Επιλογή Τόζα και παιδιά






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εδω που τα λέμε υπάρχουν και ποιο φιλικές λύσεις για παιδια...:p
Συμφωνώωωω..... και όχι μόνο!!!:D

Υ.Γ. Για να σοβαρευτώ, όμως, όπως βλέπεις, το περιβάλλον της φωτογραφίας δεν θα το έλεγες αστικό και "συνθήκες πόλης"...;)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Συμφωνώωωω..... και όχι μόνο!!!:D

Υ.Γ. Για να σοβαρευτώ, όμως, όπως βλέπεις, το περιβάλλον της φωτογραφίας δεν θα το έλεγες αστικό και "συνθήκες πόλης"...;)

Ειναι κάποιες φυλές που δεν τις χωράει ο τόπος θελουν άπλες
θελουν αγνάντι δεν αντέχουν το καλούπωμα.
Υπάρχει ενα βιντεάκι που δείχνει ενα Cao σε διαμέρισμα κάπου
στην Ρωσία το εχει ενα ηλικιωμένο ζευγάρι αν θημάμε καλα.
Αυτο το Cao λοιπον αν και τους αγαπάει τους ιδιοκτήτες του
ειναι συνέχεια μελαγχολικό και πιεσμένο στο μικρο διαμέρισμα
και μετα την βόλτα που το βγάζουν κλαψουρίζει και χτυπιέτε
οταν φτάνουν παλι έξω απο τη πολυκατοικία.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ειναι κάποιες φυλές που δεν τις χωράει ο τόπος θελουν άπλες...
Θα έλεγα ότι για συνθήκες πόλης, θα ταίριαζε καλύτερα αυτός ο σκύλος...:cool::p
Ο οποίος, για την ιστορία, ζει ΘΑΥΜΑΣΙΑ με παιδιά... τα παιδιά του ΑΡΧΗΓΟΥ !!!:);)

Πήγασος.jpg

Υ.Γ. Μεταξύ μας, το Tosa θα μπορούσε να ζήσει (καταχρηστικά) και σε διαμέρισμα, αρκεί να μπορούσε να εκτονώνεται κάπου... τα Μαστίφ, γενικότερα, δεν χρειάζονται τόσο πολύ αγνάντι...
 
  • Like
Reactions: Aslan and ISKENDER




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Στις ηλικίες των 8 και 10 ετών ...ποιο παιδάκι θα ήθελε να έχει έναν "σοβαρό" σκύλο για παρέα ?:D......όταν το λιγότερο που θέλουν είναι μια Λάσσυ ?
Εγώ όταν ήμουν 8 ετών είχε μαζέψει ο πατέρας μου ένα τρελόσκυλο και κάναμε ζωάρα οι δυο μας.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το σκυλι ειναι σκυλι...εκτος κ αν μιλαμε για τον Κερβερο!

Μου θυμιζει αυτο το θεμα τα παλια τα ωραια "μη πάρεις ροτ θα σε φαει ενω κοιμασαι" "μη πάρεις ντομπ στα 4 τρελαινεται"...κ αφου τα ξεκαθαρισαμε αυτα τωρα είπαμε να προχωρησουμε στις πιο "εξωτικές" φυλές να μη μενει κ κανενας ποτε παραπονεμενος!

Εφοσον εισαι ενας ενηλικας υπεύθυνος κ συνετός ανθρωπος που ξερει ακριβώς που παει να μπλεξει κ γιατι εγω λεω go for it !
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Απο τα δικα μου που βλεπω η θυληκιά θα ζούσε και σε διαμέρισμα αλλα σίγουρα θα ηταν καλητερα μονοκατοικία με αυλή.
Ο αρσενικός με τιποτα θα πέσει να πεθάνει, τρελένεται
μονο μονοκατοικία και μεγάλη αυλή.

ΥΓ αυτο στην φωτο δεν ειναι και τόσο μεγαλο ο χειριστής ειναι
1,50 :LOL:

image.jpeg
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ΥΓ αυτο στην φωτο δεν ειναι και τόσο μεγαλο ο χειριστής ειναι 1,50 :LOL:
Στη δική μου φωτογραφία εννοείς, ή στη δική σου???:confused:
Γιατί αυτός (ο σκύλος) στη δική μου είναι περίπου 120kg...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο ιδιοκτήτης ειναι και στις δυο ο ιδιος τα σκυλια δεν ξερω αν ειναι ιδια :)
Το ξέρω... και τον ξέρω...
Απλά, αυτό που σου έβαλα (για αστείο, έτσι?) εγώ, πρέπει να είναι το πιο μεγαλόσωμο CAO που υπάρχει στην Ελλάδα και κυκλοφορεί δημοσίως και όχι σε τίποτα "νυκτερινές αποθήκες"...
 
  • Like
Reactions: Aslan and ISKENDER






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Παρότι το σκέφτομαι από το απόγευμα (που ανέβασα τις φωτογραφίες του Tosa Inu)...
το προηγούμενο post του φίλου @canis , μου δίνει την αφορμή να διατυπώσω τη σκέψη μου:

Προσπαθώντας να βρω λίγες φωτογραφίες να βάλω για το Tosa, έπεφτα συνεχώς πάνω σε ένα "ορυμαγδό" από βίντεο... ΠΟΛΛΑ βίντεο... όχι σαν αυτά του προηγούμενου post, αλλά πραγματικά φρικτά!

Και σκέφτηκα: Αυτά βλέπει ο κτηνίατρος και συναινεί στη φυλή, σαν οικογενειακό σκύλο?

Και ξανασκέφτηκα (ναι, μπορώ να το κάνω και αυτό!:D ): ΠΟΣΟ πρέπει να αγαπάει ανιδιοτελώς το "σκύλο" ένας εραστής της φυλής, ώστε να ερευνήσει συστηματικά τις επιλογές του για ένα τυπικό δείγμα... ΑΠΛΑ, για να το έχει δίπλα του στον καναπέ και στα μαλακά? Άντε, να ρίχνει και καμιά "ψιλή" στο λαιμό (ώχ, συγγνώμη... στο μανίκι ήθελα να πω!) του ερεθιστή...
Και ΠΩΣ θα καθοδηγηθεί για την επιλογή του?

Σκόρπιες σκέψεις...

Υ.Γ. Αγαπητέ @canis ... μία μικρή, πλην σημαντική λεπτομέρεια: Μέσα και στα δύο (ομολογουμένως, "κόσμια") βίντεο που μας ανέβασες... σου έκανε καθόλου εντύπωση η διατομή της "σιδεριάς"???;)
Σαν Μηχανικός, το κόβω για "Φ32" τουλάχιστον...:)
 
Last edited:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Τα videos τα έβαλα σαν αφορμή για συζήτηση και σκέψη (και ναι, υπάρχουν πολύ πιο "σκληρά" και με κοντινά πλάνα).

Μιλάμε για μία πολύ διαφορετική κουλτούρα λαού (δεν το λέω αρνητικά) και αυτή "καθρεφτίζεται" σε κάποιο βαθμό και στα σκυλιά. Στα μορφολογικά χαρακτηριστικά, αλλά και σε αυτά της συμπεριφοράς (αυτό που ονομάζουμε ταμπεραμέντο), στον τρόπο που ζουν με τα σκυλιά, στην χρήση που έχουν τα σκυλιά στον πολιτισμό τους, κ.α.

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να έχεις γνώση και (προ)διάθεση να εμβαθύνεις σε αυτά και να υιοθετήσεις κάποια και σε κάποιο βαθμό. Θα πρέπει να μάθεις και να αποφασίσεις λογικά πως κάτι τέτοιο θες και σου ταιριάζει, μα κυρίως πως μπορείς να το "κουμαντάρεις" και να το εντάξεις στην ζωή σου.

Ίσως αυτά ακούγονται "βαριά" και κάποιος μπορεί να πει πως είναι "θεωρητικές υπερβολές" μα όποιος είχε (ή έχει) την "ατυχία" να συναντήσει μια περίπτωση τέτοιας "υπερβολής" νιώθει πως πρέπει "να τα πει".

Η φυλή ακόμα και τώρα κάνει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε και δεν είναι άλλο από κυνομαχίες, με συγκεκριμένο "τελετουργικό", κανόνες και "αισθητική" (αυτό εξηγεί και λίγο την διατομή της μπάρας). Ένα παράδειγμα που μπορεί να είναι κρίσιμο για έναν που δεν έχει εμβαθύνει στην φυλή, αλλά την επιλέγει και μάλιστα για αστικό και οικογενειακό περιβάλλον, είναι πως τα Τόζα εκτρέφονται για "σιωπηλή" μάχη. Δεν επιτρέπεται ή δεν "εκτιμάται" ο όποιος ήχος κατά την διάρκεια της μάχης (αρχή, μέση, τέλος). Ο σκύλος αυτός λοιπόν δεν προειδοποιεί (ή το κάνει με άλλο τρόπο, πιο διακριτικό και δυσδιάκριτο) και δεν "κάνει φασαρία" (οπότε, αν τον έχεις χάσει από τα μάτια σου η ησυχία δεν είναι απαραίτητα κάτι καλό).

Ακόμα και στην υπόθεση πως γνωρίζεις και θες να αποκτήσεις ένα Τόζα σαν pet (κατοικίδιο σκύλο, μέσα στο σπίτι, με οικογένεια, μικρά παιδιά και κοινωνική ζωή) θα πρέπει να προσέξεις την επιλογή. Την επιλογή εκτροφικής γραμμής αλλά και την επιλογή κουταβιού από την γέννα που να σου ταιριάζει.

Τέλος, θα ήθελα να είμαι ξεκάθαρος στην δική μου άποψη/απάντηση στο βασικό ερώτημα του θεματοθέτη... Εγώ δεν θα διάλεγα να αποκτήσω Τόζα για πρώτη φορά, σαν σκύλο για την οικογένεια μου και σύντροφο στο παιχνίδι για τα ανήλικα παιδιά μου.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να γίνει, πως δεν έχει γίνει και σίγουρα δεν σημαίνει πως τα Τόζα είναι "κακά" σκυλιά ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς. Απλά, είσαι μπροστά σε πάρα πολλές επιλογές και για κάποιο λόγο πας να διαλέξεις την πιο δύσκολη. Ε, πρέπει να αναλογιστείς αν αξίζει το "ρίσκο" ή την δυσκολία.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
γιατί Τόζα;
Όσο γιατί tosa, το έχουμε ψάξει πολύ, έχουμε μιλήσει με τον κτηνίατρο μας, είναι ζώο ήρεμο και υπομονετικό, που θα μπορούσε να ζήσει σε συνθήκες πόλης
Να ξανακάνω την ερώτηση, επειδή το έχετε ψάξει πολύ, γιατί δεν κάλυψε τις απορίες μου η απάντηση...
Γιατι ειδικά Τόζα; Τι ακριβώς ζητάτε που το έχει το Τόζα και δεν το έχουν κάποια άλλα;
 
  • Like
Reactions: johnk and Aslan


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Γιατι ειδικά Τόζα; Τι ακριβώς ζητάτε που το έχει το Τόζα και δεν το έχουν κάποια άλλα;
Μήπως σε καλύπτει η παρακάτω απάντηση?
Μπορεί να είναι τόσο απλό και αυτονόητο...:) ή μπορεί ο "αρχηγός" (βλέπε: σύζυγος) να είναι Ιάπωνας Σαμουράϊ...:cool::p

...Είμαι της άποψης ότι πρέπει να έχεις γνώση και (προ)διάθεση να εμβαθύνεις σε αυτά και να υιοθετήσεις κάποια και σε κάποιο βαθμό. Θα πρέπει να μάθεις και να αποφασίσεις λογικά πως κάτι τέτοιο θες και σου ταιριάζει, μα κυρίως πως μπορείς να το "κουμαντάρεις" και να το εντάξεις στην ζωή σου...
Υ.Γ. Αλλά, ρε γαμώτο... οι συγκεκριμένοι "εραστές" (Ιάπωνες Σαμουράϊ ή όχι)... ΔΕΝ απευθύνονται στα fora, όπως όλοι ξέρουμε και, τουλάχιστον, στο δικό μας...:( τα fora απευθύνονται σ' εκείνους!;)
Μόλις αντέκρουσα τον ίδιο τον εαυτό μου σε δύο διαδοχικές σκέψεις!!!:p:D

Υ.Γ.2. Δεν πιστεύω να υπάρχει περίπτωση "Νεφελακίου" με μεταπτυχιακό, έ?:cautious:
Το έχετε σκεφτεί καθόλου σαν ενδεχόμενο?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ghelly and epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μπα! Αυτό το εξέλαβα ως μια ευγενικά ορθή προτροπή να το ξαναμελετήσει, να το ξαναμελετήσει και να το ξαναμελετήσει.

Ήθελα κάτι πιο αναλυτικό!:)