Εργαλεία grooming


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Αλεξάνδρα το furminator είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! Έβγαλε την απίστευτη τρίχα (μιλάμε για πολυυυυ τρίχα )απο το γερμανικό ποιμενικό μέσα σε 5 λέπτα. :lol:
 




elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
NΑ ρωτήσω και εγω τώρα...

για Doberman κανει ?

σκεφτηκα λογο κοντο τρυχωμα κτλ ?

Λογο το οτι οταν κανω μπανιο το αγορι μας στους γονεις μου μετα βγαζει παρα πολυ τρυχε για 2 -3 μερες....

και λογο το οτι η μαμα ειναι λιγο ευαισθητουλα με αυτο το θεμα λετε να μας βοηθηση και να σταματησει η γρηνια της ?

και για την μικρη μου που ειναι tibet spaniel τι εχεται να μου πρωτηνεται λογο το οτι την εχουμε κουρεψει δυο φορες μεχρι τωρα σκεφτηκα φετος να μην το εποιχειρησουμε αλλα το καλοκαιρι που ζεστενωνται θα μας βοηθησει αυτο το εργαλειο χτενα να βγαλει την πολυ τρειχα βουρτσιζωντας ?

η μπορει να γινει στρειπινγκ η κατι αλλο ?

αντι με την ψυλλη ?
 


apolon

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
50
0
Σε οποιον δεν κανει κοπο εαν μπορει ας μου στειλει καποια στοιχεια σχετικα για να βρω και εγω το furminator μηπως ηρεμησουμε λιγο απο την τριχα :lol:

Απο οτι καταλαβα κανει για κοντοτριχα αφου εχει χρησιμοποιηθει σε rott εε??
 


apolon

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
50
0
Σε οποιον δεν κανει κοπο εαν μπορει ας μου στειλει καποια στοιχεια σχετικα για να βρω και εγω το furminator μηπως ηρεμησουμε λιγο απο την τριχα :lol:

Απο οτι καταλαβα κανει για κοντοτριχα αφου εχει χρησιμοποιηθει σε rott εε??
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Σήμερα ήρθε το δικό μας το δοκίμασα αμέσως αλλα δεν βγήκε τίποτα :?

Δεν επέμεινα και πολύ :oops:

Μήπως με την περιπέτεια της Δεμοδήκωσης απλά μας έχει πέσει το υποτρίχωμα;

Γιατί απο οτι διάβασα και τα κουρτσχααρ και τα ντραχτχααρ εχουν υποτρίχωμα , μήπως έκανα λάθος;

Γνωρίζει κανένας τίποτα;
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Παιδιά εγώ πάντως το πήρα από ebay.
Φρέντσυ για δώσε κανένα τιπ γιατί τόση νεκρή τρίχα από ζωντανά σκυλιά μου φαίνται απίστευτο. :lol:
1. Πόση πίεση πρέπει να βάζουμε; Μήπως πρέπει να το κάνουμε πάρα πολύ απαλά, σα χάδι, και ό,τι βγει; Γιατί μετά τα τρία τέταρτα βαριέμαι κι εγώ και τα ζα
2. Χτενίζουμε από μια άκρη μέχρι την άλλη με μακριές κινήσεις, ή κοντές κινήσεις στο ίδιο περίπου σήμειο;
Απορίες που χω κι εγώ...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Noela said:
Παιδιά εγώ πάντως το πήρα από ebay.
Φρέντσυ για δώσε κανένα τιπ γιατί τόση νεκρή τρίχα από ζωντανά σκυλιά μου φαίνται απίστευτο. :lol:
1. Πόση πίεση πρέπει να βάζουμε; Μήπως πρέπει να το κάνουμε πάρα πολύ απαλά, σα χάδι, και ό,τι βγει; Γιατί μετά τα τρία τέταρτα βαριέμαι κι εγώ και τα ζα
2. Χτενίζουμε από μια άκρη μέχρι την άλλη με μακριές κινήσεις, ή κοντές κινήσεις στο ίδιο περίπου σήμειο;
Απορίες που χω κι εγώ...
Κοιτα, εγω το Furmi το εχω δοκιμαζει σε αρκετα Ζωα-
Δεν υπαρχει καπιος συνκεκριμενος τροπος χρησης.
Οπος βρουν οι τριχες καλυτερα και οπος βολευει στον καθενα!!

Εχω βρει και αρκετα σκυλια- που ενο ειχαν υποτριχομα- δεν γινοταν τιποτα.
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Οπότε μάλλον δεν κάνει για μάς :cry: :cry:

Το σ/κ θα το δοκιμάσω στην αδερφή της Βίρμας μήπως και δώ αποτελεσμα και αν δουλευει εκεί θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα και στη δικιά μου :lol:

Ελενα την επόμενη φορά που θα βρεθούμε θα το δοκιμάσουμε και στο Ρεξ για να δείς αν πρέπει να το παραγγείλεις :lol:

Για να το απολυμάνω αρκεί λίγο αντισηπτικό ή να κάνω και κάτι άλλο;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
FrenchieFan said:
Εχω βρει και αρκετα σκυλια- που ενο ειχαν υποτριχομα- δεν γινοταν τιποτα.
η καυκασινα μου :twisted: εαν καμια μερα με χασετε,θα με εχει φαει ζωντανη,να το ξερετε :lol: απορω με την υπομονη της...μια φορα πηγε να την χτενισει ο εκτροφεας της(την ειχα αφησει για διακοπες) και τα ειδε ολα (ο εκτροφεας :lol: )..."ηθελα να την χτενισω λιγο,αλλα δεν με αφησε......"χαχαχα...
 




elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Καλημέρα σε οοολους...

Και εγω σήμερα θα το παραγγειλο για μένα για την μικρη ποντικο ( tibet spaniel ) θα κανω και το doberman

Να ρωτήσω κατι γιατι λεμε να παμε σε μια εκθεση στην Γερμανια το καλοκαιρακι και δεν θελω να την κουρεψω...

Και πιθανων την μικρη να την δουν κρητες απο το Συλλος Tibet Spaniel της γερμανιας η τρίχα της θα εχει εποιρεαστει πολυ και θα εχει αλλαξει και η υφή της ?

τωρα ειναι απαλι μαλακια και μεταξενεια ?

καλα ειμαι περιεργη να δω τι θαυμα θα κανει στο Ντομπερμαν... η μικρη δεν μαδαει και πολυ αλλα απο οτι εχω διαβασει εχει υποτριχωμα...

ευχαριστω πολυ...

Ελλή εύχωμαι με το καλο να κανει δουλιτσα σε σας και στην αδερφή της βιρμας...
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
επειδη δεν μπορω να παραγγειλω απο εξωτερικο,θα ηθελα να μου πειτε τί βουρτσα θα πρεπει να χρησιμοποιω για ενα σεττερ,ενα ημιαιμο λυκοσκυλο με ΠΟΛΥ τριχα και ενα που μοιαζει το τριχωμα του με λασα απσο.βασικα το προβλημα το εχω με το τελευταιο γιατι οσο και να το χτενιζω ειναι μονιμα μπερδεμανο το τριχωμα,εχω την χτενα με τα γυριστα συρματακια,ειναι η σωστη?? :oops:εξωτερικα δειχνει χτενισμενο και απο μεσα ειναι χιλιομπερδεμενο :oops:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
αμα ειναι απο μεσα μπερδεμενο το τριχωμα πρεπει να παρεις για αρχη ενα αλλο ειδους χτενακι που ξεμπερδευεις με τους κομπους μια κι εξω στο tpic που σου παραθετω η φιλη frenchie βοηθαει με σχετικες φωτογραφιες,εμενα με εσωσαν τα εργαλεια αυτα με το μακρυ τριχωμα του μαλτεζ :wink:


http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=1089&start=45&postdays=0&postorder=asc&highlight=

οσο για υπολοιπα σκυλια σου δες εδω:

http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=1698&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
 




elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
μολις εμαθα οτι ηρθε το δικο μας το furminator και θα το δωκιμασω το απογευματακι ειμαι πολυυυυ περιεργη...
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Frenchie μια και εισαι μεσα, αν εχεις παρατηρησει (οσο μπορεις) το τριχωμα της Λαρας, τι απο τα 3 κανει για εμας;
Αυτο που μοιαζει με ξυραφακι, το αλλο που μοιαζει με μισο δοκανο ή εκεινο που τελειωνει σε κινγκ. (χαζες περιγραφες αλλα δεν προλαβαινω κοπυ πειστ).
Η μικρη κανει λιγο χαιτη πανω απο τα μπροστινα ποδια και λαιμο, και εχει και πιο πολυ τριχα στα οπισθια.
Με την ησυχια σου γιατι τωρα θα φυγω.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μαλλον ειχα φυγει πιο νορις απο σενα!:D

Για να αξιολογισω ενα τριχομα, πρεπει να το δω απο κοντα- να το πιασω καιολας.
Πολυ δυσκολα ετσι, απο φωτογραφια και μονο.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μήπως μπορεό ο Κοτσίδας να μας περιγράψει το τρίχωμα της Λάρας και την υφή του;
Ε’ιναι μαλακό; σκληρό; έχει 2 μανδύες; ........

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία που να εστιάζεις το τρίχωμα;

Η φρένσι έχει δίκιο όμως... άμα δεν το δείς απο κοντά και δεν το πιάσεις....είναι πιο δύσκολο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.992
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps