Επιληψία-Πανικός


zouzou

Member
10 Ιανουαρίου 2009
5
0
Καλησπέρα κ καλή χρονιά.Με λένε Γωγώ κ έχω ένα λαμπραντόρ golden ritrivier 2,5 χρονών.Τον βρήκαμε πριν 9 μήνες αδέσποτο. Κανοντάς του τις απαιτούμενες εξετάσεις το σκυλάκι είχε καλαζάαρ.Αποφασίσαμε να του κάνουμε θεραπεία με ενδοφλέβειες ενέσεις αν κ ο γιατρός μας έδινε ελάχιστες πιθανότητες να σωθεί.Εμείς συνεχίσαμε κ μάλιστα του κάναμε κ δεύτερη σειρά ενέσεων παρόλο που ο δείκτης του καλαζάαρ δεν είχε πέσει καθολου απο τη πρώτη θεραπεία.Αποτέλεσμα το σκυλάκι μας σώθηκε από το καλαζάαρ.Η μέρα των αποτελεσμάτων ήταν η πιο ευτυχισμένη ύστερα από τόση ταλαιπωρία του Σήφη μας κ δική μας, αφού ξεπουληθήκαμε οικονομικά.Ανήμερα του Πάσχα ο ταλαίπωρος Σήφης έπαθε την πρώτη κρίση επιληψίας με σπασμούς, αφρούς από το στόμα και αφόδευση ούρων.Τρελαθήκαμε στην κυριολεξία.Και τώρα αρχίζει ο πραγματικός γολγοθάς μας.Εξετάσεις , εξετάσεις, εξετάσεις.Όλα του φυσιολογικά.Αρχίζουμε φάρμακα για την επιληψία. Ιούνιο κ Ιούλιο έκανε σύνολο 5 φορές σπασμούς.Μέσα Αυγούστου αρχίζει να τρέχει σαν τρελός, δεν γνωρίζει κ μετά απο 1 ώρα επανέρχεται. Αυτό γίνεται έως σήμερα, ακόμα κ τώρα που γράφω,μόνο που οι κρίσεις δεν είναι με τρέξιμο, απλώς τα χάνει κ επανέρχεται αμέσως.Το θέμα είναι ότι χτυπάει το κεφάλι του γιατί δεν καταλαβαίνει.Έχουμε πάρει τη γνώμη 2 Γιατρών που μας μιλάνε για ευθανασία.Εμείς φυσικά ούτε να το σκεφτούμε, τον λατρεύουμε στην κυριολεξία. Δευτέρα θα τον πάμε σε έναν έμπειρο γιατρό που μας εσύστησαν.Ζούμε με την ελπίδα να λιγοστέψουν τουλάχιστον οι κρίσεις.Κάτι θα υπάρχει.Είναι κρίμα,κρίμα, σώθηκε απο το καλαζάαρ κ να μη γίνει κάτι με αυτό.Θα το παλαίψουμε όσο κόστος κ αν έχει σε μας.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι που ξέρετε για την επιληψία θα σας είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ!
 




zouzou

Member
10 Ιανουαρίου 2009
5
0
Ναι κ αλλα 4 χάπια. 5 χάπια το πρωί κ 5 το βράδυ.Δεν του κάνουν τίποτα.Ηρεμεί για 5-6 ημέρες κ μετά πάλι τα ίδια.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο σκύλος μου λόγω δηλητηρίασης από φολα εixε συνεχόμενες (7-8 ημερησίως) επιληπτικές κρίσεις για 20 μέρες περίπου. Καταλαβαίνω τον πόνο που νιώθεις…

Έχω τον είχα στον επάνω όροφο και όταν είχε κρίση τραντάζονταν όλο το σπίτι από τους σπασμούς του. Έπεφτε κάτω, έβγαζε αφρους, ουρούσε πάνω του και κοπανιόταν στο πάτωμα. Τα μουγκρητά του ακόμα στοιχειώνουν τα αφτιά μου…
Δεν ήταν λίγες οι φορές που τον έβρισκα όχι μόνο μέσα στα ούρα αλλά και μέσα στα αίματα διότι κατά τη διάρκεια της κρίσης δάγκωνε πολύ άσκημα τη γλωσσα του και αιμορραγούσε για ώρα…

Του έδινα Garnenal χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα (έπαιρνε, αν δεν κανω λάθος, 4-5 την ημέρα). Μετά από συνεννόηση με το γιατρό που τον παρακολουθούσε, του αλλάξαμε την αγωγή και άρχισε Depakine Chrono. Μόνο τότε άρχισα να βλέπω βελτίωση.

Εχεις σκεφτει να συζητήσεις με το κτηνίατρο σου το ενδεχόμενο να του αλλάξετε θεραπευτικό σχημα μήπως πάνε καλυτέρα τα πράγματα?

:)
 


zouzou

Member
10 Ιανουαρίου 2009
5
0
Ότι κ αν δοκιμάσαμε το αποτέλεσμα εδώ κ 4 μήνες το ίδιο. Στην αρχή για 4-5 μέρες καλά κ μετά πάλι τα ίδια.Άστα πολύ πίκρα! Του δίνω κ εγώ DEPAKINE 500mg.
 


zouzou

Member
10 Ιανουαρίου 2009
5
0
Ότι κ αν δοκιμάσαμε τίποτε.4-5 μέρες καλά κ μετά πάλι τα ίδια. DEPAKINE 500mg του δίνω 2 την ημέρα συν τα άλλα.Στο τέλος θα πάθει το συκώτι του.Αν έχεις καλό γιατρό πες μου.
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πολύ δύσκολη κατάσταση. Οπλίσου με υπομονή.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα ευθανασία στο σκύλο.
 


zouzou

Member
10 Ιανουαρίου 2009
5
0
Δεν μπορείς να φανταστείς για τι χαρακτήρα έχει.Από εχτές είναι πιο καλά, έχει ηρεμήσει κ με ακολουθεί όπου πηγαίνω.ΘΑ το παλαίψω πολύ, αν κ έχω κουραστεί, του αξίζει.Αύριο θα πάμε στο καινούργιο γιατρό να δούμε τι θα πεί κ αυτός.Ο δικός σου είναι καλά;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μακαρι να εχετε καλά νεα.

Ο σκύλος μου, δοξα τω Θεω, δεν έχει επιληψία, είχε επιληπτικές κρίσεις λόγω δηλητηρίασης. Είκοσι μέρες κράτησε το μαρτύριο του.

Εύχομαι να πάνε καλυτέρα τα πράγματα για το σκυλάκι σου. Γράψε μας τα νεότερα.
:)
 


31 Δεκεμβρίου 2008
12
0
45
Athens-Crete
Κουράγιο...

Το πρώτο που έχω να σου πω είναι συγχαρητήρια που το παλεύεις και δεν θέλεις να κάνεις ευθανασία στο σκυλάκι σου! Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον δικό μου (Μολοσός - 18 μηνών). Αυτός βέβαια ξεκίνησε από 6 μηνών την πρώτη κρίση, 12 μηνών την δεύτερη, και παραμονή Χριστουγέννω φέτος την τρίτη... Πραγματικά και εγώ είμαι σε απόγνωση. Φαντάσου ότι είναι ένας σκύλος άνω των 70 κιλών! Σ' όσους κτηνιάτρους έχω απευθυνθεί μου λένε ο ένας το ένα και ο άλλος το άλλο. Από ευθανασία (ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ) έως χάπια, στείρωση κ.λ.π.-κ.λ.π. Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη και δεν ξέρω αν τελικά θα βγάλω. Σου εύχομαι πάντως να γίνει καλά το σκυλάκι σου και αν βρεις λύση ή κάποιον έμπειρο κτηνίατρο πάνω στο θέμα και σε βοηθήσει σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! Κουράγιο!!!
 




tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Δεν εχω αντιμετωπισει η ιδια εως τωρα παρομοιο προβλημα,
ομως ερευνωντας διαφορα πραγματα στο διαδικτυο,επεσα πανω σε ενα site που μου φανηκε αρκετα κατατοπιστικο.
Ελπιζοντας να σε βοηθησει σε αυτα που αντιμετωπιζεις στο στελνω και ευχομαι να πανε ολα πολυ καλυτερα για τον σκυλο σου.
http://www.canine-epilepsy.net/basics/basics_index.html
 


Hektor

New Member
2 Μαρτίου 2009
1
0
Ο σκύλος μου λόγω δηλητηρίασης από φολα εixε συνεχόμενες (7-8 ημερησίως) επιληπτικές κρίσεις για 20 μέρες περίπου. Καταλαβαίνω τον πόνο που νιώθεις…

Έχω τον είχα στον επάνω όροφο και όταν είχε κρίση τραντάζονταν όλο το σπίτι από τους σπασμούς του. Έπεφτε κάτω, έβγαζε αφρους, ουρούσε πάνω του και κοπανιόταν στο πάτωμα. Τα μουγκρητά του ακόμα στοιχειώνουν τα αφτιά μου…
Δεν ήταν λίγες οι φορές που τον έβρισκα όχι μόνο μέσα στα ούρα αλλά και μέσα στα αίματα διότι κατά τη διάρκεια της κρίσης δάγκωνε πολύ άσκημα τη γλωσσα του και αιμορραγούσε για ώρα…

Του έδινα Garnenal χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα (έπαιρνε, αν δεν κανω λάθος, 4-5 την ημέρα). Μετά από συνεννόηση με το γιατρό που τον παρακολουθούσε, του αλλάξαμε την αγωγή και άρχισε Depakine Chrono. Μόνο τότε άρχισα να βλέπω βελτίωση.

Εχεις σκεφτει να συζητήσεις με το κτηνίατρο σου το ενδεχόμενο να του αλλάξετε θεραπευτικό σχημα μήπως πάνε καλυτέρα τα πράγματα?

:)
Αγαπητέ ROTTIE, Καλησπέρα. Ο σκύλος μας, τους τελευταίους 6 μήνες πάσχει από επιληψία. Η κατάστασή του όσο πάει και επιδεινώνεται με αποτέλεσμα, ύστερα από την τελευταία επιληπτική κρίση που είχε (πριν μια εβδομάδα περίπου), η συμπεριφορά να γίνει αλλοπρόσαλλη. (ουρλιάζει, δεν κοιμάται, αγριεύει όταν τον πλησιάζουμε, δεν αντιλαμβάνεται που βρίσκεται και τι κάνει). Ο γιατρός που τον παρακολουθεί, μας συνέστησε μια θεραπευτική αγωγή με Gardenal. Διάβασα το πρόβλημα που είχατε με το δικο σας σκυλάκι, το οποίο ελπίζω να είναι υγιές τώρα, αντιλαμβάνομαι ότι απευθυνθήκατε σε αρκετούς γιατρούς. Μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον γιατρό στον οποίο θα μπορούσα να πάω το σκυλάκι μου για να πάρω μια δεύτερη γνώμη?
Σας ευχαριστώ πολύ.