Ερώτηση:Σκύλος κ νεκρό ποντίκι


vassilis3

Active Member
11 Απριλίου 2008
40
5
Σήμερα η Bianca μου αφού κυνήγησε μια γάτα, μου έφερε (με το στόμα) ένα φρεσκοσκοτωμένο ποντίκι.
Υποθέτω ότι το είχε σκοτώσει η γάτα και το παράτησε, μιας και η Bianca δεν είχε ποτέ τέτοιες διαθέσεις.
Σημειώνω ότι έχει κάνει πριν 2 μήνες τα εμβόλια της.
-Πρέπει να κάνω κάτι προληπτικά για τον σκύλο?
-Πρέπει να κάνω κάτι προληπτικά για την οικογένειά μου?

Οι απάντηση δύο διαφορετικών κτηνιάτρων ήταν λίγο αφηρημένη, Μου είπαν ότι αν έχει κάνει το εμβόλιο είμαστε όλοι οκ. Ο άλλος μου είπε να δώσω προληπτικά αντιβίωση.
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Πριν χρόνια είχε φύγει το κολάρο της δικιάς μου και μπήκε σε ένα χωράφι και έφαγε ένα νεκρό ποντίκι. Έντρομη, μόλις γυρίσαμε σπίτι, πήρα την τότε κτηνίατρό μας τηλ και της είπα ότι είχε φάει ποντίκι. Μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι και μιας και είναι εμβολιασμένη, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν παρουσίασε πρόβλημα τις επόμενες μέρες και όλα καλά. Απλά προσοχή θέλει σε περίπτωση που το ποντίκι είχε φάει πριν ποντικοφάρμακο.
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Μα καλά γάτα και παράτησε το θηραμα της γιατί της την έπεσε σκύλος;;;Μπράβο μόνο εδώ οι γατες έχουν ξεφυγει εντελώς και κυνηγανε σκυλους και ανθρωπους.
 


vassilis3

Active Member
11 Απριλίου 2008
40
5
Πριν χρόνια είχε φύγει το κολάρο της δικιάς μου και μπήκε σε ένα χωράφι και έφαγε ένα νεκρό ποντίκι. Έντρομη, μόλις γυρίσαμε σπίτι, πήρα την τότε κτηνίατρό μας τηλ και της είπα ότι είχε φάει ποντίκι. Μου είπε ότι δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι και μιας και είναι εμβολιασμένη, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν παρουσίασε πρόβλημα τις επόμενες μέρες και όλα καλά. Απλά προσοχή θέλει σε περίπτωση που το ποντίκι είχε φάει πριν ποντικοφάρμακο.
thanks
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
προληπτικη αντιβιωση,,,, σα να λεμε να πιω μια σοδα πριν το φαγητο γιατι μπορει να βαρυστομαχιασω !!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τιποτα δεν χρειαζεται.
Οι δικες μου σκοτονουν πολυ συχνα ποντικια- και εφοσον δεν τα τρωνε, δεν τρεχει τιποτα.
.....
και να το φανε παλι δεν θα παθουν,, πρεπει να τους κατσει περιπτωση,,
 


vassilis3

Active Member
11 Απριλίου 2008
40
5
ευχαριστώ Αν υπάρχει πρόβλημα τι συμπτώματα θα υπάρξουν και πότε?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
.....
και να το φανε παλι δεν θα παθουν,, πρεπει να τους κατσει περιπτωση,,
Επειδη ακομα και εγω βαζω ποντικοφαραμακα (παντα σε σημεια που δεν τα φτανουν με τιποτα τα σκυλια) φοβαμαι, μην ειναι κανενα που να εχει ηδη δηλητιριαστει.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Επειδη ακομα και εγω βαζω ποντικοφαραμακα (παντα σε σημεια που δεν τα φτανουν με τιποτα τα σκυλια) φοβαμαι, μην ειναι κανενα που να εχει ηδη δηλητιριαστει.
,,,,,,
να βαζεις φακα.. οικολογικη αντιμετωπιση.... και το τυρι να ειναι ελληνικο να στηριξουμε τους κτηνοτροφους μας ==))
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν υπαρχει περιπτοση!! Τα σιχαινουμαι παρα πολυ και δεν ειναι δυνατον να πιασω μετα φακα με ζωντανο η νεκρο ποντικο μεσα!

Μια χρονια εκαναν βολτες στην αυλη μας ποντικοι και αρουραιοι!! Ειχαμε τεραστιο προβλημα ( ειμαστε και καπος εξοχη εδω περα). Απο τοτε βαζω φαρμακο στης αποθηκες και στο καμαρακι με το μηχανημα του ασανσερ.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μια φίλη που ζει σε σπίτι με κήπο χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια ένα σύστημα με υπερήχους που αγόρασε από τον κτηνιατρικό κύκλο στον γέρακα, όχι τις βλακείες που διαφημίζουν κατά καιρούς, και ουδέποτε είχε πρόβλημα με ποντίκια στον χώρο της. Και έχει σκυλιά και γάτες.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πρέπει να ρίξεις και στο φρεάτιο του ασανσέρ...
Εκεί γίνεται ο πανικός
Εκει βαζει ο τεχνικος οταν ερχεται ( του το λεεω εγω δηλαδη!). Βαζω και στο λεβητοστασιο και σε αλλα σημεια που δεν πανε τα σκυλια με τιποτα.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Και η δικιά μου έχει σκοτώσει ποντίκι, ήταν βέβαια στην εξοχή, αρουραιος, αλλά ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κάποιος φοβος.


Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Και η δικιά μου έχει σκοτώσει ποντίκι, ήταν βέβαια στην εξοχή, αρουραιος, αλλά ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κάποιος φοβος.


αν εχει τα εμβολια του σωστα ολα ειναι οκ.εμενα ο μικρος μεχρι τωρα τον εχω δει να σκωτωνει και να τρωει 3 βατραχια:p.και να πω οτι πειναει,ολη μερα τρωει!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Μια φίλη που ζει σε σπίτι με κήπο χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια ένα σύστημα με υπερήχους που αγόρασε από τον κτηνιατρικό κύκλο στον γέρακα, όχι τις βλακείες που διαφημίζουν κατά καιρούς, και ουδέποτε είχε πρόβλημα με ποντίκια στον χώρο της. Και έχει σκυλιά και γάτες.
,,,,,,,,
εγω αγορασα ενα μηχανημα που διωχνει τις καμηλοπαρδαλεις... ουτε μια δεν εχω δει μεχρι τωρα,,, ==))
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
,,,,,,,,
εγω αγορασα ενα μηχανημα που διωχνει τις καμηλοπαρδαλεις... ουτε μια δεν εχω δει μεχρι τωρα,,, ==))
Κοιτάς χαμηλά βρε γι αυτό δεν τις βλέπεις!