Επιθετικό κουταβι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Δεν απομακρύνεται με ακολουθαει από πίσω ....όμως θέλω να ρωτησω για την αρχική ερώτηση τον πήρα στα πόδια μ έκατσε δύο λεπτά και μετά αγριεψε και πήγε να δαγκώσει ....του είπα όχι και απλά έφυγα ....τι να κάνω ? Το κάνει συνεχεια

Όταν εννοώ δάγκωμα δεν λέω το παιχνιδιάρικο εννοώ λυσσασμένο.
 
Last edited by a moderator:






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ανούσια πράγματα που δεν χρειάζεται να γίνουν!

Βάλε πρόγραμμα στο κουτάβι βόλτα-τάισμα-ύπνος και ρύθμισε την τουαλέτα του.
Μην το εξιτάρεις συνεχώς και κυρίως μην το στρεσάρεις!

Άρχισε να το δουλεύεις λίγο με πράγματα που μπορεί να επεξεργαστεί για την ηλικία του.
Δεν χρειάζεται να το κατσιάζεις τοποθετώντας πάνω σου γιατί δεν θέλει και στο δείχνει και γιατί χαλάς ότι φτιάχνεις μιας που σου εμφανίζει αυτήν την συμπεριφορά.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Έχει διάθεση να παίζει μαζί σου?
Ξεκινάει παιχνίδια ή ξεκινάς εσύ? Τι είδους? Μπαλάκι ή διελκυστίνδα?
Πόσοι το χειρίζεστε?
 
  • Like
Reactions: kasi


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι να κάνεις αγορίνα μου?Να το σηκώνεις και να το παίρνεις αγκαλιά ή να το τοποθετείς στα πόδια σου?
Προφανώς και δεν χρειάζεται, καταπιάσου με άλλα πράγματα πιο ουσιώδη και πιο επικοδομητικά!
Άσε το κουτάβι κάτω και κάνε παιχνίδι έτσι.

Θα κάτσει και στην αγκαλιά σου κάποια στιγμή, δεν είναι ανάγκη να γίνεται τόση μανούρα γι'αυτό το πράγμα γιατί χαλιέται το ζώο και τραυματίζεσαι και 'συ...

Αν(αν λέω) το κουτάβι κάνει το γνωστό mouthing μια φορά, εσύ το προκαλείς να το κάνει παραπάνω με το να το παίρνεις αγκαλιά και να το ζορίζεις.
 


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Του έχω πάρει μπαλιτσες κουκλακια και αλλά παιχνίδια παίζει με αυτά και άμα κάτσω μαζί του έρχεται και παίζει και με μένα ....μόνο εγώ τον χειριζομαι.. Στην αρχή έπαιζε πιο πολύ μαζί μ επειδή έκανα το λάθος και τον σφήνα να με δαγκώνει την ώρα που έπαιζε ...αλλά τωρα που τον μαλωνω απλά έρχεται για λιγο

Στέλιο κατάλαβα κομπλε τότε ...απλά έκανα και εγώ λάθος που νόμιζα ότι έπρεπε να τον αναγκαζω
 
Last edited by a moderator:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Δε γουστάρει αγκαλιά, τι άλλο να κάνει πχια για να το καταλάβεις; Καλά σου είπανε, α) κουτάβι και επιθετικό είναι έννοιες ασύμβατες και β) δεν υπάρχει κανένας λόγος να το παίρνεις τανάσκελα αγκαλιά εάν δεν το θέλει.
Κάτι ακόμα. Κουτάβι που έχει νεύρο, τσίτα, γκάζια, για μένα πρέπει να του ρίχνεις την τσίτα όταν την ανεβάζει. Πρέπει να είσαι βούδας κ να προσπαθείς να ρίξεις τους τόνους και την ενέργεια. Θεωρώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποφεύγεις σαν το διάολο να το μαλώνεις έστω και με φωνή μέχρι να σε εμπιστευτεί ή εκτός κι αν κάνει χοντρή μαλακία που πρέπει να προλάβεις κάτι κακό που ΠΑΕΙ να γίνει (άπαξ και γίνει έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα). Τακτική αδιαφορίας και ηρεμίας.

Κάτι τελευταίο. @sea-mol : πάραυτα πάραυτα πάραυτα! (είναι η αγαπημένη σου λέξη, έτσι;)
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Βασικά όλα τα κουτάβια δαγκώνουν στο παιχνίδι. Αυτό δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί, απλώς κοίτα να μεταφέρεις το ενδιαφέρον του δαγκώματος αλλού (παιχνίδι - αντικείμενο), και μην μπεις σε λογικές "ψευτοπαλεύω με τον σκύλο μου στο παιχνίδι".
Απ την άλλη προφανώς το κουτάβι δείχνει ότι θα ήταν ψηλά στην Ιεραρχία της γέννας, ή θα ήθελε να ανέβει ψηλά, και τα "ανάσκελα" κλπ, δεν του αρέσουν καθόλου..... Μην του τα κάνεις λοιπόν, και πυροδοτείς την αντίδρασή του, γιατί θα εδραιώσεις την συμπεριφορά. Σιγά σιγά και με την εμπιστοσύνη, είναι προτιμότερο να το κάνεις να "γυρίσει κοιλίτσα" μόνο του, με χάδια στο πάτωμα και όχι πάνω σου. Και πάντα σταματάς την ενασχόληση ΠΡΙΝ αρχίσει να δυσανασχετεί, και σταματάς το παιχνίδι ΠΡΙΝ βαρεθεί.
Και βάλε στην άκρη σιγά σιγά κανα φράγκο μπας και πας σε κανα δίμηνο έστω και για λίγο σε εκπαιδευτή να σε βάλει σε ένα δρόμο.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
που νόμιζα ότι έπρεπε να τον αναγκαζω
Σου φαίνεται λογικό αυτό; Πως θα ένοιωθες εσύ αν σε σε ανάγκαζαν να κάνεις πράγματα που δεν θέλεις;
Καθοδήγηση και όχι εξαναγκασμό χρειάζεται το σκυλί.
 


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας ...κατάλαβα τι να κάνω μια τελευταία ερώτηση αν και άσχετη του θέματος ποσό κοστίζει ένας εκπαιδευτής ? Γιατί παρόλο που ξέρω ότι είναι καλό αν είναι 600 ευρώ που είδα κάπου σαν φοιτητής μ φαίνεται πολύ ...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτή πάνω κάτω είναι η ταρίφα της βασικής προ κρίσης.
Στα Γιάννενα έχει και Club απ ότι θυμάμαι που θα μπορούσες να δουλέψεις τον σκύλο με πιο χαλαρή μέθοδο πληρωμής.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα τα ξέρουν άλλοι καλύτερα από μένα.
Ρε παλικάρια Malinouaδες κλπ, τρέχει ακόμα εκείνο το τύπου club του Δημητρίου στα Γιάννενα?
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
μέχρι να κλείσει τον κύκλό των εμβολίων καλό θα ήταν να είναι μέσα. να μην πατάει / μυρίζει ακαθαρσίες άλλων ζώων.

μία ώρα περπάτημα τη μέρα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ. το κουτάβι θέλει περίπου 1 λεπτό άσκησης ανά εβδομάδα ζωής. 2.5 μηνών μιλάμε για 10 λεπτά... τα 50 παραπάνω θα το καταστρέψουν το κουτάβι.

λυτό το κουτάβι και εσύ? τι σκατά, επιδημία ? ελπίζω και εσύ να έχεις λάσο και να είσαι cowboy ή έστω το κουτάβι σου να μην πήρε από Ραν τα πλαν ..
Αυτο ας μην το παρει κανεις σαν απαραιτητη ενεργεια.

Ναι μεν καλο ειναι να γνωριζει ο ιδιοκτητης οτι βγαζοντας εξω κουταβι που δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο εμβολιων ρισκαρει (σε μικρο βαθμο) αλλα σιγουρα περιμενοντας να ολοκληρωσει τον κυκλο εμβολιων χανει σημαντικο χρονο που μετα θα βρει μπροστα του.

Επισης ειναι αλλο πραγμα ο χρονος ασκησης κ αλλο η βολτα για περπατημα. Δεν ειναι δυνατον ενα κουταβι 2-3μηνων να του επιτρεπεται να περπαταει μονο 10λεπτα. Κουταβι ειναι οχι αναπηρο.....
Ποσο μαλλον οταν δεν το αναγκαζει, αλλα δειχνει να θελει......
 
  • Like
Reactions: kasi


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Αυτο ας μην το παρει κανεις σαν απαραιτητη ενεργεια.

Ναι μεν καλο ειναι να γνωριζει ο ιδιοκτητης οτι βγαζοντας εξω κουταβι που δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο εμβολιων ρισκαρει (σε μικρο βαθμο) αλλα σιγουρα περιμενοντας να ολοκληρωσει τον κυκλο εμβολιων χανει σημαντικο χρονο που μετα θα βρει μπροστα του.

Επισης ειναι αλλο πραγμα ο χρονος ασκησης κ αλλο η βολτα για περπατημα. Δεν ειναι δυνατον ενα κουταβι 2-3μηνων να του επιτρεπεται να περπαταει μονο 10λεπτα. Κουταβι ειναι οχι αναπηρο.....
Ποσο μαλλον οταν δεν το αναγκαζει, αλλα δειχνει να θελει......
μία ώρα περπάτημα είναι τραγική υπερβολή. το ότι "περπατάει" δε σημαίνει πως δεν κουράζεται, ή πως δεν επιβαρύνονται οι σπόνδυλοι από τη συνεχόμενη κίνηση.

ειδικά σε μεγαλόσωμες φυλές θέλει ιδιαίτερη προσοχή για να αποφευχθούν στη συνέχεια άλλα προβλήματα.

όσο για τα εμβόλια, μια χαρά κοινωνικοποίηση και ερεθίσματα μπορεί να δώσει στο κουτάβι βγάζοντάς το αγκαλιά, ίσα να μην πατήσει κάτω.

εγω στον δικό μου τουλάχιστον δεν το ρίσκαρα, περπάτησε πρώτη φορά εκτός σπιτιού 5 μέρες μετά το τέλος των εμβολίων. Ως τότε δε, τον έπαιρνα παντού μαζί στο αμάξι και αγκαλιά, επομένως δεν χάνεται καθόλου χρόνος.

και χρόνος να χανόταν, καλύτερα να "χαθούν" 2 - 3 εβδομάδες "εκπαιδευσης" παρά να χαθεί ολόκληρο το σκυλί από μόρβα, τύφο, ιλεό ή ότι άλλο μπορεί να πάθει ένα ανεμβολίαστο κουτάβι.
 


Giorgos Anagnostou

Active Member
16 Οκτωβρίου 2015
32
6
28
Ιωαννινα
Αν και με τα σκυλιά δεν έχω προς το παρόν τόσο μεγάλη εμπειρία πιστεύω ότι το τα "τσοπανόσκυλα" και αλλά σκυλιά που μεγαλώνουν στην ύπαιθρο από μικρά μπορεί να υπάρχει ο μικρός κίνδυνος του τύφου και άλλων αλλά παίρνουν αντισώματα από μικρή ηλικία ....επιπλέον κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται στις ανάγκες της άθλησης που ας πούμε του επιβάλλονται ...δεν είμαι κτηνίατρος ιατρική σπούδαζω απλά προσπαθώ να συνδιασω κάποιες γνώσεις δεδομένου ότι είναι παρομοιοι οργανισμοι
 
Last edited by a moderator:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πιάσατε χιλιοειπωμένη συζήτηση!
Όπως ξέρεις και μέσα από την ιατρική όλα τα πράγματα είναι θέμα πιθανοτήτων.Και να μην βγάζεις το κουτάβι έξω φοβούμενος αρρώστιες μπορείς κάλλιστα να τις μεταφέρεις με τα παπούτσια μέσα στο σπίτι.
Όσον αφορά την άσκηση σε γενικές γραμμές συμφωνώ με ό,τι είπε ο east49 πιο πάνω.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα