Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γι'αυτό χαίρομαι που είμαι στον forum αυτό γιατί μαθαίνω κιώλας.....απλά τα ζεματάω όσο για τα μακαρόνια δε της τα δίνω και συνέχεια, βασική τροφή είναι η ξηρά!!!Αν και με τα μακαρόνια δε έχει αέρια και όλα είναι όπως της δίνω ξηράτροφη!!!Αλλά καλό είναι μην της δίνω γιατί δε θέλω να την παχύνω!!Είναι είδη 25 κιλά και θέλω να αναπτύσετε σωστά και όχι να την μπουκώνω!!!
Aν θες να δώσεις υδατάνθρακες προτίμησε ρύζι..
Επίσης καλό είναι αν δίνεις ξηρά να μην συμπληρώνεις και κυρίως με δημητριακά.., αν θέλεις να δίνεις και από τα δύο θα πρέπει να υπολογίζεις να αφαιρέσεις από την ξηρά..

Τα μακαρόνια γενικά τα αποφεύγουμε..;)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Ευχαριστώ.....ναι τώρα κατάλαβα γιατί δε θα τα δίνω.....μπα κοκονι χωρίς πούπουλα καλύτερα:D:D:D:p:p
 








BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο λόγος που ακούγεται ότι δεν πρέπει να δίνεται πολύ μακαρόνι στο σκύλο είναι για το ζάκχαρο. Βέβαια αυτό ισχύει και για το ρύζι, πατάτα και ψωμί.
Επειδί αυτές οι τροφές δεν είναι για το σκύλο είναι λογικό να έχουν μεγαλύτερη επίδραση πάνω του. Μπορεί να μας φαίνεται λίγο η κατσαλόρα με τα μακαρόνια αλλα για το σκύλο είναι υπερβολική μεγάλη ποσότητα.
Σκυλιά μεγάλα σε ηλικία, με προβλήματα όρασης ή αρθρίτιδας καλό είναι να αποφεύγουν αυτές της τροφές.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μπορεί κάποιοι να ισχυρίζονται πως μακαρόνια δίνουν στον σκύλο τους όμως είναι μια τροφή άχρηστη στον οργανισμό τους.

Προτιμάμε το ρύζι που είναι πολύ πιο πλούσιο σε βιταμίνες και διατροφική αξία και βοηθάει πολύ στο πεπτικό συστιμα καθώς είναι και πολύ καλή πηγή υδατανθράκων, ειδικά το (σκούρο ρύζι) που περιέχει περισσότερες φυτικές ίνες από τα επεξεργασμένα (λευκό ρύζι). .
Ο σκύλος καλό είναι να αποφεύγει τα αμυλούχα που έχουν μέσα ζάκχαρά και είναι δύσπεπτα όπως τα μακαρόνια, την πατάτα (η οποία είναι και πολύ δύσπεπτη), το ψωμί, και το κριθαράκι.

Το επεξεργασμένο άμυλο όπως τα πάρα πάνω, έχει την ιδιότητα να προκαλεί φουσκώματα εξαιτίας των βακτηρίων στο στομάχι.
Σκυλιά που καταναλώνουν μακαρόνια και ψωμιά υποφέρουν από δυσπεψία και διάρροια.


Επίσης ας μην ξεχνάμε πως τα σκυλιά που μακροημερεύουν είναι και τα σκυλιά που οι ιδιοκτήτες τους δεν υποκύπτουν σε ότι αρέσει σε εκείνα αλλά σε ότι κάνει για εκείνα.

Δεν κάνουν όλες οι τροφές για τα σκυλιά μας.

Πέρα από τις τοξικές τροφές που έχουμε ήδη αναφέρει.., πρέπει να κατανοήσουμε πως δεν έχουμε υπόλειμμα στην κατσαρόλα μας από τα μακαρόνια που φτιάξαμε χτες..με λαδάκι ή βούτυρο.

Τα αποφάγια μας δεν είναι και δεν πρέπει να αποτελούν την διατροφή του σκύλου μας.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Νομιζω οτι καπου κανεις λαθος στην σκεψη σου Κατια!

Οι ξηρες τρωφες ειναι τινγκα στα δημιτριακα- αρα και σε αμυλο!
Λες τωρα, οτι δεν κανει ο σκυλος να τρωει μακαρονια- αλλα κανει να τρωει ξηρα????

Οσω για την πατατα- ειναι μια εξαιρετικη πηγη υδαταθρακων και υποαλλεργικη!
Σε διαιτα αποκλεισμου δινουμε πατατα με καποιο κρεατικο που δεν ειχε ξαναφαει ο σκυλος- κυριος αλογο!
Μεχρι και διαιτητικς/υποαλλεργιγες τροφες με πατατα σαν αποκλειστικη πηγη υδατανθρακων υπαρχει πια στην αγορα!

Και μην ξεχναμε, οτι τα σκυλια μας ετρωγαν χιλιαδες χρονια τα αποφαγια των ανθρωπων!
Τωρα, οταν λεμε αποφαγια, δεν εννοω τα λαδια απο την σαλατα που βουταμε λιγο ψωμακι μεσα- ουτε η σαλτσα με ψωμι.
Λιγα μακαρονια με κρεας, ριζι με κρεας, λαχανικα που εχουν μεινει, το μπιφτεκακι, η μπριζολα, η ψαροσουπα και το κοτοπουλο- δεν κανουν καθολου κακο σε σκυλια που εχουν συνθησει να τα τρωνε!
Σε αυτα που τρωνε μονο ξερα τροφη- ισως να τους πεσει βαρη και να κανουν δυσπεψιες/διαρροιες!
Οι δικες μου π.χ που τρεφονται ολο τον καιρο "απ ολα", δηλ. με ωμα, με ξηρα, με κατι που μενει απο μας- δεν τους πειραζει ποτε!

Οσο για το βουτηρο : ειδικα το βουτηρο γαλακτος το δινουμε σε αδυνατα και αδυναμα σκυλια για να παρουν πιο γρηγορα πανω τους!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ανδριάννα διαφωνώ ριζικά με αυτά που λες!!

Η πατάτα είναι πολύ δύσπεπτη για τον οργανισμό του σκύλου.
Μίλησα για άμυλο.., άμυλο δεν είναι μονο τα μακαρόνια είναι και το ρύζι.. ξανά διάβασε καλύτερα τι έγραψα.., προτιμάμε το μη επεξεργασμένο άμυλο..(μαύρο ρύζι)

Το επεξεργασμένο άμυλο όπως είναι τα μακαρόνια ..δημιουργούν φουσκώματα και είναι ιδιαίτερα δύσπεπτα.

Όσο για την αναφορά στο τι δίνανε παλιά..
Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι..
Ο θείος μου έδινε στην αράπο του κόκαλα από παιδάκια..και έζησε.., ας μην το πάμε έτσι..και άλλοι πολλοί επίσης..

Τώρα για το βούτυρο..είναι πρώτη φορα στην ζωή μου που ακούω πως δεν απαγορεύεται στα σκυλιά..
Πρόσεξε μόνο για τα συμπεράσματα που μπορούν να δοθούν έξω..σε συνειρμό με τα αποφάγια..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα αποφάγια και τα υπολείματα σφαγής έφεραν τα σκυλιά μας στο σήμερα
μιά πορεία 120.000 χρόνων
και τώρα μπήκαν στην εποχή της ξηράς τροφής(50 χρόνια? λιγότερο) να παθαίνουν δυσπεψία και δυσανεξία

Τα μακαρόνια και οι πατάτες ώς διατροφή δεν είναι σωστά
που και που λίγα μακαρόνια που περίσσεψαν όμως δεν είναι κακό-ή έστω δεν είναι πολύ κακό

τα αποφάγια ώς διατροφή δεν είναι σωστά
αλλά σιγά μην πετάξω το μπιφτέκι ή το κρέας που έμεινε απο το κοκκινιστό
πολύ πολύ ,αν κρίνω πως χρειάζεται, να τους ρίξω ένα ξέπλυμα

Το χειρότερο για τον σκύλο ,και μένει να αποδειχτεί , είναι να τρώει συνέχεια και για πάντα συγκεκριμένα γραμμάρια συγκεκριμένης ξηράς τροφής και τίποτα άλλο
τελείως αφύσικο και παράλογο ακόμα και για άνθρωπο το να τρώς τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
τα αποφάγια και τα υπολείματα σφαγής έφεραν τα σκυλιά μας στο σήμερα
μιά πορεία 120.000 χρόνων
και τώρα μπήκαν στην εποχή της ξηράς τροφής(50 χρόνια? λιγότερο) να παθαίνουν δυσπεψία και δυσανεξία

Τα μακαρόνια και οι πατάτες ώς διατροφή δεν είναι σωστά
που και που λίγα μακαρόνια που περίσσεψαν όμως δεν είναι κακό-ή έστω δεν είναι πολύ κακό

τα αποφάγια ώς διατροφή δεν είναι σωστά
αλλά σιγά μην πετάξω το μπιφτέκι ή το κρέας που έμεινε απο το κοκκινιστό
πολύ πολύ ,αν κρίνω πως χρειάζεται, να τους ρίξω ένα ξέπλυμα

Το χειρότερο για τον σκύλο ,και μένει να αποδειχτεί , είναι να τρώει συνέχεια και για πάντα συγκεκριμένα γραμμάρια συγκεκριμένης ξηράς τροφής και τίποτα άλλο
τελείως αφύσικο και παράλογο ακόμα και για άνθρωπο το να τρώς τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια
Συμφωνώ με FrenchieFan και kokkoni. Το να έχει μια στάνταρ καλή διατροφή και να δίνεις που και που "αποφάγια" δεν τρέχει τίποτα. Οι δικές μου χθες έφαγαν ωμό κοτόπουλο με λίγο μπριάμ. Το Σάββατο αφού μπάρφαραν κανονικά (αλλά μικρότερη μερίδα), μετά έφαγαν και ως μεζέ λίγη σπανακόπιτα, λίγο μανιάτικο λουκάνικο, ολίγον σουτζουκάκι και παίξαμε και με κάτι μαρουλόφυλλα από τη σαλάτα. Δηλαδή αν περισσέψει μερίδα από το μπιφτέκι μου δεν θα τους το δώσω? Απλά τα ξεπλένω από τις σάλτσες και τα μπαχαρικά πριν. Δεν δίνω πράγματα όπως φακές, φασόλια κλπ.

Α ρε και που να δείτε στα barbecue που κάνουμε στης FrenchieFan τι πάρτυ γίνονται... :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
http://www.alsa-hundewelt.de/shop/Dosenfutter-Nassfutter-Nahrung-Dosen-Menues/c/dosenmenues

Απλα ριξτε μια ματια σε αυτες της κονσερβες- που θεωρουνται απο της "καλες".
η πρωτη " Festtagsedition" (το μοβ) ειναι με αρνι και συκοτη μοσχαρισιο σε μακαρονια
η δευτερη (το πρασινο) ειναι κυνηγη και καρδια μοσχαρισια σε πατατα


και εδω http://cgi.ebay.de/Boswelia-Trocken...s_garten_tierbedarf_hunde&hash=item19bebdc987
Ξερα τροφη με πουλερικα και πατατα!

Κανει επεξεργασμενη- και δεν κανει οταν την βραζουμε εμεις??

Και ειναι μονο ενα παραδειγμα!!

Και να εξηγηθω- δεν εννοω, οτι ο σκυλος θα φαει ενα μπολ μακαρονια ή πατατα γεματο και ολη την ορα!
Σε καμια περιπτοση!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aντε πες να πούμε να φάει περίσσευμα από κάποιον που κάνει στην τελική υγιεινή διατροφή..
Μα σουτζούκι και λουκάνικο???

Καλά εντάξει..εγώ είπα οτι είπα..δεν έχω να πω κάτι άλλο..

p.s. δεν συμφωνούμε πάντα με τα γεύματα στις τροφές..που πολλά χρησιμοποιούνται για διαφημιστικούς λόγους για να κάνουν να ακούγονται στα αυτιά των ιδιοκτητων λιλιπούτεια γεύματα..
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παντος εχω παρατηρησει οτι τα σκυλια, που τρωνε μονο ξερα τροφη, ειναι παρα πολυ ευαισθητα, οταν τρωνε κατι αλλο. Ακομα και μηδαμινες ποσοτητες, τους προκαλουν προβληματα, εμετους και διαρροιες.
Το ειδα και σε περιπτοσεις δικων μου σκυλων, που ηρθαν στα χερια μας σε πιο μεγαλη ηλίκια (3.5 ετων και 6 μηνων) και μεχρι τοτε ετρωγαν ΜΟΝΟ και αποκλειστηκα ξηρα τροφη.
Η κοκερινα μας ετρωγε μια μπουκιτσα τυρι- και εκανε 3 μερες διαρροια!
Μια μπουκιτσα σαλαμι- 3 μερες διαρροια!
Σιγα σιγα την "στρωσαμε"! Ολο και πιο πολλες γευσεις- ολο και πιο ανθεκτικη εγινε.
Τωρα τρωει τα παντα και ειναι μια χαρα. Ουτε διαρροιες, ουτε αερια.

Το ενα μου γαλλικο, που μεγαλοσε με "αναμεικτη τροφη" απο μωρο- (κυριος BARF) ειναι η πιο ανθεκτικη με το φαι!!
Σχεδον ΠΟΤΕ δεν κανει διαρροιες ή φαινεται να εχει δυσκολιες στο να χωνευει κατι.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Aντε πες να πούμε να φάει περίσσευμα από κάποιον που κάνει στην τελική υγιεινή διατροφή..
Μα σουτζούκι και λουκάνικο???

Καλά εντάξει..εγώ είπα οτι είπα..δεν έχω να πω κάτι άλλο..

p.s. δεν συμφωνούμε πάντα με τα γεύματα στις τροφές..που πολλά χρησιμοποιούνται για διαφημιστικούς λόγους για να κάνουν να ακούγονται στα αυτιά των ιδιοκτητων λιλιπούτεια γεύματα..
Σουντζουκάκια (όχι σουντζούκι) - δηλαδή ...σχεδόν μπιφτέκια! Ως προς το λουκάνικο δεν έδωσα ολόκληρο λουκάνικο - με δύο κομματάκια η καθεμία δεν θα πάθει και τίποτα! Και κομματάκια πίτσα τρώνε όταν τρώμε κι εμείς και ολίγον σουβλάκι και λίγη πίτα παπαριασμένη σε τζατζίκι και καμιά ελιά από τη σαλάτα κλπ. Είπαμε ότι αυτά είναι μεζέδες κάθε τόσο και όχι το κανονικό φαγητό.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει να πειράζει την μεγάλη (η μικρή δεν καταλαβαίνει Χριστό!) είναι το κοτόπουλο σούβλας. Όποτε παίρνουμε, πάντα περισσεύει και τους το δίνω, Η μεγάλη κάνει μαλακά κακά με αυτό οπότε λέω να μην το ξαναδώσω.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ξηρα τροφη που κ που καμια κοτα βραστη με ρυζι η μοσχαρακι.και οταν και οποτε μενει.ολα τα καλα μακαρονια,μπριζολα,ψαρακια κτλ.ακομα και 3 διαφορετικες ξηρες να φανε σε 3 μερες δεν παιρνουν χαμπαρι.εγω το στηριζω αυτο γιατι βλεπω οτι εχουν ενα υγιες στομαχι
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
To να σπας λίγο την (γευστική) μονοτονία δεν είναι κακό.
Η ιδανική διατροφή σκύλου για εμένα δεν έχει βρεθεί ακόμα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο δικός μου που έχει ευαίσθητο στομάχι από τα μακαρόνια δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Ξέρω πως δεν έχει κανένα όφελος από τα μακαρόνια αλλά αν φάει καμιά φορά μακαρονάδα με κιμά δεν χάλασε ο κόσμος, εδώ εμείς με τόσο fast food γύρω μας δεν προσέχουμε τόσο τους εαυτούς μας!
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Τελικά δημιούργησα καινούργιο θέμα ε???χι χι χι Οντως εγώ τα έδινα χωρις λάδια και μπαχαρικά!!!!Απλα μαγειρεμένα και όχι συνέχεια φυσικά!!!Τώρα για λουκάνικα σουτζουκι και διάφορα τέτοια εγώ δε τα δίνω ποτέ και πιστεύω ότι καλύτερα να τα αποφεύγουμε έτσω και μία στο τόσο!!!!Εγω χαίρομαι που ενημερώθηκα και για δικούς μου προβληματισμούς που είχα.....και βασικά ο καθένας ξέρει τι είναι καλύτερο για τον δικό του φίλο!!!!!Πάντα όμως βοηθάει μια φιλική συζήτηση ώστε να καταλήξη στη καταλλήλη απόφαση!!!!:p:p;)