Επιτελους ας συνελθουν μερικοι!!!!!!(σκυλια χωρις λουρι)


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν δεν μπορειτε ρε παιδια στην τελικη μην εχετε σκυλο,η αν δεν γουσταρετε να συμβαδισετε με τους κανονες των υπολοιπων κ του νομικου πλαισιου ,καθηστε στο μπαλκονι σας!!!!

ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει με σκυλια χωρις λουρι στην παραλια της θεσσαλονικης.θα δεις απο μινι πιντσερ μεχρι πιτ κ ντογκ ντε μπορτνο!καλα ειναι δυνατον?δεν μας κοβει καθολου πια?κ δεν ειναι μονο αυτο το θεμα,ειναι οτι δεν υπαρχει κ ιχνος ανησυχιας επανω τους!τιποτα!

και η καραμελα...μην φοβασαι δεν κανει τιποτα!κ ποιος σου ειπε ρε φιλαρακι οτι φοβαμαι για το δικο μου το σκυλι?για το δικο σου δεν ανυσηχεις καθολου?πως εισαι τοσο σιγουρος οτι το σκυλι μου στο οποιο τρεχει κατα πανω του το δικο σου ειναι φιλικο η θα ειναι ανεκτικο με το δικο σου σκυλι?γιατι να εχω εγω θεματα δλδ?κ επιτελους κουνησου κ απο την θεση σου να με βοηθησεις αμα γινει κ κατι κ μην καθεσαι κ κοιτας σαν ροφος στα 15 μετρα!μην περιμενεις να σου πω εγω να ερθεις να μαζεψεις το καυμενο το ζωο σου που εμπλεξε στα χερια σου!

ειναι ολοι απαραδεκτοι,μακαρι να ειναι καποιος απο ολους αυτους εδω μεσα κ να διαβαζει κ να βαλει μυαλο!μαζεψτε τα σκυλια σας!!!!!!επιτελους πια!κ δεν ειναι μονο αυτο...τους λες τα αυτονοητα κ στραβωνουν κιολας!αμα σου κατσω μια στα στραβωμενα κ ξινα μουτρα σου θα σου πω εγω!καφρε ε καφρε!:mad:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ανοργανωσιά κατά τη γνώμη μου. Εδώ έχουμε οικονομική κρίση. Αν υπήρχε κανονισμός για λουρί όπως στην Αμερική, τότε θα εξαμολούσαν τη δημοτική αστυνομία να κόβει κλήσεις σε όποιον έχει το σκύλο χωρίς λουρί. Εδώ στο Ιλλινόι που έχουμε σχεδόν πτωχεύσει (όντως, χτες μάλιστα κάθονταν ο Έλληνας πρέσβης με τους εδώ πολιτικούς και κλαίγανε παρέα για τα κοινά χάλια), η πόλη είπε στους μπάτσους να μοιράζουν κλήσεις αβέρτα μπας και τα καταφέρουμε με το έλλειμα. 75 δολλάρια πάει το πρόστιμο για όποιον δε φοράει λουρί στο σκύλο ή τον αφήνει ελεύθερο να κουντουρντίζει σε μέρη όπου δεν έχει επιγραφή "no leash area". Και 75 αν δε μαζέψεις τα κακάκια. Για προτείνετέ το στο δήμο να δείτε για πότε θα λυθούν και μερικά οικονομικά προβλήματα.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
lawrence-gr το χειρότερο δεν είναι ότι τα αφήνουν αλλά ότι το θεωρούν και σωστό.
Ότι έχουν κάνει και γαμ.. την εκπαίδευση στον σκύλο τους και ότι αυτός υπακούει και με εγκεφαλικά κύματα.
Εδω πήγα στο χωριό προάλλες και είδαν πως έχω την μικρή και σε συζήτηση το πώς θα είναι αργότερα και πως θα έπρεπε να έχουν ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ σκυλιά και με κοιτάγαν σαν εξωγήινο. "Τι θα το έχεις το καϊμενο δεμένο στην βόλτα ?" αλλά το δικό τους που είναι 20ώρα στην αλυσίδα είναι πασάς και βόλτα το αμολάμε έξω και αυτό θα έρθει μετά μόνο του.
Αλλά είπαμε είναι και θέμα παιδιάς απο την οποία απέχουμε αρκετά.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εχω ζησει πολλα χρονια στη Θεσσαλονικη. Παντα ετσι ηταν πολλοι με τα σκυλια. Χυμα βολτες και ανευθυνοτητα. Στις σκυλοσυναντησεις δε οι ιδιοκτητες κανανε καμακι (θεμιτο αυτο) και τα σκυλια σφαζονταν μεταξυ τους (αθέμιτο αυτο :D). Πριν 15-20 χρονια μιλαω τωρα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Κι εδώ (Χανιά) το ίδιο (και χειρότερα) είναι.
Οι σκύλοι είναι λυτοί και το αφεντικό είναι ΣΠΙΤΙ και βλέπει τηλεόραση.

Πάντως το χειρότερό μου είναι όταν επιτίθεται ο σκύλος τους (τρίχα όρθια, γρυλίσματα, δόντια έξω και τρέχει μπρος τα εμένα και τον σκύλο μου) και μου λένε "Μην φοβάσαι, είναι ΚΑΛΟΣ! Δεν πειράζει!" ;;;;;;;;;;;;

ΑΥΤΟ πως το εξηγείτε; Πλάκα μου κάνουν;
Θα απολύσω τον Ρώσσο καμιά ώρα να τους κόψει στα δύο και θα πω: "Μην φοβάσαι με τα αίματα... ΠΑΙΖΕΙ, ΠΑΙΖΕΙ!"

Έλα που τα λυπάμαι...

Αναγκαστικά διώχνω τον σκύλο του άλλου (συνήθως με 1 δυνατή "λουριά" στην μύτη) και γινόμαστε εμείς "μπίλιες" μετά γιατί μου ζητάει τον λόγο.

Πάντα καταλήγω να τους λέω πως "καλύτερα να τα διώχνω εγώ, παρά να τ' αναλάβει ο Ρώσσος".
Στην ουσία ΧΑΡΗ τους κάνω, είναι η αλήθεια.

Οι ηλίθιοι τον βλέπουν ήρεμο και νομίζουν πως είναι πρόβατο (δεν έχουν ξαναδεί ΠΟΤΕ τους εκπαιδευμένο σκύλο).

Δεν υπάρχει ελπίδα πάντως. Είναι τα ίδια άτομα που αμολάνε τα παιδάκια τους σε κυριλέ εστιατόρια να χοροπηδούν και να τσιρίζουν 5εκ από το ΔΙΚΟ σου πιάτο (και μακριά από τους ίδιους). Αδιαφορούν παντελώς για ότι δεν ενοχλεί τους ίδιους, και πιστεύουν μάλιστα πως τα παιδάκια (και τα σκυλάκια) τους είναι απλά ΑΞΙΟΛΑΤΡΕΥΤΑ και τίποτα άλλο.

Εκεί να δεις φρίκη που τρώνε όταν τους λέω να τα μαζεύψουν ή να με πληρώσουν για το "babysitting".
 
Last edited:






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα απολύσω τον Ρώσσο καμιά ώρα να τους κόψει στα δύο ...
Εσυ απλά το σκεφτεσαι. Εγω το εχω κανει αρκετες φορες. Είμαι 41 χρονων και με κανουν να συμπεριφερομαι σαν πιτσιρικάς. Το θεμα είναι ότι η σκυλα μου στο λουρι είναι σε μειονεκτικη θεση απεναντι σε έναν σκυλο που επιτιθεται.

Εχω βρεθει στη δινη του καυγα τυλιγμενος με το λουρι. Δεν εχω την εμπειρια της Ζιβαγκο για να διωξω τον άλλον ετσι ευκολα, ουτε η σκυλα μου εχει τη δυναμη, το θάρρος και τη μαχητικοτητα του Ρώσου (να μην μιλησω για την εκπαιδευση), αλλά αν κινηθω μπροστα εγω, θα δωσει μαχη και με κροκοδειλο, ειτε επειδη ετσι γεμιζει με θαρρος ειτε για να στηριξει εμενα.

Πλεον μας εχουν μαθει κι από την καλη κι από την αναποδη, δεν μας κολλάει κανενας και ησυχασαμε τελειως.

Ευτυχως δεν εχω τετοια με την Ζηνα. Εκει βεβαια εχω αλλου ειδους προβληματα. Την ερωτευονται όλα τα αρσενικα, αδεσποτα και δεσποζομενα, τα δε θηλυκά δεν την ενοχλουν καθολου. Ευτυχως ένα χρονο συγκατοικος με την Ηρα, εμαθε να μην τα φοβαται όπως παλια και μαλιστα θελει και κοινωνικοτητες μαζι τους.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Διαβαζοντας αυτο το ποστ μου ηρθε στο μυαλο η χθεσινη μας βολτα... ειμαστε οι "ανευθυνοι" ομως εμεις αφου τα σκυλια ηταν λυμενα.

Εγω με την Ιρινα και τον Ντιεγκο, η Νατασσα με τη Λωρα και ο Γιαννης 1 με τη Σιμπα ξεκιναμε για την καθιερωμενη βολτα μας στο βουνο... Μολις ανεβαινουμε πανω εννοειται οτι λυνουμε τα σκυλια... Καποια στιγμη λοιπον συναντιομαστε με ενα dogo (o θεος να το κανει!) θηλυκο να το εχει ενας πιτσιρικας (16-17 χρονων)..Εχει ξαναβρεθει στο δρομο μας και επιανε τη σκυλα του αμεσως και αλλαζε κατευθυνση.. Χτες λοιπον ο πρωτος που παει ειναι ο Ντιεγκο και βεβαια ακολουθουν και τα αλλα. Οσο η σκυλα του ηταν λυτη απλα μυριστηκαν, ερχεται ο πιτσιρικας την πιανει και αρχιζει να την τραβολογαει τρομαγμενος... η σκυλα αλλαζει συμπεριφορα και αρχιζει να γρυλιζει .... Τα δικα μας χανουν το ενδιαφερον τους και φευγουν.. Ρωταει λοιπον η Νατασσα για ποιο λογο το στρεσαρει το σκυλι του τραβολογωντας το και φωναζοντας...εκεινος απανταει οτι αν την αφησει θα στρεσαριστουμε εμεις ( εχει το σκυλο - δολοφονο μαλλον!). Ο Ντιεγκο παει ξανα προς τα εκει και τη μυριζει, του λεω οτι ειναι αρσενικος και μου απανταει δεν εχει σημασια, ειναι αγρια.. τον φωναζω λοιπον κ φευγει.. Φευγοντας αφου του λεμε οτι μονο κακο κανει στη σκυλα του ετσι αφου πριν την πιασει δεν ηταν εχθρικη απλα επιφυλακτικη και εκεινος απανταει με ειρωνια " ναι μαθατε την κοινωνικοποιηση τωρα".
Και εγω σκεφτομαι τωρα.. ειμαστε εμεις φαουλ που τα σκυλια ηταν ελευθερα στο βουνο, ήταν αυτος φαουλ που η σκυλα του ηταν ελευθερη στο βουνο πριν μας δει, ειναι αυτος φαουλ που αφου εχει "τοσο επικινδυνο" σκυλο δε τον βγαζει βολτα με φιμωτρο... ? Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΕΣΕΙΣ είσαστε φάουλ.
Ξεκάθαρα.

Δεν λύνουμε τον σκύλο μας αν δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε να ΜΗΝ πλησιάσει άλλο σκύλο (ΟΥΤΕ για να παίξει).

Ο άλλος μπορεί να φοβάται, να επιτίθεται, ή απλά να ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ να γνωρίσει τον σκύλο σου.

Ρώτα πρώτα, κι αν θέλει ο άλλος ιδιοκτήτης (και έχει σώας τας φρένας) ΜΕΤΑ αφήνεις να γνωριστούν οι σκύλοι.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μα και ο δικος του σκυλος λυτος ηταν... εμεις καθομασταν σε ενα σημειο και τα σκυλια μας ειχαν απομακρυνθει... οταν τα ειδαμε ειχαν παει ηδη προς τη σκυλα. Εαν ηταν δεμενη και τη βλεπαμε θα φωναζαμε τα δικα μας και θα τα πιαναμε.
Υπαρχουν και αλλα σκυλια που εχουν "θεμα" και ειναι δεμενα στο βουνο.. κ κραταμε τα δικα μας μεχρι να περασουν.
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
ΕΣΕΙΣ είσαστε φάουλ.
Ξεκάθαρα.

Δεν λύνουμε τον σκύλο μας αν δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε να ΜΗΝ πλησιάσει άλλο σκύλο (ΟΥΤΕ για να παίξει).

Ο άλλος μπορεί να φοβάται, να επιτίθεται, ή απλά να ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ να γνωρίσει τον σκύλο σου.

Ρώτα πρώτα, κι αν θέλει ο άλλος ιδιοκτήτης (και έχει σώας τας φρένας) ΜΕΤΑ αφήνεις να γνωριστούν οι σκύλοι.
+1000

Εχω παρομοια περιστατικα καθε μερα. Εγω ειμαι ο κακος που δεν αφηνει το σκυλι του να παιζει με αλλα... Μου λενε καθε φορα.. "ειναι αρσενικο το δικο μου, δεν θα τσακωθουνε!" ή "Εμενα δεν δαγκωνει, για αυτο τον εχω λυτο" ... και αλλα τετοια.
Και αμα δαγκωνει το δικο μου; Και αμα εχει περιοδο; Και αμα απλα δεν γουσταρω; (που αυτη ειναι η αληθεια, γιατι το σκυλι μου θελω απλουστατα να παιζει μονο με εμενα, και τα αλλα σκυλια μου). Περα απο την προσωπικη αποψη του καθενα, ο νομος ειναι σαφης - οποτε δεν χρειαζεται να το φιλοσοφισουμε και πολυ..
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πολύ σωστά τα λέει η/ο Dr.Zhivago!
Χθες καθώς εκπαίδευα την δικιά μου να κάθεται όποτε σταματάμε στην βόλτα βλέπω μια γυναίκα απο απέναντι να πλησιάζει. "Σας παρακαλώ μη πλησιάζεται γιατί προσπαθώ να της μάθω να περπατάει καλά στην βόλτα". Αυτή ή δεν με άκουσε ή με αγνόησε και χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι το σκυλί της ήταν στα πόδια μου! Βάζω πόδια βάζω χέρια να φύγει ο σκύλος τίποτα. "Το εκπαιδεύεται να είναι άγριο? Γιατί δεν τα αφήνεται να παίξουν?"...
 


Peter

Active Member
5 Ιουνίου 2009
38
0
Καλά ……αυτό το θέμα με τα ‘’ δεσποζόμενα αδέσποτα ‘’ είναι χρόνιο και δεν πιστεύω ότι θα λυθεί ποτέ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε τα άμοιρα τα σκυλιά αλλά οι ιδιοκτήτες αυτών . Σήμερα στην καθιερωμένη πρωινή βόλτα μας στις 6:00 συναντήσαμε μια τέτοια ανεύθυνη ιδιοκτήτρια με ένα ελεύθερο λυκόσκυλο , το οποίο μόλις μας είδε άρχισε να τρέχει καταπάνω μας και πρώτου προλάβουμε να αντιδράσουμε έπεσε επάνω στο σκύλο μου και έγινε το έλα να δεις. Αποτέλεσμα……… αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα να αφήσω ποιο χαλαρή την αλυσίδα για να μπορεί ο σκύλος μου να αμυνθεί. Η τελική έκβαση ήτανε να κυριαρχήσει ο δικός μου βάζοντας κάτω το λυκόσκυλο και λίγο έλειψε να το πνίξει. Δυστυχώς το λυκόσκυλο έφυγε με πολλαπλά τραύματα και γεμάτο στα αίματα. Ο δικός μου ευτυχώς μόνο με λίγες γρατσουνιές και λέω ευτυχώς γιατι θα μπορούσε να ήτανε και αντίθετα εάν είχα ενδεχομένως κάποια άλλη ράτσα. Το ωραίο στην όλη υπόθεση είναι ότι στο τέλος ή κυρία αντί να μου πει ευχαριστώ για την όλη προσπάθεια μου να τα χωρίσω και ένα συγνώμη διότι αυτή είχε το δικό της ελεύθερο, μου ζήταγε και τα ρέστα από πάνω λέγοντάς μου αφού είναι τόσο άγριο να μην το ξαναβγάλω βόλτα. Τι να πει κανείς……. Αυτή είναι η κοινωνία δυστυχώς που ζούμε .
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Τα σκυλιά, τα πιάνουμε όταν δούμε πεζούς ή γιαγιάδες με σκύλους κλπ, ρωτάμε κ εάν δεν υπάρχει πρόβλημα από μέρους τους τα ξαναφήνουμε. Στην τελική, κανείς δεν είναι αναγκασμένος να 'ανεχτεί' στη βόλτα του μουσούδες κ γλυψίματα ...

Στην προκειμένη περίσταση που περιέγραψε η Amaliaz, συναντηθήκαμε με τη σκύλα κ τον πιτσιρικά ιδιοκτήτη της σε στροφή του άλσους προς το βουνό. Αυτοί κατέβαιναν, εμείς ανεβαίναμε. Δεν υπήρχε ορατότητα δηλ.
Οπότε κανείς δεν είναι φάουλ στη συγκεκριμένη, κατά τη γνώμη μου, γιατ΄θι τα σκυλιά ήρθαν μούρη με μούρη.

Όποιος δεν θέλει να γνωρίζει ο σκύλος του άλλα σκυλιά πέρα από τα δικά του κ το παιχνίδι με τον ιδιοκτήτη του, απλά το λέει.
Γι' αυτό έχουμε ανακαλύψει την ομιλία.

Αυτά ισχύουν φυσικά όταν έχουμε να κάνουμε με νοήμονες ιδιοκτήτες.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Όποιος δεν θέλει να γνωρίζει ο σκύλος του άλλα σκυλιά πέρα από τα δικά του κ το παιχνίδι με τον ιδιοκτήτη του, απλά το λέει.
Γι' αυτό έχουμε ανακαλύψει την ομιλία.

Αυτά ισχύουν φυσικά όταν έχουμε να κάνουμε με νοήμονες ιδιοκτήτες.
+1000
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Πριν κάποιες μέρες βγάλαμε τον Ούζο βόλτα στη γειτονιά, πάντα με το λουρί του.
Περπατώντας, βλέπουμε ένα λυτό κανίς να έρχεται τρέχοντας προς εμάς και μια γριά να έρχεται κούτσα-κούτσα από πίσω της.
Ορμάει το κανίς στον Ούζο (θηλυκό) κι ενώ αυτός γενικά είναι πολύ ήσυχος με τα άλλα σκυλιά και εξαιρετικά φιλικός, μόλις του δάγκωσε το πόδι αγρίεψε (φυσικά).
Εντωμεταξύ, έχει φθάσει η γριά και μας φωνάζει να πάρουμε το "κωλόσκυλό" μας και είναι τέρας και τι το βγάζουμε βόλτα, θα φάει κανέναν:eek:
Έχουμε μείνει και οι δύο άναυδοι!

Παράλληλα, ο εξαγριωμένος Ούζος δε δαγκώνει το κανίς, αλλά προσπαθεί να το απωθήσει και μαζί μ'αυτό τρώει και μια κλωτσιά η γριά και πάρτην κάτω!

Πεθάναμε στο γέλιο, δεν αντέξαμε :D
Ήταν τόσο γελοίο το θέαμα και τόσο εκτός λογικής και πραγματικότητας, που δε νομίζω ότι άξιζε να κάτσουμε να μαλώσουμε ή ακόμα και να συζητήσουμε με τη θείτσα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνώ απόλυτα με ζιβάγκο..
Είναι απλά θέμα παιδείας και μόνο.
Δεν είναι τυχαίο πως στο εξωτερικό τέτοια περιστατικά δεν συμβαίνουν παρά μονο σε ειδικά πάρκα που εκεί ο προβληματικός είναι αυτός που έχει πρόβλημα με τα σκυλιά.
Εκεί είναι όλα λιτά και παίζουν, όμως δεν είναι κανένα άγριο και αν παρουσιαστεί κάποιο περιστατικό τον διώχνουν.

Είναι παρόμοιο όπως κάποιοι ανεύθυνοι γονείς αφήνουν τα παιδάκια τους να τσιρίζουν γύρω από άλλων τα τραπέζια και να ενοχλούν.
Φυσικά και πρέπει να σεβαστούμε πως ο κάθε ένας δεν θέλει να δει τον σκύλο μας να χοροπηδάει πάνω του και φυσικά οφείλουμε να το έχουμε στην βόλτα με λουρί και για το δικό μας καλο, αλλά και για να μην ενοχλούμε τους γύρω μας.

Ας είμαστε πρώτα εμείς σωστοί..μαζεύοντας τις ακαθαρισίες τους και λύνοντας τα σκυλιά μας εκεί που δεν ενοχλούμε και μετά ας συζητήσουμε για όλα τα άλλα στραβά που έχουμε όλοι σαν κοινωνία όσον αφορά την κυνοφιλική παιδεια..
Η καλή μέρα έρχεται από το πρωί και έρχεται από όλους μας..


και να περιγράψω ένα παράδειγμα..

Mιλούσα με την υπεύθυνη δημοσιων σχέσεων πολύ γνωστης αλυσίδας ξενοδοχείων και την ρώταγα γιατί δεν επιτρέπονται τα σκυλιά.
Μου απάντησε πως στην αρχή δεχόντουσαν αλλά μετά η κατάσταση έγινε ανεξέλεκτη.
Μου λέει δεν είναι όλοι οι ιδιοκτητες σωστοί..
Άφηναν στο γκαζόν τις ακαθαρισίες των ζώων και πολλές φορες τα είχαν λυτά μέχρι που έγινε ένα σοβαρό περιστατικό.
Ένα σκυλί μεγάλο σε ύψος λυτό και σχετικά μικρό σε ηλικία, εκεί που έπαιζε και ερχόταν πάνω στους ανθρώπους για χάδι.., πήγε πάνω και σε μια έγκυο και την έσπρωξε.., η κοπέλα έπεσε κάτω λιποθύμησε, ήρθε ασθενοφόρο να την πάρει..και φυσικά είχαμε μηνύσεις και κυρώσεις..
Το σκυλάκι να παίξει ήθελε και καμια σχέση με επιθετικό..
Όμως..είναι δύσκολα να διαχειριστεις ανθρώπους και καταστάσεις που δεν έχουν παιδεία.
και λέγοντας παιδεία εννοούμε σε όλα τα επίπεδα.
 
Last edited:


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Eυαίσθητο θέμα θίξατε!
Με το μικρό όταν πάμε βόλτα στο πάρκο τα περισσότερα είναι λυτά. Μόλις δω σκύλο από μακριά (αν δεν τον γνωρίζω) κονταίνω και κλειδώνω το flexi για να μπορώ να τον ελέγχω και όλοι νομίζουν πως φοβάμαι. Φοβάμαι όντως, αλλά όχι με τη έννοια που νομίζουν αυτοί. Επειδή με το μικρό έχουμε διάφορα προβλήματα - και ένα εξ' αυτών το καβάλημα - δεν είμαι και μέντιουμ να ξέρω τι κοινωνικοποίηση και τι ανοχές έχει ο άλλος σκύλος! Και επειδή έχω πέσει και σε διάφορους ηλίθιους, προσέχω για να έχω...

offtopic: Dr Zhivago σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά! Η συμβουλή σου για το "μη" στο καβάλημα μαζί με κάμποσες διορθώσεις από τις σκυλίτσες που κάνουμε παρέα σιγά-σιγά πιάνουν τόπο. Τουλάχιστον με τις συγκεκριμένες σκυλίτσες είναι αρκετά πιο ήρεμος και μπορούμε να κάνουμε παρέα χωρίς να τρέχει κλαίγοντας πίσω απ τα φουστάνια τους:D
 


Peter

Active Member
5 Ιουνίου 2009
38
0
Εγώ θα συμφωνήσω με την Dr.Zhivago στο ότι ο σκύλος δεν πρέπει να είναι ποτέ ελεύθερος παρά μόνο όταν είναι 100% πειθαρχημένος και ελεγχόμενος. Το να λέμε ο σκύλος μου δεν πειράζει αυτό δεν είναι αρκετό. Όσο ήρεμος ή υποτακτικός και να είναι κάποιος σκύλος αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Μπορεί να πάει να μυρίσει τον δεμένο σκύλο ο οποίος δεν είναι φιλικός και να αρχίσει ο σκυλοκαβγάς. Όλοι θέλουμε να βλέπουμε τον σκύλο μας να τρέχει και να παίζει ελεύθερος, αλλά πρέπει να αναρωτηθούμε εάν αυτό είναι και το σωστό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU