Ερμής - Parson Russell Terrier




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Διασχίσαμε το φαράγγι του Βίκου ....και επιζήσαμε :rolleyes:
Ο Καπετάν Μάκης σε νέες περιπέτειες....
IMG_0849.jpg

Πηδάγαμε τους βράχους σαν το κατσίκι....
IMG_0859.jpg

Εξερευνούσαμε την περιοχή...
IMG_0842.jpg

Και περπατήσαμε στο δάσος, όταν ο λύκος δεν ήταν εκεί....
IMG_0880.jpg

Αφού έριξε έναν 2ωρο ύπνο...έφερε και το μπαλάκι...τι θα απογίνω με αυτό το σκύλο ???? :unsure:
 












milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
αν του αρεσε το ζαγορι, υπαρχει σωτηρια...

http://www.zagorirace.com/

εχει διαδρομη και με 80 ΚΜ τρεξιμο (!)

σε 15 μερες ειναι... δωσ΄το να κανει παρεα στους συμμετεχοντες...
 
  • Like
Reactions: stamatia




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
αν του αρεσε το ζαγορι, υπαρχει σωτηρια...

http://www.zagorirace.com/

εχει διαδρομη και με 80 ΚΜ τρεξιμο (!)

σε 15 μερες ειναι... δωσ΄το να κανει παρεα στους συμμετεχοντες...
Πρέπει η Νorth face να μας δώσει σαμαράκι διαφημιστικό :D
 
  • Like
Reactions: d-friend




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Είπα και εγω....o_O

Είναι γεμάτο αγριογούρουνα εκεί πια... λογικό ειναι να υπάρχουν τοσες μυρωδιες
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
και εμένα... ο Ερμής τα έχει φτυσει!!!!!!!!!!!!!!! :eek:
Ο Ερμής? Να τα φτύσει? Σε ποιο σύμπαν? Σε κάποιο παράλληλο, ίιισωωως...

Αρχοντας ο μικρός, ειδικά στην πρώτη, που ατενίζει το δρόμο μπροστά.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Θα ρωτήσω η άσχετη, θα ρωτήσω, δε μπορώ.

Δεν ξέρω πόση και τι διαφορά έχουν τα jack russel με τα parson russel στη συμπεριφορά, αλλά φαντάζομαι είναι συγγενικές οι ομοιότητες και διαφορές. Έχω μάθει ότι γενικά τα jack russel τουλάχιστον είναι ζόρικα (εκτός από θέμα ενέργειας) και στη συμπεριφορά τους με άλλα σκυλιά. Μέχρι εδώ μπορεί να τα χω μάθει/φανταστεί όλα λάθος, οπότε όποιος μπορεί να με ενημερώσει θα το εκτιμούσα.

Εάν όμως ισχύουν τα παραπάνω, μου κάνει πολλή εντύπωση που βλέπω τον Ερμή τόσο κουλ τόσο καιρό με άλλα σκυλιά του φόρουμ και δη αποκαλούμενα δύσκολα με άλλα αρσενικά (π.χ. Ρασούλης, δεν το λέω εγώ, εγώ δεν ξέρω, η Οριλίς!).

Οπότε - και πάλι αν ισχύουν οι υποθέσεις μου - ο Ερμής γενικά ήταν πάντα κουλ στις σχέσεις του με άλλα σκυλιά? Αν όχι, χρειάστηκε δουλειά? Και όσο οκ και να ναι αυτός, σκυλιά που δεν τα πάνε καλά με αρσενικά, πώς τον δεχτήκαν?

Υ.Γ. η φώτο στο δάσος όντως για wallpaper!
 
  • Like
Reactions: stamatia


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
α) Όριλις καλέ, με έκανες γαλλίδα!
β) Συγκεκριμένα με το Ρασάκο τα πήγαν καλά επειδή συνέτρεξαν διάφορες παράμετροι. Ξεκινώντας από τη διαδικασία γνωριμίας τους, μέχρι το να μην έχουν κάτι να διεκδικήσουν ταυτόχρονα. Πρέπει να βοήθησε και η διαφορά μεγέθους κι ο δικός μου να τον θεώρησε ανάξιο ανταγωνισμού. Άσε που... Με την ενέργεια που έχει μέσα το ντουΡασελ, σιγά μην τον προλάβαινε κιόλας!
 






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Estranged ...όντως τα τυπικά russell έχουν τέτοια θέματα συμπεριφοράς με άλλα σκυλιά. Αν έχεις παρατηρήσει οι μέχρι τώρα συναντήσεις του Ερμή με άλλα σκυλιά του φόρουμ ήταν συναντήσεις με θηλυκά σκυλιά, όπου εκεί δεν έχει προβλήματα συνύπαρξης. Εκεί μπορεί και να ξεχάσει το μπαλάκι ....γιατί ο νους του είναι στο καβάλημα, κάτι που επίσης είναι σπαστικό και εκνευρίζει τα θηλυκά και συνήθως τρώει διόρθωση όταν δεν τον αντέχουν πια γιατί γίνεται ενοχλητικός. Με τα αρσενικά υπάρχει το θέμα, εκτός αν πρόκειται για κουτάβι.
Με τον Ρασάκο, όπως είπε και η Orilis υπήρξε μια διαδικασία γνωριμίας. Έγινε στην παραλία και μετά από κάποια ώρα αφέθηκαν ελεύθεροι και οι δύο, αφού εκτέλεσαν και τις εντολές τους παράλληλα και συνήθισαν λίγο μεταξύ τους. Το μέγεθος του Ρας συνέβαλε όντως στο να μην πλησιάζει και τόσο ο Ερμής. Δεν έπαιξαν μαζί αλλά έπαιζαν παράλληλα και φυσικά υπήρχε πάντα σε αναμονή ...η "φωνή από την κόλαση"...που ήταν έτοιμη να βγει για παν ενδεχόμενο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf