Ερωτηματολόγιο για σκυλοσπιτα


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Λοιπόν... γνωστός μου ετοιμάζει εταιρια κατασκευής σκυλοσπιτων συναρμολογούμενων στο μοτιβο των επιπλων ΙΚΕΑ και ζήτησε να "διανειμω" το ερωτηματολόγιο, πριν προχωρήσει. Οποτε όποιος θέλει να βοηθήσει, ας το συμπληρώσει https://qtrial.qualtrics.com/SE/?SID=SV_2tygkCq5sj2xIGh
Τα στοιχεία σας δεν θα χρησιμοποιηθούν, για διαφημιστικους κλπ λόγους, το λέει και στο ερωτηματολόγιο.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και γιατί το 'βαλες στα φιλοζωικά μανίτσα;
με δεδομένο ότι αφορά σκυλοσπιτα, οικονομικότερα μιας και ειναι συναρμολογούμενης κατασκευής, που μελλοντικά μπορεί να ειναι εναλλακτική για φιλοξενιες κλπ
δεν μου κολλαγε και στο "περιβαλλοντικά"
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μμμμ...βασικά για μένα πχ, το ερωτηματολόγιο σταματάει σ'αυτή την ερώτηση:

"Προσδιορίστε το χώρο διαμονής του σκύλου σας"

Μήπως θα 'πρεπε να λέει εξ'αρχής, ότι απευθύνεται μόνο, σε όσους ο σκύλος τους μένει έξω;

Επίσης, δεν βλέπω [μπορεί να παίζει ρόλο και ο υπολογιστής μου] να μπορείς να γυρίσεις πίσω αν θέλεις, να αλλάξεις μία απάντηση. Εχει;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οοοοοοοοοχι δεν βλέπω κουμπι επιστροφης. Αλλά μπορείς να το επαναλάβεις, γιατι εγώ ανοιξα και εκ νέου δεχοταν υποβολη....

Παντως, ανεξαρτητα από το ότι ειναι γνωστος... δεν εχει περάσει καποιες παρατηρησεις που ειχα κάνει περι μόνωσης, περί αντοχής από σκαψιματα και δαγκώματα και δεν προσδιορίζει τι εννοεί με το "ψυχολογια σκυλου". Το δε σκυλοσπιτο προσωπικά μου ειναι καταθλιπτικό!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το συγκεκριμένο...επιεικώς ελεεινό :D

χαχαχαχα ε εισαι περιεκτική... εγώ ημουν πιο αναλυτική στην περιγραφη. Αλλά στα σκυλια που αρεσει πολλές φορες να ανεβαίνουν να αράζουν πανω στην οροφη... σε αυτό δεν γινεται! Πολύ κλειστοφοβικό.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το απαντησα, γιατι το βρισκω θετικο ο ανθρωπος να ζηταει γνωμες απο ανθρωπους που πιθανον να χρησιμοποιουσαν το προιον του (αγοραστικο κοινο) με κυριες παρατηρησεις τις εξης:

"Εαν ειναι ξυλινο, οπως φαινεται, τοτε εχει θεματα με ψιλους τσιμπουρια απολυμανση υγρασια κλπ. κ επισης ο σκυλος θα μπορει να το μασουλησει καθως μασανε ξυλινα πραγματα γενικα.....
Εαν ειναι η σκεπη του ποιο πισω απο τον πατο του, τοτε σε περιπτωση βροχης θα μπαζει νερα μεσα, θα επρεπε να ειναι αντιθετα κατασκευασμενο (δλδ η σκεπη ποιο εξω απο τον πατο να κανει σαν προβολο για να μην βρεχεται το εσωτερικο του)
Δεν μπορω να διακρινω αν υπαρχει επαρκης αερισμος καθως δεν βλεπω το πισω μερος (στην οροφη δεν φαινεται να υπαρχει)."

Κατα την δικη μου αποψη κ εμπειρια, επισης οι σκυλοι γουσταρουνε να μπορουν να ανεβαινουνε πανω στο σπιτακι τους (αν αυτο δινει τετοια δυνατοτητα) οποτε απο αυτη την αποψη πρακτικο το βρισκω.
Αισθητικα δεν ειναι κακο, πρωτοτυπο ειναι, αλλα το προοπτικο της προσοψης θα εχει τρελλα θεματα σε περιπτωση βροχης.......
Τελος δεν ξερω ποιοτικα αν θα μπορουσε να κρατησει ενα σκυλο 60κιλα πχ στην οροφη του που ο σκυλος εχει την δυνατοτητα να ανεβει!

Για να περαπτησει εχει μελλον, αν το εβλεπα σημερα θα το προσπερνουσα.......
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δεν έχω χρησιμοποιήσει σκυλόσπιτο ποτε απλά ήθελα να ρωτήσω το παιδί αυτό έχει σκύλο?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
δεν έχω χρησιμοποιήσει σκυλόσπιτο ποτε απλά ήθελα να ρωτήσω το παιδί αυτό έχει σκύλο?
Αν δεν αλλαξε κατι αμεσα... (που θα το ηξερα) όχι δεν εχει!
Γι'αυτο ισως ριχνει τοση βάση στην "ψυχολογια των σκυλων"(!) που δεν εχω καταλάβει τι ειναι!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Οπως έγραψα και στο ερωτηματολόγιο δίνει βάρος στην εμφάνιση και χάνει σε λειτουργικότητα το συγκεκριμένο που έχει φώτο.Σωστά είπε και ο east το ξύλινο θα το δαγκώσει και θα το χαλάσει(στο δικό μου έχω κάνει 2 φορές ανακατασκευή-βέβαια το έχω φτιάξει μόνος μου)και ακόμα με την βροχή θα σαπίσει πολύ γρήγορα εκτός αν το κάνει στυλ σκεπής αλλά και πάλι το νερό θα το χτυπάει
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δε μπορεί να ψεκαστεί το ξύλο με καποιο απωθητικό για να μην το δαγκώνει;
Απο τη φωτο που ειδα , ως design σκίζει. Λειτουργικά, δύσκολα τα πράγματα
Δίνει εμφαση στην ψυχολογία του σκύλου μήπως για να το σχεδιάσει κατα τέτοιο τρόπο ώστε να θέλουν να μπαινουν ευκολότερα τα σκυλια μεσα; Του δικου μου του πηρα 2 και δεν εχει μπει ποτε σε κανενα . και τι δεν του ταξα..τζιφος!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αν βρεχει με αερα θα μπαινουν νερα απ το πλαι..
το καλοκαιρι αν δεν εχει τρυπες στην πισω μερια θα σκασει ο σκυλος..
σαν σχεδιο ειναι ωραιο μοντερνο-φουτουριστικο..
σαν πρακτικο-χρηστικο-λειτουργικο.. δυσκολα..
ειναι ομορφο ωραιο στιβαρο αλλα εχει <<κενα>>
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι εννοεί σκυλόσπιτο?

Με την κλασσική έννοια του 1 τετραγωνικού σκυλόσπιτου στην αυλή ή με την σωστή έννοια του περιφραγμένο kennel κάποιων τετραγωνικών?

edit: Μόλις είδα την φωτογραφία για το πως θα είναι!Λυπάμαι, δεν είναι της αισθητικής μου αυτό και θεωρώ ότι συνεχίζει και την λανθασμένη αντίληψη περί διατήρησης σκύλου σε εξωτερικό χώρο!

Το ερωτηματολόγιο πάσχει λίγο!
Θεωρώ ότι σε εσωτερικό χώρο δεν υπάρχει λόγος να βάλεις σπιτάκι!
Σε εξωτερικό χώρο δεν υπάρχει λόγος να βάλεις ένα τέτοιο σπιτάκι γιατί όπως είπα συνεχίζει την λανθασμένη αντίληψη περί διατήρησης σκύλου στην αυλή!
Όταν θα μου παρουσιαστεί κάποιος συνάδελφος μηχανικός που θα βάλει μπρος σχεδιαστικά κάποιο πρότυπο kennel κάποιων τετραγωνικών και μου σχεδιάσει ένα kennel σωστό τότε να απαντήσω στο όποιο ερωτηματολόγιο!
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι εννοεί σκυλόσπιτο?

Με την κλασσική έννοια του 1 τετραγωνικού σκυλόσπιτου στην αυλή ή με την σωστή έννοια του περιφραγμένο kennel κάποιων τετραγωνικών?
Το σκυλοσπιτο της Paris Hilton!
Τι λες βρε Στέλιο? Ενα απλό σπιτάκι σκυλου εννοεί... θες και kennel!:p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το σκυλοσπιτο της Paris Hilton!
Τι λες βρε Στέλιο? Ενα απλό σπιτάκι σκυλου εννοεί... θες και kennel!:p
Ναι θελω kennel για να σταματήσει η διατήρηση του σκύλου δεμένο με αλυσίδα και το σπιτάκι του 1m X 1m δίπλα και να αρχίσει η σωστή αντίληψη για την διατήρηση του σκύλου σε ένα περιφραγμένο χώρο όντας ελεύθερος ο σκύλος μέσα σε αυτόν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι θελω kennel για να σταματήσει η διατήρηση του σκύλου δεμένο με αλυσίδα και το σπιτάκι του 1m X 1m δίπλα και να αρχίσει η σωστή αντίληψη για την διατήρηση του σκύλου σε ένα περιφραγμένο χώρο όντας ελεύθερος ο σκύλος μέσα σε αυτόν.
Καλά... δες το σπιτάκι του ερωτηματολόγιου και μετά θα τα πούμε περι σωστης αντιληψης για την διαμονη του σκύλου.