Επαφή με αδέσποτο.


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Καλησπέρα σας, σήμερα στην απογευματινή μας βόλτα ένας αδεσποτάκος της γειτονιας ήρθε να παίξει μαζί με την Φάτσα μου. Εγώ που γενικά ψάχνω ήρεμα σκυλιά για κοινωνικοποίηση δεν έχασα ευκαιρία και την άφησα να παίξει μαζί του. Ο σκύλος αυτός ήταν παλιά σε σπίτι και φενόταν πολύ καθαρος. Κάποιες μέρες πριν όμως ο αδεσποτακος έδειχνε πολύ αδύναμος, σχεδον αδυνατούσε να κουνηθεί. Αρχικά νόμισα ότι έφαγε φόλα, αλλα επειδή δεν έδειχνε να πονάει του έφερα μπόλικη τροφη, την οποία αμέσως καταβρόχθισε.Τέλος πάντων δεν νομίζω να ήταν έτσι κατάκοπος λόγω φόλας ή κάποιας ασθένειας, απλά ήταν νυστικός. Λοιπόν, σήμερα με την Φάτσα ήταν τόσο φιλικός που και τα δύο γλίφονταν στις μουσούδες τους. Υπάρχει καμια περίπτωσει να κολήσει η Φάτσα μου κάποια αρρώστια απλά και μόνο από το γλυψημο;;; Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.
 




Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Μιας και που ο σκύλος μου κάποτε ήταν και αυτός αδέσποτος φυσικά και στεναχωρήθηκα. Όταν τον είδα ότι ξανασηκώθηκε απλά και μόνο από το φαγητό και δεν έφαγε καμια φόλα χάρηκα πάρα πολύ. Δυστυχώς δεν είναι ο μόνος αδέσποτος αλλά το θέμα με αυτόν είναι ότι τα άλλα αδεσποτάκια δεν τον αποδέχονται εύκολα. Για φαγητό, τα περισσότερα ταϊζονται από τις ταβέρνες του χωριού. Είναι δυνατόν να μην στεναχωριέμαι για ένα αδέσποτο από τη στιγμή που έχω σκυλο. Ένα σκύλο που μάζεψα πριν καλά καλά γίνει 3 μηνών από τον δρόμο...
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν η σκύλα σου είναι εμβολιασμένη δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

Η εικόνα του αδέσποτου σκύλου ποια ήταν?Αυτό που ίσως μπορεί να κολλήσει ένας σκύλος από τον άλλον είναι τα εξωπαράσιτα όπως τσιμπούρια κτλ κτλ!

Αν τον συναντάτε στις βόλτες σας πάρε του μια αμπούλα και βάζε του 1 φορά/μήνα ή κανα scalibor και προσπάθησε να βρεις κάποιον κτηνίατρο στην περιοχή σου που αναλαμβάνει να περιθάλπτει αδέσποτα ζώα!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου!
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Έχουμε κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια για έναν σκύλο 1 χρονου. Ο αδέσποτακος φαίνεται σε υπερβολικά καλή κατάσταση ακόμη για έναν δεσποζούμενο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχουμε κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια για έναν σκύλο 1 χρονου. Ο αδέσποτακος φαίνεται σε υπερβολικά καλή κατάσταση ακόμη για έναν δεσποζούμενο.
Κατσε, πριν δεν ειπες ότι δεν μπορουσε να παρει τα πόδια του γιατι εδειχνε πολύ αδυναμος και δεν μπορουσε να κουνηθει?
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ όταν έπαιζε ο Έλβις με έναν αδεσποτάκο είχα λίγες ανησυχίες, τελικά μάζεψα τον αδεσποτάκο και τώρα παίζουν σπίτι εκ του ασφαλούς. Τι λες για ένα δεύτερο μούτρο; :p
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Μένω σε ένα χωριό της Λάρισας, οπότε όπως καταλαβαίνεις όλο το χωριό είναι σαν μια γειτονιά. Τα περισσότερα απο τα αδέσποτα μαζεύονται σε κάποια μαντριά με πρόβατα λιγο έξω απο το χωριό για να κοιμηθούν και να φάνε λίγο απο τον τσομπάνη. Αλλά την μέρα του την παιρνάει στο παρκάκι (ενα εχουμε στο χωριό).

Κι εγώ όταν έπαιζε ο Έλβις με έναν αδεσποτάκο είχα λίγες ανησυχίες, τελικά μάζεψα τον αδεσποτάκο και τώρα παίζουν σπίτι εκ του ασφαλούς. Τι λες για ένα δεύτερο μούτρο; :p
Αυτός ο σκυλάκος είναι πάρα πολύ όμορφος. Δεν γίνεται να πάρω στο σπίτι κι άλλο σκύλο. Βλέπεις είμαι 16 χρονών και μιας και μένω με τους γονείς μου έχουν και αυτοί λόγω για τις πράξεις μου. Η μητέρα μου που έχει αλλεργία στα σκυλιά δέχθηκε με δυσκολία την φάτσα όταν την μάζεψα, αλλά πραγματικά αν δεν την έπαιρνα στο σπίτι θα είχε πεθάνει. Τώρα βέβαια την αγαπάει υπερβολικά αλλά και πάλι την πλησιάζει από μακρυά. Οπότε δεν νομίζω να δεχθεί και άλλο σκύλο στο σπίτι μας.
 
Last edited by a moderator:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν χρειάζεται να μαζέψεις κανένα σκύλο εφόσον δεν μπορείς!
Αν μπορείς όμως και σου το επιτρέπουν οι συνθήκες κάνε του την ζωή πιο εύκολη έστω και με τον σκύλο να παραμένει αδέσποτος!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταλαβαίνω. Βοήθησε το αδεσποτάκο όσο μπορείς με φαγητό και κανένα λουράκι για τα τσιμπούρια. Και μην ξεχνάς το νερό του που αυτή την εποχή είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο.
 


Geranistas

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
51
0
Λάρισα
Συγνώμη για την συγχόνευση μηνυμάτων.

Λοιπόν το χωριό μας είναι αρκετά άνετο για να ζήσει ένα αδέσποτο. Καθαρό νερό υπάρει σε πολλές βρίσες που τρέχουν και έτσι τα σκλιά δεν στερούνατι ποτέ το νερο. Μερικές φορές πίνει κ η δικιά μου απ' έξω, παρόλο που λίγο πριν ήπιε και στο σπίτι. Τέλος παντων, το κολάρο θα του το πάρω το συντομότερο δυνατό και θα του δινω και μια αμπούλα μια φορά το μήνα. Με τροφή τα αδέσποτα μας στηρίζονται τόσο απο τις ταβέρνες του χωριού, όσο και από τους τσομπάνηδες. Το μόνο κακό είναι ότι σε κάποια σπίτια, ευτυχώς ελάχιστα, κάποιοι ήτε επίτηδες, ήτε κατα λάθος(μάλον επίτηδες) εχουν ποντικοφάρμακο.

Χθες μια γιαγιά, κατα την πρωιή βολτα της Φάτσας, γυρνούσε από την εκκλησία. Βλέποντας με με την σκυλίτσα μου με κοιτάει και μου λέει "Αμάν όλοι εσείς με τα σκυλια. Καλά που τα δικά μας τα φαρμάκωσαν και ησηχάσαμε". WTF της είπα και έφυγα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ε βεβαια..Μαλλον στην εκκλησια πηγαινουν πολλοι μονο για να παιρνουν παρουσια,χωρις να μπαινουν στη διαδικασια να επεξεργαζονται οτι ακουνε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981