Ερώτηση για συμπεριφορά


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
1)Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει οτι όποτε φέρνω το λουρι για να πάμε βόλτα το σκυλί μου (malteze,10 μηνών) τρέχει σαν αφινιασμένο γύρω γύρω , μετά παίρνει στάση σώματος παιχνιδιού χαμηλωμένο σώμα ανασηκωμένος πωπός και γουργουρίζει όχι επιθετικά και μερικές φορές φτερνίζεται.

2)Επίσης τα κάνει ακόμα στην πάνα της το οποίο εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί αλλα το θεωρώ και καλό γιατι λόγω ράτσας είναι δύσκολο να βγαίνουμε με βροχές. Γνωρίζεται αν αυτό είναι κακό ή οκ?
Ευχαριστώ.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
1) και η δικιά μου έτσι κάνει (και είναι σχεδόν 3 χρονων) - από χαρά είναι
2) γιατί να μη βγει στη βροχή; από ζάχαρη είναι; και το δικό μου μακρύτριχο είναι και βγαίνει μια χαρά. Για τουαλέτα μόνο βέβαια επειδή δεν την αρέσει η βροχή, τα κάνει όλα γρήγορα και τραβάει να γυρίσει σπίτι.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
1)λογικό μου ακούγεται ,ποιό σκυλί στο άκουσμα βόλτα δεν θα ενθουσιαστεί και δεν θα το δείξει με τον τρόπο του?

2)γιατί να μην βγεί βόλτες επειδή βρέχει?συμφωνώ με απο πάνω ,απο ζάχαρη είναι?πάνα θα έπρεπε να την έχεις κόψει αφού είναι 10 μηνών.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τυχεροι,, εγω οταν με δει με το λουρι παιρνει φορα και με χτυπαει ψηλα στο στηθος με τα μπροστινα της ποδια,, και ξανα και ξανα μεχρι να παμε στην αυλοπορτα οπου επιτιθεται στο πομολο να το ανοιξει και μετα καθεται να της βαλω το λουρι....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
1)Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει οτι όποτε φέρνω το λουρι για να πάμε βόλτα το σκυλί μου (malteze,10 μηνών) τρέχει σαν αφινιασμένο γύρω γύρω , μετά παίρνει στάση σώματος παιχνιδιού χαμηλωμένο σώμα ανασηκωμένος πωπός και γουργουρίζει όχι επιθετικά και μερικές φορές φτερνίζεται.

2)Επίσης τα κάνει ακόμα στην πάνα της το οποίο εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί αλλα το θεωρώ και καλό γιατι λόγω ράτσας είναι δύσκολο να βγαίνουμε με βροχές. Γνωρίζεται αν αυτό είναι κακό ή οκ?
Ευχαριστώ.
1)Εφόσον βλέπεις οτι η "υπερβολική χαρά" έρχεται με το που εμφανίζεις το λουρί, βάλτου το λουρί και μετά κάτσε στον καναπέ ή σε μια καρέκλα και χαλάρωσε, κάνε τα δικά σου... μίλα στο τηλέφωνο, διάβασε ένα βιβλίο ή δες λίγη τηλεόραση, όταν ηρεμήσει το σκυλί σηκώνεσαι και βγαίνετε.

2)Η πάνα είναι πολύ βολική για τις μικρόσωμες ράτσες αλλά το σκυλί δεν έχει πρόβλημα να βγει και στη βροχή. Όπως βολεύεσαι. Προσωπικά πιστεύω οτι αφού το σκυλί γενικά βγαίνει αν 1-2 μέρες δε βγει και τα κάνει στην πάνα δεν τρέχει τίποτα.
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εχει δίκιο το μέλος dixxy. Φυσικά και δεν είναι απο ζάχαρη το μαλτεζάκι αλλά κι εγώ αποφεύγω να τον βγάζω με βροχή γιατί είναι μακρύτριχος και κοντούλης και μαζεύει όλη τη βροχή και τη λάσπη στην κοιλιά του. Συνήθως, όταν βρέχει, τον βγάζω μέχρι την πυλωτή τον άμοιρο.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παντως και εγω οταν βρεχει και ανοιγω να βγουν στην αυλη το μαλινουα φευγει και δεν μπενει μεσα με τιποτα και το μαλτεζακι μου καθετε στην πορτα και κλαει επειδη δεν θελει να βγει στην βροχη...
ειναι φυσικο αυτο που σου κανει γιατι απλα βλεπει το λουρι και καταλαβενει οτι θα παει βολτα και χαιρετε.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
ευχαριστώ πολυ παιδιά για τισ απαντησεις σας. το πρώτο ερώτημα σχετικά με τη βόλτα το έθεσα γιατι φοβόμουν μήπως αυτή η συμπεριφορά οφείλεται σε stress. Το δεύτερο τωρα... ίσα ίσα της αρέσει η βροχή βγάζει το γλωσσάκι της για να μαζέψει σταγόνες αλλα συνήθως αποφεύγω να την βγάζω με βροχή γιατι πραγματικά βρέχεται σχεδόν ολοκληρη και γίνεται μαυρη μετα δεν καθαρίζει με τπτ αλλά αυτο είναι το λιγότερο αυτο που φοβάμαι είναι μην κρυώσει γιατί μετά δεν κάθεται στο πιστολάκι με τπτ η άτιμη.Τις μέρες που δεν βγαινουμε όμως πραγματικα στενοχωριέμαι που της στερω την βόλτα αν κ για να είμαστε ειληκρινης παιδιά με αυτα που γίνονται με τισ φόλες των τελευταίο καιρο οι βόλτες μας είναι ψιλοχάλια αν κ εδώ διπλα υπάρχει τεράστιο πάρκο που θα μπορούσαμε να είμασταν άνετοι και να περνάγαμε καλά αλλά ας όψεται...............
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
1. Δεν υπάρχει πρόβλημα...μπορείς να το συνδυάσεις και με μία εντολή αν θες, πχ. αρχίζει τις χαρές, της λές κάτσε και μόλις κάτσει τότε της βάζεις το λουράκι. Αν το κάνεις πολλές φορές, όταν θα βλέπει το λουρί της θα χαίρεται αλλά μόλις πλησιάζεις να της το βάλεις θα ηρεμεί και θα λαμβάνει θέση για να της περάσει το λουρί της άνετα. Όχι, οτι αλλάζει τίποτα αλλά έτσι για να έχει τη χαρά του well done.
2. Σχετικά με τη βόλτα, καλά είσαι, αφού τα κάνει και στην πάνα της, κανένα πρόβλημα κατά την άποψη μου, και εμάς υπάρχουν μέρες και που λόγω κρύου και βροχής δεν τον βγάζουμε έξω, αλλά ούτως αυτός θέλει να βγει. Άμα βρέχει πχ. δεν πάει να μη χαλάσει την γούνα του (μάλλον τις τρίχες του) ούτε προς βεράντα μεριά. Μέσα σου λέει. Χαχα...Άμα την παίζετε και τρέχει μες το σπίτι για αυτήν είναι το ίδιο (τα καλά της ράτσας), μην αισθάνεσαι τύψεις για μικρές παρεκκλίσεις από το πρόγραμμα. Το πιο βασικό είναι να είναι κοντά σας.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
dixxy εφόσον το σκυλάκι θέλει βόλτα στη βροχή μπορείς να του φοράς ένα αδιάβροχο για να μη λερώνει τη κοιλιά του. Εγώ παρότι η δικιά έχει μαλλί μέχρι το πάτωμα, δεν φοράει τίποτα. Μετά τη βόλτα την καθαρίζω καλά με ένα βρεγμένο πανι (κοιλιά, ποδαράκια και μουσούδα) και μετά ή πιστολάκι ή τη τυλίγω με μια πετσέτα και κάθεται μέχρι να στεγνώσει. Εγώ σήκωσα την πάνα όταν έγινε 5 μηνών. Με 3 βόλτες την ημέρα μια χαρα άντεχε χωρίς πάνα. Η γνώμη μου είναι ότι το σκυλί πρέπει να μάθει να τα κάνει έξω. Βεβαίως μπορείς να την έχεις για μια ώρα ιδιαίτερης ανάγκης αλλά ας μην είναι στρωμμένη συνέχεια. Όταν για χ ψ λόγους δεν μπορείς να την βγάλεις έξω, στρώνεις την πάνα και τα κάνει.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω παω για ψαρεμα πολλες κυριακες και την παιρνω μαζι,,, ακομα και τωρα το χειμωνα τρεχει μεσα στη θαλασσα σαν παλαβη και κολυμπαει,, οσο για τη βροχη στο χωριο τρεχει και κυλιεται στο βρεγμενο χορταρι με τις ωρες,,, με ενα δυο τιναγματα εχει στεγνωσει σχεδον,, αλλα το δερμα της ειναι σα λιπαρο αδιαβροχο... και στα χιονια παλι σαν παλαβη κυλιεται,,, ενω αν κανεις οτι ανοιγεις βρυση το βαζει στα ποδια γιατι νομιζει οτι θα την μπανιαρω ==))
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
κ γω ferozasea αν ειχα το δικο σ το σκυλι το ιδιο θα εκανα. ποσο σας χαιρομαι!ωραια εικονα.τα μικρα ειναι λιγο πιο ευαισθητα χωρισ αυτο να σημαινει οτι πρεπει να τα εχουμε σαν μπιμπελο. Τωρα οσον αφορα στην πανα θα πρεπει να αρχισω να της την κοβω για να μαθει εξω αλλα νομιζω οτι θελω να μαθει κ στα δυο.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
@marcia οταν δε μπορω να την βγαλω λογω καιρου αυτο κανω κ γω την εξαντλω στο παιχνιδι.. αν κ να σου πω γενικα προσπαθω να παιζω μαζι τησ γιατι νιωθω τυψης να ερχεται κ να μην τησ δινω σημασια, βεβαια αυτο εχει κανει κ κακο γιατι ολη μερα ειναι κολλημενη πανω μου...μονο της δυσκολα θα παιξει..η δικια σου κανει το ιδιο?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
@marcia οταν δε μπορω να την βγαλω λογω καιρου αυτο κανω κ γω την εξαντλω στο παιχνιδι.. αν κ να σου πω γενικα προσπαθω να παιζω μαζι τησ γιατι νιωθω τυψης να ερχεται κ να μην τησ δινω σημασια, βεβαια αυτο εχει κανει κ κακο γιατι ολη μερα ειναι κολλημενη πανω μου...μονο της δυσκολα θα παιξει..η δικια σου κανει το ιδιο?

Όταν λες κολλημένη;

γιατί ο δικός μου τα πρωινά που έχω δουλειά και δουλεύω στο γραφείο αλλά από το σπίτι, κοιμάται στα πόδια μου τις περισσότερες ώρες κάτω στο χαλί ή έρχεται πάνω μου στα γόνατα μου (τον ξανακατεβάζω αλλά επιμένει πως η αγκαλιά μου είναι καλύτερη), αν δεν χρειάζεται να πληκτρολογώ τον αφήνω. Ενδιάμεσα έχει κόκαλα να ασχολείται. Τον βγάζω τα πρωινά που είναι να πάω την κόρη μου σχολείο και μετά πάλι το μεσημέρι και έρχεται και μαζί μου στα φροντιστήρια, βόλτα με το αυτοκίνητο.
Παίζει το απόγευμα ή με εμένα ή με την κόρη μου, αν δεν τον πάμε στο πάρκο να παίξει και μαζί και η μικρή (τι να κάνω; συνδυασμός!), αν όχι, τον παίζουμε στο σαλόνι (ειδικά το χειμώνα με τα πολλά κρύα και τις βροχές) και μετά αράζει πάνω μου στον καναπέ όπου απολαμβάνει φιλιά και χάδια και τις βραδινές ειδήσεις και το βράδυ με περιμένει πάλι αγκαλιά στον υπολογιστή ή κάτω στο χαλί για να πάμε μαζί το βράδυ για ύπνο στο κρεβάτι.

LOL, είναι σκύλος συντροφιάς και αυτός είναι ο ρόλος του, μόνο κακό δεν το βρίσκω το κόλλημα αλλά πάλι εγώ νομίζω πως είμαι πάνω από το μέσο όρο χαζέματος:)

Το παιχνίδι μπορείς να το προκαλέσεις και εσύ αλλά πολλές φορές αν τους βάλεις σε ένα πρόγραμμα μαθαίνουν it's time πχ. ο δικός μου μόλις με δει να κάθομαι στον καναπέ, φέρνει το κουκλάκι και το μπαλάκι του, no problem. Έχει την ώρα του και το ξέρει.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
1) σου δημιουργει προβλημα η συμπεριφορα του?
αν οχι ασε το να εκφραζεται ελευθερα
2) επισης απο την στιγμη που δεν σε ενοχλει να λερωνει ΚΑΙ στην πανα του...
κρατησε την .
η βολτα τις βροχερες μερες δεν πειραζει να τις χανει αρκει να βγαινει τις επομενες μερες...
σημαντικο να καταλαβουμε οτι τις βολτες στα σκυλια δεν τις κανουμε για να λερωνουν αλλα για την καθημερινη εκτονωση τους...
το οτι λερωνουν κιολας ειναι παρελκομενο...