Ερωτήσεις για Alaskan Malamute


kgiannis

Member
20 Ιανουαρίου 2010
12
0
Αθήνα
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum οπότε αρχικά να σας χαιρετίσω όλους και να πω ένα μπράβο για την προσπάθειά σας.
Έχοντας διαβάσει πολλά στο internet για τα malamute θα ήθελα να κάνω εδώ κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη συμβίωση με αυτή τη φυλή και τις ανάγκες της.
Είμαι 1 βήμα πριν απευθυνθώ σε εκτροφείς. Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει malamute οπότε ελπίζω όσοι εδώ έχετε malamute να με βοήθεσετε.
1.Η πρώτη ερώτηση έχει να κάνει με το χώρο που μένω. Μένω μόνος μου σε διαμέρισμα 80τ.ε. χωρίς αυλή. Είναι μικρός ο χώρος για ένα malamute;
2.Δουλεύω σε οικογενειακή επιχείρηση από το πρωί ως το απόγευμα. Εάν πάρω τέτοιο σκύλο θα τον έχω μαζί μου σίγουρα τον 1ο χρόνο. Μετά, μεγαλώνοντας θα μπορεί να μένει τόσες ώρες μόνο του στο σπίτι ή θα γίνει μελαγχολικό;
3.Οι ώρες παιχνιδιου και γενικά ενασχόλησης μαζί του θα είναι από απόγευμα και μετά. Θα του είναι αρκετή μια βόλτα 1-2 ώρες έξω;
4.Μιας και δεν είμαι παντρεμένος μπορώ να του αφιερώνω όση ώρα χρειάζεται από το απόγευμα και μετά. (πιστέψτε με έχω τόση τρέλα με τα σκυλάκια που μάλλον θα βαρεθεί πρώτο αυτό να παίζει μαζί μου....)

Θέλω πραγματικά τη συμβουλή σας. Κάθε φορά που βλέπω ένα malamute μου κλέβει την καρδιά αλλά αν πιστεύετε πως οι συνθήκες που θα μπορώ να του προσφέρω δεν θα είναι οι ιδανικές.....πείτε το μου (σνιφ!)
Δεν θέλω να αποκτήσω ένα σκύλο που λόγο ωραρίου και χώρου θα γίνει μελαγχολικός και καταστροφικός. Σε τέτοια περίπτωση προτιμώ να μην πάρω σκύλο και να αρκεστώ στα βιντεάκια με malamute στο youtube.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλως Ηρθες Γιαννη!

Θελω να σε ρωτησω τι σε εκανε να αποφασισεις να αποκτησεις αυτην την συγκεκριμενη φυλη?
Εχεις ενημερωθει σχετικα με την φυλη των Αλασκας Μαλαμουτ?
Την συμπεριφορα,τον χαρακτηρα κτλ...
Ξερεις τι καθημερινες απαιτησεις εχει ενας τετοιος σκυλος?
Εισαι διατεθειμενος σαν υπευθυνος ιδιοκτητης να ανταπεξελθεις?

Θα σου πω οτι στο καθημερινο μας ωραριο μπορουν ανετα να ενσωματωθουν ολοι οι σκυλοι!Αρκει να εχουμε εμεις διαθεση να το κανουμε!Με αυτο θελω να πω και θα δανειστω μια φραση ενος εκτροφεα εδω μεσα οτι και σε σπιτι 50τ.μ. να μενεις και σε σπιτι 250τ.μ. να μενεις,αν ο σκυλος δεν ειναι με την αγελη του(δηλαδη εσενα) τοτε ειναι δυστυχισμενος!Αν ο σκυλος μενει σε διαμερισμα και δεν εκτονωνεται αρκετα καθημερινα, στην καθημερινη του βολτα ναι θα ειναι δυστυχισμενος και καταστροφικος πολλες φορες!Αυτο εξαρταται απο σενα!Και μιας που ενδιαφερεσαι για Αλασκας Μαλαμουτ θα σου πω οτι αυτες οι ιδιαιτερες φυλες εχουν αναγκη να εκτονωνονται παααααααρα πολυ!Θελουν πολυ ασκηση καθημερινα!Θελουν αρκετο τρεξιμο για να εκτονωθουν!Το 'χουν σαν φυλη αυτο περισσοτερο απο αλλες φυλες!
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Καλώς ήρθες Γιάννη,

πραγματικά δεν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να χαρίσεις τη ζωή που θα περιμένει ένα Μάλαμιουτ με αυτό το ωράριο.

Δεν ξέρω αν ασχολήθηκες καθόλου με το forum πριν γράψεις, αλλά στην ίδια ενότητα της ομάδας 5, υπάρχει ήδη ένα σχετικό θέμα (8ετικα και αρνητικα alaskan malamute), στο οποίο η Dr.Zhivago περιγράφει πολύ ωραία τα θετικά & τα αρνητικά της Φυλής...

σε αυτά πρόσθεσε και την περιποίηση της γούνας αυτού του μεγάλου σκύλου, κάτι που όλοι παραβλέπουν, το οποίο όμως είναι σημαντικό για την εμφάνιση του σκύλου, αλλά και για την υγεία του. Θα πρέπει λοιπόν, να υπολογίζεις ένα καλό χτένισμα την εβδομάδα όσο είναι κουτάβι για να συνηθίσει τη διαδικασία και για να μην καταλήξετε να πολεμάτε όταν ενηλικιωθεί για το να θα κατσει να τον χτενίσεις ή όχι, το οποίο μεταφράζεται σε περίπου 30-45 λεπτά.

Καθώς θα μεγαλώνει, αν θές να δεις ποτέ πάνω του τη γούνα που βλέπεις στα Μάλαμιουτ των φωτογραφιών, θα πρέπει να του κάνεις ένα καλό χτένισμα κάθε 15 μέρες, για να διατηρήσεις τη γούνα υγειή και την τρίχα μακρυά και δυνατή.
 




kgiannis

Member
20 Ιανουαρίου 2010
12
0
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!
GAIA διάβασα τα πάντα στο forum σχετικά με τα malamute αλλά δεν πόσταρα σε εκείνο το thread επειδή υπήρχαν αντιπαραθέσεις αλλά και επειδή δεν ταίριαζε και ο τίτλος με το δικό μου θέμα. Μου άρεσε πολύ όμως ο "οδηγός" του promitheas, πραγματικά ήταν πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιος που ψάχνει και δεν έχει πολλές γνώσεις για το που να ψάξει. Πολύ καλός και χρήσιμος οδηγός για να κινηθεί κάποιος. Το χτένισμα είναι 30-45 λεπτά την εβδομάδα; Αν ναι τότε δεν είναι πρόβλημα. Για να το αναφέρεις όμως φαντάζομαι θα είναι βαρετό μετά από καιρό; Το μάδημα της τρίχας είναι μεγάλο πρόβλημα; Πιο πολύ από ένα Χάσκυ;
st3li0s γειά σου!
Έχω διαβάσει πάρα πολύ για αυτή τη φιλή αλλά ψάχνω εδώ όλα όσα δεν γράφονται σε βιβλία και sites του εξωτερικού. Με άλλα λόγια ψάχνω για να βρω εμπειρίες ανθρώπων που έχουν ίδιο τρόπο και συνθήκες ζωής με εμένα (Αθήνα, ρυθμό ζωής κλπ)
Τις καθημερινές απαιτήσεις νομίζω τις ξέρω σε γενικές γραμμές αλλά οτιδήποτε μου υποδείξετε μόνο χρήσιμο μπορεί να είναι!! Μένω απέναντι από πάρκο και 5 λεπτά από βουνό, δεν ξέρω όμως αν είναι αρκετό για ένα τέτοιο σκύλο. Αν δεν είναι κόπος για κάποιον από εδώ στο forum που έχει malamut ας μου πει σε γενικές γραμμές τι χρειάζεται στη βόλτα του.

Τέλος να αναφέρω και κάτι που ξέχασα στην αρχή. Στα 16 μου (τώρα είμαι 30) είχα ένα Χάσκυ. Όταν ήταν 8 μηνών μας το έκλεψαν και από τότε δεν ξαναπήρα σκύλο. Ήταν θυληκό, αγορασμένο δυστηχώς από pet shop. Το είχα αγοράσει μόνος μου, 80.000 δρχ. Δυστυχώς με το μυαλό και την άγνοια που είχα τότε το αγόρασα από pet shop.... Θυμάμαι όμως τη συμβίωση μαζί του και τις ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του (την ώρα του φαγητού και τούμπα να του ζητούσα να κάνει την έκανε που λέει ο λόγος...). Το αναφέρω επειδή οι 2 φυλές έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Να πω την αλήθεια βέβαια, αν και με στεναχωρεί, η GAIA με αποθάρρυνε λίγο από το να προχωρήσω. GAIA το μεγάλο πρόβλημα να υποθέσω είναι το ωράριο, σωστά. Αν και για να πω την αλήθεια και εγώ αυτό φοβόμουν πιο πολύ από το χώρο στο σπίτι έχω και μια άλλη απορία. Άνθρωποι που έχουν malamut δεν θα ακολουθούν παρόμοια ωράρια; Οι απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση θα είναι πολλές σίγουρα, όπως π.χ. το φροντίζει κάποιος άλλος εκείνη την ώρα ή ότι στο τέλος πάλι δυστυχισμένος είναι ο σκύλος....
Περιμένω τις απαντήσεις αν και φοβάμαι πως στο τέλος θα λέω ευτυχώς που υπάρχει και το youtube :(
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν προχωραει κανενας ετσι με τετοιο σκεπτικο!

Απο οτι αφηνεις να καταλαβουμε,τουλαχιστον να καταλαβω εγω, εχεις συναισθηση του τι θελεις να κανεις και συμπεριλαμβανεις πολλους παραγοντες!

Ολοι εχουν ωραρια, σε ολων την ζωη υπαρχει καποια καθημερινη χρονικη απουσια μεσα απο το σπιτι και ο σκυλος μενει μονος του!

Το θεμα ειναι το τι θα κανεις εσυ οταν θα εισαι σπιτι με αυτο το σκυλι!Ποιοτητα και οχι ποσοτητα!

Ομολογω οτι τετοιου ειδους φυλες οπως ειναι Μαλαμουτ ανεβαζουν το πηχη οσον αφορα τις καθημερινες απαιτησεις!

Εχεις σκεφτει καθολου καποια αλλη φυλη?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αγαπητέ kgiannis,

Το χτένισμα είναι το Νο1 πράγμα που ο Έλληνας παραβλέπει λέγοντας "είναι μόνο χχ λεπτά"... "δεν έγινε τίποτα, θα το κάνω την άλλη εβδομάδα..." (η εβδομάδα που ποτέ δεν έρχεται)...

Και όσο μεγαλώνει το ζώο σε μέγεθος, τόσο μεγαλώνει και ο χρόνος και ο κόπος που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί... και το Μάλαμιουτ είναι μεγάλο σκυλί, και με πιό μακρυά γούνα από το Χάσκυ, σαφώς όμως πιό εύκολη από το Σάμογιεντ ή το ΤσόουΤσόου...

Το Malamute είναι ένα μεγάλο σκυλί... μεγάλο για να το μεταφέρεις, μεγάλο για να το πάρεις μαζί σου, μεγάλο ως "στόχος"... δεν λέω ότι είναι αδύνατον, μόνο τονίζω ότι είναι πιό δύσκολο...

Το θέμα της βόλτας, για εμάς είναι πάντα συσχετισμένο με το πόσο ικανοποιημένο είναι το σκυλί σου μαζί σου... ένα σκυλί που αισθάνεται ευχάριστα μαζί σου, που νιώθει ότι είναι κομμάτι της ζωής σου, ότι ασχολείσαι μαζί του (και όχι μόνο 6-8μμ, ή 3-4μμ), που κοιμάται μαζί σου, είναι πιό ολοκληρωμένο, και άρα δεν έχει τόσο ανάγκη την τεράστια βόλτα, ή το άπειρο παιχνίδι έξω... πολλά πράγματα είναι σχετικά και πολυπαραγοντικά (τύπος του σκύλου, χαρακτήρας, συνθήκες διαβίωσης, συνθήκες συμβίωσης, κλπ)....

Στην Ελλάδα, αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένας ενεργός Εκτροφέας που λειτουργεί με τη σωστή δεοντολογία, και έχει postάρει σε αυτήν την ενότητα. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του και να εκφράσεις τις απορίες σου.

Προσοχή στους BYB, γιατί υπάρχουν τουλάχιστον 4 που δραστηροποιούνται....

ΥΓ. Δεν θέλω να σου ξυπνήσω άσχημες αναμνήσεις, αλλά τα πιό πολλά χάσκυ που έχουν "εξαφανισθεί" από αυλές, έχουν απλά καταφέρει να βρουν μία διέξοδο προς τον έξω κόσμο. Λόγω της κατασκευής τους και του μυαλού τους, μπορούν να βρουν τους πιό εκπληκτικούς και ευφάνταστους τρόπους διαφυγής ή "εξόρμησης" (γιατί πραγματικά, απλά βαριούνται εκεί που είναι και ζητάνε λίγη διασκέδαση... ποτέ δε θέλουν να εγκαταλείψουν την αγέλη τους, και αν έχουν την ευκαιρία, πάντα γυρίζουν πίσω)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
δεν ξερω τπτ για την συγκεκριμενη μαρκα, το σιγουρο ομως ειναι οτι εσυ φαινεσαι αρκετα ωριμος για να γινεις ''σκυλάς'':) και με τον διαθεσιμο χρονο που εχεις μπορεις να κανεις καποιο σκυλι χαρουμενο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δεν ξερω τπτ για την συγκεκριμενη μαρκα,
να παρεις τους 4τροχους εχουν ολες τις μαρκες.

καλως ηρθες οπως και να καταληξει ξεκινας σωστα.
η ωρες ειναι λιγες αν ειναι στην βαση γυρναω σπιτι το βγαζω βολτα, πεταω μπαλακι, χαϊζευω, χτενιζω, το παραταω. αν τις υπολοιπες ωρες το σκυλι ειναι στο σπιτι μαζι σου κατι γινεται και εαν εισαι διατεθημενος να ξυπνας μιση ωρα νωριτερα το πρωϊ να τον πας στο απεναντι παρκακι να εκτονωσει σωζεται. αν και για την συγκεκριμενη ρατσα η καλητερη πηγη πληροφορησης ειναι ο εκτροφεας που γραφει και εδ
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
καλως ηρθες

το Μαλαμιουτ και να σου αρεσει τωρα αν μετα δεν μπορεις να ικανοποιησεις τις αναγκες του και αυτο αρχισει να βαριεται και να καταστρεφει το μισο σπιτι απο βαρεμαρα θα το μισησεις

το χτενισμα επισης ειναι ενα θεμα
εμενα αν και μου αρεσουν τα χασκυ δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να εχω ενα απλα και μονο λογω της περιποιησης που απαιτει ο σκυλος

γιατι σκεφτομαι οτι αν θελω 45 λεπτα για χτενισμα και αλλη μια ωρα για βολτα φτασαμε παρα ενα τεταρτο τις 2 ωρες :p εγω θα προτιμουσα μια τοσο μεγαλη βολτα με εναν σκυλο στο παρκο π.χ.

αν εχεις χρονο και μπορεις να εισαι συνεπης βεβαια τα παραπανω δεν ισχυουν

και ο χαρακτηρας τους δεν ειναι και τοσο ευκολος εχεις ορεξη να ασχοληθεις ;

δεν προσπαθω να σε αποθαρρυνω , αν εχεις ορεξη για εναν σκυλο ολα γινονται οταν μπορεις να προσαρμοστεις

μιλα και με εκτροφεις αυτοι ειναι οι πλεον καταλληλοι να σε πληροφορησουν για την φυλη
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Καλώς ήρθες Γιάννη,

πραγματικά δεν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να χαρίσεις τη ζωή που θα περιμένει ένα Μάλαμιουτ με αυτό το ωράριο.


Θα συμφωνίσω. Πριν χρόνια ήμουν ακριβώς στη θέση σου! Έμενα σε διαμέρισμα (80 τετραγωνικά και εγώ!) και ήθελα ένα Μάλαμιουτ όσο τίποτα στον κόσμο. Είχα αρρωστήσει! Ονειρευόμουν Μάλαμιουτ κάθε βράδυ! ΨΥΧΩΣΗ. Πήγα Αμερική για 6 εβδομάδες για να δω τα καλύτερα εκτροφεία από κοντά και να μάθω ότι μπορώ για τη φυλή. Μην νομίζεις πως είχα λεφτά... δούλευα όσο ήμουν εκεί!!!!

(Σου 'πα, είχα ψύχωση). Έκανα πολλούς φίλους κι έμαθα πολλά. Μου πρότειναν από ένα εκτροφείο ένα απίστευτο κουτάβι (6μηνών) με συμβόλαιο (πως αν μου το ζητούσαν θα το έφερνα για ζευγάρωμα -δεν υπήρχε τεχνιτή γονήμ. τότε).

ΑΡΝΗΘΗΚΑ. Δυστυχώς έμαθα (μεταξύ των άλλων) πως δεν ήταν καλή ιδέα να πάρω Μάλαμιουτ. Όχι ακόμη.

Έχουν περάσει 16 χρόνια από τότε. Κι όχι μόνο δεν το μετάνιωσα, αλλά συχνά χαμογελώ και σκέφτομαι πόσο σωστά έπραξα.

Η αγάπη μου για την φυλή δεν έχει μειωθεί καθόλου. Απλά μαθαίνοντας για τα Μάλαμιουτ έμαθα και να τα εκτιμώ και να σέβομαι της ανάγκες τους.

Ακόμη πιστεύω πως θα έχω τέτοιο σκύλο κάποτε.
Οταν είναι καλή ιδέα και για τους δυό μας όμως.

Μερικά χρόνια αργότερα, η κολλητή μου η Μαρία πήρε ένα απίστευτο κουτάβι Μάλαμιουτ. Φοβερός ο σκύλος.
Τον λάτρευα. Μου "μίλαγε" στο τηλέφωνο. Από τους πιο έξυπνους σκύλος που έτυχε να γνωρίσω.

Η Μαρία δούλευε πολύ (γραμματέας) και ήθελε να έχει και προσωπική ζωή μετά τη δουλειά. Όταν ο Σίλβερ ήταν 3ων ετών τον πήγε και τον άφησε σους συνταξιούχους γονείς της που τον είχαν δεμένο στον κήπο. Λυτό τον ήθελαν, αλλά ήθελαν και τα λουλούδια τους και να μην μοιάζει ο κήπος λες και σκάβουν για να βάλουν πισίνα. Δεν μπορούσαν να τον πάνε βόλτες γιατί ήταν πολύ δυνατός και κάθε φορά που το επιχείρησαν πάθαιναν θλάσεις (εκτός από το ότι τους έφευγε και τσακωνόταν με άλλους σκύλους)... Την Μαρία την έβλεπε πολύ σπάνια (έμενε 60χλμ μακριά) γιατί είχε πια προσωπική ζωή. Ερωτεύτηκε, παντρεύτηκε...

Το άμηρο το σκυλάκι (έτσι κατέληξε από ΑΡΧΟΝΤΑΣ) πέθανε με ραγισμένη καρδιά.

Δεν τον επισκεύτηκα ποτέ. Ήξερα πως θα έφευγα μαζί του (δεν θα άντεχα να τον ακούω να μου ουρλιάζει: "ΜΗ ΦΕΥΓΕΙΣ! ΜΗΝ Μ'ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΔΩ!").

Δεν μπορούσα να τον πάρω όμως. Είχα πια έναν σκύλο άλλης φυλής που μου τέροιαζε Α Π Ο Λ Υ Τ Α και ακόμη έμενα σε ένα διαμέρισμα 80μ.

Θα πρότεινα να βρεις κάποια φυλή που είναι περισσότερο εκπαιδεύσιμη, ανθρωποκεντρική και "της πόλης".

Έτσι ώστε να έχεις στόχο να είναι μαζί σου στην δουλειά της περισσότερες μέρες (αν όχι πάντα) και να του αρέσει κι όλας. Στο Μαλ δεν θα αρέσει η καταπίεση του να πρέπει να είναι "καλό παιδί" τόσες ώρες. Επίσης είναι ΠΟΛΥ μεγάλος σκύλος που μαδάει απίστευτα. Μάλλον πρόβλημα στη δουλειά.

Έχεις σκεφτεί μία φυλή που να μην μαδάει και να είναι πιο "συνεργάσιμη". Πιο "παιδί της πόλης"; Στο σπίτι δεν θα έχεις θέμα με καμιά φυλή, αν όπως λες πάει κάθε μέρα βόλτα στο βουνό ΔΥΟ φορές τουλάχιστον.

Το θέμα είναι να "εκμεταλευτείς" και τον σκύλο την ώρα που δουλεύεις (τυχερέ, έχεις την επιλογή!) και να αρέσει στον σκύλο να "δουλεύετε" μαζί.

Γιατί αν το κάνεις αυτό, θα μπορείς άνετα να έχεις ΚΑΙ προσωπική ζωή. Δεν θα έχεις πρόβλημα να πας ένα σινεμά, αφού όλη μέρα με τον σκύλο ήσουν (και τον έβγαλες και βόλτα πριν το σινεμά).
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες!

Αν ημουν εκτροφεας θα σου εδινα σιγουρα σκυλι μου:D

Στη συγκεκριμενη φυλη τωρα....Το alaskan malamute ειναι μια απο τις αγαπημενες μου φυλες (αμεσως μετα απο τα dogo:p) και ευχομαι καποια στιγμη να καταφερω να αποκτησω... αλλα δεν ειναι για ζωη μεσα στην πολη.. θελει το χωρο του!:D

Επελεξε μια αλλη φυλη και ειμαι σιγουρη οτι θα δωσεις στο ζωακι που θα παρεις μια πολυ καλη ζωη!;)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ξέχασα να πω πως η φίλη μου η Μαρία έμενε σε μονοκατοικία με 4 στρέμματα κήπο και παρ' όλ' αυτά αναγκάστηκε να δώσει τον σκύλο στους γονείς της γιατί δεν είχε χρόνο (θέληση; ) να ασχοληθεί μαζί του. Ο σκύλος ήταν δυστυχισμένος στον κήπο μόνος του.

Και στους γονείς της ήταν δυστυχισμένος βέβαια (πάλι στον κήπο μόνος του). Απλά δεν ήταν υποχρεωμένη η Μαρία να βλέπει την δυστυχία του καθημερινά...

Αυτό το ποστ είναι για όσους νομίζουν πως μπορούν να πάρουν Μάλαμιουτ (ή έναν σκύλο γενικώς!) απλά επειδή έχουν πολύ χώρο. ΜΕΓΑ λάθος.
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Dr. εχεις απολυτο δικιο! Μαλλον εγω δε το εξεφρασα σωστα;) Θελει το χωρο του και το χρονο του!
Βεβαια απο την αλλη δε θεωρω οτι ενας ανθρωπος που εργαζεται 8 ωρες την ημερα και μπορει να αφιερωσει μετα ωρες και να ασχοληθει με το σκυλο του δε μπορει να αποκτησει μαλαμουτ. Απλα νομιζω οτι για τη φυλη αυτη ειναι εξισου σημαντικος και ο "χωρος" κατι που δεν ισχυει για ολες:D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φυσικά και μπορεί να έχει Μάλαμιουτ κάποιος που δουλεύει πολύ. Απλά για να είναι καλά ο σκύλος, δεν θα μένει χρόνος για προσωπική ζωή.

Δηλαδή, αν είναι μόνος όλη μέρα (και σε κήπο, δεν έχει σημασία) μια βόλτα των 30 λεπτών δεν θα του κάνει τίποτα.

Και συχνά οι ιδιοκτήτες που δουλεύουν πολύ ούτε αυτό δεν κάνουν. Όλα εξαρτιούνται από τον χρόνο που θα διαθέτεις ΚΑΘΕ μέρα του χρόνου, κι αν αυτός θα αρκεί για την φυλή που επέλεξες.

Υπ' όψην τα κουτάβια θέλουν περισσότερο χρόνο αλλά παράληλα είναι περισσότερο ενοχλητικά στην δουλειά (και δεν είναι μόνο θέμα εκπαίδευσης αλλά κι ανωριμότητας/ανικανότητας να παραμείνουν ήσυχα).

Η κάθε φυλή θέλει να κάνεις κάποιες θυσίες. Γενικώς όμως ΟΛΑ τα κουταβάκια χρειάζονται να ξεχάσουμε την προσωπική μας ζωή για μερικούς μήνες.

Κάποιες φυλές εξακολουθούν να θέλουν πολύ χρόνο και ως ενήλικοι σκύλοι. Το Μάλαμιουτ είναι μία από αυτές.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να έχει τέτοιο σκύλο, φτάνει να θέλει να θυσιάσει πολλά για τον σκύλο του, και να ξέρει από ΠΡΙΝ τι ακριβώς απαιτεί μια όμορφη συμβίωση με ένα τέτοιο πλάσμα.

Ένας άνθρωπος που όταν τα βρεί σκούρα ή ερωτευτεί, ΔΕΝ θα παρατήσει τον σκύλο στους γονείς του.

Ενώ ένα κόκερ, ένα κανίς, και άλλες φυλές πολλές, μπορεί να είναι τρισευτιχισμένοι με δύο αδαής συνταξιούχους, ένα Μάλαμιουτ θα "καταστραφεί" τελείως....
 


kgiannis

Member
20 Ιανουαρίου 2010
12
0
Αθήνα
Διάβασα όλα όσα γράφτηκαν σε αυτή την ενότητα. Αυτή τη στιγμή είμαι 95% να μην προχωρήσω....
Από τους λίγους μήνες συμβίωσης με το Χάσκυ είχα την τύχη να δω λίγα από αυτά που βλέπετε εσείς με τους σκύλους σας καθημερινα. Καταλαβαίνετε καλά τι εννοώ, δεν μιλάω για τα παιχνίδια και τα αστεία αλλά για το δέσιμο που έχεις με ένα σκύλο (ζωόφιλοι συγχωρέστε με αλλά εδώ θα αναφέρω πως αυτός είναι ένας λόγος που δεν με συγκινούν οι γάτες!)
Το υπόλοιπο 5% αμφιβολίας το αφήνω στον εκτροφέα που έχει ποστάρει εδώ,όταν με το καλό τον γνωρίσω απο κοντά και μου λύσει και τις υπόλοιπες απορίες.
Όποια και αν είναι η κατάληξη θέλω να πιστεύω πως στο μέλλον θα μπορέσω να αποκτήσω ένα Malamute. Σχετικά με ερώτηση που έκαναν κάποιοι φίλοι εδώ για ποιό λόγο δεν κοιτάω κάποια άλλη φυλή, η απάντηση είναι απλή. Μπορεί να μου αρέσουν όλα τα σκυλάκια αλλά έχω και εγώ "ψύχωση" με τη συγκεκριμένη φυλή.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως (ζητάω συγνώμη από τώρα για τον παραλληλισμό, ίσως είναι λίγο άστοχος) ακόμα και εμείς οι άνθρωποι, άντρες και γυναίκες, μπορεί να μας "αρέσουν" διάφοροι του αντίθετου φύλου, δεν επιλέγουμε όμως να συγκατοικίσουμε με όλους.
Με σταναχωρεί λίγο το γεγονός πως πιστεύω ότι είμαι και στη σωστή ηλικία αλλά και φάση της ζωής μου για να αποκτήσω τέτοιο σκύλο. Κρίμα που δεν το επιστρέπουν οι συνθήκες...

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω κάτι για το forum:
Όπως έψαξα εγώ στο internet να βρω πληροφορίες, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι πολλοί που θα κάνουν το ίδιο. Θέλω λοιπόν να αναφέρω κάποια πράγματα που μου έκαναν εντύπωση τα οποία θα μείνουν.
Ένα forum κρίνεται πιστεύω από τα μέλη του. Το πρώτο μου post έγινε βράδυ και οι απαντήσεις ήταν άμεσες και ουσιαστικές. Όλοι είχαν τη θέληση να βοηθήσουν - και πραγματικά βοήθησαν. Γίνεται πολύ καλή δουλεία σε αυτό το forum, συνεχίστε τη.

Ευχαριστώ θερμά όλους σας για το χρόνο σας, τις συμβουλές σας και τη βοήθειά σας.

Να είστε όλοι καλά