Επιλογή φυλής




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σκέψου και άλλα εκτός από το κόστος συντήρησης σε εμβόλια σκέψου και την τροφή αν πας σε σκυλί του μεγέθους Γ.Π. ακόμα αν ταξιδεύεις αρκετά και θες να πέρνεις και το σκύλο σου μαζί πρέπει να το σκεφτεί και αυτό γιατι η μετακίνηση με σκύλο και ειδικά μεγάλο στην Ελλάδα αν δε το κάνεις με δικό σου αμάξι είναι πρόβλημα.
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
Eυτυχως αμαξι υπαρχει ....οσο για τα εξοδα τα εχω υπολογισει πανω κατω;)Σχετικα με τα κουταβια απο καταφυγιο:ειναι εμβολιασμενα??τι προβληματα υγειας αντιμετωπιζουν συχνοτερα?
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
καλησπέρα κοντογείτονα και καλως ηρθες στο forum. Υπαρχουν παρα πολλες φυλες αλλες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο διαδεδομενες στην Ελλαδα. Θα σου προτινα να μην βασιστεις στην εξωτερικη εμφανιση αποκλειστικα για την επιλογη σου. Θα πρεπει να σκεφτεις πολυ καλα το χαρακτηρα και τις αναγκες του σκυλου καθως και τα θεματα υγειας. Μιας και βλεπω οτι δεν εχεις κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο σου, θα σου προτινα και εγω να δωσεις μια ευκαιρια ζωης σε καποιο αδεσποτακι. αλλα αν επιμενεις σε καθαροαιμη φυλη κανε ενα κοπο, παρε την κοπελια σου και ελατε απο την εκθεση του Κυνολογικου Ομιλου Ελλαδας στο Μαραθωνα (ΜarathonLand) το Π/Σ/Κ. Ξεκινά στις 6 το απογευμα και θα δειτε αρκετες φυλες, μπορειτε να μιλησετε με εκτροφεις και να παρετε πληροφοριες και τηλεφωνα.

Να προτινω και εγω με τη σειρα μου το κοντο μου και το μακρυ μου:
lagotto romagniolo Welcome to the Lagotto Romagnolo Club of Great Britain
pharaoh hound Home (υπαρχει και εκτροφειο στην Ελλαδα αν δεν κανω λαθος)
και το δικο μας κοκόνι!!! ας βαλει καποιος το link γιατι ειμαι ασχετη!
δεν εχω καμια ιδεα γιατι σου προτινω τις παραπανω φυλες γιατι με τα στοιχεια που μας εδωσες μπορω μονο να σου πω οτι μπορεις να παρεις σκυλο και οχι ποιον σκυλο!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εγω παλι ερχομαι να σου προτεινω ενα βελγικο ποιμενικο groenendal ή tervyren
σκυλια αθλητικα,μεσαιου μεγεθους και πολυ εξυπνα
αναπτυσουν τρομερη σχεση με τα αφεντικα και με το χρονο που εχεις καλυπτεις ανετα τις αναγκες τους!
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
boxer? εχουμε αξιολογοτατα εκτροφεια στην Ελλαδα!
cocker spaniel?
springer spaniel?
μα υπαρχουν τοσα πολλα... τα κριτηρια μας ειναι να μπορει να ακολουθει σε ενα τρεξιμο την ημερα? αυτο το κανουν ολα αν ειναι ελευθερα δυσπλασιας κ λοιπων παθησεων.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
σχετικα με τα σκυλακια απο τα καταφυγια καλυτερα να μιλησεις με τα ιδια τα παιδια που τα γνωριζουν:
Fazoo.gr | Φάρμα αδέσποτων ζώων
Stray.gr - Σωματείο Περίθαλψης & Προστασίας Αδέσποτων Ζώων
Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία
http://www.spazgreece.gr/selida1.asp?sbid=32&selida_id1=71
κλπ κλπ...
συνηθως δινονται με συμβολαια υιοθεσιας και αναλογα με την ηλικια και τις αναγκες του σκυλου προσπαθουν απο τις φιλοζωικες να καλυψουν οτι ειναι δυνατον. (αποπαρασιτωσεις, εμβολια, στειρωσεις, θεραπειες, χειρουργεια... οτι χρειαζεται το καθε ενα)
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
παιδια οι πληροφοριες σας πολυ χρησιμες ...βρισκω τον βελγικο ποιμενικο πολυ ενδιαφερον....
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
τα μποξερ μου αρεσουν πολυ σαν σκυλια ειχα δει παλιοτερα το εξης βιντεο(DOGS 101 Boxer - YouTube) δυστηχως ομως δεν αρεσουν στην κοπελα μου και εξαλου ψαχνουμε ενα λιγο μικροτερο σκυλι....
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
το κοκονι τωρα ξερω οτι ειναι απο τις ελληνικες ρατσες οπως ο κρητικος ποιημενικος αλλα θελω περισοτερες πληροφοριες...
 




chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
το κοκονι τωρα ξερω οτι ειναι απο τις ελληνικες ρατσες οπως ο κρητικος ποιημενικος αλλα θελω περισοτερες πληροφοριες...
"Κρητικος ιχνηλατης" μηπως εννοεις?
Τελεια φυλη!!!!!!!!
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Βρε ascid, να σε ρωτήσω κάτι; ένα σκύλο να αντέχει να τρέχει μισή ώρα είπες αν κατάλαβα καλά και μεσαίου μεγέθους.Μισή ώρα δεν είναι δα και τόση πολλή ώρα για ένα σκύλο και μην ξεχνάμε οτι το δικό μας το χαλαρό τρεξιματάκι στο βουνό για τα μεγαλομεσαία σκυλιά είναι γρήγορος βηματισμός.Επισης να ξέρεις οτι αν πάρεις φυλές όπως βελγικο ποιμενικό(ή οποιδήποτε άλλο ποιμενικό), κυνηγόσκυλα και russel θα χρειάζεται να το αφήνεις σε μια αλάνα/σκυλόπαρκο να τρέχει με άλλα σκυλιά ή να του πετας κανένα μπαλάκι και να στο φέρνει για να τρέξει καθημερινά, δεν αρκουν μόνο οι βόλτες για να βγάλει το ζώο την ενέργειά του και μετα επόμενο είναι να ξεσπάσει στο σπίτι. Πες δυο πράγματα παραπάνω για το τι ζητάς απο το σκυλί
1)Μακρυά τρίχα ή κοντή
2)Πλακουτσωτή μούρη ή όχι;
3)Να έχει ενστυκτα φύλαξης;
4)Να είναι ανεκτικό με άλλα ζώα; (βεβαια οπως το μάθεις είναι αλλα μερικά σκυλια τα μικρα κατοικίδια τα βλέπουν ως θήραμα αν δε τους τα γνωρίσουμε σωστά)

Αφου δε θες κάποια συγκεκριμένη ράτσα κάνε και μια βολτα στα καταφύγεια, ξέρουν ακριβώς το κάθε ένα απο τα ζώα τους
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καταρχήν ρε παιδιά, θα πρέπει να υπολογίσετε ότι ο άνθρωπος είναι πρωτάρης. Προτείνετε ράτσες που είναι για πιο έμπειρους ιδιοκτήτες. Αν δεν θες να υιοθετήσεις (που στη θέση σου θα το έψαχνα πρώτα), θα πρέπει να διαλέξεις μια φυλή που να είναι εύκολα εκπαιδεύσιμη, ενεργητική΄έξω από το σπίτι αλλά ήρεμη μέσα. Ξέρω ότι θα με κοροιδέψετε, αλλά αυτό που χρειάζεσαι έιναι ένα Golden. Έχει όλα αυτά που έχει το Labrador, αλλά δεν είναι τόσο hyper...είναι πιο μαντζόβολα σκυλιά. Ήρεμα μέσα στο σπίτι και έτοιμα να σε ακολουθήσουν ακόμα και σε Μαραθώνειο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Και λίιιιιγο μικρότερα από boxer. Για τους πρώτους μήνες της ζωής τους τουλάχιστον ;):D;)
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
golden χμμμμ δεν το ειχα σκεφτει ...Η διαφορα με τα λαμπραντορ ειναι οτι δεν ειναι τοσο υπερκινητικα???Κατι αλλο το κοκονι δεν ειναι ρατσα που προσπαθουν να διασωσουν???Σαν σκυλι ειναι πολυ ωραιο...Υπαρχει εκτροφεας να συζητησω και αν ναι που?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
..Υπαρχει εκτροφεας να συζητησω και αν ναι που?
α) αν επιμένεις στο να αγοράσεις καθαρόαιμο [ελπίζω ότι έχεις υπολογίσει το κόστος αγοράς-γιατί μόνο σ'αυτό διαφέρουν οικονομικά από τα ημίαιμα] να περάσεις μια βόλτα το π/σ/κ που μας έρχεται από την έκθεση μορφολογίας του ΚΟΕ [www.koe.gr]. Είναι θαυμάσια ευκαιρία, να δεις τι γίνεται και να γνωρίσεις εκτροφείς από κοντά και να δεις συγχρόνως και την δουλειά τους.
Τελικά...τσάμπα τα γράφω...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Brittany, Springer Spaniel, English-Irish Setter... μεσαία σκυλιά, εύκολα στην εκπαίδευση, αρκετά εξαρτημένα απο τον άνθρωπο τους, καλοβουλα, δεν θα πουν όχι σε καθημερινό τρέξιμο.
 


ascid

Member
12 Ιουνίου 2012
23
0
33
Λοιπον προτιμω κοντη τριχα αλλα δεν ενδιαφερομαι τοσο για αυτο το θεμα....καλυτερα μη πλακουτσωτηπλακουτσωτη μουρη...οχι,δεν θελω να εχει απαραιτητα ενστικτο φυλαξης,ναι εχω σκοπο να το φερω σε επαφη με αλλα ζωα οποτε θελω να ειναι πολυ ανεκτικο...
Βρε ascid, να σε ρωτήσω κάτι; ένα σκύλο να αντέχει να τρέχει μισή ώρα είπες αν κατάλαβα καλά και μεσαίου μεγέθους.Μισή ώρα δεν είναι δα και τόση πολλή ώρα για ένα σκύλο και μην ξεχνάμε οτι το δικό μας το χαλαρό τρεξιματάκι στο βουνό για τα μεγαλομεσαία σκυλιά είναι γρήγορος βηματισμός.Επισης να ξέρεις οτι αν πάρεις φυλές όπως βελγικο ποιμενικό(ή οποιδήποτε άλλο ποιμενικό), κυνηγόσκυλα και russel θα χρειάζεται να το αφήνεις σε μια αλάνα/σκυλόπαρκο να τρέχει με άλλα σκυλιά ή να του πετας κανένα μπαλάκι και να στο φέρνει για να τρέξει καθημερινά, δεν αρκουν μόνο οι βόλτες για να βγάλει το ζώο την ενέργειά του και μετα επόμενο είναι να ξεσπάσει στο σπίτι. Πες δυο πράγματα παραπάνω για το τι ζητάς απο το σκυλί
1)Μακρυά τρίχα ή κοντή
2)Πλακουτσωτή μούρη ή όχι;
3)Να έχει ενστυκτα φύλαξης;
4)Να είναι ανεκτικό με άλλα ζώα; (βεβαια οπως το μάθεις είναι αλλα μερικά σκυλια τα μικρα κατοικίδια τα βλέπουν ως θήραμα αν δε τους τα γνωρίσουμε σωστά)

Αφου δε θες κάποια συγκεκριμένη ράτσα κάνε και μια βολτα στα καταφύγεια, ξέρουν ακριβώς το κάθε ένα απο τα ζώα τους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95