Επιλογή Εκτροφείου Γερμανικού Ποιμενικού


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλημερα σας και καλως σας βρηκα.

επειτα απο αρκετα χρονια εφτασε η ωρα να ξαναποκτησω εναν Γερμανικο Ποιμενικο.
παλιοτερα ειχα εναν ΓΠ που ετεινε προς εργασιακος , τουλαχιστον στο φαινεσθαι γιατι δυστυχως ειχε αγοραστει απο pet shop το οποιο "και καλα" συνεργαζοταν με ενα μικρο εκτροφειο. δυστυχως το συγκεκριμενο σκυλακι το εχασα απο καλαζαρ πριν καλα καλα γινει 4χρονων. με το συγκεκριμενο σκυλι ειχαμε μεγαλωσει μαζι αφου παρολο που τοτε ημουν μαθητης γυμνασιου ειχα αναλαβει την φροντιδα του, τις βολτες του κτλ.
αυτο ηταν το πρωτο μου προσωπικο σκυλι γιατι κατα τα αλλα μια ζωη ερχομουν σε επαφη με διαφορα ημιαιμα που ειχε και εχει ο παππους μου.

εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε, σχεδον 30αρισα, αλλα η αγαπη για την συγκεκριμενη ρατσα και για τα σκυλια γενικοτερα παραμενει.

ετσι τον τελευταιο καιρο εχω ξεκινησει μια αναζητηση για επιλογη εκτροφειου.
εχω διαβασει αρκετα topics αλλα θα ηθελα και μια "προσωπικη" βοηθεια.

αναζητω ενα σκυλι με ισορροπημενο χαρακτηρα, στα "χρωματα" (με συγχωρειτε για την λεξη) των μορφολογικων αλλα να το λεει η καρδια του.

δεν με ενδιαφερουν οι εκθεσεις ουτε οι αγωνες.

αν ποτε συμμετειχα σε καποιο ipo θα ηταν μονο και μονο για την χαρα της ενασχολησης που θα προσφερε σε εμενα και στον σκυλο μου.

εγω μιλησει με μερικα απο τα γνωστα εκτροφεια, που κατα καιρους εχουν αναφερθει στο παρον forum.
καποια τα ηξερα απο παιδι,καποια τα "γνωρισα" τωρα, καποια που "ηξερα" τωρα πλεον δεν τα βρισκω αλλα αυτο δεν εχει καποια σημασια.

δυστυχως διαπιστωνω οτι η επιλογη ενος σωστου σκυλιου ειναι δυσκολη υποθεση και για αυτο ζηταω της βοηθεια σας.

για να γινω πιο σαφης θα αναφερθω οτι εχω ερθει σε επικοινωνια με τους εξης:
-κ.Ιωαννιδη(clever canin) υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια απο τα εξης
ζευγαρωματα : bandy de l alda x tascha vom holtkamper tor
LANDOS VOM QUARTIER LATIN X FEA VOM HOLTKAMPER SEE

-marathon land δεν υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια

-alldogs (Del Vento Margio - Del Vento Grecia) υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια απο μια πληθωρα ζευγαρωματων με "διαφορα" pedigree (μπλε,κοκκινα κτλ)

-Die Drei Grazien υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια απο το εξης ζευγαρωμα:
Lee-Roy vom st. Michaels Berg - Goldie v.d. Drei Grazien

για τα πρωτα 3 εκτροφεια υπαρχουν πολλες αναφορες, συμμετοχες σε διοργανωσεις διακρισεις κτλ.

με το die drei grazien τι γινεται ομως? τι γνωριζουμε για αυτο?
οσον αφορα το ζευγαρωμα του συγκεκριμενου εκτροφειου, εχουμε εναν πατερα με δυνατη γραμμη αιματος αλλα μια μητερα ομως που δεν εχει επιδειξει κατι,αν κ εχει ενα καλο γενεαλογικο δεντρο.
επισης, χωρις να θελω να παρεξηγηθω, να αναφερω οτι η τιμη αγορας απο το συγκεκριμενο εκτροφειο ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο τα υπολοιπα.

οποιαδηποτε βοηθεια, συμβουλη,οδηγια ειναι καλοδεχουμενη.

ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εχεις κατεβει σε καμια ειδικη εκθεση να δεις τι παιζει απο σκυλια και γραμμες? εχεις παρακολουθησει κανα αγωνα ιπο να δεις τι ειναι και γιατι ενας γ,π θα πρεπει να εχει τα προσοντα να ανταπελξεθει ?
 
Last edited:


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
σε εκθεση δυστυχως δεν εχω παει αλλα κατα καιρους παρακολουθουσα απο περιοδικα.
το γνωριζω ομως οτι δεν ειναι το ιδιο.

Ipo ειχα παρακολουθησει παλιοτερα.

να μου επιτρεψεις να ξαναναφερω οτι οι αγωνες αυτοι καθαυτοι δεν με ενδιαφερουν.αυτο που με ενδιαφερει ειναι το σκυλι να εχει την καρδια, να εχει τις ικανοτητες.
αν αυτες τις ικανοτητες επιλεξω να τις κρατησω για τις δικες μας στιγμες ή να τις δειξω σε εναν αγωνα, δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.
αλλα κ παλι αν επιλεξω καποια στιγμη το δευτερο σιγουρα θα γινει απλως κ μονο για επιβεβαιωση των ικανοτητων του κ οχι με σκοπο τα κυπελα και τα λοιπα συναφη.
 


Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
Αχ μου θυμισες τον εαυτο μου,οπου απο τα 14 ξεκινησα να δουλευω(παρολο που στερομουνα πολλα πρματα οπως βολτες,εκδρομες κτλ) για να εχω χρηματα για τα σκυλακια μου(γιατι ολα τα εξοδα,φροντιδα,εκπαιδευση,τα ανελαβα ολα μονη μου)και συνεχιζω ακθεκτη μεχρι σημερα!
τωρα για εκτροφειο ΓΠ εχω φυλλαδιο απο ενα που ειναι στην Θεσσαλονικη,εχω ακουσει καλα λογια για αυτο(βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν)αλλα μπορω αμα σε ενδιαφερει να σου δωσω την ονομασια του εκτροφειου και να το ψαξεις στο ιντερνετ!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλησπερα Μαρθα.
για να ειμαι ειλικρινης την φροντιδα ειχα αναλαβει,τα εξοδα τα ειχαν αναλαβει οι γονεις μου.
π.χ.καθε πρωι πριν παω στο σχολειο τον πηγαινα βολτα κτλ
αυτο που ουσιαστικα ηθελα να πω ειναι οτι το σκυλι δεν το εβλεπα σαν παιχνιδι,ημουν υπευθυνος απεναντι του.
κ το λεω αυτο γιατι κ εμενα αν μου ελεγε καποιος οτι 14χρονων παιδι ηταν υπευθυνο για σκυλι, το πιθανοτερο που θα εκανα ηταν να χαμογελουσα γιατι δυστυχως τα περισσοτερα παιδια ζητανε σκυλακι λες κ προκειται για παιχνιδι με αποτελεσμα λιγο καιρο μετα να το βαριουνται κ ειτε να το φορτωνονται οι γονεις ειτε το σκυλι να αφηνετε στον δρομο.
anyway, ολα αυτα τα ξερετε καλυτερα απο εμενα. ;)

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα η Θεσσαλονικη μου πεφτει καπως μακρια.
προτιμω εντος Αττικης.

σε ευχαριστω πολυ παντως!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
σε εκθεση δυστυχως δεν εχω παει αλλα κατα καιρους παρακολουθουσα απο περιοδικα.
το γνωριζω ομως οτι δεν ειναι το ιδιο.

Ipo ειχα παρακολουθησει παλιοτερα.

να μου επιτρεψεις να ξαναναφερω οτι οι αγωνες αυτοι καθαυτοι δεν με ενδιαφερουν.αυτο που με ενδιαφερει ειναι το σκυλι να εχει την καρδια, να εχει τις ικανοτητες.
αν αυτες τις ικανοτητες επιλεξω να τις κρατησω για τις δικες μας στιγμες ή να τις δειξω σε εναν αγωνα, δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.
αλλα κ παλι αν επιλεξω καποια στιγμη το δευτερο σιγουρα θα γινει απλως κ μονο για επιβεβαιωση των ικανοτητων του κ οχι με σκοπο τα κυπελα και τα λοιπα συναφη.
Δεν ειπα οτι σωνει και καλα πρεπει να κατεβεις με τον σκυλο σου σε αγωνες :) το οτι εχεις μια ιδεα τι και πως θα σε κανει να διαλεξεις και τους σωστους γεννητορες και τον σωστο εκτροφεα . Ξεκινα τις επισκεψεις στα εκτροφεια και ζητα εξετασεις υγιειας και εργασιας , και ακομα καλυτερα πες τους να σου κανουν μια επιδειξη για να τσεκαρεις και αν αυτα που γραφονται στα βιβλιαρια εργασιας ειναι αληθεια . Απλα ο γερμανικος ποιμενικος θελει υπομονη και ψαξιμο και πολυ προσοχη , αλλοι πιο ειδικοι με την ρατσα να στα πουν καλυτερα
 
  • Like
Reactions: ghelly


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
sirkos, σε ευχαριστω πολυ!

ηδη σκεφτομαι το Σαββατο να επισκεφτω ενα εκτροφειο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
george_gs καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Σου εύχομαι να βρεις τελικά, αυτό που θέλεις.
Δες στην σελίδα του ΚΟΕ, αλλά και στα θέματά μας εδώ, ότι έρχονται μπροστά μας εκθέσεις, όπου καλώς εχόντων, θα μπορείς να βρεις μαζεμένους τους εκτροφείς. Επίσης, μεγάλη και πιο εξειδικευμένη βοήθεια, θα βρεις φυσικά και στο site του ΚΟΓΠΕ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιώργο καλωσήρθες!

Θα ξεκινήσω από μία επισήμανση που όμως αν παρακολουθείς την φυλή θα σου χρησιμεύσει!
Θέλεις λοιπόν σκύλο αλλά δεν σε ενδιαφέρουν οι εκθέσεις μορφολογίας και οι εξετάσεις εργασίας!
Άμεσα(ως συμμετοχή) μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν!Έμμεσα όμως για να λες ότι θέλεις τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

αναζητω ενα σκυλι με ισορροπημενο χαρακτηρα, στα "χρωματα" (με συγχωρειτε για την λεξη) των μορφολογικων αλλα να το λεει η καρδια του.
σημαίνει ότι πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις οι γεννήτορες!
Άρα οι εκθέσεις και οι εξετάσεις εργασίας εμπλέκονται στο μεγαλύτερο βαθμό σε αυτό που θα επιλέξεις!

Για να είναι λοιπόν ένας σκύλος υγιής και να το λέει η καρδιά του θα πρέπει στα αίματα του να υπάρχουν ενδείξεις ότι πρόγονοι του δουλεύτηκαν σε εργασία!Ότι έχουν μυαλουδάκι και...το λέει η καρδιά τους!
Για να μπορεί να έχει σωστή μορφολογία χωρίς ελαττώματα θα πρέπει στα αίματα του να υπάρχουν ενδείξεις ότι οι πρόγονοι του έχουν πάρει αξιόλογες κρίσεις!

Θέλω να σου πω ότι αυτόματα όταν ψάχνεις έναν σκύλο σωστό όλα αυτά πάνε πακέτο!

Από 'κει και πέρα η επιλογή είναι στις γνώσεις σου!Αν έχεις παρακολουθήσει εκθέσεις, εξετάσεις εργασία, τα αίματα των pedigree, θα έχεις μία άποψη!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καλησπερα σας!

πρωτα απο ολα θελω να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

η αληθεια ειναι οτι με εναν αγωνα που ειχα δει καποτε,"δεν κανουμε δουλεια".

αυτη την στιγμη προσπαθω να διαβασω,να καταννοησω και να αποκρυπτογραφησω το καθε τι.

τωρα οσον αφορα τις γραμμες αιματος, θα ηταν μεγαλη βοηθεια αν καποιος μπορουσε να εξηγησει με βαση καποιο πραγματικο ζευγαρωμα.


Στελιο,σωστα το ειπες.θελω ενα ολοκληρωμενο σωστο Γερμανικό Ποιμενικό.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για να βρείτε γραμμές αίματος χρειάζεται από την πλευρά σας να μελετήσετε το πεντιγκρί των σκύλων που θα αναπαραχθούν. Η μελέτη δε ενός πεντιγκρί προϋποθέτει και άλλες γνώσεις.
Οσο αυξάνονται οι απαιτήσεις, τόσο περισσότερο ψάξιμο και μελέτη χρειάζεται από την δική σας πλευρά. Θα πρότεινα αρχικά να μελετήσετε πολύ καλά το πρότυπο της φυλής και όλα όσα θα βγουν στην πορεία της μελέτης (ανατομία, κίνηση κλπ). και ταυτόχρονα να επισκεφτείτε εκθέσεις μορφολογίας και εργασίας, να μπείτε στο πνεύμα. Σιγά σιγά θα αρχίσουν να "δένουν" τα κομμάτια του παζλ. :)
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
καταλαβαινω την λογικη του ολου θεματος.
απο τα παραπανω καταννοω οτι για φτασω σε ενα τετοιο επιπεδο θα χρειαστω αρκετο χρονο.
αρα θα πρεπει να ξεχασω την ιδεα της "αμεσης" αγορας σκυλου...κατι το οποιο δεν με χαροποιει ιδιαιτερα, για να ειμαι ειλικρινης.

ας μιλησουμε θεωρητικα λοιπον γιατι καταννοω τους λογους που δεν επιτρεπουν να αναλυσουμε δημοσια το pedigree ενος σκυλιου.

εστω οτι εχουμε ενα σκυλο(αρσενικο ή θυληκο,δεν το εξεταζουμε αυτη την στιγμη) το οποιο δεν εχει ουτε ipo ουτε τιποτα αλλα προερχεται απο μια "οικογενεια" με διακρισεις κ τουλαχιστον εχουν SCHH1. αυτο το σκυλι πως θα μπορουσαμε να το χαρακτηρισουμε?
μπορει να μας δωσει ενα καλο κουταβι λογω της οικογενειας του,παρολο που το ιδιο για τους χ-ψ λογους δεν εχει επιδειξει κατι?

συγγνωμη αν σας κουραζω!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
απο τα παραπανω καταννοω οτι για φτασω σε ενα τετοιο επιπεδο θα χρειαστω αρκετο χρονο.
αρα θα πρεπει να ξεχασω την ιδεα της "αμεσης" αγορας σκυλου...κατι το οποιο δεν με χαροποιει ιδιαιτερα, για να ειμαι ειλικρινης.
Ακριβώς Γιώργο!
Είναι δυσκολάκι, αλλά αξίζει τον κόπο.
Μπορεί να αποκτήσεις και ένα καινούργιο χόμπι - που ξέρεις....


εστω οτι εχουμε ενα σκυλο(αρσενικο ή θυληκο,δεν το εξεταζουμε αυτη την στιγμη) το οποιο δεν εχει ουτε ipo ουτε τιποτα αλλα προερχεται απο μια "οικογενεια" με διακρισεις κ τουλαχιστον εχουν SCHH1. αυτο το σκυλι πως θα μπορουσαμε να το χαρακτηρισουμε?
μπορει να μας δωσει ενα καλο κουταβι λογω της οικογενειας του,παρολο που το ιδιο για τους χ-ψ λογους δεν εχει επιδειξει κατι?
Για μένα προσωπικά εξαρτάται τους λόγους που δεν έδειξε αυτό το κάτι.
Ξέρεις υπάρχουν σκυλιά φανταστικά που ο ιδιοκτήτης τους ή ο εκτροφέας τους δεν μπόρεσαν να τα δείξουν για τους δικούς τους λόγους και όχι απαραίτητα επειδή ο σκύλος δεν άξιζε. Αυτό όμως μόνο κάποιος που έχει μελετήσει μια φυλή μπορεί να το κρίνει - όντας σε θέση να αξιολογήσει αυτό που βλέπει μπροστά του αρκεί να έχει φυσικά και τα σωστά κίνητρα και προθέσεις.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καθόλου κουραστικός!Ίσα ίσα συγκροτημένος συνομιλητής πράγμα που έχουμε δούμε καιρό και η οργανωμένη κυνοφιλία διψάει για τέτοιους ανθρώπους!

Τα χαρακτηριστικά που φέρουν οι πρόγονοι δεν είναι τίποτα άλλο από πιθανότητες που ελπίζουμε να εμφανιστούν στους απογόνους!Όσα παραπάνω χαρακτηριστικά έχουν δείξει βάσει προτύπου τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε να τα δούμε στους απογόνους!
Στον χαρακτήρα το πόσο θα δούμε αυτά τα χαρακτηριστικά στο κουτάβι είναι θέμα πολλών παραγόντων!ΧΡΟΝΟΣ, ΧΡΗΜΑ, ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΑΕΣΤΡΟΙ, ΚΥΝΑΓΩΓΟΣ είναι από τα πιο σημαντικά!
Δεν μπορούμε να χαντακώσουμε κάποιον σκύλο έτσι απλά!Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για να χειριστούμε τον σκύλος μας καθώς μεγαλώνει σωστά και έτσι όπως του πρέπει!
Το έργο του ιδιοκτήτη δεν σταματά στην απόκτηση του κουταβιού!Βάσει των γνώσεων που έχει θα χειριστεί και θα εκπαιδεύσει το κουτάβι!Εσύ ως μελλοντικός ιδιοκτήτης τι σκοπεύεις να κάνεις με τον σκύλο?Έχεις ψάξει για κάποιο πιθανό club εργασίας?Έχεις ψαχτεί για ανθρώπους που θα πλαισιώσουν εσένα και τον σκύλο σου ώστε να δεις εν τέλει τα χαρακτηριστικά που κουβαλούν οι γονείς του στο κουτάβι σου?
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Yorkaddict,δεν ξερω κατα ποσο ειναι χομπυ αλλα σιγουρα ειναι μια ωραια ενασχοληση.

στο θεμα οτι ενας σκυλος δεν εδειξε κατι το παραπανω σιγουρα εξαρταται απο πολλους παραγοντες.στην προσπαθεια μου να δω πισω απο τα ψιλα γραμματα διαπιστωνω οτι ενας εκτροφεας μπορει να κοιταξει να εχει ενα σκυλι με καλο Pedigree χωρις να εχει κυνηγησει το ιδιο αυτο το σκυλι να φερει επιτυχιες.αυτο εχει σαν αποτελεσμα την μειωση του κοστους αφου δεν υπαρχουν εξοδα για "ειδικες" εκπαιδευσεις κτλ. αρα μπορει να χτυπησει κ χαμηλοτερη τιμη πωλησης.με απλα λογια μπορουμε να πουμε οτι σου λεει οτι σου δινω ενα σκυλι που μπορει χωρις ομως αποδειξεις, αν θελεις κυνηγησε το και δες μεχρι που μπορει να φτασει.
κ απο την αλλη πλευρα ειναι οι εκτροφεις που π.χ.μπορουν να παρουν ενα πιο μετριο σκυλι αλλα να το κυνηγησουν πολυ,να φερουν θεσεις ετσι ωστε να αποκτησει "ονομα".
αυτοι οι ανθρωποι εχουν δαπανησει κ χρονο κ χρημα, αρα λογικο ειναι να κοστολογουν πιο ακριβα τον σκυλο τους.

συγγνωμη αν πεφτω σε γενικευσεις κ ισως βγαζω αυθαιρετα πραγματα.
απλως μοιραζομαι μαζι σας καποιες αξιολογησεις που αρχιζω και κανω,ετσι ωστε αν ειμαι τελειως λαθος να μου το πειτε και να δω αλλιως το ολο θεμα.

προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν βλεπω τα σκυλια σαν προιον και συγγνωμη για τους οικονομικους ορους που χρησιμοποιησα.

Στελιο,σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
αγαπαω τα σκυλια κ ειδικα την συγκεκριμενη ρατσα!
ειναι απιστευτα σκυλια!!

αυτο που προσπαθω ειναι να καταλαβω πως πρεπει πραγματικα να ειναι ενας σωστος Γερμανικος Ποιμενικος και να μην τυφλωθω απο τα μεγαλα ονοματα και τους τιτλους.

οσον αφορα το τι θελω να κανω με τον σκυλο μου...θα προσπαθησω για το καλυτερο τοσο για εκεινον οσο και για εμενα.θα ασχοληθω οσο γινεται παραπανω.
δεν κρυβω οτι αν δω οτι εχω ενα σκυλι που ειναι θετικο και προθυμο, θα προσπαθησω να παρω οσα περισσοτερα μπορω απο αυτο. γιατι πιστευω οτι μεσα απο μια τετοια διαδικασια θα βελτιωσουμε τις σχεσεις μας και την επαφη μας.

τωρα για το team που θα με πλαισιωσει,πραγματικα με πιανεις απροετοιμαστο.
μονο τον κτηνιατρο εχω επιλεξει και πιστευω οτι εχω κανει καλη επιλογη.
δυστυχως το προηγουμενο σκυλι μου το εχασα απο κομπογιαννιτη κτηνιατρο, ο οποιος μου ειπε να κανω τον σταυρο μου οταν ρωτησα για το καλαζαρ.ουτε για spray,ουτε για εξετασεις αιματος ουτε για τιποτα αλλο μου μιλησε. κ δυστυχως εκεινη την εποχη ουτε την ηλικια ειχα αλλα ουτε το internet ηταν οπως σημερα, για να μπορεσω να ενημερωθω να μαθω να ψαξω.
και το αποτελεσμα ποιο ηταν? να χασω ενα σκυλι που δεν προλαβε καν να γινει 4χρονων.

ας αφησω ομως το λυπηρο παρελθον και ας δω το μελλον που πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλυτερο! :)

λοιπον...
στον εκτροφεα δεν εχω καταληξει αν και τεινω προς καπου.ειναι νωρις ακομα ομως...
αν ο εκτροφεας ειναι και εκπαιδευτης,95% θα συνεργαστω μαζι του για την εκπαιδευση.
αν δεν ειναι, θα στραφω σε καποιον αλλον, οπως ειναι λογικο.
σιγουρα ομως θελω να δουλεξω αρκετα και μονος μου με τον σκυλο μου.

δυστυχως,δεν γνωριζα και δεν γνωριζω για club εργασιας, ειμαι ομως όλος αυτια! :)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αν το θες τοσο ολοκληρομενο θελει ψαξιμο.
ψαξε τους σκυλους που σου αρεσουν ελλαδα η εξω.
μετα βρες τα ζευγαρωματα που εχουν κανει και τι εχουν δωσει.
κ οσο αφορα την εργασια να βρεις βιντεο.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
superman, το τελειο δεν ξερω αν το θελω. απο την αποψη οτι δεν νομιζω οτι ουτε ειμαι σε θεση να το κρινω αλλα ουτε να το αξιοποιησω ετσι οπως πρεπει.

αυτο που ζηταω ειναι εναν σωστο Γερμανικο Ποιμενικο.
ενα σκυλι που να μπορει να μου δειξει τις αρετες της φυλης.
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
να συμπληρωσω κ κατι...

ενα περιεργο πραγμα βρε παιδια,δεν μπορω να βρω βιντεακια ακομα και για σκυλια που θεωρητικα εχουν ενα καλο Pedigree.
(για να μην ειμαι αδικος ομως...για ενα συγκεκριμενο που ψαχνω δεν εχω βρει τιποτα)
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
να συμπληρωσω κ κατι...

ενα περιεργο πραγμα βρε παιδια,δεν μπορω να βρω βιντεακια ακομα και για σκυλια που θεωρητικα εχουν ενα καλο Pedigree.
(για να μην ειμαι αδικος ομως...για ενα συγκεκριμενο που ψαχνω δεν εχω βρει τιποτα)
Μηπως επειδη δεν υπαρχει κατι να δεις? και ολα ειναι μονο στα χαρτια?
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
τι να σου πω φιλε μου,πραγματικα δεν ξερω...
αν ισχυει ομως κατι τετοιο, τοτε η αναζητηση ενος σωστου κουταβιου γινεται ακομα πιο δυσκολη!!
 
  • Like
Reactions: mareco