Επειδή η ηλιθιότητα των ανθρώπων είναι ανίκητη...


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Χαζεύοντας σήμερα έπεσα πάνω σε αυτό το πράγμα (dog grin) το οποίο και αναφέρεται ως site γνωριμιών σκύλων! Ψάχνουν λέει οι σκύλοι το ιδανικό ταίρι για ζευγάρωμα! Τι άλλο θα δούμε πια...
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και το έβαλες τώρα εδώ, να κλικάρουν όλοι από περιέργεια και να του ανεβάζουμε την επισκεψιμότητα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Εφόσον είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του forum ή θεωρείτε ότι προκαλεί σύγχηση διαγράψτε το.
 




Ghost

Well-Known Member
28 Απριλίου 2014
105
27
38
Δεν πατάω με τιποτα το λινκ αλλα και μόνο που είναι .gr τα βρίσκω και λιγα τα like που έχει! Στην Ελλάδα το θέμα της φιλοζωίας είναι στην εποχή της τουρκοκρατιας ακόμα!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Έπεσα και εγώ κατά τύχη πάνω του, δεν ξέρω αν ο τύπος έχει ανάγκη την επισκεψιμότητα γιατί δεν έχει διαφημίσεις. Πιστεύω πάντως ότι είναι η απόλυτη λαμογία διότι αναφέρει "νόμιμη υπηρεσία" για να βρείτε ταίρι στον μικρό σας φίλο.
Λοιπόν όταν λέμε νόμιμη τι εννοούμε? Εκείνος ο έρμος ο νόμος 4039/2012 στο άρθρο 6που έλεγε ότι η εκτροφή θέλει άδεια τι έγινε, έμεινε στα χαρτιά? (δικό μου σχόλιο Αθάνατη Ελλάδα)
Δηλαδή πως νομιμοποιείται μια υπηρεσία συνοικεσίων σκύλων? Ισχύει τελικά ότι δηλώσεις είσαι?
Μετά όταν αναφέρεται υπηρεσία δηλαδή κάπου θα βγάζει το κατιτίς του (βλ. παροχή υπηρεσιών)
με τα λίγα ελληνικά που ξέρω.
Πολλά τα ερωτηματικά, οι απόγονοι που πάνε?
Πόσα παίρνει για να κάνει το κονέ?
Τέλος ταπεινή μου γνώμη πρέπει να κοιτάμε την αλήθεια κατάματα, στην χώρα μας δεν υπάρχει παιδεία σε κυνοφιλικά θέματα. Ο τύπος αυτός δημιουργεί Πρόβλημα (που σημαίνει πρό του βλήματος) δηλαδή πρέπει να αντιμετωπιστεί πριν το βλήμα κάνει ζημιά = ένα σωρό αδέσποτα.
Πρέπει να αντιμετωπιστεί με καταγγελίες, όχι μη τον βλέπεται γιατί του κάνεται διαφήμιση αλλά άστον να κάνει την δουλεία του.
 
Last edited:


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
11. ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ MICROCHIP

Ο χρήστης αποδέχεται και συναινεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4039/2012 ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε καταχώρηση αγγελίας για ζώο που δε φέρει τον αριθμό του microchip που διαθέτει το ζώο. Για την παραπάνω ενέργεια επιβάλλεται πρόστιμο 300 Ευρώ!Στην καταχώρηση αγγελιών στο www.doggrin.gr υποχρεούστε να αναγράψετε τον αριθμό ηλεκτρονικής σήμανσης τους ή των στοιχείων του φιλοζωικού σωματείου που διαθέτει το ζώο στο αντίστοιχο πεδίο που ζητείται. Το σαιτ δεν φέρει καμία ευθύνη για μή αναγραφή των παραπάνω στοιχείων από τους χρήστες της ιστοσελίδας.



κοβουν και προστιμα ! το καταστημα ειναι σοβαρο
 
  • Like
Reactions: rodriguez




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τους εκανα αναφορά στο φεισμπουκ. δεν ξερω κατα πόσο θα βοηθήσει αυτό
 
  • Like
Reactions: rodriguez


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
11. ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ MICROCHIP

Ο χρήστης αποδέχεται και συναινεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4039/2012 ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε καταχώρηση αγγελίας για ζώο που δε φέρει τον αριθμό του microchip που διαθέτει το ζώο. Για την παραπάνω ενέργεια επιβάλλεται πρόστιμο 300 Ευρώ!Στην καταχώρηση αγγελιών στο www.doggrin.gr υποχρεούστε να αναγράψετε τον αριθμό ηλεκτρονικής σήμανσης τους ή των στοιχείων του φιλοζωικού σωματείου που διαθέτει το ζώο στο αντίστοιχο πεδίο που ζητείται. Το σαιτ δεν φέρει καμία ευθύνη για μή αναγραφή των παραπάνω στοιχείων από τους χρήστες της ιστοσελίδας.



κοβουν και προστιμα ! το καταστημα ειναι σοβαρο
λεει επισης και τα εξης -->

9. ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΖΩΩΝ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4039/2012 απαγορεύεται η αναπαραγωγή ζώων για εμπορικούς σκοπούς. Ο Χρήστης/επισκέπτης του www.doggrin.gr δεσμεύεται ότι δεν επιθυμεί την αναπαραγωγή του κατοικίδιου του για εμπορικούς σκοπούς. Το www.doggrin.gr δεν ενθαρρύνει καμία παράνομη τέτοια πράξη αλλά αντιτίθεται σε αυτή, αντίθετα ενθαρρύνει την ελεγχόμενη και επιλεκτική αναπαραγωγή ζώων συντροφιάς επομένως δεν φέρει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε αναπαραγωγή η οποία μπορεί να έχει χαρακτήρα εμπορικό και μπορεί να πραγματοποιηθεί διαμέσω του site.

10. ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ ΖΩΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4039/2012 απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελιών για ζώα συντροφιάς προς πώληση, υιοθεσία η δωρεάν παραχώρηση σε ιστοσελίδες. Το www.doggrin.gr δεν φέρει απολύτως καμία ευθύνη για την πιστότητα των αποστολέων των αγγελιών και δεν φέρει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε περίπτωση απόπειρας εξαπάτησης από αγγελία που περιέχεται στο site. Το www.doggrin.gr δεν πραγματοποιεί αγοραπωλησίες κατοικίδιων , δεν αγοράζει και δεν πουλάει ζώα και επομένως δεν φέρει καμία ευθύνη για τις αγοραπωλησίες που μπορεί να πραγματοποιηθούν δια μέσω του site.

Και σιγα τα ωά. Αυτος που θελει να ζευγαρωσει μπορεί να το κάνει πανεύκολα σε δεκάδες ιστοτοπους αγγελιων , κοινότητες κλπ , facebook κλπ. Προσωπικά ουδόλως με ανησυχεί.
 
  • Like
Reactions: Ghost and ntoulis


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Ααα!! Γνώρισα στο κτηνιατρείο(στην αναμονή) έναν κύριο ... Ο οποίος βρήκε ταιρι λέει από αυτό το site ! Δεν θυμόταν ποιο (τώρα το συνδυάζω !!) γιατί τα κανόνισε ο γιος του ! Είχε ένα πεκινουά ... Εξαιρετικός χαρακτήρας , άμα ζυγωνες στα 2 μέτρα σου την έπεφτε . Το είχε λυτό φυσικά κ το κράταγε από το κολάρο μην κ μας φάει ....
Μοιράστηκαν τα κουτάβια η θηλυκιά κ ο ίδιος κ έβγαλε από το κάθε ένα 200 ευρώ αν θυμάμαι καλά .....
Η αλήθεια είναι πως δεν
Tragic ...

υγ σε λάθος topic πόσταρα!!! :p
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Να κανω ισως μια χαζη ερωτηση..εισαστε και ειμαι βασικα εναντιον των ζευγαρωματων μονο και μονο για το μελλον των κουταβιων? Δηλαδη αν καποιος ζευγαρωσει το σκυλι του και θελει να κρατησει ολα τα κουταβια του...ειναι κατακριτεο? Μιλαω παντα υποθετικα..
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Να κανω ισως μια χαζη ερωτηση..εισαστε και ειμαι βασικα εναντιον των ζευγαρωματων μονο και μονο για το μελλον των κουταβιων? Δηλαδη αν καποιος ζευγαρωσει το σκυλι του και θελει να κρατησει ολα τα κουταβια του...ειναι κατακριτεο? Μιλαω παντα υποθετικα..
Υποθετικα....ναι....γιατι μπαινει σε μια διδικασια χωρις τις απαραιτητες γνωσεις για ποιο λογο;;;για να εχει 7 σκυλια αντι για ενα; ας παει να υιοθετησει αλλα 6... αν εχει την αφελεια οτι θα δημιουργησει ακριβεις κλωνους του σκυλου του...αυτο απο μονο του δειχνει ποσα λιγα ξέρει για γενετικη...
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
δεν ξερω, δηλαδη αν εχει ενα καθαροαιμο οτιδηποτε και εχει τρελα ρε παιδι μου με τα Γ.Π. για παραδειγμα και βρει ενα αρσενικο να το ζευγαρωσει και θελει να κρατησει ολα τα κουταβια! δεν ξερω δεν μου φαινεται τοσο κακο αυτο, οχι οτι κανει κανεις κατι τετοιο αλλα οκ
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
δεν ξερω, δηλαδη αν εχει ενα καθαροαιμο οτιδηποτε και εχει τρελα ρε παιδι μου με τα Γ.Π. για παραδειγμα και βρει ενα αρσενικο να το ζευγαρωσει και θελει να κρατησει ολα τα κουταβια! δεν ξερω δεν μου φαινεται τοσο κακο αυτο, οχι οτι κανει κανεις κατι τετοιο αλλα ο;);)κ
Να εχει κάποιος δηλαδη 6-7 γπ απο δικη του γεννα;;;ερασιτεχνική εκτροφη σαν να λεμε;;σε παραπεμπω παλι στο παραγοντα γνωση....και βαλε μαζί ξ καταλληλοτητα γεννητορων και εξετασεις που χρειάζονται κλπ κλπ...εαν τα κανει ολα αυτα, και να μην το πω κακο, ηθικα δεν θα συμφωνησω εγω προσωπικα....
6-7 τύπου γπ απο καταφυγιο...αν θελω να εχω τοσα σκυλια ας εχω κ λιγη ποικιλία ;););)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
δεν ξερω, δηλαδη αν εχει ενα καθαροαιμο οτιδηποτε και εχει τρελα ρε παιδι μου με τα Γ.Π. για παραδειγμα και βρει ενα αρσενικο να το ζευγαρωσει και θελει να κρατησει ολα τα κουταβια! δεν ξερω δεν μου φαινεται τοσο κακο αυτο, οχι οτι κανει κανεις κατι τετοιο αλλα οκ
Και πού είναι τώρα ο αείμνηστος με το γνωστό πλέον .. "εμένα με νοιάζει η σκύλα"
Που σημαίνει πως αν αυτός ο κάποιος έχει τρέλα με τα Γ.Π. και ξεσκονίσει τη σκύλα του σε θέματα υγείας και βρει ένα αρσενικό επίσης "ξεσκονισμένο" και έχουν ισορροπημένο χαρακτήρα και τα δύο (αφήνω στην άκρη τη μορφολογία, αφού πες άντε, αυτός θα τα κρατήσει όλα, ας είναι και λίγο εκτός), ε ας το κάνει.. Αν έχει τα κότσια να τα κάνει όλα αυτά και να ζήσει με όλα τα Γ.Π. του και να εξασφαλίσει το ευτυχές μέλλον τους δίπλα του (αφού έχει τόσο χρόνο και χρήμα να διαθέσει δηλαδή), να του ζήσουν.
Αλλά αν δεν τα έχει, ας σκεφτεί την φυλή που τόσοι και τόσοι έχουν λατρέψει και ας αφήσει στην άκρη τους ρομαντισμούς για κάποιον που μπορεί να την υπηρετήσει όπως της πρέπει & να την πάει ένα βήμα μπροστά (μη με βάλετε στο τρυπάκι των εκτροφέων Γ.Π. & πού τα έχουνε φτάσει, δεν την κατέχω την φυλή). Γιατί αν αυτός θα υποφέρει μία εντός & εκτός από μια δυσπλασία πχ, σκέψου το έρμο το σκυλί τι θα τραβήξει στη ζωή του, επειδή κάποιος έχει απλά τρέλα με τα Γ.Π.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Νά ρωτήσω κάτι; Γιατί με τόση ευκολία προτείνεται η απόκτηση σκύλου από καταφύγιο;
Εκεί δεν είναι λαχείο του λαχείου σε θέματα υγείας και χαρακτήρα του ίδιου του σκύλου και των προγόνων του; Φιλικά!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Δεν ειναι θεμα λαχειου αλλα ηθικο. Στην περιπτωση του καταφυγιου τα σκυλακια υπαρχουν ηδη περιμενοντας ενα σπιτι που δεν θα τα παρατησουν παλι επειδη τα βαρεθηκαν και στην περιπτωση της καθε γεννας ανεγκεφαλου και ανιδεου ιδιοκτητη, τα σκυλακια ηρθαν στον κοσμο για να δωθουν-πωληθουν παρανομα.

*Εχει καλυφθει αρκετα αναλυτικα παντως σε διαφορα νηματα αυτο το θεμα
προκειμενου να παρεις μια γενικη ιδεα αν θες μπορεις να ψαξεις με την βοηθεια της αναζητησης.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Φυσικά κ είναι μιά καλή πράξι συμφωνώ απόλυτα, αλλά από την άλλη είναι κ θέμα ρίσκου τό θέμα χαρακτήρα καί υγείας. Να σαι καλα!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ενα Ρίσκο ειναι ολη μας η ζωη
Εγγυησεις δεν Υπάρχουν κ συμβόλαιο δε θα σου υπογραψει κανείς.
Απτο καταφύγιο νομιζω ισα ισα εισαι πιο ασφαλής,α)αν ειναι ενήλικο το σκυλι θαχει ηδη δώσει δειγματα "γραφης" στους εθελοντες οποτε θα χουν οδηγίες να σου δώσουν,β)αν ειναι κουταβι το ρισκο τοχεις θες δε θες,απο οπου κ αν προερχεται,γ)στα σκυλια γινονται εξετασεις κ ειτε το παραλαμβανεις αφου έχει πληρως αναρρώσει ειτε ξερεις τουλαχιστον που πας να μπλεξεις,δ)στα καταφυγια ως επι το πλείστον φιλοξενούνται ημιαιμα,προσωπικη μου γνωμη βαση οσων εχω μελετησει,ειναι πολυ πιο υγιή σκυλια,ε)θα κάνεις πολλα καλα,με μια απλη κινηση,θα βρεις εσυ το φιλαρακι που αναζητεις,θα βρει εκεινο το σπιτι που λαχταρα,επειδη θα φυγει απο κει μεσα θα ανοιξει εστω μια θεση να φιλοξενηθει κάποιο άλλο κλπ κλπ