Επιτρέπονται τα φρούτα???


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!!!

Αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει, Θα ήθελα να μάθω εάν επιτρέπεται να τρώει φρούτα (και ποια) το κουτάβι μου.

Έχω διαβάσει ποιες τροφές δεν επιτρέπονται αλλά δεν έχω βρει πουθενά κάτι σχετικό με φρούτα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα και σε σένα!
Ξέρω ότι δεν επιτρέπονται τα σταφύλια. Μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα στα νεφρά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι, αρκετά φρούτα επιτρέπονται (αυστηρώς απαγορεύονται τα σταφύλια)
Στη δικιά μου αρέσει το μήλο, το αχλάδι και η μπανάνα.
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
εχω διαβασει οτι επιτρεπονται φραουλες μηλα,αχλαδια,μουρα και αλλα.οι φραουλες χωρις το κοτσανακι και τα μηλα και τα αχλαδια χωρις τα κουκουτσια δεν μου ερχονται αλλα αυτη την στιγμη
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ!!!
Για τα σταφύλια το διάβασα κι εγώ όπως και για τα κουκούτσια απο βερύκοκο και απο αβοκάντο.

Εχθές άρπαξε απο την σακούλα της λαϊκής 1 νεκταρίνι, στην αρχή το έπαιξε σαν μπαλάκι και μετά αρχισε να το δαγκώνει και να το γλύφει με μεγάλη ευχαρίστηση.

Να πω την αλήθεια ενώ αγχώθηκα μήπως έπρεπε να του το πάρω επειγόντως... τον λυπήθηκα και τον άφησα να φάει το 1/3.

Δηλαδή μπορώ που και που να του δίνω λίγο φρουτάκι λέτε?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ποιος το εβγαλε αυτο με τα σταφυλια ρε παιδια; Αντε να πουμε για τα κουκουτσια των σταφιλιων που και παλι ακραιο μου φαινεται. Δεν θα φαει και 10 κιλα στην καθησια του. Σιγα μην παθει κατι με μερικες ρογες. Και πως γινεται σε σκυλοτροφες μεσα να εχει σταφυλια αν "απαγορευονται";
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μια χαρα καλο του κανουν τα φρουτα. Ειδικα το μηλαρακι τα τρελαινει. Εμενα παντως που τους δινω που και που σταφυλια εδω και παρα παρα πολλα χρονια δεν εχουν παθει το παραμικρο.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Για τα σταφύλια το έχω διαβάσει σε αρκετές σελίδες αλλά φυσικά δεν ξέρω αν ισχύει!!!

Χαίρομαι που μπορώ να του δίνω φρουτάκια, φαίνεται να του αρέσουν πάρα πολύ
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα σταφύλια (και οι σταφίδες) είναι όντως τοξικά για το σκύλο, όπως πολύ σωστά έγραψε η l.Kyveli επηρεάζουν την λειτουργία των νεφρών.
Τα πρώτα συμπτώματα είναι εμετός, νευρικότητα και μερικές φορές διάρροια, μετά από ένα 24-ωρο υπνηλία, δύσκολη αναπνοή, ανορεξία, αφυδάτωση και σχεδόν καθόλου ούρα. Αυτή η κατάσταση είναι απειλητική για τη ζωή του επειδη δεν μπορεί να αποβάλει τις τοξίνες.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σταφύλια και σταφιδες ξέρω ότι ειναι τοξικά. Από εκει και περα ειχα διαβάσει οχι φρούτα με σπορια (βλ. ακτινίδιο/φραουλα κλπ) γιατι ειναι υποπτα για αλλεργίες.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα σταφύλια (και οι σταφίδες) είναι όντως τοξικά για το σκύλο, όπως πολύ σωστά έγραψε η l.Kyveli επηρεάζουν την λειτουργία των νεφρών.
Τα πρώτα συμπτώματα είναι εμετός, νευρικότητα και μερικές φορές διάρροια, μετά από ένα 24-ωρο υπνηλία, δύσκολη αναπνοή, ανορεξία, αφυδάτωση και σχεδόν καθόλου ούρα. Αυτή η κατάσταση είναι απειλητική για τη ζωή του επειδη δεν μπορεί να αποβάλει τις τοξίνες.
Μιλαμε παντα για λογικες ποσοτητες κανα δυο ρογες που και που. Δε νομιζω πως καποιος θα ταϊζε αποκλειστικα σταφυλια το σκυλο. Το να του δωσεις μια δυο ρογες για μεζε δεν θα του κανει τιποτα.
Αν μπορουν ολα τα παραπανω να προκληθουν με μερικες ρογες φαινεται πως ειχα και εχω πολυ τυχερα σκυλια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μιλαμε παντα για λογικες ποσοτητες κανα δυο ρογες που και που. Δε νομιζω πως καποιος θα ταϊζε αποκλειστικα σταφυλια το σκυλο. Το να του δωσεις μια δυο ρογες για μεζε δεν θα του κανει τιποτα.
Αν μπορουν ολα τα παραπανω να προκληθουν με μερικες ρογες φαινεται πως ειχα και εχω πολυ τυχερα σκυλια.
Ναι αλλά διαφορετική συγκεντρωση μπορεί να εχει η τοξικη ουσια σε ενα σκυλι 20 κιλών, απ΄ο,τι σε ενα 50 κιλών ή 2 κιλών!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Μιλαμε παντα για λογικες ποσοτητες κανα δυο ρογες που και που. Δε νομιζω πως καποιος θα ταϊζε αποκλειστικα σταφυλια το σκυλο. Το να του δωσεις μια δυο ρογες για μεζε δεν θα του κανει τιποτα.
Αν μπορουν ολα τα παραπανω να προκληθουν με μερικες ρογες φαινεται πως ειχα και εχω πολυ τυχερα σκυλια.
Ακόμα και αν 2-3 ρόγες δεν θα τον σκοτώσουν τον σκύλο σου, σίγουρα καλό δεν κάνουν. Αρα δεν βλέπω το λόγο να δίνω σταφύλια και οτιδήποτε παρόμοιο σε σκύλο.

Δεν είναι όπως το σκόρδο πχ...πολύ θα του κάνει ζημιά, λίγο θα του κάνει καλό...
 




Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
και άλλες έχουν πρώτο συστατικό το ρύζι. Καλό είναι και αυτό;
αλλά τα σταφύλια είναι βλαβερά όχι τα κουκούτσια.

Βλαβερά κουκούτσια είναι του μήλου γιατί έχουν υδροκυάνιο...
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εγω της δίνω πεπόνι, μήλο, νεκταρίνι, ανανά, καρύδα.....γενικά τώρα το καλοκαίρι αντι για μεζεδάκια της δίνω φρουτάκι πλυμένο καλά φυσικά χωρίς τα σπόρια (εαν έχει) για αυτό που τρελένεται είναι γιαούρτι με νεκταρίνι στο μπλέντερ καθαρίζει το πιάτο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η Belcando στον κωδικο senior εχει μεσα πυρινες απο σταφυλια. Πως το εξηγειτε αυτο;
Αν ηταν θεμα κουκουτσιου, θα λεγαμε οκ για σουλτανίνα, απαγορευτικό για αλλα ειδη. Αλλά το σταφύλι εχει το πρόβλημα και η σταφίδα.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα εφαγε μια φραγκοσυκια .... την εφερα την κυριακη το βραδυ σε μεγαλη πηλινη γλαστρα,,, την δευτερα το μεσημερι υπηρχε μια σπασμενη γλαστρα και μια εξαφανισμενη φραγκοσυκια,, και τα δυο φραγκοσυκα που ειχε και ολα της τα αγκαθια,,, ==)) ζηνα,,, το απολυτο οπλο καταστροφης !!