο παρατημένο σε μια αυλή για Φύλακα χωρίς να έρχεται σε επαφή με κόσμο και παιδιά και ξαφνικά μπει ένα παιδάκι στο χώρο του το οποίο τρέχει και ουρλιάζει ή του τραβάει τα αυτιά μπορεί και να φυλάξει...... και να το αρπάξει.

Και δεν ξέρετε τι μπορεί να κάνει ένα παιδάκι στο σκύλο. Έχω εμπειρία σε πάρτι, όπου 3 κοριτσάκια 3-4χρονών έχουν πιάσει τον 36κιλά Castro (Amstaff) και η μία του τράβαγε τα αυτιά ή άλλη την ουρά και η τρίτη τον είχε πιάσει αγκαλιά κεφαλοκλείδωμα. Και φυσικά όλο αυτό με κραυγές και φωνές. Έφτασαν το σκύλο (που τρελαίνεται για παιχνίδι), να φύγει , να πάει στο μέσα δωμάτιο και να κλείσει την πόρτα. (και σε δωμάτιο μάλιστα που δεν πηγαίνει σχεδόν ποτέ γιατί είναι γραφείο).
 






The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Παιδιά το κακό είναι η "μόδα". Οι περισσοτεροι περνούν πιτ απο μόδα και για να επιδείξουν δήθεν στον κοσμο τη μαγκια τους. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται, χαλανε και το σκύλο και δεν αργεί να γίνει η χαζομάρα....
Τουλαχιστον ας μπορούσαν να τον ελέγξουν, όχι να τον εκπαιδευσουν , εκμαιευσουν τον σεβασμο του σκύλου απέναντι στον χειριστή κ.τ.λ. κ.τ.λ.
Ψιλά γράμματα.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vrmode Δεν είχα που να ποστάρω τις φώτο και τις βάζω εδώ, προς "αφιέρωση".

Μάχη
Γαλάκι -Μάικ = 1-0

View attachment 68010

Διάλλειμα για Νερό
Γαλλάκι-Μάικ=2-0

View attachment 68011

Και επειδή δεν αντέχουμε, λόγω ζέστης:

View attachment 68012
Tα γαλλάκια τα τρομοκρατούν τα πιτ. Έναν περίπου τέτοιον οι δικές μου τον έχουν για θελήματα. :LOL:
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
@Tiny_lin
Για να σε φοβήσω λίγο ακόμη, εδώ αράζει μετά από άγρια "κυνομαχία" με τον φίλο του, Ορφέα. Σε επόμενη φάση θα σου δείξω και φωτο από τον αγώνα:

View attachment 68013
Το βλέπω εγώ το απειλητικό κάτσε που εκτελεί το θηρίο-mike! :eek: κι αυτό το ύποπτο το γυριστό αυτί των πιτ! μ' έσκιαξες!!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@Tiny_lin
Για να σε φοβήσω λίγο ακόμη, εδώ αράζει μετά από άγρια "κυνομαχία" με τον φίλο του, Ορφέα. Σε επόμενη φάση θα σου δείξω και φωτο από τον αγώνα:

View attachment 68013
φαινεται τοσο γλυκουλης ο μαικ :love:
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike












d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Παιδιά το κακό είναι η "μόδα". Οι περισσοτεροι περνούν πιτ απο μόδα και για να επιδείξουν δήθεν στον κοσμο τη μαγκια τους.
Οι περισσότεροι από μόδα παίρνουν Καυκάσου και γαλλακια. Και γιορκι. Η μόδα των Πιτ πέρασε. Τώρα είναι στην μόδα είτε τα αρκουδια, είτε οι χαριτωμένες γαυγιστερες μπαλιτσες.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Οι περισσότεροι από μόδα παίρνουν Καυκάσου και γαλλακια. Και γιορκι. Η μόδα των Πιτ πέρασε. Τώρα είναι στην μόδα είτε τα αρκουδια, είτε οι χαριτωμένες γαυγιστερες μπαλιτσες.
Δλ οι καινουριοι ραπερς που θα βγουν τωρα θα εχουν παρατσουκλια οπως Caucasian Ovcharka, Alabai, Maremma, Bucovina..;;:ROFLMAO:

Οντως οι ποιμενικες φυλες παιρνουν ανοδο.
Τωρα για καλο ή για κακο...Θα δειξει...
Στην επαρχια νομιζω τα τσοπανοσκυλα ηταν παντα η πλειοψηφια των σκυλων, δεσποζομενα, ημιδεσποζομενα και αδεσποτα, ακομα ειναι η πλειοψηφια.

Η διαφορα ειναι οτι οι αρκουδες αρχισαν να βολταρουν και στην πρωτευουσα τωρα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι περισσότεροι από μόδα παίρνουν Καυκάσου και γαλλακια. Και γιορκι. Η μόδα των Πιτ πέρασε. Τώρα είναι στην μόδα είτε τα αρκουδια, είτε οι χαριτωμένες γαυγιστερες μπαλιτσες.
Καυκάσια δεν έχω εντοπίσει εδώ γύρω, φαντάζομαι ότι παίζουν περισσότερο σε πιο εξοχικές περιοχές. Το γαλλάκι, και να πάει να κάνει μαλακία το σηκώνεις από το στηθόλουρο σαν τσαντάκι και το πας παραμάσχαλα. Αλλά μια πιτ-ίνα την πήγαινε έλκυθρο σήμερα το πρωί την κυρία της όταν μας είδε. Καλού-κακού έστριψα ένα στενό πριν γιατί δεν την είδα και με πολύ ...αυτοπεποίθηση την ιδιοκτήτρια.

Γεγονός είναι ότι πολύς κόσμος έχει σκύλο που υπερβαίνει τις δυνατότητές του είτε εκπαιδευτικές, είτε σωματικές, είτε και τα δύο.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
πολύς κόσμος έχει σκύλο που υπερβαίνει τις δυνατότητές του είτε εκπαιδευτικές, είτε σωματικές, είτε και τα δύο.
...είτε νοητικές.

Χθες στη Νέα Παραλία...
Λυτό τέρμα υπερκινητικό πιτοειδές, το αφεντικό χαλαρό στο παγκάκι.

Δεν με νοιάζει ειλικρινα αν ειναι καλο, ηρεμο, χρυσο, μαλαματενιο το καθε πιτ που συναντω. Μου αρκει να ξερω οτι αμα γινει μια στραβη και αρπαχτει με μικροσωμο η μεσαιο σκυλο, ουαι τοις ηττημένοις. Και δεν θα βγει ηττημενο το πιτ.

Απο μακριά φωναζω λοιπον, μαζεψτε τπν σκυλο λιγο
- ΓΙΑΤΙ; - ηταν η απαντηση
- Αν παει σε αλλο αρσενικο και το φαει ποιος θα φταιει; - λεω
- ΕΣΕΙΣ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
...είτε νοητικές.
Αυτό με είχε προβληματίσει και εμένα: Είναι καθυστερημένοι? Δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος στα μίνιμουμ που θα έπρεπε? Δυστυχώς δεν είναι θέμα ανεπάρκειας εγκεφάλου. Απλά ο καθένας κοιτάζει την κωλάρα του και δεν δίνει δεκάρα για τα υπόλοιπα γύρω του. Κλασσική νοοτροπία εγώ να βολεύομαι και άσε τους άλλους να πνίγονται. Είναι τελικά χειρότερο είδος από τις κυράτσες που φωνάζουν από τα μπαλκόνια να μην κατουράει ο σκύλος στο δρόμο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU