Επιθετικο μετα απο νάρκωση;


kkn

Member
7 Ιουνίου 2021
10
11
48
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πολυ ταραγμένη.. Το πρωι πηγα τον 13 μηνών κόκερ μου και έκανε στείρωση. Τον πήρα σπίτι ενώ δεν είχε ξυπνήσει καλά. Από κει και μετά κοιμάται συνέχεια, δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η επέμβαση έγινε 10 το πρωί κ εγώ τον πηρα σπίτι στις 12:30, ακόμα δεν έχει ξυπνήσει. Ανοίγει μάτια, όμως είναι εντελώς λιώμα. Τον έχω στο crate του. Λίγο πριν πηγα να τον βγάλω. Άνοιξα, βγήκε με πολλη δυσκολία, χυθηκε στο πατωμα κ άρχισε να γλείφει την πληγη του. Δε μπορουσε να σηκωθεί. Πηγα να τον βοηθήσω να μπει πάλι μέσα αφου δεν είναι ακόμα έτοιμος. Γρυλιζε. Με δάγκωσε. Εχω ταραχτει. Εχω μικρό παιδι. Φοβάμαι.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Το πιθανότερο είναι πως πονάει και χρειάζεται χρόνο να ξεκουραστεί και να αναρρώσει. Τι οδηγίες σας έδωσε ο κτηνίατρος; Πώς είναι τώρα το σκυλακι;
 


kkn

Member
7 Ιουνίου 2021
10
11
48
Αυτό μου είπε κ ο κτηνίατρος που μιλησαμε το απόγευμα. Ότι ποναει. Το θέμα όμως σοβαρεύει...Ο σκυλος, που προσπαθησα με κροκέτες να τον βγάλω από το crate, βγήκε όμως δεν κάνει βήμα. Ξαπλωσε εκεί στο πατωμα κ του πετουσα κροκέτες, να φαει γιατί όλη μέρα δεν είχε φάει κάτι κ έτρωγε ΜΟΝΟ όσες έπεφταν μπροστά του. Δεν τόλμησε να παει ουτε βήμα πιο περα. Φοβάται κ ποναει. Είναι φανερό. Δεν κλαίει. Όμως δεν πηγαίνει ουτε για νερό, έχει να πιει ουσιαστικά από χθες το βράδυ, ουτε για κατουρημα! Πήγα κ το νερό μπροστά του, τίποτα. Και συνεχίζει να μου γρυλιζει. Με τα χίλια ζόρια ο άντρας μου τον στρίμωξε κ μπήκε παλι στο crate γιατί δεν ξέρω ποσο ασφαλές θα ήταν όλη νύχτα να μείνει εκτός, ελευθερος κι εμείς να κοιμόμαστε. Φοβάμαι βρε παιδια γιατί είναι τώρα επιθετικος κ δε διστάζει να δαγκώσει, αλλά κ από την άλλη ανησυχώ παρα πολυ για τον ίδιο..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πως ειναι σημερα?
Αναλογα με το αναισθητικο μπορει να εχει παραισθησεις μετα απο χειρουργειο. Μαζι με τους πονους, τον κανει να παραφερεται! Θα συνελθει!
Παυσιπονο σας εχει δωσει ο ιατρος??
 


kkn

Member
7 Ιουνίου 2021
10
11
48
Πως ειναι σημερα?
Αναλογα με το αναισθητικο μπορει να εχει παραισθησεις μετα απο χειρουργειο. Μαζι με τους πονους, τον κανει να παραφερεται! Θα συνελθει!
Παυσιπονο σας εχει δωσει ο ιατρος??
Συνεχίζει να μου γρυλιζει δε δέχεται τίποτα. Ουρησε μόνο τώρα το πρωί πρωτη φορα... Έφαγε. Νερό δε δέχεται. Και μου γρυλιζει. Δεν αφήνει ουτε το crate να του ανοίξω.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Επειδή πριν 3 μήνες στειρώσαμε κι εμείς τη δικιά μας και το εχω πολύ πρόσφατο θα σας πω τη δικιά μας εμπειρία: το σκυλάκι εμείς το πήραμε ξύπνιο από το γιατρό...η νέλλη περπάτησε (με οκτάρια βέβαια σα μεθυσμένη) 200 μέτρα και μπήκε στο αυτοκίνητο με βοήθεια. Πριν τη βγάλουν απ το χειρουργείο της φόρεσαν το κολάρο (το οποίο το προβάραμε 1 εβδομάδα πριν στο σπίτι για ώρες) ...εμείς το κρατήσαμε αρκετές μέρες (έπεσαν και τα χιόνια και δεν μπορούσε να τη δει η γιατρός) για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει ζημιά. Την ίδια μέρα το βράδυ θυμάμαι δεν έπρεπε να φάει. Έγινε η στείρωση το απόγευμα και έπινε μόνο νεράκι. Το βραδάκι κατέβηκε κανονικά στον κήπο για τσίσα και από την επόμενη μέρα έτρωγε κανονικά. Παυσίπονο της είχαν δώσει μετά το χειρουργείο, δεν πήρε άλλο. Έπαιρνε αντιβίωση για λίγες μέρες μετά. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχει το αρσενικό με το θηλυκό (συνήθως στα θηλυκά είναι λίγο πιο δύσκολο) νομίζω όμως ότι πρέπει να μιλήστε με τον γιατρό σας γιατί εκείνος είναι ειδικός και υπεύθυνος για το σκυλάκι σας. Η συμπεριφορά του σκύλου σας θα με προβλημάτιζε κι εμένα. Απλά να ξέρετε ότι οι πρώτες 2 μέρες είναι δύσκολες γιατί δεν καταλαβαίνουν τι τους συμβαίνει κι αντιδρούν. κάθε 12 που περνάει θα βλέπετε μια τρομερή βελτίωση!!!!
 


kkn

Member
7 Ιουνίου 2021
10
11
48
Λοιπόν, μόλις έκλεισε το 24 ωροσκόπο, λες και έγινε το θαυμα βρε παιδια!!! Το αγόρι μου είναι παλι αυτός που ήξερα! Ήρθε στο σπίτι και ο εκπαιδευτής μας και βοήθησε πολυ την κατάσταση!
Φάρμακα δεν του έδωσε για το σπίτι κάτι άλλο ο κτηνίατρος, ο, τι πηρε εκεί χθες και τέλος. Τα ράμματα του είναι εσωτερικά, έγινε πλαστικη και δεν χρειάζεται κώνο. Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο κτηνίατρος. Γλυφεται, όμως βλέπω σήμερα όσο περνανε οι ώρες λιγότερο. Και χθες ήταν πιο κόκκινη η περιοχή. Σήμερα καλυτερα. Παιδιά είμαι χαρουμενη!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Λοιπόν, μόλις έκλεισε το 24 ωροσκόπο, λες και έγινε το θαυμα βρε παιδια!!! Το αγόρι μου είναι παλι αυτός που ήξερα! Ήρθε στο σπίτι και ο εκπαιδευτής μας και βοήθησε πολυ την κατάσταση!
Φάρμακα δεν του έδωσε για το σπίτι κάτι άλλο ο κτηνίατρος, ο, τι πηρε εκεί χθες και τέλος. Τα ράμματα του είναι εσωτερικά, έγινε πλαστικη και δεν χρειάζεται κώνο. Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο κτηνίατρος. Γλυφεται, όμως βλέπω σήμερα όσο περνανε οι ώρες λιγότερο. Και χθες ήταν πιο κόκκινη η περιοχή. Σήμερα καλυτερα. Παιδιά είμαι χαρουμενη!
και θα δείτε ότι στις 2 μέρες θα είναι περδίκι. Καλή ανάρρωση!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


kkn

Member
7 Ιουνίου 2021
10
11
48
και θα δείτε ότι στις 2 μέρες θα είναι περδίκι. Καλή ανάρρωση!!
Αχ τι καλά!!! Είχα φοβηθεί τόσο πολυ μήπως η απόφαση μου να τον στειρωσω προκαλεσε κάτι κακό...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU