Ερευνα ασκησης καθαροαιμων σκυλων


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Θα ηθελα να κανουμε μια σοβαρη ερευνα για το ποσο ασκουνται τα καθαροαιμα σκυλια μας.Ενδιαφερομαι μονο για τα καθαροαιμα του φορουμ αφου μονο με αυτα θα βγει καποιο συμπερασμα μεταξυ δυνατοτητων vs κοινης πρακτικης.

Οταν λεμε ασκηση , εννουμε απο την απλη βολτα μεχρι την φυλαξη μετα περιπολου μιας μεγαλης εκτασης (τετοιας που να θεωρειται ασκηση καθημερινης βασης).

Θα ηταν καλο να αναφερουμε τον κανονα/ρουτινα του σκυλου και οχι την εξαιρεση (πχ μια πολυωρη βολτα στο δασος που ετυχε).Επισης , παιχνιδι εντος σπιτιου που δεν απαιτει φυσικη κατασταση δεν μας ενδιαφερει.

Ξεκιναω εγω , ελπιζοντας να θεσω και τις βασεις για το πως θα ηταν καλο να ειναι οι απαντησεις σας :D

Εχω ενα English bulldog , αρσενικο 2 ετων περιπου.Καθε απογευμα παει βολτα περιπατου για μια ωρα.Τα Σαββατοκυριακα παει διπλη βολτα (μια ωρα το πρωι και μια το βραδυ).Καθε μερα παιζει εντονα 2 φορες απο δεκαπεντε λεπτα (=30 λεπτα ημερησιως) με μπαλες και λοιπα στον κηπο μαζι μου. Αυτα κανουμε σαν ρουτινα εδω και 1,5 χρονο.
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
Λες...
Οταν λεμε ασκηση , εννουμε απο την απλη βολτα μεχρι την φυλαξη μετα περιπολου μιας μεγαλης εκτασης (τετοιας που να θεωρειται ασκηση καθημερινης βασης).

οταν λες βολτα τι θες να πεις ?!?!?!?!

Θα ηταν καλο να αναφερουμε τον κανονα/ρουτινα του σκυλου και οχι την εξαιρεση (πχ μια πολυωρη βολτα στο δασος που ετυχε).Επισης , παιχνιδι εντος σπιτιου που δεν απαιτει φυσικη κατασταση δεν μας ενδιαφερει.

?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??

Ξεκιναω εγω , ελπιζοντας να θεσω και τις βασεις για το πως θα ηταν καλο να ειναι οι απαντησεις σας :D

Εχω ενα English bulldog , αρσενικο 2 ετων περιπου.Καθε απογευμα παει βολτα περιπατου για μια ωρα.Τα Σαββατοκυριακα παει διπλη βολτα (μια ωρα το πρωι και μια το βραδυ).Καθε μερα παιζει εντονα 2 φορες απο δεκαπεντε λεπτα (=30 λεπτα ημερησιως) με μπαλες και λοιπα στον κηπο μαζι μου. Αυτα κανουμε σαν ρουτινα εδω και 1,5 χρονο.

μιλαμε παντα για βολτα !!! και οχι για ασκηση δεν το εχω καταλαβει συγχωρεσε με γινε πιο σαφης !!!

σε ευχαριστω
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
μιλαμε παντα για βολτα !!! και οχι για ασκηση δεν το εχω καταλαβει συγχωρεσε με γινε πιο σαφης !!!

σε ευχαριστω
Πως να το περιγραψω ...οτιδηποτε κανει το σκυλο να καιει θερμιδες :D ...οτιδηποτε εκτος απο το να κοιμαται , να καθεται στον καναπε ή στο πατωμα και να τον χαιδευουμε , να μασαει ενα κοκκαλο , να μυριζει τα επιπλα ή τις γλαστες του μπαλκονιου κλπ.

Και η βολτα , ασκηση ειναι ...γιατι σε προβληματισε ? :)
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
με προβληματισε με την εξης ενοια πως μια απλη βολτα δεν περιεχει πολλες φορες τον παραγοντα ασκηση !!!
λες ....
Πως να το περιγραψω ...οτιδηποτε κανει το σκυλο να καιει θερμιδες :D

? οκ δλδ ενα σκυλι που γαυγιζει ανα δεκα λεπτα βγαινει στο μπαλκονι η μπροστα σε μια αυλη κυνηγαει πεταλουδες παιζει με μπαλακια κτλ κατα λεγομενα σου κανει ασκηση ?!?!?!?!?!

...οτιδηποτε εκτος απο το να κοιμαται , να καθεται στον καναπε ή στο πατωμα και να τον χαιδευουμε , να μασαει ενα κοκκαλο , να μυριζει τα επιπλα ή τις γλαστες του μπαλκονιου κλπ.

πραγματικα δεν εχω πιασει το ολο υφος της ερευνας σου μεσα απο το thread

:confused:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
πραγματικα δεν εχω πιασει το ολο υφος της ερευνας σου μεσα απο το thread

:confused:
Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο:(

Καθε φυλη εχει καποια θεωρητικα exercise demands τα οποια καθε μελλοντικος ιδιοκτητης πρεπει να καλυψει ...ή αλλιως να παει παρακατω σε αλλη φυλη.

Απο εκει και περα , εδω ζηταω απλα μια καταγραφη των ημερησιων δραστηριοτητων που κανουμε με το σκυλο μας , οι οποιες εμπεριεχουν το χαρακτηρα της ασκησης.
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
ok εγώ είμαι κάτοχος dogo δεν εχει κλεισει ακομα το 1ο ετος !!!
οι βόλτες του για χέσιμο κατούρημα είναι 3
A)πρωί - απόγευμα - αργά το βραδυ όλες τους είναι από 35 με 45 λεπτά τουλάχιστον !!! στην απογευματινή του βόλτα συνήθως παίζει με έναν από τους 4 σκυλόφιλους που έχει ένα lab/Golden Retriever/ doberman / dogo θηλυκό
B) 3 x 10 λεπτά την ημερα σε ασκήσεις agility , εμπόδιο , τραμπάλα , και τούνελ ( πολλές φορες ο χρόνος διαρκεί περισσότερο καθώς δεν είναι και το καλύτερο τους )
Γ) 2 Χ 10 Βασικη
Δ) Σ/Κ μεγαλυτερες οι βολτες εκτος αν παιζει κυνηγι κ ας μην πιασουμε κ τιποτα οι ωρες ειναι πολλες !!!
Ε) ανα 2 μηνες στον εκπαιδευτη του για 6-10 μερες για ασκησεις κτλ εντατικα

:) αλλα δεν εχω πιασει το νοημα της ερευνας αφου ο καθενας μας διαφερει σε ολα τα επιπεδα !!!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
:) αλλα δεν εχω πιασει το νοημα της ερευνας αφου ο καθενας μας διαφερει σε ολα τα επιπεδα !!!!
Ας μην αναλωθουμε στο νοημα της ερευνας ...οπως σωστα λες , ο καθενας διαφερει.

Παντως ησουν κατατοπιστικοτατος ως προς τις ημερησιες δραστηριοτητες σας ;)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Chow chow 1 1/2 έτους, στη 'μεγάλη' βόλτα πάμε στο βουνό όπου την αφήνω ελεύθερη να λυσσάξει ... μυρίζει, κάνει τις ανάγκες της, πάει εδώ κι εκεί να μυρίσει πάλι και γρηγορα γρήγορα έρχεται δίπλα μου και ξαπλώνει (που σημαίνει 'ποτε θα πάμε σπίτιιιιιιιιι;;;). :maria::paja1: Οι πιο μικρές βόλτες είναι είναι διάρκειας μισής ώρας, καμιά φορά και λιγότερο. Μπορεί να βγούμε και πάνω από 3 φορές τη μέρα για βόλτα, εξαρτάται από τον καιρό.

Η μικρή μου δεν είναι της άσκησης σε καμία περίπτωση. Την πιάνει το σπαστικό της κάποιες φορές και τρέχει μέσα έξω σα σίφουνας και μετά ηρεμεί. Επίσης το βράδυ πριν πέσω για ύπνο της δίνω μπισκότο και στικ για τα δόντια και όταν είναι στα κέφια της, γίνεται της κακομοίρας (είναι η καλύτερή μας), με γέλια, τρέξιμο, απειλές από μέρους της όταν της τα κρύβω και άλλες σκηνές απείρου κάλλους ... χαμός, χαμός! :D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γερμανικος Ποιμενικος 4 μηνων!

----------------------------------------------------------------

Πρωινη βολτα: Διαρκει 10 λεπτα μεχρι να κανει την αναγκη του καθομαστε και λιγο παραπανω για να μην συνδιασει τελειωμα αναγκης=επιστροφη!Σπιτι,τρωει καθεται λιγο και ασχολειται με παιχνιδια!Αν θα ειμαι σπιτι θα ειναι ελευθερος και θα ασχολειται με οτιδηποτε,αν δεν ειμαι σπιτι θα ειναι στο Crate και θα συνεχιζει να παιζει με τα παιχνιδια του η με ευγεστα sticks!

Μεσημεριανη Βολτα: Διαρκει και αυτη 10-15 λεπτα μεχρι να τα κανει,καθομαστε λιγο παραπανω για να μην συνδιασει αναγκη=επιστροφη!Σπιτι,τρωει,καθεται λιγο και ασχολειται με παιχνιδια!

Απογευματινη η Βραδυνη Βολτα: Παμε περιπατο,κανει την αναγκη του,και μετα παμε για κανα 20 λεπτο σε ενα γηπεδο κλεινω την καγκελοπορτα οπου εκει μεσα τον αφηνω ελευθερο και παιζουμε με μπαλακι!Τελος λιγο πριν τελειωσει η βολτα κανουμε λιγες εντολες!Επιστροφη στο σπιτι οπου τρωει,καθεται,και μετα η θα παιξουμε μαζι η θα ειναι στα ποδια μας στο σαλονι και θα ασχολειται με διαφορα τσιμπραγκαλα!:D

----------------------------------------------------------------

Το προγραμμα ειναι αυστηρο διοτι μαθαινουμε Crate-Αναγκη!

Κατα την διαρκεια της καθε βολτας συνανταμε και διαφορα σκυλια!

Ασχετα με την εξωτερικη δραστηριοτητα και μεσα στο σπιτι ειναι δραστηριος πολυ!

Δεν λειπουν τιμωριες!

----------------------------------------------------------------
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
2 westie, η μια είναι 7,5 χρονών και η άλλη γίνεται τον Απρίλη 3.

Για τις ανάγκες τους βγαίνουν στον κήπο. Καθημερινώς βόλτα τουλάχιστον μιας ώρας ελεύθερες, 2 φορές την εβδομαδα κάνουμε την βόλτα μας μαζί με άλλα σκυλιά και μετά καθόμαστε περίπου μια ώρα για καφέ και τα σκυλιά τρώνε μεζεδάκια (τυρί, καρδιά, ξηρά τροφή, σκυλομπισκοτακια, ...) από όλους μας.

Παιχνίδι μεταξύ τους στο σπίτι όποτε θέλουν, με μένα η μικρή γύρω στα 10 λεπτά.
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
2 Νεας Γης, 2 ετων & σχεδον 10.
Εμας η καθημερινοτητα μας αλλαζει με το τι καιρο εχει,θα ελεγα καλυτερα με την εποχη που διανύουμε.

Το σπιτι μου εχει κηπο (τωρα,παλια εμενα σε διαμερισμα και ΟΛΑ ηταν διαφορετικα) αρα τις αναγκες τους τις κανουν στον κηπο,βολτες δεν πηγαινουν συχνα,(παλιοτερα 4 φορες την ημερα,απο τις οποιες η μια ηταν 2-3 ωρες σε παρκο ,ΚΑΘΕ μερα) οταν ομως παμε προτιμω να ειναι 1-2 ωρων

Αυτα γινονται χειμωνα-καλοκαιρι.

Το καλοκαιρι προστίθεται στο καθημερινο μας προγραμμα η θαλασσα,της οποιας η προσβαση για μας ειναι πανευκολη...και το μετα (ξεπλυμα κλπ)
Δεν την ξεχναμε βεβαια το χειμωνα,αλλα οχι τοσο συχνα οπως το καλοκαιρι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
1 λάμπραντορ 3.5 ετών.

Το πρωί κάνουμε έναν μικρό κύκλο στο πάρκο για περίπου 15 λεπτά.

Το μεσημέρι τα ίδια, αλλά αν κάνει καλό καιρό τον αφήνω να τρέξει και παίζουμε με κάποιο ξύλο ή με φρίζμπι.

Το βράδυ ή μια βόλτα στο πάρκο (αν ο καιρός είναι χάλια) ή πηγαίνουμε μια μεγάλη βόλτα μέχρι το μεγάλο πάρκο που απέχει περίπου 10 λεπτά με τα πόδια, πάμε στο ποτάμι, κλπ.

Στο σπίτι το παιχνίδι είναι να του ρίχνω μπαλάκια και να μου τα φέρνει, δηλαδή αυτός τρέχει κι εγώ κάθομαι. :D
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Μμμμ έχουμε και λέμε, κοινή άσκηση border collie κι Ελληνικού Ποιμενικού (δεν έχουμε pedigree, δεν είμαστε καθαρόαιμοι ε; :D ):

Καθημερινά μια βόλτα λυτοί (δηλαδή τρέχουν όσο θέλουν), άλλοτε μεγαλύτερη άλλοτε μικρότερη αναλόγως καταστάσεων. Ώρα δε ξέρω, δεν την κοιτάω. Τα σαββατοκύριακα παίρνουμε τα βουνά, επίσης δεν χρονομετράω.

Στον κήπο:

To border καθημερινά ασκήσεις agility, dog-dancing, μπάλα ή φρίσμπυ και άλλα κόλπα. Όση ώρα χρειαστεί μέχρι να τα κάνουμε. Επίσης δεν έχω χρονομετρήσει ποτέ. Μόνης της ασκείται γεμίζοντας τον πίσω κήπο τρύπες.

Ο Ε.Π. καμιά φορά εμπόδια, συνήθως όμως απλές ασκήσεις, πάλη και κυνηγητό.Γενικά αρκετά λιγότερη ώρα. Φύλαξη χώρου λίγο πολύ όλη μέρα, όσο είναι έξω, καμιά 800ρια μέτρα.

duaz, το dogo μάλλον δε θα έπρεπε να πηδάει εμπόδια πρίν καν κλείσει χρόνο.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
tervuren 2,5 ετών.
Καθημερινά, όποτε βγω από το σπίτι -εκτός αν πάρω τη μηχανή- την παίρνω μαζί μου (περίπτερο, super, ψώνια, κ.λ.π.) τα ΣΚ πάμε βόλτες σε βουνό, επίσης κάνουμε κ agility στον κήπο της φίλης noela.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εκτος απο τα σκυλια στο σπιτι φιλοξενω 3 χελωνες εκ των οποιων η μια εχει ικανοτητες κομαντο (αλλη φορα θα σας πω τις περιπετεις του γκοντζιλα).

Σαν ασκηση λοιπον τα σαββατοκυριακα αμολαω την κομαντο χελωνα και παιζουμε κρυφτο, αγαλματακια ακουνητα και αλλα τετοια χαριτωμενα!

Ο Φωντας το χει μαθει καλα το παιχνιδι και ξετρυπωνει τις χελωνες γρηγορα. Με τη Σοκο εχω λιγο προβλημα στα αθληματα! Ακομα και το καλοκαιρι στην θαλασσα προτιμουσε την ηλιοθεραπεια. . .

Υγ : Επισης οταν ερχεται η νονουλα παιζουμε ποδοσφαιρο και κουτρουβαλητο!
 


duaz

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2009
241
0
athens
@noela μην φανταστεις πως πηδαει κανα υψος ....προς το παρων μαθαινει πιο πολυ την κατασταση και ασχολουμαστε πιο πολυ με τραμπαλα tunel κτλ ... ξεκινησε πριν απο ενα μηνα ωστε να δουμε αν εχει την διαθεση για ολα αυτα !!!:D
 


vag

Active Member
1 Οκτωβρίου 2008
37
0
Αθήνα
Να ευχηθώ σε όλους "υγεία και ευτυχία" (μπήκα στο φόρουμ μετά από καιρό).
Έχουμε ένα θηλυκό μπούλντογκ 21 μηνών και στο σπίτι
όταν ο πιτσιρικάς έχει ελεύθερο χρόνο παίζουν ποδόσφαιρο
για 20 λεπτά το πολύ, τώρα τελευταία όμως το έχουν ρίξει στο σούμο, με νικητή συνήθως το πιτσιρικά.
Τώρα καθημερινά, όταν τελειώνω νωρίς, πάμε στο πάρκο που λυσάει με διάφορα σκυλάκια. Κάνουμε 1,5 ώρα μαζί με το πήγαινε έλα. Αν αργήσω, θα περπατήσουμε το βράδυ για μία ώρα και ενδιάμεσα θα τρέξουμε για 15-20 λεπτά ανά διαστήματα, που αντέχω.
Το Σ/Κ ισχύει το ίδιο μόνο που έχει βόλτα περπάτημα και το πρωί το πολύ για 40 λεπτά.
Και τώρα τελευταία που κάνουν εργασίες σε διπλανά διαμερίσματα έχει κόψει τον πολύ ύπνο και μπαινοβγαίνει στο μπαλκόνι τσαμπουκαλεμένη όλο το πρωί, μάλλον την ενοχλεί ο θόρυβος και δεν ξαπλώνει.
Τα λέμε...
 


Paminho

Active Member
17 Αυγούστου 2009
33
0
Καλησπέρα παιδία.Έχει δοκιμάσει κανείς άσκηση με ποδήλατο; εννοώ με ειδικό μηχανισμό ώστε να κάνεις ποδήλατο και να τρέχει και ο σκύλος μαζί σου
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα παιδία.Έχει δοκιμάσει κανείς άσκηση με ποδήλατο; εννοώ με ειδικό μηχανισμό ώστε να κάνεις ποδήλατο και να τρέχει και ο σκύλος μαζί σου
Προσωπικα οχι!Αν και κανω ποδηλασια δρομου!

Ειναι επικινδυνο αν ο σκυλος δεν ξερει να προχωραει διπλα μας!Υπαρχουν πολλα ερεθισματα εκει εξω που λιγο κατι να αποσπασει την προσοχη του μπορεις να βρεθεις στο εδαφος και να βλεπεις το ποδηλατο να σερνεται μαζι με τον σκυλο ο οποιος σκυλος θα συνεχιζει το βαδιν του και εσυ με σακατεμενα δοντια,χερια,γονατα να κατεβαζεις χριστοπαναγιες,χωρις να σε ακουει κανενας,απο μεσα σου...!Ωστοσο σηκωνεσαι γρηγορα γρηγορα για να μην σε παρουν χαμπαρι οι υπολοιποι γυρω,τιναζεσαι και συνειδητοποιεις οτι ο σκυλος μαζι με το ποδηλατο κατευθυνονται προς τον δρομο:eek::eek::eek:!!!Μετα μου λενε για ειδικους μηχανισμους!Αν εχεις σκυλος 40φευγα κιλα δεν σε σωζει τιποτα!Χαχαχα τραγικη περιγραφη!
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σε ποδηλατοδρομο και με μεσαιου μεγεθους σκυλο ειναι οκ(εδω δεν υπαρχουν)η σε χωματοδρομο,αρκει να μην υπερβαλει καποιος με τα χιλιομετρα,επισης πρεπει να ξεκινησει καποιος σιγα σιγα με μικρες αποστασεις(1-2-3 χλμ.),τα μεσαιου μεγεθους μπορουνε απο τον 6 μηνα να καλυψουν τετοιες αποστασεις,με χαμηλη ταχυτητα φυσικα.
Προσωπικα εκανα με τον Δαιμωνα ποδηλατο Trekking στην Γερμανια περιπου 2 μηνες αρχισαμε απο τον 8 μηνα μικρες αποστασεις σε χωμα 2-3 χλμ.,ωσπου μια μερα πατησε αποτομα φρενο για πιπι και καρφωθηκα με την οικογενεια στον λαιμο του τιμονιου:confused::confused::confused:,επεσα και ατσουμπαλα κατω,και γυρισα με τα ποδια στο σπιτι και σακατεμενος:(:(:(,ποτε δεν ξαναδικιμασα.
Πιστευω ομως οτι ακομη πιο καλα ειναι αυτα τα Σακκο(Sacco αλλα ειναι πανακριβα)καροτσια για σκυλους με τα αναλογα λουρια και φρενα,αν υπαρχουν καλες διαδρομες μεχρι 10χλμ.,δεν μιλαμε για κατι τρελλα 40χλμ. που κανουν ορισμενοι αυτα τα βρισκω υπερβολικα και ανθυγιεινα για τον σκυλο,ειναι καλο σπορ.

http://www.saccowagen.ch.vu/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981