Επιθετικοτητα μεσα στο σπιτι


5 Ιανουαρίου 2019
11
0
29
Κατερινη
Γεια σας..θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα τεραστιο προβλημα που μου προεκυψε.εχω 3 χρονια ενα κοριτσακι που ειμαστε πολυ δεμενες την εχω ψιλοκακομαθημενη ειναι η αληθεια δεν της λεω ποτε οχι.πριν λιγο καιρο βρηκα ενα αρσενικο σκυλακι και το κρατησα.γενικα η μικρη μου δεν ακουμπουσε ουτε μυγα..περα απ το φαγητο βεβαια που ουτε να το σκεφτω να τα ταϊσω μαζι γινεται πανικος,τωρα δεν μπορω να τα εχω μεσα στο σπιτι μαζι,ενα βημα κανει ο μικρουλης κ αυτη τον αρπαζει ασχημα.χωρις υπερβολη δεν κουνιεται ο μικρος μεσα στο σπιτι.τοσο καιρο εκτος απ το φαγητο δεν μαλωναν ιδιαιτερα τωρα μονο που αλλαζει μεχρι κ πλευρο ο μικρουλης αυτη τον δαγκωνει ασχημα χωρις κανενα απολυτως λογο.αυτος βεβαια κλαιει παντα και δεν επιτιθεται πισω ποτε.Σε τι μπορει να οφειλετε αυτη η ξαφνικη επιθετικοτητα και τι θα μπορουσα να κανω;
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Γεια σας..θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα τεραστιο προβλημα που μου προεκυψε.εχω 3 χρονια ενα κοριτσακι που ειμαστε πολυ δεμενες την εχω ψιλοκακομαθημενη ειναι η αληθεια δεν της λεω ποτε οχι.πριν λιγο καιρο βρηκα ενα αρσενικο σκυλακι και το κρατησα.γενικα η μικρη μου δεν ακουμπουσε ουτε μυγα..περα απ το φαγητο βεβαια που ουτε να το σκεφτω να τα ταϊσω μαζι γινεται πανικος,τωρα δεν μπορω να τα εχω μεσα στο σπιτι μαζι,ενα βημα κανει ο μικρουλης κ αυτη τον αρπαζει ασχημα.χωρις υπερβολη δεν κουνιεται ο μικρος μεσα στο σπιτι.τοσο καιρο εκτος απ το φαγητο δεν μαλωναν ιδιαιτερα τωρα μονο που αλλαζει μεχρι κ πλευρο ο μικρουλης αυτη τον δαγκωνει ασχημα χωρις κανενα απολυτως λογο.αυτος βεβαια κλαιει παντα και δεν επιτιθεται πισω ποτε.Σε τι μπορει να οφειλετε αυτη η ξαφνικη επιθετικοτητα και τι θα μπορουσα να κανω;
Γεια σου κ μπραβο που μαζεψες ενα σκυλακι! Ειναι ολοφάνερο οτι το κοριτσι σου ζηλευει... Ξαφνικα ηρθε καποιος να της κλεψει πολλα, εκει που ησουν αποκλειστικά δικια της τωρα πρεπει να μοιραστει κυριως εσενα, το χώρο της κλπ. Το ποσο δεκτικο ειναι ενα σκυλι εξαρταται συνηθως απο το χαρακτηρα του... Εχω ενα λαμπραντορ εδω κ 9 χρονια κ ξαφνικα πριν κανα 2μηνο εσκασε ενα κουταβι στο σπιτι... Επειδη κ εγω φοβομουν την αντιδραση του εστιαζα κυριως στον μεγαλο, περισσοτερα χαδια σε εκεινον κ επιβραβευσεις. Τελικα δεν υπηρχε λογος, τον μικρο τον αγαπαει τοσο πολυ, πραγματικα τον ξαναεκανε κουταβι κ εκεινον. Παιζουν σαν τρελα, ο ενας ψαχνει τον αλλο συνεχεια κ εχω αρχισει να εμπιστευομαι κ να τους αφήνω μαζι κ χωρις επιβλεψη! Νομιζω πως πραγματικα οφειλεται στον Mellberg επειδη ειναι καλοκαρδος, παντα ηταν...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλημερα!
Δεν νομιζω οτι τα περισσοτερα χαδια ειναι η σωστη λυση σε αυτην την περιπτωση. Κανει και στη βολτα ντου ή εκει τον αγνοει;
Ποσος καιρος εχει περασει που εχει ερθει ο μικρος;
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
εχω δυο ερωτησεις
1) το κανει και παρουσια σου ?
2) εαν ναι εσυ πως αντιδρας?
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα!
Δεν νομιζω οτι τα περισσοτερα χαδια ειναι η σωστη λυση σε αυτην την περιπτωση. Κανει και στη βολτα ντου ή εκει τον αγνοει;
Ποσος καιρος εχει περασει που εχει ερθει ο μικρος;
οντως θα ηταν σαν να τον επιβραβευω γι αυτο που κανει, αλλα σε εμενα πραγματικα δεν χρειάστηκε. Σταθηκαμε τυχεροι, παρολα αυτα βλεπω τον μεγαλο οτι οταν ειναι κ οι δυο μαζι αυτος αναζητα περισσοτερη προσοχη, ο αλλος σαν κουταβι ακομη ειναι στον κοσμο του, αλλα ξαναλεω πως καθε σκυλος κ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!
 


5 Ιανουαρίου 2019
11
0
29
Κατερινη
Καλημερα!
Δεν νομιζω οτι τα περισσοτερα χαδια ειναι η σωστη λυση σε αυτην την περιπτωση. Κανει και στη βολτα ντου ή εκει τον αγνοει;
Ποσος καιρος εχει περασει που εχει ερθει ο μικρος;
Εχει λιγοτερο απο χρονο...περυσι τον βρηκα κ τον ειχα στον κηπο γιατι ηταν καλοκαιρι.εχει 3 4 μηνες που τον πηρα μεσα στο σπιτι γιατι ειχε κρυο δεν γινοταν να μενει εξω.στη βολτα οχι μια χαρα ολα πολλες φορες το ενα προστατευει κιολας το αλλο αν μας ορμιξει κανενα αδεσποτακι
 


5 Ιανουαρίου 2019
11
0
29
Κατερινη
εχω δυο ερωτησεις
1) το κανει και παρουσια σου ?
2) εαν ναι εσυ πως αντιδρας?
Οταν ειμαι εκει το κανει παντα παντα παντα ακομα κι οταν κουνιεται απλα στο χαλι ο μικρος.οταν λειπω δεν μαλωσαν ποτε γιατι τα αφηνω σε ξεχωριστα δωματια.
Τωρα οταν μαλωνουν συνηθως μπαινω στη μεση και η μικρη φοβαται μη με δαγκωσει και σταματαει κατευθειαν.
 


5 Ιανουαρίου 2019
11
0
29
Κατερινη
Γεια σου κ μπραβο που μαζεψες ενα σκυλακι! Ειναι ολοφάνερο οτι το κοριτσι σου ζηλευει... Ξαφνικα ηρθε καποιος να της κλεψει πολλα, εκει που ησουν αποκλειστικά δικια της τωρα πρεπει να μοιραστει κυριως εσενα, το χώρο της κλπ. Το ποσο δεκτικο ειναι ενα σκυλι εξαρταται συνηθως απο το χαρακτηρα του... Εχω ενα λαμπραντορ εδω κ 9 χρονια κ ξαφνικα πριν κανα 2μηνο εσκασε ενα κουταβι στο σπιτι... Επειδη κ εγω φοβομουν την αντιδραση του εστιαζα κυριως στον μεγαλο, περισσοτερα χαδια σε εκεινον κ επιβραβευσεις. Τελικα δεν υπηρχε λογος, τον μικρο τον αγαπαει τοσο πολυ, πραγματικα τον ξαναεκανε κουταβι κ εκεινον. Παιζουν σαν τρελα, ο ενας ψαχνει τον αλλο συνεχεια κ εχω αρχισει να εμπιστευομαι κ να τους αφήνω μαζι κ χωρις επιβλεψη! Νομιζω πως πραγματικα οφειλεται στον Mellberg επειδη ειναι καλοκαρδος, παντα ηταν...
Και μενα ειναι τοσο καλη και που τη δαγκωναν καθοταν.τωρα τι επαθε δεν ξερω.ισως επειδη φοβαται αυτος πιο πολυ και τον προστατευω περισσοτερο και μαλωνω αυτην αλλα την μαλωνω επειδη μονο αυτη επιτιθεται αλλιως δεν θα τη μαλωνα
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Και μενα ειναι τοσο καλη και που τη δαγκωναν καθοταν.τωρα τι επαθε δεν ξερω.ισως επειδη φοβαται αυτος πιο πολυ και τον προστατευω περισσοτερο και μαλωνω αυτην αλλα την μαλωνω επειδη μονο αυτη επιτιθεται αλλιως δεν θα τη μαλωνα
τι να πω, οσο παραλογο κ αν ακουγεται εγω τον βλεπω τον μεγαλο μου οτι τα αναζητα τα χαδια περισσοτερο οταν ειναι μπροστα κ ο μιμρος. Και του τα δινω απλοχερα, αν τον εβλεπα ομως να επιτίθεται κ εγω ισως να μαλωνα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το ιδιο κανει και ο δικος μου με τον αρσενικο της αδερφης μου. Δεν εχω θεμα να τους αφησω μονους τους αλλα οταν ειμαι εγω μπροστα ο δικος μου ψαχνει αφορμη να αρπαχτει. Η ευκολη λυση σε μενα που, ομως, συνυπαρχουν τα σκυλια λιγες μερες το χρονο ειναι ενα μπουκαλι νερο. Ή ψεκαστηρι. Τωρα πια αφου τους εχω βρεξει καμια δυο φορες, αρκει να τους το δειξω :p

Απο κει και περα, θα δοκιμαζα ασκησουλες και στους δυο μαζι. Τις βασικες εντολες πχ για να μαθει η μεγαλη να μοιραζεται την προσοχη σου. Να τους κρατας δλδ απασχολημενους οσο ειστε και οι τρεις στον ιδιο χωρο.

Και αστα χαδια για λιγο καιρο.
 


5 Ιανουαρίου 2019
11
0
29
Κατερινη
Το ιδιο κανει και ο δικος μου με τον αρσενικο της αδερφης μου. Δεν εχω θεμα να τους αφησω μονους τους αλλα οταν ειμαι εγω μπροστα ο δικος μου ψαχνει αφορμη να αρπαχτει. Η ευκολη λυση σε μενα που, ομως, συνυπαρχουν τα σκυλια λιγες μερες το χρονο ειναι ενα μπουκαλι νερο. Ή ψεκαστηρι. Τωρα πια αφου τους εχω βρεξει καμια δυο φορες, αρκει να τους το δειξω :p

Απο κει και περα, θα δοκιμαζα ασκησουλες και στους δυο μαζι. Τις βασικες εντολες πχ για να μαθει η μεγαλη να μοιραζεται την προσοχη σου. Να τους κρατας δλδ απασχολημενους οσο ειστε και οι τρεις στον ιδιο χωρο.

Και αστα χαδια για λιγο καιρο.
Αυτο με το νερο πρεπει ν ναι πολυ καλο θα το δοκιμασω...ευχαριστω παρα πολυ(y)
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
:LOL: δεν είπα πουθενά για μάνικα! Τις περισσότερες κουνάω ένα κλειστό μπουκάλι νερό. Το βρίσκω πιο αποτελεσματικό απ το να βάλω φωνή.
Αρκει να παρω τετοια σταση και αλλαζει γνωμη
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Και γιατι να ψεκαστει και ο, οπως τον περιγραφεις, αθωος; Δεν του φτανει η επιθεση που θα δεχθει, εκτος απ τον τραμπουκισμο, θα φαει καπακι και νερο;
 






samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Το οτι διορθωνει ετσι το αλλο σκυλακι παρουσια σου δειχνει οτι μαλλον εχει θεμα ιεραρχιας...νομιζω οτι χρειαζεται αρκετη δουλεια με ΒΥ .Επισης καλο θα ειναι αν γινεται για λιγο να ειναι σε ξεχωριστο χωρο ,πχ μπορεις να βαλεις baby gate σε καποια πορτα και να τα χωριζει γιατ κριμα εινα και το κακομοιρο να μην μπορει να κουνηθει απο τον φοβο.Οταν γινεται το επεισοδιο διορθωνε αμεσα κα αυστηρα...ειναιανεπιτρεπτη συμπεριφορα ,ιδιαιτερα παρουσια σου.
 
  • Like
Reactions: mareco


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
:LOL: δεν είπα πουθενά για μάνικα! Τις περισσότερες κουνάω ένα κλειστό μπουκάλι νερό. Το βρίσκω πιο αποτελεσματικό απ το να βάλω φωνή.
Αρκει να παρω τετοια σταση και αλλαζει γνωμη
Συμφωνώ απίστευτα πολύ με το ψεκασμα, κόβει τις βλακειουλες αμέσως (y):D. Μάλλον οι ασκησουλες και με τους δυο θα βοηθήσουν πολύ. Σας ευχομαι καλή συμβίωση από εδώ και πέρα !!! :love: