Επιτελους ας συνελθουν μερικοι!!!!!!(σκυλια χωρις λουρι)


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Προφανώς δεν ξέρω να διαβάζω ελληνικά.
Προφανώς.

Λόγια Άρη:
Τα μπαλκόνια γεματα κοσμο αργοσχολο και αισθανομαι όλα τα μάτια καρφωμενα πανω μου". (Δε μιλάνε, δε φωνάζουν, δεν ενοχλούν. Κοιτάνε!!
Πωπω ζημιά!! Παρεμπιπτόντως, κανείς δε μας κάνει να νιώθουμε γελοίοι εάν δεν είμαστε-που σίγουρα δεν είσαι. Οπότε, τι σε πειράζει τι μπορεί να σκέφτεται ο κάθε γείτονας; Άστον να σκέφτεται.)
Σκυλια που δεν τα εχουμε συναντησει ποτέ στον δρομο, γαυγιζουν από τα μπαλκονια" (Τα δικά σου δεν έχουν γαβγίζει ποτέ, να υποθέσω. ΟΚ, είναι θαύματα της φύσης ;) και από πότε το γάβγισμα ενος σκύλου, όπως λέμε η ομιλία σ'έναν άνθρωπο, είναι δείγμα καταπίεσης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ; Κι όχι ας πούμε χαιρετισμός; Εκτός εάν τα σκυλιά είναι τηλεπαθητικά, οπότε αλλάζει το πράγμα.)
Το σχολίασα και πιο πάνω:
Είναι δυνατόν να σας ενοχλεί κι αυτό; Σκυλιά είναι, θα γαβγίσουν! Δεν είναι γατιά! Οκ, αποτελεί κι αυτό αντιπερισπασμό, αλλά και τα πουλιά κελαηδάνε, και κόρνες θ'ακουστούν και παιδικά γέλια και φωνές από τον κυρ-γείτονα που θα μαλώνει με την κυρά του.

Σίγουρα υπάρχουν ΚΑΙ καταπιεσμένα, κακομαθημένα σκυλιά. Αλλά δεν είναι όλα στο ίδιο τσουβάλι.


Φοίβο, κι εγώ μιλάω σε σκυλάκια που θα τύχει να δω στο δρόμο μου. Κι όχι μόνο στα ..αρσενικά ;) Είμαι φοβερή αληταμπούρισα τελικά.
Πρέπει να το κοιτάξω αυτό, γιατρε μου; ;)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν σχολιασε όμως κανενας τα μπαλκονοσκυλα που όπως ειπα δεν συνανταμε ποτέ στη βολτα.
«Σκυλιά είναι, θα γαβγίσουν!» ειπες αγαπητη darkness.
Όχι, είναι τα γνωστα κακοποιημενα και δυστυχισμένα σκυλια.
Σκυλια που δεν εκτονωθηκαν ποτέ.
Παντελώς ανεκπαίδευτα.
Που ενοχλουνε ή ξυπνανε ολη την γειτονια που την άλλη μερα δουλευει ή παει σχολειο.
Τελος, τα ουρλιαχτα και τα γαυγισματα είναι επιθεση που δεν μπορει να ολοκληρωθει λογω εμποδιων.
Αυτό είναι αλήθεια (όχι πως όλα τα άλλα δεν είναι) αλλά είναι πολλοί που θεωρούν "φυσικό" ο σκύλος τους να χτυπιέται απλά και μόνο επειδή περνάει άλλος σκύλος από κάτω.

Εμένα μου έχουν ζητήσει να αλλάξω βόλτα (για να μην "ξεσηκώνω" τα άλλα). Ηρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα, ένα πράμα....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλη μου darkness (λυπαμαι που δεν γνωριζω το ονομα σου), μαλλον υπαρχει ένα μικρο προβλημα επικοινωνιας. Αν και τα ελληνικα σου είναι πολύ καλα, εχεις κολλησει στο ασκοπο κραξιμο.

Ο Φοιβος και εσυ ΜΙΛΑΤΕ στα άλλα σκυλια, όπως μιλαω κι εγω σε ξενα σκυλια και όπως μιλανε αλλοι στα δικα μου. Οι φιλάρες και τα σφυριγματα είναι κατι τελειως διαφορετικο. Εμενα με ενοχλει. Εσενα μπορει να μην σε ενοχλει να φιλανε και να σφυρανε όταν περνας. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Ανελυσα και τα υπολοιπα και συνεχιζεις απτόητη. Συγνωμη, την άλλη φορα θα αναλυω από το πρωτο ποστ τι εννοω.

Τα σκυλια μου δεν είναι ουτε θαυματα τα φυσης, ουτε θαυματα εκπαιδευσης. Αλλά ΔΕΝ ενοχλουνε γαυγιζοντας στο μπαλκονι οποιον σκυλο περναει. Και περνανε πολλοι, δεσποζομενοι ή αδεσποτοι. Τα εμαθα να μην ενοχλουνε. Ο κάθε βλακας και ασχετος μπορει να το κανει ΑΝ ασχοληθει λιγο. Αρκετη εκτονωση και λιγη υπακοη θελει.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πράγματι, είναι πολύ, πολύ εύκολο να μάθει ένας σκύλος να μην γαυγίζει σ' όποιον σκύλο βλέπει.
Ο οποισδήποτε σκύλος. Και πράγματι είναι πολύ ενοχλητικό να σου γαυγίζουν απλά επειδή περνάς.

Θα παρακαλούσα όμως να μείνουμε στο θέμα.
Το οποίο ΔΕΝ είναι το πόσο εντύπωση κάνει (σε σκύλους και ανθρώπους) ένας καλός σκύλος που βγαίνει βόλτα με λουρί.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αφου ζητησω συγνωμη για την εκτροπη του θεματος, θα ηθελα να αναφερω την λυπητερη ιστορια που ακουσα μολις στο κτηνιατρείο.

«Λυκοσκυλο» χωρις λουρι αρπαξε μικροσωμο σκυλακι επισης χωρις λουρι, το τιναξε μερικες φορες και το σκοτωσε. Το σκυλακι πεθανε στον δρομο προς το κτηνιατρειο. Τα σκυλια και οι ιδιοκτητες γνωριζονταν. Η κυρια του λυκοσκυλου βρηκε την λυση: Από δω και περα φιμωτρο.

(Περισσοτερα δεν μπορεσα να ακουσω και δεν ρωτησα λεπτομερειες).
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πληροφοριακά.... το φίμωτρο δεν είναι λύση.
Ένας μεγαλώσομος σκύλος μπορεί να κάνει πολύ μεγάλη ζημιά σε μικρόσωμο κι ας φοράει φίμωτρο.

ΛΟΥΡΙ. ΛΟΥΡΙ. ΛΟΥΡΙ. θέλει.
Αλλά και φίμωτρο για όσα σκυλάκια κυκλοφορούν ελεύθερα και ίσως έρθουν πολύ κοντά.

Μερικοί θα κάνουν τα ΠΑΝΤΑ, προκειμένου να μην δέσουν τον σκύλο τους.

Πριν λίγο, μία Κύρια μου είπε πως έχει σκεφτεί να κάνει ευθανασία στην σκυλίτσα της γιατί δαγκώνει γάμπες περαστικών στην βόλτα. Τις είπα πως μπορεί να εκπαιδεύσει την σκύλα να μην το κάνει αυτό, και μέχρι τότε να της φοράει φίμωτρο... και μου απάντησε:

" Ή μπορώ να την βγάζω βόλτα με λουρί."

ΦΡΙΚΑΡΑ. "Καλά... βγάζετε σκύλα που δαγκώνει, βόλτα ελεύθερη;" δεν το χώραγε το μυαλό μου.

"εεεεΕΕΕ ναι." είπε διστακτικά.

Ακου, εκεί! Σκέφτηκε την ευθανασία ως λύση, το λουρί όμως όχι, μέχρι σήμερα. Κι απ' όσο κατάλαβα, δεν θα βάλει ούτε λουρί, ούτε φίμωτρο, κι ούτε θα εκπαιδεύσει την σκύλα (5 χρόνια την έχει έτσι, τώρα θ' αλλάξει; ). Θα βαρεθεί κάποια μέρα κι απλά θα την θανατώσει....

Απορώ...., ΑΛΕΡΓΙΑ έχουν μερικοί με στο λουρί;;;;
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά 40 χρόνια να είναι στο λουρί....

Δεν χωράει χιούμορ η ιστορία αλλά ότι άλλο θα μπορούσα να σκεφτώ λογοκρίνεται......
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Δεν αφορά την Ελλάδα αλλά νομίζω ότι είναι σχετικό με το θέμα...

Πρόταση για νέο κανονισμό από την Νομαρχία της Σόφιας (Βουλγαρία)
-Υποχρεωτική εγγραφή των σκύλον στα κατά τόπους δημαρχεία. Φόρος 12 ευρώ/έτος
-Απαγορεύεται σε άτομα κάτω των 18 ετών να βγάζουν βόλτα σκυλιά
-Ανώτατο μήκος λουριού στην βόλτα 80 εκατοστά
-Υποχρεωτικό φίμωτρο σε σκύλους άνω των 10 κιλα
Και ένα κατεβατό με πρόστιμα. Σαν τιμοκατάλογος ένα πράγμα...

Αυτή είναι η λύση? Νομίζω πως όχι...

Πριν λίγες μέρες κάναμε βόλτα με ένα φίλο και τα σκυλιά μας.
Μας επιτέθηκε με μανία ένα μπιγκλ!!! Η ιδιοκτήτρια το είχε στο flexy και κοιτούσε απαθής χωρίς να κάνει τον κόπο να πατήσει το κουμπάκι και να περιορίσει το σκυλί της!!! Αν τα δικά μου amstaff το άρπαζαν ποιος θα έφταιγε λέτε? Και η πλάκα είναι ότι εκείνη την ώρα περπατούσαν στο "δίπλα" υποδειγματικά ( δεν συμβαίνει συχνά :D) . Ευτυχώς έδειξαν να ξαφνιάζονται και όχι να απειλούνται...Αλλά για πόσο ακόμα?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν αφορά την Ελλάδα αλλά νομίζω ότι είναι σχετικό με το θέμα...

Πρόταση για νέο κανονισμό από την Νομαρχία της Σόφιας (Βουλγαρία)
-Υποχρεωτική εγγραφή των σκύλον στα κατά τόπους δημαρχεία. Φόρος 12 ευρώ/έτος
-Απαγορεύεται σε άτομα κάτω των 18 ετών να βγάζουν βόλτα σκυλιά
-Ανώτατο μήκος λουριού στην βόλτα 80 εκατοστά
-Υποχρεωτικό φίμωτρο σε σκύλους άνω των 10 κιλα
Και ένα κατεβατό με πρόστιμα. Σαν τιμοκατάλογος ένα πράγμα...

Αυτή είναι η λύση? Νομίζω πως όχι...
Μην γελάτε... προς τα εκεί πάμε κι εμείς. Αν συνεχίσουν οι ανευθυνότητες, αργά ή γρήγορα όλοι θα πληρώσουμε τη νύφη (πολύ ακριβά μάλιστα).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν αφορά την Ελλάδα αλλά νομίζω ότι είναι σχετικό με το θέμα...

Πρόταση για νέο κανονισμό από την Νομαρχία της Σόφιας (Βουλγαρία)
-Υποχρεωτική εγγραφή των σκύλον στα κατά τόπους δημαρχεία. Φόρος 12 ευρώ/έτος
-Απαγορεύεται σε άτομα κάτω των 18 ετών να βγάζουν βόλτα σκυλιά
-Ανώτατο μήκος λουριού στην βόλτα 80 εκατοστά
-Υποχρεωτικό φίμωτρο σε σκύλους άνω των 10 κιλα
Και ένα κατεβατό με πρόστιμα. Σαν τιμοκατάλογος ένα πράγμα...
Αν περάσει αυτός ο νομος θα είναι τραγικό....
Ελπίζω να μην οδεύουμε κι εμείς προς τα κει....αλλά πολύ το φοβάμαι με την ανευθυνότητα των ιδιοκτητών και τον τρόπο με τον οποίο νομοθετεί το αρμόδιο σώμα, δεν την γλυτώνουμε...
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Περιστατικό πρώτο:
Περπατάμε με το Φοίβο και από κάθετο δρόμο έρχεται κυρία με ελεύθερο ένα μαλτεζοκανισοειδές. Περιμένω για να δω αν μπορούν τα σκυλιά να γνωριστούν (στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης). Ο Φοίβος έχει ξαπλώσει και περιμένει με τη γλωσσάρα έξω. "Είναι επιθετικός ο δικός μου" μου λέει "Αυτός είναι καλό σκυλάκι" λέει για το Φοίβο. Πήρα το Φοίβο και φύγαμε.

Περιστατικό δεύτερο:
Περπατάμε με το Φοίβο και από το απέναντι πεζοδρόμιο (σε αντίθετη κατεύθυνση) περνά γνωστή κυρία με το σκυλάκι της στο λουρί (διασταύρωση πεκινουά με πομεράνιαν). Το σκυλάκι αυτό (πολύ κοινωνικό με τους ανθρώπους) κάθε φορά που περνάμε με το Φοίβο χαλάει τον κόσμο.
Χαιρετιόμαστε με την κυρία, αλλά δεν έχω σκοπό να πλησιάσουμε γιατί έχω δεί τις αντιδράσεις του σκυλιού απέναντι στο Φοίβο.
Το σκυλάκι της χαλάει τον κόσμο. Αυτό τον καιρό προσπαθώ να μάθω στο Φοίβο να μη γαυγίζει όταν του γαυγίζουν άλλα σκυλιά ή όταν περνάμε από αυλές.
"Μην το φέρεις κοντά γιατί φοβάμαι" μου λέει
"Εντάξει" της λέω.
Εκείνη τη στιγμή χτυπάει το τηλέφωνό μου και βλέπω την κυρία να διασχίζει το δρόμο και να έρχεται προς το μέρος μας με το σκυλάκι της ωρυόμενο και φυσικά άρχισε και ο Φοίβος να γαυγίζει, μέχρι να ξεκολλήσουμε και να φύγουμε τελικά
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα αγόρια μου δεν θα τα 'αφηνα στο δρ'ομο χωρ'ις λουρι με τίποτα
Και όχι επειδή ε'ιναι επιθετικά ,καμία σχέση,αλλά επειδή τρέμω τα αυτοκίνητα
Αλλά σε πάρκα μεγάλα ,όπως Συγγρού η Βασιλικά τα αφήνω ελέυθερα να τρέξουν και προσέχω να μη πλησιάζω άλλους ιδιοκτήτες με σκυλιά για να μη μπλέξουμε χωρίς λόγο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU