Ερλιχιωση


Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
Καλησπέρα ομάδα! Θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες γιατί δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ένα σκυλάκι μικρόσωμο υγιέστατο ήταν στα 10 με 12 κιλα. Ταλαιπωρηθηκαμε τον χειμώνα με δύο κύκλους αντιβίωσης για ερχιλιωση και αμέσως μετά από αυτό είχαμε σκουλικακι αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να χάσει αρκετά κιλά και τώρα είναι στα 5 περίπου . Αλλάξαμε αρκετές τροφές μέχρι να βρούμε αυτήν ωπου θα είναι φυσιολογικά τα κοπρανα,τελικά την βρήκαμε εδώ και 2μιση βδομάδες,όμως δεν παίρνει κιλα. Ποια η γνώμη σας; Σκέφτομαι να πάω άμεσα σε κάποιον άλλον κτηνίατρο για μια ακόμη γνώμη.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εφόσον το σκυλάκι τώρα είναι καλά, θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και να αυξήσεις λίγο την τροφή του. Έχει όρεξη τώρα?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ίσως να μιλούσες και με τον γιατρό του για να δώσετε κάποια συμπληρώματα διατροφής?
 


Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
ορεξη εχει παρα πολυ μονο για φαγητο, αλλα κανα δυο φορες που επιχειρησα να δωσω παραπανω τροφη δεν μπορουσε να την χωνεψει και φαινοταν και στα κοπρανα
 








Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
Ναι όπως αναφέρω και πιο πανω αλλάξαμε αρκετές τροφές γιατί της δημιουργούσαν πρόβλημα και δεν μπορούσε να τις χωνέψει.
 
  • Like
Reactions: takisft




Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
Στο ενδιάμεσο είχε πρόβλημα και έκανε θεραπεία για το συκώτι οπότε όποια άλλη τροφή δοκίμασα της δημιουργούσε προβλημα
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η όποια ιατρική αναγκαιότητα στην επιλογή αυτής της τροφής δεν αναιρεί το γεγονός ότι η συγκεκριμένη δεν είναι αυτό που θα λέγαμε ιδανική τροφή για να παχύνει ένα σκυλάκι

Τι θέμα είχε και με το συκώτι;
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
Η ερλιχια της πείραξε το συκώτι και δεν έβγαιναν καλές οι αιματολογικές της
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι τροφή θα προτεινες;
Δεν μπορώ και δεν πρέπει να προτείνω κάποια από τη στιγμή που το θέμα άπτεται και ιατρικών θεμάτων.

Άσε που είμαι και άσχετος με τις ξηρές τροφές πια
 


Kate93mar

Member
23 Μαϊου 2018
12
2
31
Έδινα και barf ένα διάστημα 15 ημερών και πάλι από κιλά τίποτα και από ένα σημείο και μετά δεν μπορούσε να την χωνέψει
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@vrmode

Θα μπορούσες να βοηθήσεις μιας και έχεις εμπειρία για τροφή σε σκύλο με θέματα συκωτιού;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Όταν λες ότι δεν μπορούσε να τις χωνέψει τι εννοείς; Έκανε εμετούς; διάρροια;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
To θέμα σκυκώτι, όταν ανεβάζουμε τιμές, εμείς το αντιμετωπίζουμε με κτηνιατρική τροφή (Hepatic της Royal ή L/D της Hills). Δεν μου έχει τύχει να αδυνατίζει από την τροφή αυτή ο σκύλος, οκ, δεν πάχαινε αλλά δεν έχανε κιόλας. Το αδυνάτισμα δηλαδή δεν θα το απέδιδα εκεί.
Barf έτοιμη (κιμάς από καταστήματα για barf), όχι για σκύλο με πρόβλημα συκωτιού. Το κόκαλλο, έστω και τριμμένο μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι. Αν πάμε σε barf, τότε λευκά και άπαχα κρεάτα (κοτόπουλο, γαλοπούλα), όχι κρεάτα κόκκινα και εντόσθια. Μαζί με πολύ καλά βρασμένο λευκό ρύζι (λάσπη τελείως).
Πάντως σε πρώτη φάση εγώ θα προσπαθούσα να νοστιμέψω την κτηνιατρική τροφή για να φέρω σε μια ισορροπία το συκώτι. Βράζε π.χ. αρνοκέφαλα που μυρίζουν έντονα και χρησιμοποίησε το ζωμό τους. Η βράσε λευκό πατσά, κάντον τρίμμα στο μούλτι και ανακάτεψέ τον με την τροφή.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μάλιστα...Αν δεν ήταν το θέμα του συκωτιού θα σου πρότεινα και εγώ αλλά με το θέμα υγείας τώρα είμαι επιφυλακτικός . Προς το παρόν δοκίμασε να προσθέσεις ένα γευμα ακόμα και να μειώσεις την ποσότητα. δηλαδή αντί να ταίζεις πχ. 200γρ σε 2 γευματα 100γρ και 100γρ δοκίμασε να δόσεις πχ 225γρ σε 3 γευματα. Υπομονή πάντως.Ίσως έτσι μπορεί το στομάχι του να την επεξεργαστεί καλύτερα την αυξημένη ποσότητα.
 
  • Like
Reactions: vrmode