Επίθεση σκύλου από αυλή


Gounou

New Member
7 Απριλίου 2021
4
2
40
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την συμβουλή κ την γνώμη σας για το παρακάτω περιστατικό.
Έχω έναν Γ.Π. τον οποίο τον έβγαλε το πρωί η μάνα μου για την καθιερωμένη βόλτα. Όπως περπατούσαν στον δρόμο, φυσικά με λουρί, δέχτηκαν επίθεση από σκύλο ο οποίος βγήκε από σπίτι το οποίο είχε ανοιχτή την εξώπορτα της αυλής. Το αποτέλεσμα ήταν να την δαγκώσει στο χέρι κ να χρειαστεί μεταφορά στο νοσοκομείο διότι το τραύμα ήταν βαθύ. Μετά από λίγη ώρα βγήκε ο "ιδιοκτήτης" ο οποίος μάλιστα ανέφερε ότι βαρέθηκε να τους βλέπει να περνάνε κ πως την επόμενη φορά θα τον βγάλει έξω για να την κάνει κομματάκια όπως ανέφερε. Μην τα πολυλογώ μετά το νοσοκομείο πήγε στο Αστυνομικό Τμήμα για καταγγελία. Δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς για αυτόν βρίσκομαι σε άλλη πόλη. Η αστυνομία κατέγραψε το περιστατικό κ θα προχωρήσει σε σύσταση. Ο τύπος βέβαια έχει εξαφανιστεί για να αποφύγει προφανώς το αυτόφωρο.
Γνωρίζεται να μου πείτε πιο είναι το νομοθετικό πλαίσιο και οι διαδικασίες για τέτοιο περιστατικό;
Φυσικά ούτε λόγος για εμβολιασμό ή τσιπ στον σκύλο του.

Ευχαριστώ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί τα κάνετε δύσκολα στο μυαλό σας βρε παιδί μου;
Ποιό νομοθετικό πλαίσιο και διαδικασίες ψάχνεις να βρεις;
Μήνυση κάνεις για επίθεση και συμβουλεύεσαι δικηγόρο.
Κράτα όλα τα αποδεικτικά στοιχεία του τραύματος και του νοσοκομείου και της καταγγελίας και τέλος.
Τι προβληματίζεσαι;