Επίθεση σκύλο στο αφεντικό του....προβληματική συμπεριφορά ή ατυχές συμβάν;


antonis12

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2010
80
0
Σωστά..Εϊχα και διστυχώς του έγινε ευθανασία..Φυσικά δεν τη έκανα εγώ και δεν ήταν η πρώτη λύση αλλά με την γνώμη κτηνιάτρου εφαρμόστηκε ως έσχατη αφού κατά διαστήματα είχαμε καταγεγραμμένες επιθέσεις ακόμα και σε μικρά παιδάκια που άλλωτε έπαιζε μαζί τους...Εμένα 3 φορές μου είχε επιτεθεί αλλά και τις 3 τον ηρεμούσα μέχρι που μια ημέρα πήγε να "φάει" όλη την οικογένεια...

Και θα παρακαλούσα να μην ξεφύγει το θέμα και να πάει στο αν το μεγάλωσα σωστά ή αν η συμπεριφορά μου ήταν άσχημη.Τέτοοια πράγματα είναι εκτός ιδεολογικού φάσματος δικού μου και άλλωστε έχω άλλα 3 σκυλιά (boxer shar pei mix, pointer, Και ένα αδεσποτο) που δεν επέδειξαν παρόμοιες συμπεριφορές...
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Και τι σχέση έχει το δικό σου μεμονωμένο περιστατικό με το ότι
Το οτι ο ελλ. ποιμ. δεν κάνει για φυλακας οικογένειας
Για να μπορεσεις να καταληξεις σε αυτο το συμπερασμα δεν φτάνει μονο ένας σκύλος!!!!
 


antonis12

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2010
80
0
Συμφωνώ και για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις ανακαλώ..Αν και δεν ειναι μονο αυτό καθώς γνωρίζω και άλλα παρόμοια περιστατικά με τον συγκεκριμένο σκύλο.

Θα έλεγα καλύτερα πως ίσως δεν είναι η καταλληλότερη "ράτσα" (αυτο το έχω αναλύσει σε άλλο topic απλά χρησιμοποιω συμβασεις για να γίνομαι κατανοητός) γι'αυτο τον σκοπό. Γι'αυτο ρώτησα η αναγνώριση με τι έχει να κάνει...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αλήθεια είναι ότι άργησα να επανέλθω στο θέμα αλλά έχω τόσα στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό που το είχα ξεχάσει.....

Λοιπόν, ο σκύλος επέστρεψε Αθήνα μαζί με την οικογένειά του, εξετάστηκαν οι βασικές αισθήσεις οι οποίες φάνηκαν να λειτουργούν ικανοποιητικά!
Επίσης, έκτοτε δεν έχει δώσει το παραμικρό άλλο σημάδι αντίστοιχης συμπεριφοράς!

Αυτά γνωρίζω χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέρειες γιατί εγώ είμαι εκτός Αθηνών λόγω υποχρεώσεων.....


Σχετικά με την ικανότητα του Ε.Π. στην φύλαξη οικογενειας, ευτυχώς η φυλή έχει δώσει εδώ κι αιώνες τις εξετάσεις της και τις έχει περάσει με μεγάλη επιτυχία!
Φίλε μου antonis12 κανείς δεν σε κατηγορεί ότι δεν έδωσες τα καλύτερα σου σε αυτόν τον σκύλο, αλλά επειδή είναι μια ιδιαίτερη φυλή ίσως αυτά που προσέφερες να μην ήταν αυτά που απαιτούσε, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα σκυλιά που έχεις επιτυχώς αναθρεψει!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Σχετικά με την ικανότητα του Ε.Π. στην φύλαξη οικογενειας, ευτυχώς η φυλή έχει δώσει εδώ κι αιώνες τις εξετάσεις της και τις έχει περάσει με μεγάλη επιτυχία!
Αυτή είναι η απάντηση που ήθελα ν' ακούσω από κάποιον άνθρωπο που ασχολείται τόσο πολύ με τα τσοπανόσκυλα:)
 


antonis12

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2010
80
0
Νομίζω πως ακόμα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί ο χαρακτήρας του πλήρως...Μπορεί να μου πεί κάποιος αν είναι επίσημα αναγωρισμένη "φυλή" όσο επισημο μπορεί να είναι κάτι το υποκειμενικο...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω πως ακόμα δεν έχει αποκωδικοποιηθεί ο χαρακτήρας του πλήρως...Μπορεί να μου πεί κάποιος αν είναι επίσημα αναγωρισμένη "φυλή" όσο επισημο μπορεί να είναι κάτι το υποκειμενικο...
Πιστεύω ότι θα σου απαντήσουν τεκμηριωμένα οι φίλοι foibos και ptf:)
 


antonis12

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2010
80
0
johnk φίλος μου έχει πάνω από 10 τσοπανόσκυλα που επιτελούν ακριβώς αυτόν το ρόλο...σκυλιά του τσοπάνη...Δεν μπερδεύεται πουθενά η οικογένεια σε αυτό...μάλλον τα πρόβατάκια και τα κατσικάκια όπου εκεί να ι συμφωνώ ότι είναι άψογος...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επίσημα αναγνωρισμένη από την FCI η φυλή δεν είναι!
ΕΠειδή η εκτροφή της όμως από τους βοσκούς γινοταν πάντα με κύριο κι απόλυτο μέλημα τον χαρακτήρα σε αυτόν τον τομέα παρουσιάζει σημαντικότατη σταθερότητα!
Βέβαια για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σε καμία φυλή δεν μπορούμε να μιλάμε για 100% σταθερότητα, αλλά υπάρχουν πάντα που αποκλείνουν!
Επίσης, πάντα παίζει ρολο και η "πηγή" και η "ανατροφή"!


Ο φίλος σου ο τσοπάνης, ειδικά αν προέρχεται από παλιά οικογένεια βοσκών, θα γνωρίζει πολύ καλά ότι υπηρχαν πάντα σκυλιά που παρέμεναν με τις οικογένειές τους!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί δεν υπάρχει ακόμα η επιθυμητή μορφολογική σταθερότητα!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
καλα,το οτι δεν κανει για οικογενεια ηταν απο τις μεγαλυτερες βλακειες που ακουστηκε...η επιθεση του σκυλου του θειου ,ηταν οπως ειχα ξαναπει λογω εγκεφαλικης κατασκευης των σκυλιων γενικοτερα.το σκυλι πολλες φορες κανει επιθεση κ αμεσως μετα αντιλαμβανεται σε ποιον επιτεθηκε.αυτο την ωρα που κοιμαται η βλεπει κατι ξαφνικα...οχι οταν κοιταει κατι κ επιλεγει να επιτεθει.ηταν απλη αντιδραση λοιπον.ευτυχως ολα καλα!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Όπως είχα αναφέρει έχω και τον Max von halfblood... Καυκάσιος με Ασιάτικο...

Στα γρήγορα:
Βράδυ περίπου 02:00 ξυπνάω να δω τι γίνεται έξω, να διώξω κάτι γάτες που εκαναν τα σκυλιά μου τα Γ.Π. να λυσάξουν..
Ο Μάξ, δεμένος σχεδόν μπροστά απο τη πόρτα..Κοιμόταν..Βγαίνω έξω με το μποξεράκι-παντόφλες και μια σκούπα στο χέρι να πάω προς την πίσω πλευρα που ηταν τα Γ.Π. να διώξω τις γάτες... Σχεδόν απόλυτο σκοτάδ, ρομαντικός φωτισμός με το φεγγάρι..Ησυχία...Απόλυτη ηρεμία το βράδυ (εκτος απο κάτι γαυγίσματα απο τον μικρό Γ.Π. στη πίσω πλευρά του οικοπέδου).

->Σχεδόν μπροστά απο τη πόρτα, δηλαδή στο πλαϊνο της, σε πλάγια θέση, και σε ενα επίπεδο πιο χαμηλά με μια τέντα πλαστική διαφ. και μερικά φυτα, περίπου στα 6-7 μέτρα μακριά...

Τ Ρ Ο Μ Ο Κ Ρ Α Τ Ι Α

Ο Μάξ απλά ξύπνησε και έβγαλε ενα βρυχυθσμό με τίναγμα του σώματος του προς τη πόρτα απο την οποία μόλις έβγαινα, τσίτωμα και άγριο γαυγισμα..Αν ήμουν δίπλα του, απλά με είχε αρπάξει...

Μετά που αντιληφθηκε ποιος ήμουν, χαλάκι να τον πατήσω ήταν... Ανάποδα και περίμενε χάδια...

Ο Μάξ, δεν περνάει με εμένα πολές ωρες, είναι στη μόνιμη κατοικιά των γονιών μου...

Παρόλα αυτά, το λάθος το καταλογίζω σε εμένα. Ποτέ δεν πηγαινω σε σκύλο που κοιμάται απότομα, εκτός και αν είναι τα δικά μου! Πάντα προσπαθώ να κάνω εναν θόρυβο λίγο πριν...

ΠΣ
Ο Μάξ είναι α π ι θ α ν ο ς
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Προσωπικά διαφωνώ πως ο Ε.Π. είναι καλός οικογενειακός φύλακας.
Και φυσικά και ΔΕΝ έχει δοκιμαστεί αρκετά σε αυτόν τον ρόλο, που καμία σχέση δεν έχει με την δουλειά του ή την επιλεκτική αναπαραγωγή που γινόταν για την δουλειά του. Τα τσοπανόσκυλα κοιμούνται (από ΠΟΛΥ μικρή ηλικία) με τα πρόβατα, και εκείνα είναι η οικογένειά τους.

Επίσης (για την ιστορία) διαφωνώ κάθετα (με τον Lawrence) πως ένας ισορροποιημένος και καλά αναθρεμένος σκύλος (της όποιας φυλής) δικαιολογείται αν ξυπνήσει απότομα και δαγκώσει μέλος της οικογένειας. Σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, και αν ήταν δεν θα είχαμε σκύλους μέσα στα σπίτια μας τόσα χρόνια....

Ο σκύλος της συγκεκριμένης περίπτωσης προφανώς ήταν σε φάση μεγάλης ανασφάλειας λόγο των έργων στο σπίτι του Θείου. Δάγκωσε χωρίς να σκεφτεί, και εύκολα θα το ξανακάνει στο μέλλον αν δεν λάβει ο Θείος τα μέτρα του. Περιτό να πω πόσο απαράδεκτη είναι αυτή η συμπεριφορά για έναν οικογενιακό φύλακα....

Επίσης, συνεχίζω να ελπίζω πως ο θείος θα εκπαιδευτεί με τον σκύλο από κάποιον ειδικό, ώστε να μάθει να καταλαβαίνει το ζώο του καλύτερα.
Έτσι μόνο θα μπορεί να προβλέψει τι είναι ικανός ο σκύλος να αντέχει (σε ερεθίσματα του περιβάλλοντος) χωρίς να χάνει τον αυτοέλεγχό του και να δαγκώνει το χέρι που τον ταίζει!
 
Last edited:


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Για ποιον λόγο θεωρείς ότι δεν είναι αναγνωρισμένη;
Γιατί είμαστε αυτό που λέει κάποιος "γνωστός":
"OI ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΟΙ Μ@@@@@Σ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"

Οταν δεν μπορούμε μόνοι μας (στο Ελλάντα) να καταλήξουμε, πως μπορεί να σε λάβει σοβαρά υπ΄ όψιν ένας διεθνής οργανισμός!?!](*,)](*,)](*,)

Κάνε μια αναζήτηση για την συγκεκριμένη φυλή και θα το διαπιστώσεις.

Δεν μας ενδιαφέρει ΤΙ είναι ο σκύλος μας.
Μας ενδιαφέρει ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο σκύλος του άλλου! (το γνωστό με τον γαιδαρο διασκευασμένο).

Ας αποφασίσουμε εμείς και τα άλλα έρχονται!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μα δεν εχει να κανει με ανατροφη αυτο.αυτο σου εξηγω αλλα συνεχιζεις να διαφωνεις.δεν εχεις καταλαβει οτι το θεμα ειναι εγκεφαλικο...πρωτα στο σκυλι λειτουργει η μερια του εγκεφαλου με τα αντανακλαστικα κ τα ενστικτα κ μετα η σκεψη.το σκυλι οταν κοιμαται κ ξυπνησει αποτομα θελει προσοχη.αποδειξη κ η περιγραφη του φιλου vasbar.οταν καταλαβε το ζωο ποιος ηταν κατεβασε κεφαλι...

οσο για την φυλαξη οικογενειας....τοποθετησε λιγο την αποψη σου σε αυτο ζιβανγο.γιατι δεν τον θεωρεις καλο φυλακα κ τι ειδους φυλαξη πρεπει να κανει...πως γινεται η φυλαξη οικογενειας.τι σκυλι ψαχνεις για φυλαξη οικογενειας?καποιο καλο στην σωματοφυλακη η στην φυλαξη χωρου?τι χαρακτηρηστικα πρεπει να εχει που δεν εχει ο τσομπανος?
 
Last edited:


ArZi

Active Member
1 Νοεμβρίου 2009
36
0
Λαρισα / Δραμα
Παιδια καλησπερα..Ψαχνοντας για ενα θεμα που με ενδιαφερει διαβασα το συγκεκριμενο τοπικ..και μπορω να πω οτι ανησυχησα ακομα περισσοτερο..
Θα σας κουρασει το ποστ μου αλλα σας παρακαλω καντε τον κοπο να το διαβασετε...μηπως με βοηθησετε..

Ο σκυλος μου δεν ειναι καθαροαιμος,αλλα δεν υπαρχει ανθρωπος που τον εχει δει(κτηνιατρος η ασχετος)που να μη μου ειπε οτι σιγουρα εχει και απο Ε.Π.Ποιο ειναι το θεμα τωρα..Ειμαι πολυ μπερδεμμενη και ανησυχη..
Τον Κουκι τον εχω απο 2μιση περιπου μηνων.Μεγαλη η ιστορια το πως και απο που τον απεκτησα(το εχω γραψει στο συστηθειτε μας).Να πω απλα οτι
1)Δεν ηξερα απο τι ρατσες κραταει,ουτε αν θα γινει μεσαιος η μεγαλοσωμος
2)Δεν ειχα καμια εμπειρια απο εκπαιδευση σκυλου στο παρελθον
3)Δεν μεγαλωσε με τη μαμα του και σιγουρα περασε πολυ ασχημα μεχρι να τον παρω
4)αν δεν τον επαιρνα θα πεθαινε μεσα στην επομενη βδομαδα

Προσπαθησα πολυ να μαθω μονη μου απο την αρχη διαβαζοντας,διαβαζοντας και διαβαζοντας..συζητωντας και ξαναδιαβαζοντας..Δεν ειχα και δεν εχω χρηματα για εκπαιδευτη.
Ηταν πολυ δυσκολο κουταβι,με πεδαιψε!!:)
Κυριαρχικο κουταβι.Δαγκωνε πολυ(οχι επιθετικα βεβαια καταλαβαινετε πως το εννοω)και παρατηρουσα οτι δεν υποτασσοταν ευκολα..Εκανε καιρο,για παραδειγμα,να γυρισει ανασκελα και να αφεθει.Παραλλλα,ηταν απιστευτα κοινωνικος με ολους τους ανθρωπους και τα σκυλια.Αλλα ειδικα με ανθρωπους και παιδια ελιωνε.Δεν χρησιμοποιουσα κανενος ειδους βια(και εχω ψιλο.."κατηγορηθει" γι αυτο.

Προσπαθουσα να το δειξω ποιος ειναι το αφεντικο χρησιμοποιωντας τα οσα ειχα διαβασει : καθοταν πριν φαει και τον ταιζα αφου "ετρωγα"απο το φαγητο του,οταν πηγαινε να μου κανει"χαζα"τον κοιταζα εντονα μεχρι να υποταχθει,οταν περνουσε τα ορια(δε θυμαμαι σκηνικα,για οποιοδηποτε λογο επρεπε να τον διορθωσω τεσπα τον γινομουν αυστηρη και τον εβγαζα για λιγο στο μπαλκονι)

Οταν περασε τους..7-8 μηνες αρχισε να εκδηλωνει..περιεργη συμπεριφορα καποιες φορες..Οταν ξαπλωνε ας πουμε,αν πηγαινε η αδερφη μου η ο φιλος μου να τον χαιδεψει μπορει να γρυλιζε..Σε μενα πολυ σπανια,αλλα τυχαινε και σε μενα!Εγω εκανα το εξης: σταματουσα να τον χαιδευω τον κοιτουσα αυστηρα αλλα δεν εφευγα.Κρατουσα το χερι μου μπροστα του μεχρι που τελικα του περνουσε.Η αδερφη μου και ο φιλος μου συνηθως δεν επεμεναν.
Ειχε τυχει να γαβγιζει στο μπαλκονι,και να παει ο φιλος μου να τον βαλει νευριασμενος μεσα να και ειναι ετοιμος να του επιτεθει.Και με το που σηκωθηκα και πηγα εγω εξω με τη μια μπηκε μεσα..Γενικα με τον φιλο μου..εδειχνε να τον ανταγωνιζεται ισως,να μην τον σεβεται οσο εμενα..

Επισης καναμε το λαθος να τον αφηνουμε να κοιμαται σε καναπεδες και κρεβατι,με αποτελεσμα να καταληξει τελικα να γρυλιζει οταν θελαμε να κατεβει..
Πολλα λαθη το ξερω.
Προσπαθουσα πολυ..
Αποκορυφωμα ηταν πριν 3 μηνες περιπου.Μετακομοισαμε.Εψαχνα σπιτι με αυλη αλλα δε βρηκα,Τεσπα.Το πρωτο βραδυ που μπηκαμε στο καινουριο σπιτι εγινε το εξης :
Ο Κουκι στον καναπε,εμεις 4 ατομα σε ενα σχετικα μικρο δωματιο.Σκυβει η αδερφη μου παει να τον φιλησει.Γρυλιζει.Αυστηρα τον μαλωνω και του λεω να κατεβει.Με κοιταζει σαν νευριασμενος(πραγματικα ομως!)Επιμενω,μου γρυλιζει!Τελικα παει να τον κατεβασει ο φιλος μου και του γρυλιζει ασχημα,τσατιζεται πιο πολυ και αυτος και ..ξεκαθαρο πια οτι θα τον δαγκωσει πηρε ο φιλος μου το μαξιλαρι διπλα και δαγκωσε ο Κουκι το μαξιλαρι.Κατεβηκε τελικα απο τον καναπε.Επαθα σοκ.Φοβηθηκα,απογοητευτηκα..
Με μενα πρωτα απο ολα γιατι προφανως ολους αυτους τους μηνες κατι εκανα τελειως λαθος!Ξερω οτι ηταν στα χαμενα: χαμος τη μερα της μετακομισης,πιεση,καινουριο περιβαλλον,αλλα αυτα δικαιολογουν τετοια επιθετικοτητα??
Ανοιξα την μπαλκονοπορτα τσαμπουκαλεμενη και γω βγηκε εξω,πηγα να τον μαλωσω και γρυλιζε.Την ιδια στιγμη ομως εδειξε μετανιωμενος.1000 λαθη,το ξερω.Το μεγαλυτερο:εγω επρεπε να επιμεινω,οχι να παρει τη θεση μου ο φιλος μου.

Μπηκα μεσα πραγματικα διαλυμμενη και με 1000 σκεψεις..Αφου εφυγαν οι υπολοιποι και μειναμε μονο εγω και ο φιλος μου καποια στιγμη ο Κουκι αρχισε να γαυγιζει για να τον βαλω μεσα.

Ανοιξα την πορτα βγηκα εξω και δεν μιλησα δεν ειπα τπτ.Το μονο που εκανα ηταν να τον κοιταξω με τοσο βαθια απογοητευση και λυπη(κλαμμενη εν τω μεταξυ)που εβαλε την ουρα κατω απο τα σκελια και χωθηκε στη γωνια κατω απο το τραπεζι.Τον αφησα ολο το βραδυ εξω και δεν εβγαλε κιχ.Το πρωι που του ανοιξα δεν του εδινα για ωρα καμια σημασια,και πραγματικα ΗΞΕΡΕ οτι αυτο που ειχε κανει ηταν πολυ κακο.

Απο τοτε ηταν αλλο σκυλι..Τρυφερος και γλυκος,πολυ πιο δεκτικος και με τον φιλο μου.Τον εβαλα και σε προγραμμα,καινουριο σπιτι,πιο σταθερες συνηθειες,απαγορευμενα κραβατια και καναπεδες με το που ανεβαινε,στο"κατω"κατεβαινε με τη μια,πιο σταθερες ωρες βολτας(γιατι και η ζωη μου ειναι..ανω κατω δυσκολη φαση προς το παρον).

Στο μεταξυ ομως που και που εξακολλουθει να αντιδραει παραξενα..
Ενα πρωι πριν φυγει ο φιλος μου εσκυψε στο κρεβατι να με φιλησει και ο Κουκι ηρθε τσαμπουκαλεμμενος προς τα πανω μας..(προς τα πανω του μαλλον)

Μια μερα εσκυψα και πηγα να ματεκινησω το τραπεζακι του καθιστικου και ηρθε αποτομα τσαμπουκαλεμμενος προς το μερος μου.Δεν γρυλισε,τσαμπουκαλεμμενος ομως δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω..Γιατι το εκανε??
Καμια φορα φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ,απο το υφος του.Σαν να λεει(οταν ξαπλωνει κατα βαση)"ΤΩΡΑ ΜΗ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΧΑΔΙΑ,ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΥΛΙΣΩ".Αλλες παλι καμια σχεση..

Τετοιες ψιλο..αλλοπροσαλες συμπεριφορες ,σε ενα κατα τα αλλα υπεροχο πλασμα που το αγαπαω με ολη μου την καρδια..Προσπαθω να τον ψυχολογισω και να καταλαβω πως πρεπει να φερθω..Αλλα ανησυχω..Ειναι και στην εφηβεια τωρα,το ξερω(1 χρονων και 4 μηνων περιπου).Α,και στειρωμενος.Τον στερωσα στους 11 μηνες περιπου.

Τι κανω τοσο λαθος??Ειναι πραγματικα επικινδυνη η κατασταση?Ποιο θα ηταν το καλυτερο γι αυτον?ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ.Μπορω μονη μου?Το μονο που διαβασα στο συγκεκριμενο ποστ και με εβαλε σε σκεψεις ειναι το να τον δωσω σε καποιον εκπαιδευτη..
Θελω το καλυτερο γι αυτον ρε γμτ..

 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη καποια πραγματα...κ τα τσαμπουκαλικια κοφτα.ασε τις ματιες κ τα αυστηρα υφακια.θα με ριξουν στην πυρα μερικοι τωρα,αλλα εγω τσαμπουκαλικια τυπου γρυλιζω ,τα ριχνω φαπα.δεν σηκωνω μ@@@@@@ς!μην τον χτυπησεις,αλλα ενα γραπωματακι η μια πολυ αυστηρη φωνη κ αρπαγμα απο το λουρι θα του κοψουν την φορα.απο κει κ μετα ειναι ξεκαθαρο οτι δεν δεχεται τον φιλο σου.προφανως δεν τον αφησες να συμμετεχει μαζι σου στο προγραμμα εκπαιδευσης του κ καλα εκανες ,εκτος κ αν εχεις σκοπο για κατι σοβαροτερο.πρεπει παρολα αυτα να μαθει να τον σεβεται κ πιο πολυ εσενα.γατοφερνει ο σκυλακος σου!

το σκηνικο τωρα που τον αφησες εξω ολο το βραδυ ηταν ασκοπο.σε λιγα λεπτα εχει ξεχασει τι εχει γινει κ γιατι ειναι εκει.η τιμωρια ειναι σαν την επιβραβευση.διαρκει για πολυ λιγο.μετα απο λιγο ειναι ασκοπη.μην το βαλεις κατω παντως.σιγα σιγα θα το στρωσεις το πραγμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Με τον Λαυρέντη θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω συγχρόνως. Κι εγώ προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να έχω σκύλο που θα σκεφτεί καν να μου "τσαμπουκαλευτεί". Αν όμως κάτι τέτοιο δυστυχώς συμβεί, είτε από λάθη δικά μου, είτε από γονίδια ή οτιδήποτε άλλο του σκύλου και δεν είμαι σε θέση να τα χειριστώ, θεωρώ σοφότερο για την ευζωία την δική μου και του σκύλου, να προσπαθήσω να τον δώσω σε κάποιον που θα μπορεί. Που θα είναι ας πούμε έμπειρος στον χειρισμό δύσκολων σκυλιών ή θα έχει την οικονομική άνεση, να του κάνει εκπαίδευση.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki