Ερωτηση:Εξετασεις γενικες ,λεισμανιαση,ερλιχιωση


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Παιδια καλημερα .Πηγα τον μικρο σημερα για εξετασεις γιατι μου μπηκαν ψιλοι στα αυτια.
Εχει κανενα μηνα τωρα που ορεξη του για φαγητο εχει πεσει παρα πολυ τρωει με το ζορι ακομη και αν του βαλω μαγειρευτο στην ξηρα του.Επισης νομιζω κουραζετε ευκολα.Μπορει να φταιει και το καλοκαιρι σε συνδιασμο με την ρατσα του αλλα εγω ηθελα να του κανω να εχω το κεφαλι μου ησυχο
Τον πηγα σημερα το πρωι του πηρε αιμα ο γιατρος και τον κοιταξε λιγο κλινικα.Μου ειπε οτι αν δειξουν κατι οι γενικες τοτε θα παει παρακατω και θα κανει για λεισμανια και ερλιχιωση.Και θελω να ρωτησω δειχνουν σημαδια οι γενικες οτι μπορει να εχει κατι?Γιατι εγω διαβαζα οτι ειναι αλλες εξετασεις ξεχωριστες.Τον εμπιστευομαι απλα μου φανηκε παρεξενο.Αφηστε παιδια εχω ανχωθει αντε να ερθει το απογευμα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τα τεστ για λεισμανια και ερλιχια πρεπει να γινονται ουτως ή αλλως, δυο φορες το χρονο. Ανεξαρτητα απο τις αλλες εξετασεις που αναφερεις. Ενας σκυλος μπορει να χει μια απο τις δυο ασθενειες αλλα σε πολυ πρωιμο σταδιο, να μην εχει εκδηλωσει δηλ ακομα συμπτωματα & να μη φανει τπτ στις εξετασεις που αναφερεις.


Υγ: γενικες λογοντας εννοεις γενικη αιματος ή και βιοχημικες?

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
το οτι δεν τρωει δεν ειναι ποτε καλο σημαδι,ειναι γνωμωνας κιολας για πολλα πραγματα...περιμενε να βγουν τα αποτελεσματα και οτι ειναι θα το αντιμετωπισετε..μην πελαγωνεις. γενικη αιματος οταν λες?μονο η και βιοχημικες?
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Eιναι 8 μηνων γιαυτο δεν του εχω κανει ακομη εξετασεις και ειναι η πρωτη φορα.Απλα αυτα τα σημαδια δεν μου αρεσαν και ειπα να τον παω.Απο οτι καταλαβα γενικες μονο αρχικα?Γιατι μου ανεφερε λευκαι,αιμοπεταλια κλπ οτι θα δει και απο εκει αν τρεχει κατι.Δεν ξερω..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Υψηλά λευκά και χαμηλά αιμοπετάλια συνήθως είναι ενδείξεις για ερλίχεια. Ίσως για αυτό στο είπε ο κτηνίατρος σας. Και πάλι όμως θα πρεπει να γίνουν ξεχωριστές οι εξετάσεις αυτές.

Ψυχραιμία και όλα καλά να πάνε
 
Last edited:


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Xαμηλα αιμοπετάλια ,αλλα φυσιολογικα για ακιτα μιας και τα εχουν γενικα χαμηλα, κανονικα λευκα αλλα χαμηλος αιματοκριτης.Τιμες δεν ξερω.Αρνητικος σε Ερλιχεια και Λεισμανια.θα παω απο εκει το απογευμα να τα παρω και να μου εξηγησει ειπε.
Αλλα μου ειπε να μην ανυσηχω.
Να του κανω και βιοχημικες να μου φυγει τελειως το αγχος?Καλαζαρ?
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
η λεισμανια ειναι το καλαζαρ, αλλα εφοσων δεν εκανε εξετασεις γι αυτα τα 2 πως ξερει οτι ειναι αρνητικος? εκτος κι αν κανατε και δεν καταλαβα εγω καλα.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Για την ακρίβεια ο όρος Λεϊσμανίωση αφορά το νόσημα στον σκύλο
και ο όρος "Καλά Αζάρ" αφορά το αντίστοιχο νόσημα που προκαλείται στον άνθρωπο .
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Για την ακρίβεια ο όρος Λεϊσμανίωση αφορά το νόσημα στον σκύλο
και ο όρος "Καλά Αζάρ" αφορά το αντίστοιχο νόσημα που προκαλείται στον άνθρωπο .
Στη καθημερινοτητα ομως χρησιμοποιουμε και τους 2 ορους εννοωντας το ιδιο πραγμα.
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Λοιπον παιδια τελικα ολα καλα! :p
Καναμε και εξετασεις για ερλιχεια και λεισμανιαση και βγηκαν αρνητικες.
Βιοχημικες δεν καναμε αλλα το χω στο προγραμμα.
Εχουμε βεβαια χαμηλο αιματοκριτη και αιμοπεταλια .Τα αιμοπεταλια βασικα τα περιμεναμε χαμηλα γιατι ειναι της ρατσας.152.000 ειναι θα ρωτησω και τον εκτροφεα ποσο περιπου πρεπει να ειναι γιατι δεν ξερω.Ποσο ειναι το φυσιολογικο στις αλλες ρατσες?
αιματοκριτης 35.7.
Πηραμε κατι βιταμινες τις VMP της pfizer για 15 μερες.Τις ξερει κανεις?
Τελος καλα ολα καλα θελω να πιστευω!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για βιοχημικές σε τόσο νεαρό ζώο, μην αγχώνεσαι.
Του χρόνου με υγεία :)
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Για θα ήθελα ναγενικές εξετάσεις στην σκύλα μου μπορείτενα πείτε πόσο κοστίζουν από κάποιον πουνα έκανε?
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι ηλικία έχει ο σκύλος σου;
Δεν έχει ξανακάνει μέχρι τώρα εξετάσεις;
Δικό σου γιατρό δεν έχεις να ρωτήσεις; Δεν υπάρχουν στάνταρ τιμές. Ποικίλλουν από γιατρό σε γιατρό.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@gkamar Οι γενικες αιματος ειναι εκει στα 20-25 ευρω.... αν δεν εχετε κανει παλαιοτερα εξετασεις....προς το τελος Σεπτεμβρη που θα πεσει η θερμοκρασια ...κοινως θα φθινοπωριασει.....να κανεις και τιτλο για ερλιχιωση και λεισμανιωση απο 20 εως 30 ευρω το καθενα εκ των δυο... αν δεν βγει κατι ανησυχητικο στια αποτελεσματα...ασε τις βιοχημικες για πιο μετα...αν παλι δεν εχεις κανει καθολου ποτε εξετασεις....κανε και μια β/χ ωστε να χεις ενα γενικο τσεκ-απ του σκυλου σου!
(οι β/χ κυμαινονται απο 45-70ευρω)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Είναι κούκλος!
Χαίρομαι που βγήκαν αρνητικές για ερλίχεια και λεισμανια, για να είμαι ειλικρινής φοβόμουν το πρώτο...
Που απέδωσε λοιπόν ο γιατρός την έλλειψη όρεξης και την γενικότερη κούραση;