Επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος σε οργανισμούς


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Επίσης και αυτό:

[h=2]Specific effects[/h][h=3]On the heart[/h]With every contraction, the heart pumps blood carrying oxygen throughout the body. The rhythm of the heartbeat is controlled by electrical impulses, which can be seen on an electrocardiogram. Current passing through the heart can cause an irregular heartbeat called arrhythmia, or even total disorganization of the rhythm, called ventricular fibrillation.
When ventricular fibrillation occurs, the heart stops pumping. The victim rapidly loses consciousness and dies if a healthy heartbeat is not restored by applying a second electric shock with a device called a defibrillator.
Heart rhythm disturbances can occur at the time of the shock or in the 24 hours following the accident.
[h=3]On the muscles[/h]Muscles are stimulated by electricity. The effect of an electric shock depends on which muscles the current goes through. A current of more than 10 mA causes sustained contraction (tetanus) of the flexors, that is, the muscles that close the fingers and draw the limbs towards the body. The victim thus cannot let go of the source of current.
If the extensors (the muscles that open the figures and extend the limbs away from the body) are tetanized, the victim is propelled away from the current source, sometimes as much as ten metres!
Muscles, ligaments and tendons may tear as a result of the sudden contraction caused by an electric shock. Tissue can also be burned if the shock is lasting and the current is high.
[h=3]On the nervous system[/h]Nerves are the tissue that offers the least resistance to the passage of an electric current. Some nerve damage caused by shock clears up with time, but some is permanent. The victim may feel pain, tingling, numbness, weakness or difficulty moving a limb.
When a shock occurs, the victim may be simply dazed or may experience amnesia, seizure or respiratory arrest.
Ultimate damage to the nerves and the brain will depend on the extent of the injuries caused by the heat along the path of the electric current and may develop up to three years after the shock. Nerve damage can also cause psychiatric disorders.
[h=3]Electrical burns[/h]Electrical burns are not like burns caused by fire or by touching something hot. Electrical burns result from the heat generated by an electric current passing through the body, which literally cooks the tissue from within. Outward signs of electrical burns may be microscopic or nonexistent, and internal damage may be much more serious than the external injuries suggest. That's the iceberg effect.
Electrical marks appear at the body's point of contact with the current. They are typically tiny charred or hard craters that do not hurt because the nerves have been destroyed.
If a lot of tissue is destroyed, the waste generated can cause serious kidney or blood circulation disorders.
Electrical burns often have serious consequences: scarring, amputation, loss of function, loss of sensation and even death.
[h=3]Elsewhere in the body[/h]Electric shock can also affect the eyes, causing cataracts to develop over time. Other disorders can appear in the weeks or months following the accident, depending on which organs the current passed through.
Πηγή: Electric shock | Electrical safety | Hydro-Qu

Σου φτάνουν ή θέλεις και άλλες επιπτώσεις;
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Σε φυσικοθεραπευτή που έχω κάνει τέτοιο πράγμα το βρήκα άκρως ενοχλητικό. Κάθε φορά στην αρχή της συνεδρίας τιναζόμουν λίγο. Τώρα αν μου άφησε κουσούρι δεν ξέρω... :cuniaoo:
επειδή πέρσι έκανα αναγκαστική φυσιοθεραπεία με στους 2 αστραγάλους και στον αχίλλειο τένοντα... μου κάνανε και "ρευματακι"...ειλικρινά το ευχαριστήθηκα!!!! :piercing:
 






superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Ίσως ή ναι? Το έβαλες στο λαιμό ή στο μηρό? (Γιατί για τον πνίχτη λέγεται ότι ο σκύλος αισθάνεται ότι εμείς στο μηρό μας περίπου) Ποια η αίσθηση? ή η ενόχληση? Σε ποια ένταση?
κ στο λαιμο και στο χερι.απο την πιο μικρη μεχρι μια αρκετα μεγαλη,τοσο μεγαλη που δε χρειαζεται να χρησιμοποιεις σε σκυλο.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
κ στο λαιμο και στο χερι.απο την πιο μικρη μεχρι μια αρκετα μεγαλη,τοσο μεγαλη που δε χρειαζεται να χρησιμοποιεις σε σκυλο.
Πολύ γενικό και αόριστο...

Γιατί τότε υπάρχουν οι "μεγάλες" σκάλες στα ηλεκτρικά κολάρα;

Γιατί π.χ. η dogtra έχει στα κολάρα ρύθμιση για "mild" (0 - 63) αλλά και "high" (0 - 127)

Πώς ξέρεις εσύ ότι θα χρησιμοποιείς μόνο την ένταση που περνάει μόνο μέχρι 5 mA , τα οποία θεωρούνται ασφαλή για τους ιστούς και τα νεύρα;
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
έχει κάνει ο φίλος μου στα χερια αλλα γιατί ρωτάς?
Τον έχεις ρωτήσει τι ένιωθε;

Απλά κάτι παρόμοιο πρέπει να νιώθει ο σκύλος σε όλο το σώμα...

Και εγώ έχω κάνει στα πόδια...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Συγνώμη παίδες, αλλά η εμμονή πολλές φορές τυφλώνει.

Ρωτάτε για άλλα συμπτώματα και επιπτώσεις απο χρήση Η.Κ. στο σκύλο, πέρνα των ερευνών που αναφέρε ο Κώστας.

Και ρωτώ (σύμφωνα με την απάντηση-τοποθετήση μου πριν μερικά φύλλα) εκτός της "προτεινόμενης" χρήσης Η.Κ. για εκπαιδευτικούς σκοπούς, αφού είναι μονόδρομος...

Η κακή ψυχολογία δεν προκαλεί παθολογικές "ζημιές" ;
Αυτό πως μπορεί να μετρηθεί;;;
Πως μποεί να μετρηθεί η ψυχοπαθολογία, η σκέψη και τα θέλω του σκύλου:

Ποιός γνωρίζει απο ψυχολογία σκύλων, και δεν βλέπει τα σημάδια του Η.Κ. ;

Επίσης κάποιος ανάφερε, ότι έχει δει σκυλιά να λαμβάνουν δόση Η.Κ. και να είναι υπερ της χρήσης...
Δηλαδή, μόνο εμένα πονάει η καρδιά μου να βλέπω τον σκύλο να περνάει τέτοια διαδικασία και να πονάει η ψυχή μου;

Δυστυχώς οι άνθρωποι που προκαλούν πόνο-ταλαιπωρία στα σκυλιά για τα δικά τους θέλω, δεν κάνουν για να είναι κάτοχοι σκύλων-είναι απλά ακατάληλοι.

Ας ξανασκεφτούμε όλοι μας γιατί έχουμε σκύλο, τι θέλουμε απο τον σκύλο, ποια είναι η φυσιολογική συμπεριφορά του σκύλου, κλπ...


ΥΓ
1.Κάποτε, πριν χρόνια, για να έχεις εναν σκύλο για εργασία ήθελε κόπο-ιδρώτα και πολλλλλεεεεεεέςςςςςατελείωτες ώρες δουλειάς. Τώρα αρκεί απλά ενα 50ήμερα χρήσης Η.Κ.
2.Κάποτε, πριν χρόνια, για να εκπαίδευσης εναν σκύλο για Β.Υ., ήθελε κόπο και ιδρώτα, τώρα απλά ένα τηλεκοντρόλ και μερικές ημέρες για να γίνει ρομποτάκι.
3.Προλάβετε τώρα να μου πείτε, ότι έχετε κάνει στο σκύλο σας χρήση Η.Κ. και είναι μια χαρά, υπάρχει σχέση αγάπης και τα σχετικά κουραφέξαλα.
 
Last edited:




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
To συγκεριμένο άρθρο δεν εξετάζει με επιστημονικό τρόπο τις επιπτώσεις στην υγεία (ζωντανός ιστός / νευρικό σύστημα κτλ), αλλά τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των κολάρων.

Για να γίνει η οποιαδήποτε σύνδεση με τις όποιες επιπτώσεις, θα πρέπει να πάρουμε τις τιμές τάσης, έντασης και ισχύος και να δούμε με αυτές από άλλες δημοσιεύσεις αν υπάρχουν θέματα

;)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
To συγκεριμένο άρθρο δεν εξετάζει με επιστημονικό τρόπο τις επιπτώσεις στην υγεία (ζωντανός ιστός / νευρικό σύστημα κτλ), αλλά τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των κολάρων.

Για να γίνει η οποιαδήποτε σύνδεση με τις όποιες επιπτώσεις, θα πρέπει να πάρουμε τις τιμές τάσης, έντασης και ισχύος και να δούμε με αυτές από άλλες δημοσιεύσεις αν υπάρχουν θέματα

;)
Το πρώτο το κατάλαβα με τα φτωχά αγγλικά μου, όπως επίσης κατάλαβα και το άρθρο :)

Το ;).....δεν το κατάλαβα αλλά δεν πειράζει. Να μας βάλεις τις δημοσιεύσεις να τα δούμε. :)
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχω βάλει μπόλικες... Και άλλες;;;;;;;;;
Εφόσον επιμένεις να συζητάμε βάση επιστημονικών δεδομένων θα έπρεπε να υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα και ερευνητικά αποτελέσματα από μελέτες σε σκύλους για να είμαστε ακριβείς και να κρίνουμε τα αποτελέσματα. Εφόσον αυτές δεν υπάρχουν διότι όπως και εσύ ανέφερες είναι πάρα πολύ δύκολο να υπάρχουν τέτοιες ή είναι ίσως πολύ νωρίς να υπάρχουν καταλήγουμε να βγάζουμε έμμεσα συμπεράσματα από τις επιπτώσεις εν γέννει στον οργανισμό, κάτι που δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιστημονικό τελικά. Αν είναι να κάνουμε συζήτηση σε τέτοια βάση τότε ναι ...για μένα θα έπρεπε να απαγορευτούν τα ηλεκτρικά κολλάρα.
Δεν υπερασπίζουμε σε καμία περίπτωση την χρήση τους εγώ μερικές φορές και το τίναγμα του λουριού το θεωρώ <βιαιότητα>. :)
Ευχαριστώ.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Έρευνα δεν έχω βρει ακόμα. Ούτε καν αναφορές...

Από εκεί και πέρα όμως έχουμε κάποια δεδομένα:

1. Τάσεις που παράγονται και εμπέδηση, μετρημένες με επιστημονικά κριτήρια στην έρευνα που συζητάμε, άρα με απλή φυσική γυμνασίου μπορούμε να υπολογίσουμε την ένταση του ρεύματος.

2. Επιπτώσεις στους ιστούς και το νευρικό σύστημα, επίσης βάσει επιστημονικών ερευνών, στους ανθρώπους.

Αυτό που λείπει για να είναι πλήρως τεκμηριωμένα τα συμπεράσματα είναι η συσχέτιση μεταξύ ανθρώπινου και σκυλίσιου οργανισμού.

Θεωρώ βάσει λογικής ότι μιας και μιλάμε για θηλαστικά, με παρόμοιους οργανισμούς και ίδια όργανα, οι επιπτώσεις θα είναι παρόμοιες.

Δεν έχω υποστηρίξει κάτι διαφορετικό.

Αν πάλι βρίσκεις κάποιο ψεγάδι ή σφάλμα στο συλογισμό μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε

:)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έρευνα δεν έχω βρει ακόμα. Ούτε καν αναφορές...

Αν πάλι βρίσκεις κάποιο ψεγάδι ή σφάλμα στο συλογισμό μου, ευχαρίστως να το συζητήσουμε

:)
Έρευνες δεν νομίζω να υπάρξουν διότι ή θα πρέπει να γίνει πείραμα σε ζώντες σκύλους πράγμα που είναι αντιεπιστημονικό ή και αντιδεοντολογικό ή πρέπει να γίνει μέσω παρατήρησης σε νεκροψίες όπου πρέπει να συσχετιστούν οι βλάβες με την χρήση του κολλάρου ..άρα το δείγμα πρέπει να έχει αποδεδειγμένα υποστεί τέτοιου είδους μεταχείριση και μάλιστα κάτω από συγκεκριμένες προυποθέσεις.

Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι ή κάποιο σφάλμα στον συλλογισμό σου και βάση λογικής το συμπέρασμα παραμένει ότι μάλλον θα προκαλούνται βλάβες τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές πιστεύω.
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν κάποιο προιόν είναι δυνητικά βλαβερό για ζώντες οργανισμούς θα πρέπει να απαγορεύεται και όχι να κυκλοφορεί μέχρι να αποδειχτεί βλαβερό.

Γνωρίζεις σε ποιές χώρες έχει απαγορευτεί η χρήση του ? ίσως ψάχνοντας εκεί την αιτία της απαγόρευσης να μάθουμε κάτι περισσότερο.
:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δεν το έχω ψάξει για χώρες. Αυτή τη στιγμή πάντως, υπάρχουν σκέψεις για επίσημη οδηγία της FCI που να απαγορεύει τη χρήση όχι μόνο του ηλεκτρικού κολάρου, αλλά και άλλων εκπαιδευτικών εργαλείων, όπως τον πνίχτη και το καρφί, με ποινή αποκλεισμού των παραβατών από διοραγνώσεις της FCI ή ομίλων κάτω από την FCI.

Φυσικά αυτό για την ώρα είναι λίγο "ραδιο αρβύλα", αν και ήδη υπάρχουν 2 εκπαιδευτές / αθλητές που έχουν αποκλειστεί, νομίζω.

Επίσης βρήκα και αυτό, αν και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω από άλλες πηγές:

http://www.peter-scherk.de/wp-content/uploads/2013/03/Peters-letter.pdf
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι επιπτωσεις σε εναν οργανισμο δεν εξαρτονται μονο απο την ταση του ρευματος.

Εχει αμεση σχεση με την ενταση του ρευματος που οπως ειπες εξαρταται απο την αντισταση του οργανισμου, την χρονικη διαρκεια του ρευματος που διαπερναει το σωμα, την διαδρομη που αυτο ακολουθει (ειναι διαφορετικο να πιασει την πριζα και να γειωθεις με το εδαφος κ διαφορετικο να σου εφαρμοσουνε θετικο-αρνητικο -αρα ορισμενη διαδρομη, στο ποδι πχ) το αν ειναι συνεχες η εναλλασομενο και την κατασταση του σωματος.

Απο μια μελετη του Ινστιτουτου Υγειηνης κ Ασφαλειας εργασιας, εχουμε οτι το συνεχες ρευμα γινεται αντιληπτο πανω απο τα 2mA κ υπαρχει κινδυνος για την ζωη μετα τα 100mA (καρδιακες διαταραχες-κινδυνος μαρμαρυγης)
Στο φασμα 2-100 υπαρχουνε μυικοι σπασμοι αλλα οχι σοβαρες επιπτωσεις.
(οι μετρησεις κατα την ερευνα ειναι ανεξαρτητες απο το βαρος κ την ηλικια, αρα μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειμαστε αρκετα κοντα στην περιπτωση σκυλου)

Δεδομενο οτι ο σκυλος δεν ιδρωνει αρα το δερμα θα ειναι στεγνο -εκτος κι αν κανεις χρηση του κολλαρου μεσα στο νερο πχ, κ τα σημεια εισοδου-εξοδου ειναι στο λαιμο οπως κ η ενταση του ρευματος ειναι κοντα στα χαμηλα ορια, νομιζω οτι οι επιπτωσεις θα ειναι μεν αντιληπτες απο το σκυλο αλλα οχι επικινδυνες για την υγεια του.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Οι επιπτωσεις σε εναν οργανισμο δεν εξαρτονται μονο απο την ταση του ρευματος.

Εχει αμεση σχεση με την ενταση του ρευματος που οπως ειπες εξαρταται απο την αντισταση του οργανισμου, την χρονικη διαρκεια του ρευματος που διαπερναει το σωμα, την διαδρομη που αυτο ακολουθει (ειναι διαφορετικο να πιασει την πριζα και να γειωθεις με το εδαφος κ διαφορετικο να σου εφαρμοσουνε θετικο-αρνητικο -αρα ορισμενη διαδρομη, στο ποδι πχ) το αν ειναι συνεχες η εναλλασομενο και την κατασταση του σωματος.
Σωστό μέχρι εδώ. Όταν μιλάμε όμως για εφαρμογή στο λαιμό, από όπου περνάνε όλα τα νεύρα του οργανισμού, είναι δεδομένο στο 100% ότι το ρεύμα δε θα περάσει μόνο επιφανειακά μεταξύ των ακίδων του ηλεκτρικού, αλλά και μέσα στο νευρικό σύστημα λόγω της εξαιρετικά χαμηλής αντίστασης που έχουν τα νεύρα και οι νευρώνες. Ας μην ξεχνάμε ότι το νευρικό σύστημα δουλεύει με απειροελάχιστους νευρικούς παλμούς. Ότι εξωτερικό μπαίνει εκεί, σίγουρα επηρεάζει.

Απο μια μελετη του Ινστιτουτου Υγειηνης κ Ασφαλειας εργασιας, εχουμε οτι το συνεχες ρευμα γινεται αντιληπτο πανω απο τα 2mA κ υπαρχει κινδυνος για την ζωη μετα τα 100mA (καρδιακες διαταραχες-κινδυνος μαρμαρυγης)
Στο φασμα 2-100 υπαρχουνε μυικοι σπασμοι αλλα οχι σοβαρες επιπτωσεις.
(οι μετρησεις κατα την ερευνα ειναι ανεξαρτητες απο το βαρος κ την ηλικια, αρα μπορουμε να υποθεσουμε οτι ειμαστε αρκετα κοντα στην περιπτωση σκυλου)

Δεδομενο οτι ο σκυλος δεν ιδρωνει αρα το δερμα θα ειναι στεγνο -εκτος κι αν κανεις χρηση του κολλαρου μεσα στο νερο πχ, κ τα σημεια εισοδου-εξοδου ειναι στο λαιμο οπως κ η ενταση του ρευματος ειναι κοντα στα χαμηλα ορια, νομιζω οτι οι επιπτωσεις θα ειναι μεν αντιληπτες απο το σκυλο αλλα οχι επικινδυνες για την υγεια του.
Αφού υπάρχουν μυικοί σπασμοί, τότε υπάρχει σίγουρα επιπλοκή με το νευρικό σύστημα. Κάτι που είναι πάρα πολύ ευαίσθητο.

Από εκεί και πέρα, πολλά "δεδομένου ότι...", "αν" και "νομίζω" βάζεις για να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά την τοποθέτησή σου...

Επίσης, αν σου κάνει κόπο να διαβάσεις τα πλείστα άρθρα που έχω παραθέσει, κίνδυνος θανάτου υπάρχει πάνω από τα 50mA και όχι τα 100mA που λες.

Στο φασμα 2-100 υπαρχουνε μυικοι σπασμοι αλλα οχι σοβαρες επιπτωσεις.
Προσπάθησε λίγο παραπάνω... Έχω παραθέσει άρθρα που αναγράφουν σε πίνακες το τι συμβαίνει. Από τιμές χαμηλές όσο τα 10mA. Αν εσύ τα θεωρείς "χωρίς σοβαρές επιπτώσεις" καλύτερα να τα εφαρμόσεις επάνω σου για μεγάλο χρονικό διάστημα και μετά να κάνουμε ξανά την κουβέντα.

A, και τα ηλεκτρικά κολάρα δε δουλεύουν με συνεχές ρεύμα. Δίνουν πολλούς παλμούς ίδιας έντασης με διακοπές ενδιάμεσα. Αν βάλεις τους παλμούς σε σχέδιο με άξονα y την ένταση και x το χρόνο, θα δεις περισσότερες ομοιότητες με εναλλασόμενο, παρά με συνεχές.