Εργαστηριακά αποτελέσματα και η αξιοπιστία τους!!!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια αγονια που περασαμε πριν απο λιγες ημερες.

Της 2. του μηνα πηγαμε τον γατουλι μας για στειρωση ( ναι, του μπηκε μιααα χαρα ο νεος χρονος!!) πηρε η Κορη μου και την σκυλα της μαζι, για να της κανει εξετασεις αιματος ρουτινας.
Ολα καλα και ολα οραια μεχρι εκει.
Παιρναμε την αλλη μερα τηλεφωνο για να μαθουμε τα αποτελεσματα και μας λεει ο ιατρος, οτι βρεθηκε με τιτλο 1/400 στην λεισμανια!!! Αλλα μας ειπε και αμεσως, οτι δεν το πιστευει αυτο το αποτελεσμα και οτι ζητησε επαναλειψη του τεστ απο τον ιδιο ορο.
Εμεις βεβαια ειχαμε στενοχορηθει παρα πολυ! Η Κορη μου ολο εκλαιγε και κοντεψε να τρελαθει. Ο σκυλος της ειναι η ζωη της!
Την αλλη μερα ξαναμαθαμε τα αποτελεσματα του νεου τεστ, που βρεθηκε αρνητικο!
Εμεις οστοσο δεν αναπαυτηκαμε εκει= και την ξαναπηγαμε και αλλου για αλλη μια αιμοληψεια και εξεταση ( που στελνει της εξετασεις σε αλλο εργαστηριο) οπου ξαναεπιβεβαιωθηκε το αρνητικο αποτελεσμα!

Ρωτοντας φιλους και γνωστους εμαθα, οτι εχει γινει και αλλες φορες ( απο το ιδιο εργαστηριο, που συνεργαζονται τα περισσοτερα κτηνιατρεια της αττικης!!).
Της φιλης μου βρεθηκε περισι το ενα σκυλι λανθασμενα θετικο σε ερλιχια και λεισμανια!!

Και τωρα βεβαια αναρωτιεμαι:
Αφου αυτο το τεστ βρεθηκε λανθασμενα θετικο- ποιος μου λεει, οτι αλλα τεστ δεν βγαινουν και λανθασμενα αρνητικα? Και εμεις αναπαυομαστε και νομιζουμε οτι ο σκυλος ειναι καλα και οτι εμεις καναμε οτι περναει απο το χερι μας! Ποσο αξιοπιστο ειναι ολα αυτα?
Εχω συνκλονιστει πραγματικα!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορεί να τύχει και να μπερδέψουν τα αποτελέσματα του σκύλου μου με του σκύλου σου ας πούμε και πολλά άλλα -

και το τραγικό
υπέκλεψα έναν τιμοκατάλογο πόσο χρεώνει το εργαστήριο τον κτηνίατρο και έφριξα
1,3 ευρώ οι γενικές εξετάσεις
γύρω στα 20 ευρώ το πακέτο "Γενικές εξετάσεις+Δείκτη Ερλίχια δύο ειδών+Δείκτη λεισμανιας"

ΥΓ
δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο ίδιο εργαστήριο που αναφέρω εγώ

ΥΓ2
τα αποτελέσματα των γενικών εξετάσεων δεν "Δείχνουν" αν ευσταθεί το 1/400 ?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οι γενικές μπορεί να είναι τζάμι με 1/400.

Υποτίθεται ότι το ασφαλέστερο για τέτοιες εξετάσεις είναι το Παστερ. Λάθη γίνονται παντού πάντως (γι'αυτό υπάρχουν και οι επαναλήψεις). :)
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Με κάθε εξέταση που βάζουμε στους αναλυτές βάζουμε και control tests. Δηλαδή δείγματα που δείχνουν αν το αποτέλεσμα του δείγματος προς εξέταση βρίσκεται ανάμεσα σε ένα κανονικό-προβλεπόμενο-"σωστό" εύρος τιμών.
Όσων αφορά για το ανθρώπινο παράγοντα λάθους, εγώ τουλάχιστον αν δεν είμαι σίγουρη για κάτι τότε το πετάω και το ξανακάνω και τα ονόματα στα μπουκαλάκια τα κοιτάμε πάνω από 6 με 7 φορές για ασφάλεια. Κάθε φορά που πιάνουμε ένα μπουκαλάκι κοιτάμε το όνομα το ίδιο και όταν το αφήνουμε. Όταν ένα control βγαίνει μέσα στις φυσιολογικές τιμές και το δείγμα ακολουθεί την κατανομή του control βάσει πρωτοκόλλου οφείλουμε να το δεχθούμε. Αν δεν είμαστε σίγουροι τότε επαναλαμβάνουμε στο ίδιο δείγμα ή ζητάμε καινούργιο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αστοχία υλικού
ανθρώπινος παράγοντας
και το τρίτο άλφα ου δεν το θυμάμαι
είναι η κατάρα του είδους μας(που αποφεύγουμε τα άλλα 3 άλφα,αυτοκριτική αυτάρκεια αυτοδιάθεση αλλά αυτό είναι άλλο φόρουμ........)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Εντωμεταξύ ,GMZK , μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια :lol:

το τι κάνεις εσύ
και το τι κάνουν άλλοι
εκ των πραγμάτων απέχει πολύ,δυστυχώς,τουλάχιστον με το εργαστήριο που συνεργάζεται ο εδώ "κτηνίατρος" είναι πασιφανές ότι δεν έχει κάποιον που να σου μοιάζει στο ελάχιστο ........ μέχρι έγκυο στειρωμένο αρσενικό έχει βγάλει
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Περισσοτερο απο καθε ιδιωτικο εργαστηριο εμπιστευομαι το Ινστιτουτο Παστερ.Νομιζω πως ειναι το πιο αξιοπιστο!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω εχω λαβει εκπαιδευση ως βοηθος ιατρου ( στην γερμανια) και εχω δουλεψει και στο μικροβιολογικο εργαστηριο που ειχαμε στο ιατρειο που δουλευα.
Βεβαια απο τοτε εχουν περασει 30 χρονια και τοτε ειμασταν ακομα πολυ μακρυα απο τους σημερινους αναλυτες.
Ειχαμε φωτομετερ ακομα- και διαφορα χημικα υγρα- και "μαγειρευαμε" ( με το "βιβλιο μαγειρηκης παντα ανοιχτο στο τραπεζι" με της διαφορες αναλογιες και ποσοτητες.
Και τοτε γινονταν λαθοι- ειμαι σιγουρη για αυτο.

Αλλα γιατι να κανει κανεις εξετασεις, αφου ετσι και αλλιως υπαρχει ακομα και πιθανοτητα να ειναι λανθασμενες.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όταν κάνεις και γενικές μαζί
και έχεις και την καθημερινή εικόνα του σκύλου σου
έχεις μιά ασφαλή εικόνα της υγείας του
εντωμεταξύ
αν κάνεις τακτικά εξετάσεις-εύκολα βλέπεις ότι κάποιο αποτέλεσμα δεν κολλάει .......
 




G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Όσων αφορά στην ένδειξη εγκυμοσύνης αρσενικού σκύλου υπάρχει περίπτωση... όταν ο σκύλος έχει καρκίνο στους όρχεις. Το άσχημο είναι ότι δεν κατάλαβαν ότι η χοριακή γοναδοτροπίνη (η αντίστοιχη δεν ήταν σε επίπεδα εγκυμοσύνης κλπ, κλπ, κλπ)
Δυστυχώς πολλά έχουν δει τα μάτια μου σε μικρο χρονικό διάστημα που έχω αναλάβει την τωρινή μου θέση.
ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Μου έστειλαν παραπεμπτικό που στο επίσημο χαρτί δεν είχε όνομα, στο χαρτί της υπηρεσίας (ΚΑΒΑΤΖΑ) είχε άσχετο όνομα και στο μπουκάλι αιμοδοσίας είχε άλλο όνομα. Επικοινώνησα και μου είπαν ότι τάχα είχαν γράψει δύο παραπεμτικά με το ίδιο όνομα και άλλες χαζομάρες συν ότι το έριχνε η μία κλινική στην άλλη για την παράλειψη αυτή, αν δεν είχα επικοινωνήσει πιθανότατα να είχε γίνει λάθος.
Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά στάδια στο να γίνει λάθος.
1. Στη λήψη του δείγματος
2. Στην αναγραφή των στοιχείων του ασθενή
3. Στη σχετική καθαριότητα-υγιεινή των μηχανημάτων, των πιπετών, των ακρορυγχίων, των γαντιών κλπ,κλπ
4. Στο calibration (σταθεροποίηση κλιμάκων και ορίων κανονικών τιμών) των αναλυτών για κάθε ουσία
5. Στην αναγραφή του φαρμάκου ή της ορμόνης που θέλει ο γιατρός να μετρηθεί
6. Στην ποιότητα και την ημερομηνία λήξης των αντιδραστηρίων
7...../ 8...../ 1.000.000......
Μάλλον το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τα ΤΣΕΠΩΣΟΥΝ!

Υ.Γ. Τουλάχιστον για τους ανθρώπους στον καρκίνο των όρχεων βγαίνει θετική και ανεβασμένη η χοριακή γοναδοτροπίνη, υποθέτω ότι έτσι θα είναι και στα σκυλιά.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντα σε κάθε εξέταση υπάρχει ένα ποσοστό σφάλματος!Μεγάλο δεν είναι άλλα είναι υπαρκτό!
Και πάντα θα υπάρχει κι ανθρώπινος παράγοντας, σε κάθε ένα βήμα, από την συντήρηση του εξοπλισμού, μέχρι την εκτέλεση της εξέτασης που μπορεί να χειροτερέψει πολύ τα πράγματα, αν γίνουν τσαπατσοδουλειές!

Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να μην απομονώνονται οι επιμέρους εξετάσεις, άλλα να εξετάζονται ως σύνολο!
Δηλαδή, οι παρακλινικές, οι εργαστηριακές και οι κλινικές εξετάσεις πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ολότητα!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Όσων αφορά στην ένδειξη εγκυμοσύνης αρσενικού σκύλου υπάρχει περίπτωση... όταν ο σκύλος έχει καρκίνο στους όρχεις. Το άσχημο είναι ότι δεν κατάλαβαν ότι η χοριακή γοναδοτροπίνη (η αντίστοιχη δεν ήταν σε επίπεδα εγκυμοσύνης κλπ, κλπ, κλπ)
Δυστυχώς πολλά έχουν δει τα μάτια μου σε μικρο χρονικό διάστημα που έχω αναλάβει την τωρινή μου θέση.
ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Μου έστειλαν παραπεμπτικό που στο επίσημο χαρτί δεν είχε όνομα, στο χαρτί της υπηρεσίας (ΚΑΒΑΤΖΑ) είχε άσχετο όνομα και στο μπουκάλι αιμοδοσίας είχε άλλο όνομα. Επικοινώνησα και μου είπαν ότι τάχα είχαν γράψει δύο παραπεμτικά με το ίδιο όνομα και άλλες χαζομάρες συν ότι το έριχνε η μία κλινική στην άλλη για την παράλειψη αυτή, αν δεν είχα επικοινωνήσει πιθανότατα να είχε γίνει λάθος.
Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά στάδια στο να γίνει λάθος.
1. Στη λήψη του δείγματος
2. Στην αναγραφή των στοιχείων του ασθενή
3. Στη σχετική καθαριότητα-υγιεινή των μηχανημάτων, των πιπετών, των ακρορυγχίων, των γαντιών κλπ,κλπ
4. Στο calibration (σταθεροποίηση κλιμάκων και ορίων κανονικών τιμών) των αναλυτών για κάθε ουσία
5. Στην αναγραφή του φαρμάκου ή της ορμόνης που θέλει ο γιατρός να μετρηθεί
6. Στην ποιότητα και την ημερομηνία λήξης των αντιδραστηρίων
7...../ 8...../ 1.000.000......
Μάλλον το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τα ΤΣΕΠΩΣΟΥΝ!

Υ.Γ. Τουλάχιστον για τους ανθρώπους στον καρκίνο των όρχεων βγαίνει θετική και ανεβασμένη η χοριακή γοναδοτροπίνη, υποθέτω ότι έτσι θα είναι και στα σκυλιά.
συγνώμη

αφού λέμε στειρωμένος,τουλάχιστον ο δικός μου που του έγινε ορχεκτομή
γίνεται να έχει καρκίνο στους όρχεις που δεν έχει ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντως κάτι μπορούμε να υποψιαστούμε και από την ψηλάφηση στις λεμφαδένες.., αν είναι ή αν δεν είναι διογκωμένες..
 




Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
Και ΄μεις είχαμε βρεθεί θετικοί σε ερλίχια που όπως ανακαλύφθηκε αργότερα δεν ήταν ποτέ θετικός και τζάμπα παίρναμε αντιβιώσεις ....Εμένα όμως δεν μου έκοψε να πάω να κάνω και αλλού εξετάσεις... ( Βέβαια δεν μπορούσα κιόλας λόγω περιχής )

Όταν επέστρεψα θεσσαλονίκη και κάναμε επαναληπτηκές το σκυλάκι είχε αρνητικό δείκτη..

Η δική μας κτηνίατρος απ ότι θυμαμαι είχε πεί οτι σε κάθε εξέταση αίματος υπάρχει ποσοστό λάθους του μηχανήματος που βρίσκει τις τιμές...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και αλλη μια περιπτοση απο το ιδιο εργαστιριο!!
Πριν απο λιγες μερες με παιρνει μια φιλη μου τηλεφωνο και μου λεει κλαιγοντας, οτι ο σκυλος του βρεθηκε 1/400 με καλαζαρ!!
Ολες οι αλλες εξετασεις τελεια!
Τις ειπα την ιστορια μας- και της ειπα να το ψαξει λιγο το θεμα.
Μετα απο 10 λεπτα με ξαναπαιρνει και μου λεει, οτι και ο δικος της ιατρος στελνει τις εξετασεις στην Μικροαναλυση.

Βεβαια πηγε και σε αλλο ιατρο και ξαναεκανε εξεταση σε αλλο εργαστηριο και με παιρνει χτες το βραδυ με το νεο, οτι ο σκυλος ειναι αρνιτικος!

2 σκυλια τουλαχιστον σε ενα μηνα- απο το ιδιο εργαστηριο?
Μεγαλο ποσοστο failed θα ελεγα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Οι γενικές μπορεί να είναι τζάμι με 1/400.

Υποτίθεται ότι το ασφαλέστερο για τέτοιες εξετάσεις είναι το Παστερ. Λάθη γίνονται παντού πάντως (γι'αυτό υπάρχουν και οι επαναλήψεις). :)
δεν υποτίθεται, είναι.

Μεσολαβούν πολλά στάδια απ' τη λήψη στην εξέταση και ανάλογα του εργαστηρίου αυτό μπορεί να συνεπάγεται πολλά χέρια. Ειδικά σε κάποια νοσοκομεία έχουν γίνει πολύ χοντρά λάθη.

Μπορεί να φαίνεται τραγελαφικό να έχει ένας σκύλος χωρίς όρχεις καρκίνο αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δε μπορείς να γελάσεις. Και ειδικά όταν πρόκειται για πολυδύναμα που εκτελούν εξετάσεις τόσο εργαστηριακές όσο και άλλες που βασίζονται σε μηχανήματα.

Υπάρχει περίπτωση όπου μου έφερε φίλος εξετάσεις που είχαν καταληκτικό αποτέλεσμα πρόωρο για καρκίνο στην υπόφυση κι ο άνθρωπος είχε απλώς υπογοναδισμό και αναγκάστηκε να υποβληθεί σε βιοψία γιατί δε θα ησύχαζε αλλιώς και κανένας μας δε γέλασε γιατί ένας καραγκιόζης μικροβιολόγος δε βούτηξε τη γλώσσα του στο μυαλό του πριν του πει λόγω της χαμηλής τεστοστερόνης και αγνοώντας την αυξημένη χοληστερίνη πως μάλλον έχει καρκίνο στην υπόφυση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σκατά ... Το μόνο που ποντάρει κανείς είναι ότι με 2 εξετάσεις το χρόνο, ας πούμε ότι "διασταυρώνει" τα αποτελέσματα...