Επαφή με άλλο σκύλο!


ρια

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2011
64
0
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κίνδυνος για κάποια ασθένεια αν φέρω σε επαφή το 3,5 μηνών κουτάβι μου με σκύλο σπιτιού, έχει δηλαδή κάνει όλα τα εμβόλια του. Ο δικός μου έχει κάνει και το δεύτερο εμβόλιο, και έχει πάρει και το χάπι για παράσιτα. Ρώτησα τον κτηνίατρο και με είπε να μην αγχώνομαι και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.. δεν ξέρω όμως! διάβασα διάφορα μέσα στο φόρουμ και τώρα έχω αμφιβολίες!! :)
 




ρια

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2011
64
0
Θεσσαλονικη
Θα εμπιστευτεις τις συμβουλες αγνωστων περισσοτερο απο τις συμβουλες του κτηνιατρου σου;
απλά ρωτάω για να δω αν είχα κάποιος κάποια ανάλογη εμπειρία. φυσικά και τον εμπιστεύομαι αλλιώς θα τον είχα αλλάξει :)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Το σωστότερο είναι να έχει ολοκληρωθεί ο 1ος κύκλος εμβολίων, αλλά κ ο δικός μου γιατρός τα ίδια με τον δικό σου μου είχε πει. Η μικρή μου ήταν πολύ ζωηρή κ δν γινόταν άλλο μέσα, οπότε παρέα με ελεγμένα σκυλάκια άρχισε νωρίς. Δν έπαθε ποτέ τίποτα από αυτό. Ισα-ίσα έγινε πολύ κοινωνική.

Να το χαίρεσαι το ποντικάκι σου!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Λοιπον, το σκυλακι κανονικα δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με αλλο σκυλο πριν περασουν 7 μερες απο την επαναληψη του εμβολιου για τυφο και μορβα.
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Συμφωνώ με τον vasgial, επίσης καλό θα ήταν να έχουμε όλοι υπόψιν μας ότι τώρα τελευταία έχουν αναφερθεί πάρα πολλά κρούσματα τύφου και μόρβας οπότε καλύτερα να προσέχουμε...
 


ρια

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2011
64
0
Θεσσαλονικη
Λοιπον, το σκυλακι κανονικα δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με αλλο σκυλο πριν περασουν 7 μερες απο την επαναληψη του εμβολιου για τυφο και μορβα.
το τρίτο εμβόλιο είναι αυτό του τύφου??
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αν εχουν περασει 7 μερες μετα το τριτο εισαι ok γιατι λογικα εχεις τελιωσει με τα πενταπλα. Αλλα το καλυτερο ειναι, οπως σου ειπε η Anna-Kriti,να γαψεις τα εμβολια.
 
Last edited:


ρια

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2011
64
0
Θεσσαλονικη
λοιπον.. εχει 3 ταμπελακια πάνω που λενε: Nobivac puppy DP, Nobivac DHPPi, kai Nobivac RL.. και φυσικα δεν εχω ιδεα για τι είναι το καθένα!! :D :D
 










Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο είναι μόρβα και τύφος
το δεύτερο για μορβα, τύφο, ηπατίτιδα και παραινφλουέντζα και
το τρίτο για λύσσα και λεπτοσπείρωση.
Έχει μείνει άλλο ένα επαναληπτικό για μόρβα και τύφο νομίζω αλλά θεωρώ ότι δεν θα έχει πρόβλημα να έρθει σε επαφή με εμβολιασμένο σκύλο που ζει σε σπίτι...
Άντε, καλή κοινωνικοποίηση!!!!