Επίθεση σκύλο στο αφεντικό του....προβληματική συμπεριφορά ή ατυχές συμβάν;


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
2 ετών δεν θεωρείται ενήλικας ο Ε.Π. (έχει 1-2 χρόνια ακόμη).

Το θέμα της ευθανασίας ΠΡΕΠΕΙ να συζητιέται μόλις ένας σκύλος δαγκώσει μέλος της οικογένειας (για τον οποιοδήποτε λόγο).
Και φυσικά όταν συζητάς για πιθανότητα ευθανασίας, η στείρωση πρέπει να είναι άμεση "κι αρχείαστη να 'ναι".

Η γνώμη μου βασίζεται σε πολύ μεγάλη εμπειρία κι ενασχόληση με παρόμοιες περιπτώσεις.

Καλύτερα να στειρώσεις και να εκπαιδεύσεις (τον θείο και μετά τον σκύλο!) παρά να μένεις με σταυρομένα τα χέρια και να περιμένεις το επόμενο δάγκωμα.

Και στο κάτω, κάτω, ΤΙ πρέπει να κάνει ένας σκύλος για να σκεφτείτε ΕΣΕΙΣ την εκπαίδευση, την στείρωση και ενδεχόμενη θανάτωση, αν όχι να δαγκώσει το αφεντικό του;

Είναι σε πολύ μειωνεκτική θέση τώρα ο σκύλος.
Η στείρωση/εκπαίδευση ΙΣΩΣ του σώσουν τη ζωή.
Kαι η δική σου άποψη πολύ σωστή...

 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Συγνώμη ρε παιδιά..από ότι είπε ο Φοίβος..ο θείος του δεν είναι πρωτάρης στους σκύλους...ούτε ειπώθηκε πουθενά αν ο σκύλος έχει η δεν έχει περάσει εκπαίδευση. Μπορεί και να έχει περάσει.
Στέλλα δεν αμφισβητώ τη εμπειρία σου , ούτε τις γνώσεις σου...σε καμία περίπτωση. Απλά είπα ότι αν δεν γνωρίζεις καλά όλες τις παραμέτρους και αν δεν ξέρεις το σύνολο της συμπεριφοράς του σκύλου στη καθημερινότητα....η άλλες τέτοιες λεπτομέρειες που πρέπει να γνωρίζεις για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου σαν εκπαιδεύτρια...πως βγάζεις έτσι ένα συμπέρασμα που λέει στείρωση, η θανάτωση η αλυσόδεμα τα επόμενα 10 χρόνια..?
Σίγουρα οι ΕΠ δεν είναι και τα πιο εύκολα σκυλιά στο κόσμο...και χρειάζονται έμπειρους ιδιοκτήτες και σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί έχω κάποιες εμπειρίες από ΕΠ...από το παρελθόν...αλλά σκέψου και το ενδεχόμενο πραγματικά ο σκύλος να κοιμόταν και να είδε ξαφνικά ένα φως στα μάτια του και ένα χέρι επάνω από το κεφάλι του...και να είναι και δεμένος..(που τον φέρνει και σε μειονεκτική θέση)....και να τρόμαξε. Οπότε να μιλάμε για ένα μεμονωμένο γεγονός...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θα έπρεπε πρώτα να γνωρίζεις αν ο σκύλος έχει δείξει και άλλες φορές κάποιο σημάδι επιθετικότητας η άσχημης συμπεριφοράς πριν κάνεις διάγνωση από δύο πολύ κοντινά σε χρόνους γεγονότα...ιδίως όταν έγιναν κάτω από συνθήκες όχι συνηθισμένες για τον σκύλο?

Ο θείος δεν έχει την γνώση να κρίνει αν ο σκύλος έχει δίξει επιθετικές τάσεις στο παρελθόν. Δεν νομίζω να τον έχει "τεστάρει" και πολύ (χαδάκια και φαγητό θα του δίνει) κι όλας. Ο Φοίβος είπε πως ΔΕΝ έχει δείξει κάτι ως τώρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ. Γιατί και να μην είχε δείξει, είναι πολύ μικρός (συχνά στα 2 αρχίζουν τις βλακείες) και να έχει δείξει, σιγά μην το πρόσεξε ο θείος...

Ο σκύλος έχει "ελαφρυντικά" (τις περίεργες συνθήκες με τους εργάτες) αλλά αυτό δεν αλλάζει την σοβαρότητα της κατάστασης και την πιθανότητα να ξαναδαγκώσει (έστω υπό πίεση, ή χαζομάρα του ιδιοκτήτη του).

"Φιλα τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά." αυτό λεώ εγώ, κι ας ακούγομαι υπερβολική. Για Ε.Π. μιλάμε με Θείο "άσχετο" τελείως!
Αυτό κι αν είναι υπερβολή (και χωρίς αυτό το δάγκωμα η στείρωση + εκπαίδευση θα ήταν η μόνο τους ελπίδα) !!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συγνώμη ρε παιδιά..από ότι είπε ο Φοίβος..ο θείος του δεν είναι πρωτάρης στους σκύλους...
Δεν διάβασες καλά αυτά που είπε ο Φοίβος. Εγώ προσέχω ΠΟΛΥ τι διαβάζω, πριν "βγάλω διάγνωση".

Ο σκύλος δεν έχει περάσει εκπαίδευση με τον θείο. Ο θείος δεν θα έκανε αυτές τις χαζομάρες αν είχε εκπαιδευτεί.
Αν είχε εκπαιδευτεί μάλλον θα είχε γλυτώσει (τουλάχιστον το συγκεκριμένο) το δάγκωμα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οπότε να μιλάμε για ένα μεμονωμένο γεγονός...

Αν το σκέφτεσαι έτσι το 1ο δάγκωμα ενός Ε.Π. κάηκες. ΜΑΚΑΡΙ να είναι έτσι όπως τα λες.
Προετοιμάζεσαι για το ότι δεν είναι έτσι όμως. Γιατί είναι ΜΕΓΑΛΟ το ρίσκο να κάνεις το οτιδήποτε άλλο...
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Αν το σκέφτεσαι έτσι το 1ο δάγκωμα ενός Ε.Π. κάηκες. ΜΑΚΑΡΙ να είναι έτσι όπως τα λες.
Προετοιμάζεσαι για το ότι δεν είναι έτσι όμως. Γιατί είναι ΜΕΓΑΛΟ το ρίσκο να κάνεις το οτιδήποτε άλλο...
Και ο δικός σου με δάγκωσε πρίν 2 μέρες . Το αντιμετώπισα όμως άμμεσα. Μήπως όμως πρέπει να σκεφτώ τις λύσεις της DR.Zhivago ?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλημέρα!




Από κει πέρα, μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι ο σκύλος μεγάλωσε σωστά, ασχολήθηκα πάρα πολύ προσωπικά με το ζήτημα αυτό καθώς επίσης δεν είναι ο πρώτος Ε.Π. του θείου μου!

.
Εγώ αυτό διάβασα και κατέληξα σε ότι είπα. ότι δεν είναι ο πρώτος ΕΠ του Θείου του....
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Dr.Zhivago....

Εισαι επαγγελματίας εκπαιδευτής σκύλων (αν θυμάμαι καλά)...

Ειναι αυτή σωστή αντιμετώπιση περιστατικού?
Είσαι σίγουρη πως δίνεις σωστές κατευθύνσεις?
Πως εχεις τοσο μεγάλη σιγουριά οτι θα ξαναδαγκώσει ο Ε.Π. ? (Που δεν δάγκωσε στην ουσία...)
Γιατι επειμένεις για στείρωση & ευθανασία?
Γιατι πρέπει να στειρωθεί ο θείος?
Απο πότε η σωστή ευημερία είναι η ευθανασία?
Εινάι απόλυτο οτι ευθανασία πρέπει σκεφτόμαστε κάθε φορά που θα υπάρχει ενα κακό περιστατικό, μπορεί τυχαίο ή όχι?
Έχεις σκεφτεί πόσοι Ε.Π. να πώ απλά & κοινά τσοπανόσκυλα υπάρχουν που δεν ειναι εκπαιδευμένα? Δηλαδή, όλα αυτα τα ποιμενικά χρειάζοντε στείρωση και εκπαιδευση?
Όλοι εμείς που έχουμε 1-2-3 παρόμοια περιστατικά πρέπει να σκεφτούμε την ευθανασία στα σκυλιά αυτά?
Τον πανικό που γίνεται στο σπίτι δεν παίρνεις στα υπ'οψην..Γιάτί?
Δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο κάποιος εργάτης να τον πείραξε και να φορούσε φόρμα εργασίας?

Συγνώμη, αλλα θα πω πως μου δίνεις την είκονα ότι σκέφτεσαι μόνο το αποτέλεσμα και αφορμή...
Δάγκωσε ο σκύλος = ευθανασία (ούτε καν κάποια άλλη εναλλακτική...)


ΥΓ
Κάπου λέγαμε σε άλλο θεμα και περι σημάτων ηρεμίας...
Κάπου λέγαμε και σε άλλο θεμα, περι διαβάσματος βιβλίων...
Για αυτό πρέπει οι εκπαιδευτές-εκτροφείς του φόρουμ να δηλώνουν πραγματικό όνομα και λοιπά στοιχεία...
 
Last edited:


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Dr.Zhivago....

Γιατι πρέπει να στειρωθεί ο θείος?

Απο πότε η σωστή ευημερία είναι η ευθανασία?
Εινάι απόλυτο οτι ευθανασία πρέπει σκεφτόμαστε κάθε φορά που θα υπάρχει ενα κακό περιστατικό, μπορεί τυχαίο ή όχι?
Βλέπω καλά ???? Να στειρωθεί ο Θείος ???? Βλέπω τη Θεία να δαγκώνει το σκύλο...
Και εμένα όπως σας είπε με δάγκωσε πρίν 2 μέρες .
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για αυτό πρέπει οι εκπαιδευτές-εκτροφείς του φόρουμ να δηλώνουν πραγματικό όνομα και λοιπά στοιχεία...
Σιγά να μην καταθέσουν και ποθεν έσχες..... ολοι εδώ κρινόμαστε απο το σύνολο των δημοσιεύσεων μας. Και οι επαγγελματίες. Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και η βαρύτητα της έχει να κάνει με την ιστορία του ΕΔΩ. Οχι στον εξω κόσμο.
:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όχι, έδωσε εναλλακτική...είπε για στείρωση και εκπαίδευση...
Εγώ απλά είπα ότι όντως μπορεί όλα αυτά να έγιναν επειδή ο σκύλος ήταν δεμένος για πολλές ώρες ...ίσως κάποιος εργάτης του έκανε τα γνωστά "τσαμπουκαλοπαιχνιδάκια" που κάνουν κάποιοι...επειδή αισθάνονται ασφαλεια με τον σκύλο δεμένο...και τρόμαξε με το φακό.
Και όχι ότι ήταν ένα περιστατικό που σίγουρα σηματοδοτεί κάποια μόνιμη επιθετικότητα του σκύλου..
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Σιγά να μην καταθέσουν και ποθεν έσχες..... ολοι εδώ κρινόμαστε απο το σύνολο των δημοσιεύσεων μας. Και οι επαγγελματίες. Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει τη γνώμη του και η βαρύτητα της έχει να κάνει με την ιστορία του ΕΔΩ. Οχι στον εξω κόσμο.
:)
Πολύ σωστό... Δεν τους κόψανε και μισθό... Οικιοθελώς συμμετέχουν...
Γιαυτό και δεν πρέπει να ακολουθούμε και κατά γράμμα ότι λένε στο forum ....Απλά το forum είναι πηγή έμπνευσης...
Στην συνέχεια θα πρέπει να συμβουλευόμαστε ειδικό...
Τζίγγερ πούλα
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλά, καλά.. :) ... Μια ιδέα-πρόταση έκανα... Ειδικά όταν πρόκειται για τέτοιου είδους επαγγελματικές συμβουλές...

Το να πείς ε υ θ α ν α σ ι α, είναι έυκολο, το να είσαι παρών στην ε υ θ α ν σ ι α είναι το δύκολο (για να μην αναφερθώ στο μετά...)

Το να προταθεί να χαθεί μια "σκυλίσια" ζωή είναι ακραίο, χωρίς να υπάρχει σοβαρότατος λόγος !!!!

Όλοι είναι χρήσιμοι να λένε την άποψη τους, αλλά έστω ας είναι γνωστό για το δικό τους καλό, να υπάρχει π.χ. στην υπογραφή ότι έστω η απλή αναφορά στην ιδιότητα τους : Εκπαιδευτης σκύλων, Εκτροφέας, Κτηνίατρος, ή όλα ;) ...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όλοι είναι χρήσιμοι να λένε την άποψη τους, αλλά έστω ας είναι γνωστό για το δικό τους καλό, να υπάρχει π.χ. στην υπογραφή ότι έστω η απλή αναφορά στην ιδιότητα τους : Εκπαιδευτης σκύλων, Εκτροφέας, Κτηνίατρος, ή όλα ...
Γιατι? Σε τι σε βοηθάει να ξέρεις οτι η Ζιβάγκο είνια εκπαιδεύτρια? Θα μπορούσε να είναι κακή εκπαιδεύτρια ή απλά ερασιτέχνης με πολλές γνώσεις....και ποιος θα τσεκάρει αν λεει αλήθεια?

Ξαναλέω, τη διαφορά την κάνει το σύνολο των δημοσιεύσεων της. Ο γραπτός λόγος μένει και αποτελεί εγγύηση (ή όχι). Την ποιότητα την κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο γείτονας μου είχε ενα rottie. Μια μέρα δάγκωσε "καταλάθος" την γυναίκα του που ήθελε να του δώσει μια λιχουδιά, άλλη φορά δάγκωσε "καταλάθος" την μητέρα του, και η τελευταία φορά ήταν ξανά δάγκωμα της μητέρας του (επίσης είχε επιτεθεί σε σκύλο, ουρά, αυτιά, πόδια όλα γίνανε χάλια).
Όταν κάποιος δεν έχει την θέληση ή αντοχές να συγκρατήσει το σκυλο του, όταν κάποιος δεν το πάει σε εκπαιδευτή να το εκπαιδεύσει γνώμη μου είναι να το δωσει σε κάποιον που μπορεί να το ελέγξει.
Ο σκύλος θανατώθηκε και ήταν μόλις 18μηνών
Για να είμαι ειλικρινεις δεν νομίζω να ήταν τόσο βίαιο το δάγκωμα στο θείο σου, αν και δεν πρέπει να είναι λόγος αυτός να μη δώσεις σημασία (το γρίλισμα μη το ξεχνάμε). Αυτά περι "δεν κατάλαβε ότι ήμουν εγώ" δεν τα πιστεύω, ο σκύλος πρώτα μυρίζει μετά μας ακούει και βλέπει. Μπορεί με όλο το χάος γύρω του να ενθουσιάστηκε-φοβηθηκε και ήθελε κάποιο τρόπο να εκτονωθεί... αλλά και πάλι δεν δικαιολογήτε δάγκωμα σε άνθρωπο που υποτίθεται εμπιστεύεται
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Γιατι? Σε τι σε βοηθάει να ξέρεις οτι η Ζιβάγκο είνια εκπαιδεύτρια? Θα μπορούσε να είναι κακή εκπαιδεύτρια ή απλά ερασιτέχνης με πολλές γνώσεις.... ξαναλέω, τη διαφορά την κάνει το σύνολο των δημοσιεύσεων της. Την ποιότητα την κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. :)
Το να ακούς κάτι απο εναν ανθρωπο-επαγγελματια που έχει κάποια εξιδεικευση, εμπειρία κλπ σε ενα θέμα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο το να το ακούς απο εναν μη επαγγελματία...

Αλλα ας μην το προχωρήσουμε εδω αυτο το θέμα, γιατι θα χαθεί η ουσία.. :)
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Ο γείτονας μου είχε ενα rottie. Μια μέρα δάγκωσε "καταλάθος" την γυναίκα του που ήθελε να του δώσει μια λιχουδιά, άλλη φορά δάγκωσε "καταλάθος" την μητέρα του, και η τελευταία φορά ήταν ξανά δάγκωμα της μητέρας του (επίσης είχε επιτεθεί σε σκύλο, ουρά, αυτιά, πόδια όλα γίνανε χάλια).
Όταν κάποιος δεν έχει την θέληση ή αντοχές να συγκρατήσει το σκυλο του, όταν κάποιος δεν το πάει σε εκπαιδευτή να το εκπαιδεύσει γνώμη μου είναι να το δωσει σε κάποιον που μπορεί να το ελέγξει.
Ο σκύλος θανατώθηκε και ήταν μόλις 18μηνών

Τι...?????????????? 18 μηνών και θανατώθηκε .......???????????????? Πού έγινει και πότε αυτό ????
Καλά δεν του έδωσαν του σκυλάκου μία δεύτερη ευκαιρία ?
Αυτός έφταιγε που τον μάθαν να δαγκ'ωνει ?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν είπα πως πρέπει να θανατωθεί ο σκύλος.
Είπα πως θα πρέπει να το σκέφτονται πως εκεί μπορεί να καταλήξει.

Και ναι, επιμένω πως αν σκύλος δαγκώσει μέλος της οικογένειας αμέσως πρέπει να αναρωτιούνται μήπως θα πρέπει κάποια στιγμή να τον θανατώσουν.

Δικαίωμα έχεις να διαφωνείς. Θέλεις το βιογραφικό μου; Στείλε μου το email σου σε πμ, και θα σου το στείλω.

Κάνετε όλη λες κι είπα "τουφέκι ΤΩΡΑ!".

Τα άτομα που υποτιμούν τέτοιες καταστάσεις είναι που ευθύνοται για τις ΔΕΚΑΔΕΣ ευθανασίες που γίνονται λόγο επιθετικότητας κάθε χρόνο (μόνο στην Αττική).

Ο σκύλος είναι στον σωστό δρόμο για την ευθανασία. Το να μην το πιστεύεις ακόμη δεν αποδεικνύει πως κάνω λάθος.
Εγώ είμαι που προτείνω να πάρει (ο Θείος) άλλον δρόμο. Δρόμο που ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΑ δεν πρόκειται να κάνει κακό στον σκύλο και στην σχέση του με τον ιδιοκτήτη του. Μπορεί να μην κάνει αρκετό καλό για να είναι εγγύηση... πάντως κακό ΔΕΝ θα πάθει ο Θείος από δικές μου συμβουλές.

Τις συμβουλές τύπου (έλα μωρέ, δεν θα το ξανακάνει νομίζω, ας το ξεχάσουμε) θα φοβόμουν εγώ, αν ήμουν στην θέση του!

Vasbar, απ' ότι κατάλαβα εσύ φοβάσαι μην τρομάξει ο θείος και σκοτώσει τον σκύλο; Γιατί τον βλέπεις εδώ και να μην διαβάζει σωστά (όπως εσύ) ; Ο Φοίβος νομίζω κατάλαβε ακριβώς τι εννοώ (εκείνος θα μιλήσει στον θείο).

Με τον Φοίβο έχω συζητήσει πολλές φορές και δεν θυμάμαι να είχαμε πρόβλημα επικοινωνίας.

Αλλά κι έτσι να είναι.. αυτό που λες εσύ (να ΜΗΝ προτείνω να πάρουν ΠΟΛΥ σοβαρά του θέμα) δεν έχει πολύ μεγάλο ρίσκο;
Είσαι σίγουρος πως ο σκύλος δεν θα ξαναδαγκώσει; Γιατί ;

Είσαι διαθετημένος να πάρεις τον Θείο "στον λαιμό σου" ;

Εγώ πάντως όχι.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το να ακούς κάτι απο εναν ανθρωπο-επαγγελματια που έχει κάποια εξιδεικευση, εμπειρία κλπ σε ενα θέμα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο το να το ακούς απο εναν μη επαγγελματία...
Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα όντως, όμως σε αυτόν τον χώρο που το μέσω επικοινωνίας είναι μόνο ο γραπτώς λόγος, κρίνουμε από τα γραφόμενα και εμπιστευόμαστε ανάλογα με το σύνολο των δημοσιεύσεων όπως είπε και η κοπρίτης.

Τα στοιχεια δεν θα έδιναν πάρα πάνω βαρύτητα από τα ίδια τα γραφόμενα γιατί αυτά είναι και η ουσία.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τι...?????????????? 18 μηνών και θανατώθηκε .......???????????????? Πού έγινει και πότε αυτό ????
Καλά δεν του έδωσαν του σκυλάκου μία δεύτερη ευκαιρία ?
Αυτός έφταιγε που τον μάθαν να δαγκ'ωνει ?
Καλά βρε συ, πόσο χρονών είσαι; Για όνομα του θεού.... Τώρα αρχίζω να συνειδητοποιώ με ποιούς συνομιλώ...