Επιλογή σκύλου


Jojoe

New Member
1 Νοεμβρίου 2021
2
0
37
Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στην ομάδα και ψάχνω συμβουλές για την απόκτηση ενός σκύλου. Ζω σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα και έχω δύο μικρά παιδάκια. Ο γιος μου είναι τεσσάρων και η μικρή μου είναι 6 μηνών. Ιδανικά θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν θα ήταν καλύτερα να υιοθετήσω η να βρω κάποιο καθαρόαιμο που θεωρείται ιδανικό για οικογένεια, καθώς και πού θα μπορούσα να απευθυνθώ.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πέρα από καθαρόαιμα κλπ είσαι σίγουρη πως με δύο μικρά παιδιά μπορείς να αναλάβεις την φροντίδα ενός σκυλιού ή τουλάχιστον αν θα έχεις τον χρόνο να φροντίζεις και ένα σκυλί ; Θα έχεις βοήθεια από τον σύζυγο ;

Θα μπορούσα να βάλω πολλές ερωτήσεις ώστε να προβληματιστείς σε σχέση με τον χρόνο που θα έχεις διαθέσιμο και την κούραση λόγω υποχρεώσεων ή και εργασίας.

Το αν είναι καθαρόαιμο ή κάτι άλλο είναι το λιγότερο στην αναζήτηση. Μέγεθος, έξοδα, ενέργεια, ανάγκη για βόλτες, καθημερινή ενασχόληση πρέπει να σε απασχολούν χωρίς να είναι τα μοναδικά.

Πως και θέλεις να αποκτήσετε σκυλί ;
 
  • Like
Reactions: mareco and Orjo


Jojoe

New Member
1 Νοεμβρίου 2021
2
0
37
Καλημέρα,

Όλα αυτά που λες τα έχουμε σκεφτεί με το σύζυγό. Καθώς και οι δύο έχουμε μεγαλώσει με σκυλιά, γνωρίζουμε τις απαιτήσεις και τη φροντίδα που χρειάζονται αλλά είναι έτσι διαμορφωμένα τα προγράμματα μας που έχουμε το χρόνο και την υπομονή για να αποκτήσουμε ένα σκύλο.
Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλό και για τα παιδιά να εξοικειωθούν τόσο με την παρουσία ενός σκύλου σαν παρέα όσο και με τη φροντίδα του.
Η αλήθεια είναι ότι το μέγεθος είναι αυτό που μας απασχολεί περισσότερο , καθώς θα ήθελα κάποιο μάλλον μεσαίου μεγέθους ούτως ώστε να μην ταλαιπωρηθεί στο διαμέρισμα.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Το μέγεθος δεν θα πρέπει να είναι το 1ο κριτήριο,
πχ μικρόσωμο είναι ένα Jack Rusell αλλά έχει τεράστια αποθέματα ενέργειας καθώς είναι terrier.
μικρόσωμο και χαμηλής ενέργειας είναι και το pug αλλά με πολλά προβλήματα υγείας.
Το μέγεθος μετράει μόνο στην βόλτα κ γενικότερα στα εκτός σπιτιού.
πχ άλλο είναι να φορτώνεις το αμάξι για διακοπές και να πρέπει να βάλεις και ένα 20κυλο σκύλο και άλλο έναν 10κιλο, είναι άλλος ο όγκος δηλαδή.
Ακόμα και στην βόλτα, είναι άλλο πράγμα να σε τραβήξει ξαφνικά το 10κιλο κ άλλο το 20κιλο.
Μέσα στο σπίτι, το 10κιλο και το 20κιλο πιάνουν τον ίδιο χώρο πιστεύω. Δεν θα έχει καμία διαφορά.
Απλά θα τρώει 10 κροκέτες παραπάνω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδή πριν κάνα χρόνο πήραμε και εμείς την απόφαση για νέο κουτάβι σε τετραμελή οικογένεια που περιμένει πέμπτο, θα σου πω να ψάξεις πολύ καλά από πού θα πάρεις το σκυλί. Μη κοιτάς εξωτερική εμφάνιση του σκύλου. Μη παίρνεις δεδομένο αυτά που διαβάζεις για τις διάφορες φυλές. Επειδή έχεις παιδιά να πάρεις μια απόφαση που θα ελαχιστοποίηση τυχόν θέματα πιο μετά.

Αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πριν ισχύει. Το μέγεθος δεν είναι κριτήριο. Θα ένιωθα πιο άνετα με ένα ήρεμο μολοσσό Μπορντώ 50κιλων παρά ένα υπερκινητικό Maltese 8κιλων γύρω από τα παιδιά μου.
Αλλά έχεις τα μείον. Στα ταξίδια μας είναι σαν να κουβαλάμε έξτρα άτομο. Πρόσφατα πούλησα το κουπέ που είχα 14χρ για να πάρω ένα "οικογενειακό" αμάξι για να χωράει ο σκύλος. Τα έξοδα φαγητού είναι αρκετά περισσότερα.

Αν θες καθαρόαιμα πήγαινε και μίλησε με εκτροφείς. Δες που θα μεγαλώσουν τα κουτάβια, δες τι σκυλιά έχει, δες τους γονείς, ζήτα αν μπορεί να το προετοιμάσει πριν έρθει στα χέρια σου (πχ να φέρνει συγγενείς με παιδιά σπίτι του). Μη αφήσεις τίποτα στην τύχη αν θες να δώσεις χρήματα για καθαρόαιμο.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and Orjo