Ερεθισμένα πατουσάκια...


1 Νοεμβρίου 2011
8
0
Έχω ένα malinois 4 μηνών και πρόσεξα ότι τα πατουσάκια του έχουν αλλοιωθεί-φαγωθεί. Η ανάγλυφη επιφάνεια που είχανε έχει γίνει λεία σε βαθμό που σε ορισμένα σημεία δεν είναι μαύρα από κάτω αλλά άσπρα. Το κουτάβι περπατάει κανονικά αλλά θέλει να τα γλύφει συνέχεια. Τι μπορεί να φταίει??? Φταίει ότι το βγάζω συχνά έξω και παίζουμε στο τσιμέντο και φαγώνονται??? Φταίει ότι πριν μπούμε σπίτι του καθαρίζω τα πατουσάκια με μωρομάντηλα και ίσως τα κάνω υπερβολικά ευαίσθητα??? Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μάλλον τα μωρομάντηλα φταίνε.Μυρίζει το αρωματικό υγρό,τα γλύφει και το δέρμα έχει μαλακώσει πολύ.Με ένα απλό στεγνό ή βρεγμένο με νερό πανί είναι αρκετό.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθατε!

Κόψε τα μωρομάντηλα και αν χρησιμοποιείς χλωρίνη για καθαριστικό χώρου κόψ'το και αυτό ή αν θέλεις επέτρεψε τον σκύλο να κυκλοφορεί όταν στεγνώσει πολύ καλά το πάτωμα!
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
θα συμφωνησω με τα παιδια... μπορεισ στο βρεγμενο πανακι που και που να βαζεισ μερικες σταγονες μηλοξυδο..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
θα συμφωνησω με τα παιδια... μπορεισ στο βρεγμενο πανακι που και που να βαζεισ μερικες σταγονες μηλοξυδο..
το μηλοξυδο εχει και καθαριστικες ιδιοτητες? ξερω οτι εχει αποσμητικες... εγω μονο με σκετο νερακι θα τα καθαριζα....οχι οτι πιστευω οτι θα το βλαψει, ομως εχει ερεθισμενα πατουσια αυτη τη στιγμη και οποιαδηποτε προσθηκη πλεον του νερου ισως να το πειραξει....
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
το μηλοξυδο καθαριζει και σκοτωνει μικροβια και εχει αντισηπτικες ιδιοτητες! κανει καλο και στο τριχωμα σκοτωνει και τα ακαραια
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
το μηλοξυδο καθαριζει και σκοτωνει μικροβια και εχει αντισηπτικες ιδιοτητες! κανει καλο και στο τριχωμα σκοτωνει και τα ακαραια
συμφωνω απολυτα και εγω το χρησιμοποιω με επιτυχια, απλα σε μια περιοχη οπως ερεθισμενα πατουσια προσωπικα θα εβαζα σκετο νερακι....μετα την επουλωση τους θα εβαζα μηλοξυδο.
το προβλημα του μελους δεν ειναι η αντισηψια, οσμη...ειναι η επουλωση... :)
 


jasmine

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
302
0
σαφως δεν ειπα να το βαζει συνεχεια αλλα που και που αν θελει να μη μεταφερει μικροβια μεσα ο σκυλος αν εχει προβλημα.. θεωρω επισης χρηστο πως το τσιμεντο κτλ θα τα κανουν πιο σκληρα οχι πιο ευαισθητα..
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα...

Σκύλος είναι... Μαλινουά... Αντέχει....

Σωστά, όπως λένε και τα παιδιά, σταμάτησε την χρήση μωρομάντηλο...

Μια ερώτηση.... Γιατί του πλένεις-καθαρίζεις τα πόδια με μωρομάντηλο?
 


1 Νοεμβρίου 2011
8
0
Δηλαδή όλοι θέλετε να πείτε ότι η επούλωση θα έρθει μόνη της??? Επίσης, τι είναι το μυλόξιδο??? Πρώτη φορά το ακούω. Δεν πρόκειται να της φορέσω και παπουτσάκια. Έλεος. Τα πατουσάκια τα καθαρίζω μετά την βόλτα και πριν μπούμε σπίτι για λόγους υγιεινής ας πούμε. Απλά τώρα το έχω σταματήσει. Ανησυχώ μήπως γίνουν ευαίσθητα και αργότερα έχει πρόβλημα στο περπάτημα.
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
απλα κοψε τα μωρομαντηλα...αυτο...

το μηλοξυδο καθαριζει, και ειναι και αποσμητικο....εγω το βαζω αραιωμενο με νερο στη γουνα και πατουσες...το βρισκεις στο super market....Καθε 2-3 μερες....
εγω μονο οταν εχει λασπες της τα καθαριζω...δεν χρειαζεται αν δεν εχει....εχετε μηπως μωρο που μπουσουλαει ή κατι τετοιο? μονο τοτε θα χρειαζοταν....
κατα τη γνωμη μου ο σκυλας δεν πρεπει να ειναι πολυ σχολαστικος...τα σκυλια ειναι λιγο μπιχλικα ζωακια:p
 
Last edited:




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Για λόγους υγιεινής;Εσύ δεν μπαίνεις με τα παπούτσια μέσα;Οι καλεσμένοι σου;;)
Κατσε, γιατι καποιοι δεν μπαινουν....ουτε αυτοι, ουτε οι καλεσμενοι....ο καλος μου πχ οταν τον γνωρισα και του το΄κοψα τη δευτερη κιολας μερα...:p
 








Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Το ph των σκυλων ειναι διαφορετικο απο των ανθρωπων οποτε τα μωρομαντηλα μονο ερεθισμους μπορουν να προκαλεσουν.
Εγω βρεχω μια πετσετουλα της κ σκουπιζω τα πατουσακια της ετσι με σκετο νερακι καθε φορα που γυριζει απο βολτα επειδη μου αρεσει να την παιρνω αγκαλια αν κ νταρντανουλα γι'αγκαλιτσες :p