Επιθετικότητα όταν της παίρνω το παιχνίδι


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Του προσφέρεις λιχουδιά ανταλάσοντας την κάλτσα (παράλληλα μπορείς να του μάθεις και το "άστο").
Στον δικό μου η αδιαφορία δουλεύει πάρα πολύ! Στο "μη" πεισμώνει περισσότερο.

Ειδικά όταν κάνει κάποια σκανταλιά και φύγω από το δωμάτιο, δεν το αντέχει πραγματικά. Είναι η χειρότερη τιμωρία του...
στον δικό μου η αδιαφορία δεν δουλεύει καθόλου μα καθόλου
κι αν έχει πάρει κάτι επικίνδυνο σίγουρα δεν θα περιμένω
να του δώσω λιχουδιά μέχρι αυτός να το αφήσει
(πάντως αυτό δεν είναι παράδειγμα αδιαφορίας)...
με λίγα λόγια στην θετική από ότι καταλαβαίνω συμπεριφέρεσαι στον σκύλο
σαν να είναι κουτάβι για πάντα, σωστά?
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Η λιχουδιά δεν έχει να κάνει με την αδιαφορία. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Η λιχουδιά είναι για να κάνεις μια θετική ανταλλαγή. Αν πχ αφού πάρεις την κάλτσα αρχίσει να γαυγίζει να δαγκώνει και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αδιαφορείς και φεύγεις από το δωμάτιο για ένα 2 λεπτά...Ωπ σου λέει "μου την έκανε"! Προϋπόθεση βέβαια (εκεί βασίζεται η θετική) να κάνεις τον σκύλο σου να σε εμπιστεύεται όσο το δυνατόν περισσότερο. Να θέλει να είναι μαζί σου...

Στον δικό μου πιάνει περισσότερο από όλα...Και έχοντας μια τόσο ευγενική και καλοκάγαθη ράτσα (αγίου βερνάρδου), θέλω να βγάλω το 100% του χαρακτήρα του

Για κάτι επικίνδυνο ναι συμφωνώ (μου έρχεται στο μυαλό τώρα κάτι αιχμηρό...) αλλά πρέπει το περιβάλλον του να είναι ελεγχόμενο...όχι "επικίνδυνα" αντικείμενα σε σημεία που μπορεί να έχει πρόσβαση. Στην μη ελεγχόμενη περίπτωση ναι θα δράσεις! Αλλά προσπαθείς να περιορίσεις στο ελάχιστο τον αριθμό τους.

Για την θετική όχι δεν συμπεριφέρεσαι σαν να είναι κουτάβι. Απλά συμπεριφέρεσαι θετικά. Κάνεις reinforcing στην θετική συμπεριφορά...αυτό δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη.

Όσο είναι κουτάβι μαθαίνει...όσο μεγαλώνει οι "κακές" συμπεριφορές φθίνουν με τον καιρό.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αυτά που περιγράφεις εφαρμόζονται κατά γράμμα σε ένα κουτάβι...
ούτως η άλλως απαγορεύεται να διορθώσεις ένα κουτάβι.
ένας σωστός εκπαιδευτής κατά την γνώμη μου πάντα
αν του δοθεί ένα κουτάβι με θετικές μεθόδους θα ξεκινήσει πάντα
αν όμως του δοθεί ένα ενήλικο σκυλί
στην συγκεκριμένη περίπτωση είτε αυτό είναι καλτσα είτε είναι παιχνίδι
θα προχωρήσει σε εκμάθηση και έπειτα διόρθωση...
δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
θέλω να πω πως αν ο σκύλος ξέρει το καλο από το κακό
και του το έχουμε έχουμε μάθει σωστά αν παραβεί τα όρια και τους κανόνες επέρχεται η διόρθωση
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
αυτά που περιγράφεις εφαρμόζονται κατά γράμμα σε ένα κουτάβι...
ούτως η άλλως απαγορεύεται να διορθώσεις ένα κουτάβι.
ένας σωστός εκπαιδευτής κατά την γνώμη μου πάντα
αν του δοθεί ένα κουτάβι με θετικές μεθόδους θα ξεκινήσει πάντα
αν όμως του δοθεί ένα ενήλικο σκυλί
στην συγκεκριμένη περίπτωση είτε αυτό είναι καλτσα είτε είναι παιχνίδι
θα προχωρήσει σε εκμάθηση και έπειτα διόρθωση...
δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
θέλω να πω πως αν ο σκύλος ξέρει το καλο από το κακό
και του το έχουμε έχουμε μάθει σωστά αν παραβεί τα όρια και τους κανόνες επέρχεται η διόρθωση
Ναι ναι το έπιασα!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω παντως που της εχω μαθει το """ΜΗ""" μενει αγαλμα κοκαλωνει εντελως σε οτιδηποτε μ@λ@κι@ παει να κανει οταν ειμαι παρων βεβαια...... εχω γλυτωσει πολλα πραγματα στο σπιτι απο τα δοντια της,,, ακομα και την ιδια τη ζωη της απο χιλιαδυο ,,,, το ξεκινησα οταν σε μια βολτα χωθηκε κατω απο αμαξι και ηταν ενα μεγαλο λουκανικο,,, το κατασπαραξε δεν το αφηνε με τιποτα αντιθετως χωνοταν ολο πιο βαθεια κατω απο το αμαξι μεχρι που το εφαγε αψηφοντας το δυνατο τραβηγμα που της εκανα με το λουρι,,,,και μεχρι την αλλη μερα την ειχα διπλα μου συνεχως μην ηταν φολα,,,, απο τοτε το """ΜΗ""" το εχω πρωτο στη λιστα ==))
 


mercy

Active Member
9 Οκτωβρίου 2012
36
0
Αυτό το ΜΗ πώς μπορώ να το μάθω στο κουτάβι? ¨Οταν κάνει κατι κακό όπως το να τρώει το χαλί λέω ΜΗ με κοιτάζει συνεχίζει λεω ΜΗ πάω κοντά πέρνω την μούρη της από το χαλί νευριαζει γρυλίζει μου δαγκώνει μετα τα μπατζάκια της αποσπώ την προσοχή λεγοντας της να παιξουμε με το παιχνιδι της παιζουμε και μετα απο καμοια ωριτσα εχουμε τα ιδια . Το ριμάδι το ΜΗ είναι σαν να μην το λεω ή καλύτερα είναι σαν να αφηνιάζει όταν το ακουει μερικες φορες...κατι κανω λάθος το νιώθω τι ειναι ομως αυτό????
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Φυσικα αν φαει ενα correction tap θα σπασει το σκυλακι!Περα απο την πλακα επιθετικες συμπεριφορες δεν αντιμετωπιζονται με μπριζολακια...Δυστυχως καποιες φορες ενα σκυλι ισως πρεπει να πιεστει η να φαει κανα πλασε οπως λεει ο superman...Φυσικα ελεγχομενο μην φυγει απο κανα μπαλκονι και μπει καλαθι σε κανα καδο..
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα παρακαλέσω από όλους σε τέτοια θέματα που..."ερεθίζουν" να μην τοποθετούμαστε όπως να 'ναι!

Τέτοια θέματα απαιτούν προσεκτικές τοποθετήσεις γιατί όπως ξέρετε παραφράζονται πολύ εύκολα και κάποιος που μπορεί να θέλει να πει κάτι σωστό με "άτσαλη" τοποθέτηση να παρερμηνευτεί!

Παρακαλώ λοιπόν να προσέχουμε διπλά την τοποθέτηση μας!Επιπλέον γίνεται μια συζήτηση ανάμεσα σε μέλη που λίγο πολύ ξέρουμε πως "κινούνται" στην αντίληψη που έχουν πάνω στα διάφορα θέματα!Το θέμα είναι ότι μας παρακολουθούν και άλλοι έξω από εδώ και μπορεί να αφήνει διαφορετικές εντυπώσεις!

Δεν υπάρχει λογοκρισία απλά ας προσπαθήσουμε να είμαστε πιο προσεκτικοί!Δεν μιλάμε face to face για να καταλάβουμε τι εννοεί ο άλλος!Μιλάμε σε ένα forum που ο γραπτός λόγος παραφράζεται πολύ εύκολα!

Ας κάνουμε μια προσπάθεια λοιπόν...

Θα διαγραφούν κάποια μηνύματα για χάριν της ροής της συζήτησης!Δεν υπάρχει κανένα άλλο θέμα!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Για να μαθει το ΜΗ ενα σκυλι,, που ειναι ζαμανφου,, και αντιδραστικο,,, πρεπει να σηκωσεις τα μανικια ==)) και το ΜΗ το λεμε δυνατα κοφτα να του παγωσει το αιμα μολις το ακουσει ==))