Επιληψια?




Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
η νεφρικη ανεπαρκεια φαινεται στις αιματολογικες απο την τιμη της ουριας και της κρεατινινης. για το φαγητο, οι κροκετες, οσο καλη μαρκα κι αν ειναι, ειναι επεξεργασμενες οσο δεν παει κι εχουν ενα σωρο συντηρητικα, κι αν το ζωο τρωει τετοιο φαγητο ολη του τη ζωη, οι επιβλαβεις ουσιες θα συσσωρευονται στον οργανισμο του και θα καταπονουν νεφρα, συκωτι κλπ. προσφατα διαβασα ερευνα που ελεγε οτι βρηκαν οτι οι τροφες του εμποριου καθε αλλο παρα ισορροπημενες ειναι, ενω αλλη ερευνα βρηκε μεγαλες ποσοτητες επιβλαβων ουσιων...
εγώ δυστυχώς κροκέτες του δίνω και λίγα μαγειρευτά.δεν είχα το χρόνο να μαγειρεύω συνέχεια ούτε ήξερα για την barf για την οποία έχω ακούσει και διάφορα όπως και για την ξηρή δηλαδή.γενικα το θέμα διατροφής απ ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
εγω που τους μαγειρευω, μονο το κρεας μαγειρευω καθε 3 μερες (40 λεπτα βρασιμο χαμηλα, που οσο βραζει κανω αλλες δουλειες). τα λαχανικα ειναι ωμα και για υδατανθρακες βαζω ωμες νιφαδες βρωμης και δεν εχουμε θεμα. στην αρχη εβραζα και τα λαχανικα και τη βρωμη η ρυζι, αλλα, οπως λες, δεν παλευοταν απο θεμα χρονου.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
εγω που τους μαγειρευω, μονο το κρεας μαγειρευω καθε 3 μερες (40 λεπτα βρασιμο χαμηλα, που οσο βραζει κανω αλλες δουλειες). τα λαχανικα ειναι ωμα και για υδατανθρακες βαζω ωμες νιφαδες βρωμης και δεν εχουμε θεμα. στην αρχη εβραζα και τα λαχανικα και τη βρωμη η ρυζι, αλλα, οπως λες, δεν παλευοταν απο θεμα χρονου.
εγώ του βράζω καμία φορά κοτόπουλο και ρύζι.λαχανικα δεν ξέρω πια κάνει να τρωει και αμφιβάλλω οτι θα τα φάει αν του τα δώσω.τι κρέατα του δίνεις και τι λαχανικά?τώρα τελευταία του δίνω και πατε για να του δίνω τα χάπια του γιατι αλλιώς δεν μπορώ να τα δώσω.κανει δεν κάνει τώρα να τρωει πατε δεν ξέρω. απ ότι κατάλαβα εσύ του δίνεις μόνο μαγειρευτά?καθόλου κροκέτες και πατε?ούτε barf δηλαδή είναι η διατροφή τους?απλά μαγειρευτο ε?τι εναλλαγές κάνεις στο μαγειρευτο να μη βαριέται?και πως ξέρεις τι αναλογίες πρέπει να τρωει σε κρέας ρύζι λαχανικά?
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
απο κρεας, καθημερινες εχει πλαταρια κοτοπουλο απο το λιντλ, μαζι με τα κοκκαλα (λογω μεγεθους, τα κοκκαλα της πλατης και του λαιμου ειναι οκ). τα σαββατοκυριακα εχει εναλλαξ ψαρι γοπαρελλα απο βασιλοπουλο η κιμα βοειο/χοιρινο απο λιντλ. για barf φοβαμαι λιγο και η αριελ δεν τρελαθηκε 1-2 φορες που της εδωσα ωμο! επισης, 1 φορα τη βδομαδα κοκκαλο χοιρινο καπνιστο απο το πετσοπ (ειναι σε αεροστεγη συσκευασια). για πρωινο τρωνε αυγο με φρουτο και γαλα κεφιρ (αλλο φρουτο καθε βδομαδα). επισης, συμπληρωνω στο κρεας συκωτι και λοιπα σωθικα (νεφρο, καρδια, πνευμονια κτλ). βασικα ολοκληρη συκωταρια απο βασιλοπουλο και στομαχια κοτοπουλου απο το λιντλ. για τις αναλογιες, ειδα τροφες φρεσκες μαγειρευτες που πουλανε στο εξωτερικο τι αναλογιες εχουν (δες στο www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory βαζοντας ως φιλτρο στο "type of food" το "fresh") και εκανα μια συνταγη με 40% κρεας, 15% σωθικα (νεφρα, καρδια, πνευμονια, στομαχια κοτοπουλου κλπ), 5% συκωτι, 5% υδατανθρακες και 35% λαχανικα. λαχανικα τους δινω 2 διαφορετικα στο γευμα και παιρνω 1 κιλο απο το καθενα οταν παω σουπερμαρκετ. αν το δικο σου σκυλακι εχει οντως θεμα με τα νεφρα του ομως, αναλογα με το πως εξελισσεται, μπορει να μην φαει τα παντα στο μενου. αν ειναι οντως ετσι, δωσ του να τρωει οτι θελει (παντα σε υγιεινα φαγητα, οχι γλυκα και αλλαντικα ;)).
 
Last edited:


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
απο κρεας, καθημερινες εχει πλαταρια κοτοπουλο απο το λιντλ, μαζι με τα κοκκαλα (λογω μεγεθους, τα κοκκαλα της πλατης και του λαιμου ειναι οκ). τα σαββατοκυριακα εχει εναλλαξ ψαρι γοπαρελλα απο βασιλοπουλο η κιμα βοειο/χοιρινο απο λιντλ. για barf φοβαμαι λιγο και η αριελ δεν τρελαθηκε 1-2 φορες που της εδωσα ωμο! επισης, 1 φορα τη βδομαδα κοκκαλο χοιρινο καπνιστο απο το πετσοπ (ειναι σε αεροστεγη συσκευασια). για πρωινο τρωνε αυγο με φρουτο και γαλα κεφιρ (αλλο φρουτο καθε βδομαδα). επισης, συμπληρωνω στο κρεας συκωτι και λοιπα σωθικα (νεφρο, καρδια, πνευμονια κτλ). βασικα ολοκληρη συκωταρια απο βασιλοπουλο και στομαχια κοτοπουλου απο το λιντλ. για τις αναλογιες, ειδα τροφες φρεσκες μαγειρευτες που πουλανε στο εξωτερικο τι αναλογιες εχουν (δες στο www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory βαζοντας ως φιλτρο στο "type of food" το "fresh") και εκανα μια συνταγη με 40% κρεας, 15% σωθικα (νεφρα, καρδια, πνευμονια, στομαχια κοτοπουλου κλπ), 5% συκωτι, 5% υδατανθρακες και 35% λαχανικα. λαχανικα τους δινω 2 διαφορετικα στο γευμα και παιρνω 1 κιλο απο το καθενα οταν παω σουπερμαρκετ. αν το δικο σου σκυλακι εχει οντως θεμα με τα νεφρα του ομως, αναλογα με το πως εξελισσεται, μπορει να μην φαει τα παντα στο μενου. αν ειναι οντως ετσι, δωσ του να τρωει οτι θελει (παντα σε υγιεινα φαγητα, οχι γλυκα και αλλαντικα ;)).
όλες αυτές οι συνταγές δύσκολες μου φαίνονται και νομίζω θέλει πολύ χρόνο όλο αυτό.ασε που λαχανικα δεν έχει φάει ποτέ ούτε νομίζω ότι θα φάει.
το γάλα κεφιρ τι ειναι?δεν το έχω ξανά ακούσει κάνει για τα σκυλάκια?
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
όλες αυτές οι συνταγές δύσκολες μου φαίνονται και νομίζω θέλει πολύ χρόνο όλο αυτό.ασε που λαχανικα δεν έχει φάει ποτέ ούτε νομίζω ότι θα φάει.
το γάλα κεφιρ τι ειναι?δεν το έχω ξανά ακούσει κάνει για τα σκυλάκια?
το γαλα κεφιρ εχει προβιοτικα και ειναι πολυ θρεπτικο. μπορουν να το πιουν και τα σκυλια.
 


__nantia__

Member
2 Απριλίου 2023
8
0
37
Καλησπερα στην ομάδα.
εδώ και ένα μήνα περίπου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σκυλάκι μου που είναι 12 ετών.Ξαφνικα μου έπεσε κάτω και έμοιαζε στην αρχή να έχει αστάθεια και έπεσε κάτω.Δεν έχασε τις αισθήσεις του αλλά ήταν σαν να πεθαίνει.μετα από κανένα μισάωρο που φτάσαμε στον κτηνιατρο είχε σχεδόν συνέλθει και το μόνο που μου είπε ότι του βρήκε ήταν ένας πονος στο πόδι.
Μετά από λίγες μέρες βέβαια τον πήγα σε άλλο κτηνιατρο και μου είπε ότι ίσως ήταν επιληψια.
έκτοτε μου έχει κάνει αλλά δύο επεισόδια πιο μικρά. ξεκινήσαμε εξετάσεις και ο γιατρός του βρήκε αμφιβολο το αποτέλεσμα για αναπλασμα και μας έδωσε μια αγωγή για 10 ημέρες.Επισης εκείνο που με ανησύχησε εμένα είναι ότι είχε την alt 670.Ο γιατρός μου είπε να μη βιάζομαι γιατί του ζήτησα να κανω υπέρηχους ακτίνες και τα πάντα μήπως έχει κάποιο καρκίνο ή νεφρικη ανεπαρκεια.Γενικα έχω πέσει πάρα πολύ ψυχολογικά.
είχε κανένας σκυλάκι με επιληψια?επίσης μου μίλησε ο κτηνίατρος για ιδιοπαθη επιληψια αλλά από την στιγμή που ακτίνες και υπερηχους δεν έκανε πως γνωρίζει ότι είναι αυτό αν δεν εξετάσει όλα τα υπόλοιπα?
Καλησπέρα και μένα μιυ έκανε πρώτη φορά επιληψία στα 14,5 και είχε καρκινο στο συκωτι δυστυχως δεν μπόρεσα να του κάνω μαγνητικη εγκεφάλου να δω αν είχε πάει μετάσταση στον εγκεφαλο ποτε δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση από τι ήταν να κάνεις στο σκυλάκι σου υπέρυχο κοιλιας να δεις όλα τα εσωτερικά οργανα του
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπέρα και μένα μιυ έκανε πρώτη φορά επιληψία στα 14,5 και είχε καρκινο στο συκωτι δυστυχως δεν μπόρεσα να του κάνω μαγνητικη εγκεφάλου να δω αν είχε πάει μετάσταση στον εγκεφαλο ποτε δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση από τι ήταν να κάνεις στο σκυλάκι σου υπέρυχο κοιλιας να δεις όλα τα εσωτερικά οργανα του
ευχαριστώ για την απάντηση.προς το παρόν δεν ξανά έπαθε επιληψια.πηρε αγωγή γιατι είχε αναπλασμα.ελπιζω να ήταν μόνο από αυτό οι επιληψιες.
 






__nantia__

Member
2 Απριλίου 2023
8
0
37
Επιληψια οταν ξεκιναει πρωτη φορα σε εναν ηλικιωμενο σκυλο συνηθως σχετιζεται με ογκο στον εγκεφαλο (και μπορει να διαγνωστει μονο με μαγνητικη). Αν θελετε να το ψαξετε, στη θεση σας θα πηγαινα σε νευρολογο και για μαγνητικη. Απ' την αλλη ομως, ο σκυλος ειναι αρκετα μεγαλος για γενικη ναρκωση οποτε αυτο εχει το ρισκο του.
Οι βιοχημικες δεν δειχνουν κατι ανησυχητικο κατα τη γνωμη μου, εχει μεινει νηστικος ο σκυλος πριν παρουν αιμα; Θα ανεμενα και αλλες τιμες ανεβασμενες αν υπηρχε σοβαρο θεμα με συκωτι/νεφρα.
Καλησπέρα θα ήθελα να σε ρωτησο που αναφέρθηκες στην επιληψία εμένα μου έκανε πρώτη φορά στα 14,5 και δεν είχε όγκο στο εγκεφαλο είχε στο συκωτι από τι νομίζεις ότι θα έκανε επιληψία?