Επιλογή και ανατροφή σκύλου φυλακα Vol.2


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Στη συνέχεια του θέματος που κλειδώθηκε θα συνεχίσω εδώ ελπίζοντας να μην υπάρξουν πάλι παρασπονδίες από "διάφορους"..

Επιλογή του κουτάβιου..
Από πού θα πάρουμε το κουτάβι (εκτροφέα ,ιδιώτη ) δεν θα αναλύσω..ούτε τι ράτσα θα είναι (σε πρώτη φάση.
Θα αναλύσω όμως ΠΩΣ μπορούμε να ξεχωρίσουμε το κατάλληλο για την συγκεκριμένη εργασία.
Αλλά ας δούμε μια κλασική εκδοχή κάποιου που αποφασίσει να αγοράσει ένα κουτάβι για αυτή τη δουλεια (λάθος βέβαια).Επηρρεάσμενος από φιλικό περιβάλλον ,από ίσως ηλεκτρονικό τύπο και από παραφιλολογία διαλέγει την Χ ράτσα ,αφού λοιπόν επιλέξει τους γεννήτορες πάλι με δικά του κριτήρια (διαφήμιση ,όψη ,βάρος ,τιμή αγοράς ,βαρύ πεντιγκρι) επιλέγει βάση όγκου κουταβιου ή εμφάνισης...Αρκετές φορές ο πωλητής θέλει να πλασάρει μοναχικά κουτάβια που έμειναν τελευταία...(λάθος ,λάθος) εκεί την πατάνε αρκετοί και καταληγουν με ένα σκύλο που δεν θελουν με κατάληξη αρνητική και για τον σκύλο.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Συνεχίζω και συμπληρώνω.
Χιλιοειπωμενα.
Τα εχω γράψει και εγω εδω μεσα καποτε...

Θα μείνω στο θεμα του σκυλου.
Μια διαφωνία @Kouros
Στην φυλαξη 3 χαρακτηριστικά εκμεταλευομαστε:
1. Πίεση ζυγωματικών
2. Ορμή
3. Βαρος

ή συνδυασμό των παραπανω

Νύχια, φρύδια κτλ δεν εχουν αποτελεσμα.

Στο στοιχείο μου τώρα, ενα terrier κάνει την ιδια δουλεια σε compact συσκευασία εκμεταλευομενο μόνο το πρωτο , ισως και το δευτερο χαρακτηριστικό.
Δεν μπορεί εκ φυσεως να καθηλώσει ανθρωπο (man stoper) αλλά ειναι η χαρά του ορθοπεδικού..

Ιδιο διαμέτρημα, πιο κοντή κάννη;)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Συνεχίζω και συμπληρώνω.
Χιλιοειπωμενα.
Τα εχω γράψει και εγω εδω μεσα καποτε...

Θα μείνω στο θεμα του σκυλου.
Μια διαφωνία @Kouros
Στην φυλαξη 3 χαρακτηριστικά εκμεταλευομαστε:
1. Πίεση ζυγωματικών
2. Ορμή
3. Βαρος

ή συνδυασμό των παραπανω

Νύχια, φρύδια κτλ δεν εχουν αποτελεσμα.

Στο στοιχείο μου τώρα, ενα terrier κάνει την ιδια δουλεια σε compact συσκευασία εκμεταλευομενο μόνο το πρωτο , ισως και το δευτερο χαρακτηριστικό.
Δεν μπορεί εκ φυσεως να καθηλώσει ανθρωπο (man stoper) αλλά ειναι η χαρά του ορθοπεδικού..

Ιδιο διαμέτρημα, πιο κοντή κάννη;)
Επιτέλους μια απάντηση κυνολογικου περιεχομένου.
Βεβαίως θα διαφωνήσουμε για τα νύχια...το βλέπεις από την πλευρά του terrier..που είτε κομμένα είτε ακόμα λίγη ζημιά κάνουν..για φαντάσου να φοράς κοντομανικο και σορτς Αύγουστο μήνα και να σηκωθεί ένα μουλάρι 1.85 στο ύψος να σκάβει με τα μπροστινά πόδια στα μούτρα σου με κάτι νύχια 6ποντους (λόγω χώματος) να σου πω εγώ δεν κάνουν τίποτα....
Αλλά μην πιάνουμε ράτσες ακόμη...εν καιρώ..
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Tα νυχια της μικρης με σκιζουν παντως οταν παιζουμε και δεν φοραω μπλουζα κανουν γρατζουνιες κανονικες (δεν με αφηνει η καρχια να της τα κοψω) δεν μπορω να φανταστω πχ καυκασου με βαρος 60+ κιλα να σκαει με νυχια χα0χα0αχ0αχ0αχ0χα0αχ0χα
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Επιτέλους μια απάντηση κυνολογικου περιεχομένου.
Βεβαίως θα διαφωνήσουμε για τα νύχια...το βλέπεις από την πλευρά του terrier..που είτε κομμένα είτε ακόμα λίγη ζημιά κάνουν..για φαντάσου να φοράς κοντομανικο και σορτς Αύγουστο μήνα και να σηκωθεί ένα μουλάρι 1.85 στο ύψος να σκάβει με τα μπροστινά πόδια στα μούτρα σου με κάτι νύχια 6ποντους (λόγω χώματος) να σου πω εγώ δεν κάνουν τίποτα....
Αλλά μην πιάνουμε ράτσες ακόμη...εν καιρώ..
Δεν φαντάζομαι τίποτα!
Πιο πολλες νυχιές εχω απο οτι δάγκες.:)
Εξου και οι ποδιές (ολντσκουλιάς)
Απλα δεν είναι κάτι που ανήκει στην εκπαίδευση ουτε στα χαρακτηριστικά καθε φυλής. Ξόφαλτσες ειναι.:D

Γιατί να μην πιάνουμε ρατσες?
Στο θεμα είμαστε.:cool:
 
  • Like
Reactions: Kouros and Asmodeus


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εν τελει πιο κουταβι ειναι σωστο να διαλεξει καποιος λοιπον απο μια τοκετοομαδα ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο σιγουρος οτι ειναι το καταλληλο για φυλαξη?
(Σχολιαζω, κυριως για να μην χασω το θεμα και να δω την συνεχεια καθως και τα σχολια) ;)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εν τελει πιο κουταβι ειναι σωστο να διαλεξει καποιος λοιπον απο μια τοκετοομαδα ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο σιγουρος οτι ειναι το καταλληλο για φυλαξη?
(Σχολιαζω, κυριως για να μην χασω το θεμα και να δω την συνεχεια καθως και τα σχολια) ;)
Ακόμα δεν έφτασα εκεί αλλά οκ το συντομεύω αν θέλετε..
 


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
το πως θα εξελιχθει το κουταβι δεν το ξερει κανενας ουτε ο εκτροφεας . και οχι μονο χαρακτηρα αλα και μορφολογικα. με λιγα λογια ειναι ζαρια.
το οτι μπορεις να δεις κατι και να εισαι κατα ενα ποσοστο πιο κοντα σε αυτο που θες ναι ειναι αληθεια.
πιο πολυ ξεχωριζουν τα κυριαρχικα σκυλια στη γενα απο τον τροπο που τρωνε απο τη μανα και ποσο χωρο δινουν στα αδερφια τους και μετα στα δαγκωματα ποσο σκληρα παιζουν. πολες φορες η μανα με διορθωσεις τα κανει θα ελεγα και φοβικα τα κουταβια που ειναι πιο δυνατα και μαλωνουν με τα αδερφια του δυνατα.
επισης κουταβι που στο περιβαλον της μητερας με τα αδερφια του μοιαζει ηπιο οταν το πας σπιτι και εχει τον χωρο του μπορει να αλαξει οσο δεν φανταζεστε.
οσο για τη φυλαξη ειναι καθαρα αν το εχει ο σκυλος . δηλαδη αν γενηθηκε φυλακας. ολα τα σκυλια θα φυλαξουν με καποιο τροπο το αφεντικο τους η το χωρο τους αλλα το θεμα ειναι οτι ενα σκυλος ΦΥΛΑΚΑΣ θα το τραβηξει μεχρι τερμα ολο αυτο χωρις δευτερη σκεψη.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
το πως θα εξελιχθει το κουταβι δεν το ξερει κανενας ουτε ο εκτροφεας . και οχι μονο χαρακτηρα αλα και μορφολογικα. με λιγα λογια ειναι ζαρια.
το οτι μπορεις να δεις κατι και να εισαι κατα ενα ποσοστο πιο κοντα σε αυτο που θες ναι ειναι αληθεια.
πιο πολυ ξεχωριζουν τα κυριαρχικα σκυλια στη γενα απο τον τροπο που τρωνε απο τη μανα και ποσο χωρο δινουν στα αδερφια τους και μετα στα δαγκωματα ποσο σκληρα παιζουν. πολες φορες η μανα με διορθωσεις τα κανει θα ελεγα και φοβικα τα κουταβια που ειναι πιο δυνατα και μαλωνουν με τα αδερφια του δυνατα.
επισης κουταβι που στο περιβαλον της μητερας με τα αδερφια του μοιαζει ηπιο οταν το πας σπιτι και εχει τον χωρο του μπορει να αλαξει οσο δεν φανταζεστε.
οσο για τη φυλαξη ειναι καθαρα αν το εχει ο σκυλος . δηλαδη αν γενηθηκε φυλακας. ολα τα σκυλια θα φυλαξουν με καποιο τροπο το αφεντικο τους η το χωρο τους αλλα το θεμα ειναι οτι ενα σκυλος ΦΥΛΑΚΑΣ θα το τραβηξει μεχρι τερμα ολο αυτο χωρις δευτερη σκεψη.
Ευχάριστη παρεμβαση..
Ας διαφωνήσουμε λίγο ευχάριστα.Κατα ένα μεγάλο ποσοστό το ξέρει ο εκτροφέας (εάν θέλει) ,στις περισσότερες φορές όμως δεν τον απασχολεί.Τον απασχολούν αλλά πράγματα.

Μια θηλυκιά σκύλα που προέρχεται από επιλεκτική εκτροφή σκύλων που διαλεχτηκαν με αυτό το κριτήριο (και όχι την εμφάνιση) εάν ζευγαρώσει με έναν παρόμοιο αρσενικό θα δώσει περισσότερους απογόνους με αυτά τα χαρακτηριστικά από ότι μια που ΔΕΝ έχει επιλεγεί με βάσει αυτά τα χαρακτηριστικά.ΕΤΣΙ λειτουργούσαν ανά τα χρόνια οι ποιμένες ,οι αγρότες ,κτηνοτρόφοι,κυνηγοί στην επιλογή των σκύλων και στην επιλεκτική εκτροφή τους.
1)Πως διαλέγουμε γεννήτορες?
Αφού επιλέξουμε τον πωλητή που έχει το θηλυκό θα πρέπει να πάμε στο χώρο του με πολύ ηρεμία ,λεπτη ενδυμασια και με ήρεμο τρόπο (με την άδεια του ιδιοκτήτη) να προσεγγίσουμε τη σκύλα.
Η σκύλα πρέπει να δείξει μέγιστη ΑΓΡΙΟΤΗΤΑ που να μην μειώνεται όση ώρα παραμένουμε στο χώρο.Εαν είναι δεμένη τότε το αποτέλεσμα δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό.Θα είναι καλύτερα να είναι περιορισμένη με κάποιο φράχτη η πόρτα.Θα πρέπει να τσεκαρουμε τα εξης: Όταν πάμε να ακουμπήσουμε ήρεμα τον ιδιοκτήτη ΠΩΣ αντιδράει?Αυξάνεται η επιθετικότητα της?Αν ναι τότε είναι κατάλληλη.Αν πάμε να σηκώσουμε χέρι προς τα πάνω της (από πάνω προς τα κάτω) κάνει πίσω?Αν όχι ειναι κατάλληλη.
2ο στάδιο: Σε δεύτερο χρόνο πρέπει να στείλουμε κάποια γυναίκα φίλη μας στο χώρο του ιδιοκτήτη να προσπαθήσει να προσεγγίσει τη σκυλα.,με γλυκό και ήρεμο τόνο και χρησιμοποιώντας και τροφη.Οι αντιδρασεις πρέπει να είναι οι ίδιες με παραπάνω.
Με παρόμοιο τρόπο ελέγχουμε και τον αρσενικό (απλά αυτός έχει δευτερεύουσα σημασία).
Και τα δύο σκυλιά πρέπει να μην εμφανίζουν νωθρότητα ,παχυσαρκία και πρέπει τα μετατάρσια των ποδιών τους να μην εμφανίζουν καμπυλότητα (σημάδι ότι κάθονται όλη μέρα σε ένα σημειο) ,άρα ο ιδιοκτήτης τα έχει δεμένα συνέχεια ή αυτά δεν δείχνουν διάθεση για εργασία...function makes form...
Στη συνέχεια προχωράμε στη διαλογή του φύλου του κουταβιου...
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ας με διορθωσει ο Κουρος αν κανω λαθος, εγω καταλαβα οτι θα εγραφε τον δικο του τροπο προσεγγισης γενικα στο θεμα σκυλος

Αν ειναι ετσι νομιζω καλο ειναι να του δωσουμε χωρο κ χρονο να γραψει τις σκεψεις του, χωρις να παρεμβει αλλος μεχρι να ολοκληρωσει,αν προκειταο για κανονικο θεμα αλλαζει.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Ας με διορθωσει ο Κουρος αν κανω λαθος, εγω καταλαβα οτι θα εγραφε τον δικο του τροπο προσεγγισης γενικα στο θεμα σκυλος

Αν ειναι ετσι νομιζω καλο ειναι να του δωσουμε χωρο κ χρονο να γραψει τις σκεψεις του, χωρις να παρεμβει αλλος μεχρι να ολοκληρωσει,αν προκειταο για κανονικο θεμα αλλαζει.
Συμφωνώ , ας αφήσουμε τον άνθρωπο να ολοκληρώσει τη τοποθέτηση του κ όταν το κάνει , να δεχτεί ερωτήσεις , απορίες , διαφωνίες !!
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
κανεις μα κανεις δεν ξερει τι χαρακτηρα θα βγαλει ενας σκυλος. ασχετα το πως θα τον διαμορφωσει ο ιδιοκτητης η το πως θα επιλεξουν γονεις μανα πατερα κτλο.
καταληγεις σε ρατσα και ο σκυλος θα βγει κοντα στα προτυπα της φυλης με μια αποκλιση παντα. πχ για καυκασο
το ποσο καλος φυλακας εξαρτατε απο το κουταβι αλλα σιγουρα θα ειναι φυλακας.
καυκασου που το χαιδευει ενας ξενος δεν ειναι καυκασου αρεσε δεν αρεσει αυτο που λεω.
καυκασου που φοβατε ο τσοπανος το σκοτονε απο μικρο και κρατουσε απο την γενα μονο οτι ηταν στα προτυπα που ηθελαν .
 


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
οτι οδηγιες δινει ο φιλος για την επιλογη ειναι και σωστες και λαθος .

δηλαδη ακομα και ολα αυτα να κανεις δεν σημαινει οτι ο σκυλος σου θα ειναι φυλακας.
 




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
οτι οδηγιες δινει ο φιλος για την επιλογη ειναι και σωστες και λαθος .

δηλαδη ακομα και ολα αυτα να κανεις δεν σημαινει οτι ο σκυλος σου θα ειναι φυλακας.
Φίλε μου , σεβαστή η γνώμη σου κ η τοποθέτηση σου , απλά αν θέλεις , άσε τον Κουρο να ολοκληρώσει το θέμα του κ μετά μπορείτε να συζητάτε για μέρες . Αν του απαντάς τώρα , θα μπει στην διαδικασία να σου απαντήσει κ να κάνετε διάλογο κ όχι να τελειώσει αυτό που θέλει να μας γράψει . Φιλικά
 


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Παιδιά ο σωστός φύλακας είναι κοινωνικοποιημένος. Αφήνει κόσμο να τον χαηδέψει παρουσία του αφεντικού του αλλα άμα εντοπίσει απειλή κάνει κίνηση δίχως εντολή. Γι' αυτό ειναι καλό να έχει πρωτοβουλία. Εσείς περιγράφετε εναν σκύλο KILLER που δεν τον σταματάει ούτε σφαίρα. Αυτά τα σκυλιά δεν είναι για σπίτι, είναι για την αστυνομία και τον στρατό. Επίσης το δύσκολο είναι ενας σκύλος να γίνει ισορροπημένος και όχι ανεξέλεγκτος. Και το λέω αυτό γιατί η εκπαίδευση μετράει. Το κουτάβι μπορεί να είναι κυρίαρχο αλλα αμα μεγαλώσει να μην βγάλει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ετσι και ενα κουτάβι ήρεμο μπορεί να ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας οτι ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι και εύκολα μπορεί να γίνει όπλο. Προσοχήλοιπον στις αποφάσεις που θα πάρετε. Με το σχόλιο μου δεν έχω σκοπό να κρίνω κανέναν. Είναι πληροφοριακού χαρακτήρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Παιδιά ο σωστός φύλακας είναι κοινωνικοποιημένος. Αφήνει κόσμο να τον χαηδέψει παρουσία του αφεντικού του αλλα άμα εντοπίσει απειλή κάνει κίνηση δίχως εντολή. Γι' αυτό ειναι καλό να έχει πρωτοβουλία. Εσείς περιγράφετε εναν σκύλο KILLER που δεν τον σταματάει ούτε σφαίρα. Αυτά τα σκυλιά δεν είναι για σπίτι, είναι για την αστυνομία και τον στρατό. Επίσης το δύσκολο είναι ενας σκύλος να γίνει ισορροπημένος και όχι ανεξέλεγκτος. Και το λέω αυτό γιατί η εκπαίδευση μετράει. Το κουτάβι μπορεί να είναι κυρίαρχο αλλα αμα μεγαλώσει να μην βγάλει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ετσι και ενα κουτάβι ήρεμο μπορεί να ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας οτι ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι και εύκολα μπορεί να γίνει όπλο. Προσοχήλοιπον στις αποφάσεις που θα πάρετε. Με το σχόλιο μου δεν έχω σκοπό να κρίνω κανέναν. Είναι πληροφοριακού χαρακτήρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Ο σκύλος δεν έχει κρίση,δρα είτε από ένστικτο,είτε από εκπαίδευση.
 


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Ο σκύλος δεν έχει κρίση,δρα είτε από ένστικτο,είτε από εκπαίδευση.
Μαθαίνει να ξεχωρίζει καταστάσεις. Δεν είπα οτι έχει κρίση. Συμφωνώ μαζί σου.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Παιδιά ο σωστός φύλακας είναι κοινωνικοποιημένος. Αφήνει κόσμο να τον χαηδέψει παρουσία του αφεντικού του αλλα άμα εντοπίσει απειλή κάνει κίνηση δίχως εντολή. Γι' αυτό ειναι καλό να έχει πρωτοβουλία. Εσείς περιγράφετε εναν σκύλο KILLER που δεν τον σταματάει ούτε σφαίρα. Αυτά τα σκυλιά δεν είναι για σπίτι, είναι για την αστυνομία και τον στρατό. Επίσης το δύσκολο είναι ενας σκύλος να γίνει ισορροπημένος και όχι ανεξέλεγκτος. Και το λέω αυτό γιατί η εκπαίδευση μετράει. Το κουτάβι μπορεί να είναι κυρίαρχο αλλα αμα μεγαλώσει να μην βγάλει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ετσι και ενα κουτάβι ήρεμο μπορεί να ξεπεράσει κάθε προσδοκία.

Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας οτι ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι και εύκολα μπορεί να γίνει όπλο. Προσοχήλοιπον στις αποφάσεις που θα πάρετε. Με το σχόλιο μου δεν έχω σκοπό να κρίνω κανέναν. Είναι πληροφοριακού χαρακτήρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Παλι ξεφεύγουμε απ το θέμα αλλά οκ.Η κοινωνικοποίηση είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας ιδιοκτήτης για να καταστρέψει τα ένστικτα του σκύλου του που με ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ κατάφεραν να διατηρήσουν οι ιδρυτές της κάθε ράτσας...
Akis ΑΜΑ δεν εντοπίσει ΑΠΕΙΛΗ ο κοινωνικοποιημενος?Δηλαδή να το κάνουμε 50-50?Άμα το πάρει χαμπάρι...άμα το θεωρήσει σαν απειλή...άμα είναι η μέρα καλή...
Όχι δεν είναι έτσι...Εσυ νομίζει ότι οι Δημιουργοί του ΓΠ που έχεις φωτό προφίλ τον γυρνούσαν γύρω γύρω στη Γερμανία να του δείχνουν καταστάσεις να "κοινωνικοποιηθεί" για να μπορούν να κυκλοφορούν στις καφετεριες? Η τον θέλανε σπίρτο και αλύγιστο και πριονι να κάνει περιπολίες και να φυλάει σιλό στην ανατολική Γερμανία??
Αυτά τα παραμύθια τα πουλάνε κάποιοι εκπαιδευτές για να βγάζουν μεροκάματα...
Αντί να πουν στον ιδιοκτητη " φίλε ο σκύλος δεν κανει για φυλαξη" σου πλασάρουν το πακέτο ήρεμος κοινωνικοποιημένος και άμα λάχει φύλακας ( αφού τα σκασεις όμως στην εκπαίδευση τα έυρα..).

Για πες μου σε παρακαλώ ΕΝΑ λόγο κάποιος που θα έρθει στο σπίτι μου μέσα ΕΝΑ λόγο για να χαϊδεψει το σκύλο μου???Να γίνουνε φίλοι? Για ποιο λόγο?Για να μπαινοβγαίνει μόνος του μετά?Όχι κύριε...ο καθένας στη δουλειά του.Αν θέλεις σκύλο για παρέα είπαμε ...πάρε λαμπραντόρ ,πάρε νέας γης ,πάρε golden υπάρχουν αρκετές ράτσες η κάθε μία για κάποια εργασία.
Τέλος του οφτοπικ
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
οτι οδηγιες δινει ο φιλος για την επιλογη ειναι και σωστες και λαθος .

δηλαδη ακομα και ολα αυτα να κανεις δεν σημαινει οτι ο σκυλος σου θα ειναι φυλακας.
Powerdog για να μην γράφω πολλά ακόμα και στα καυκάσια μπορεί να βγει σάπιο το φρούτο...όλες οι ράτσες έχουν ακατάλληλα ή κατάλληλα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps