Ερώτηση για τιμές εμβολίων


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Μιας που φτάνει ο καιρός για τα εμβόλια του σκύλου τον επόμενο μήνα θέλω να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν πόσο κυμαίνονται οι τιμές γιατί μια φορά την πάτησα.

Η τιμή του εμβολίου για την λύσσα λέει ο κτηνίατρος που επισκέφτηκα προχθές κάνει 20€ και μου είπε το άλλο βασικό εμβόλιο (vanguard Da2pi k vanguard cpv-lepto που είναι πενταπλό καλύπτει μόρβα, λ.ηπατίτιδα, αναπνευστική νόσο, τις δύο μορφές της λεπτοσπείρωσης και τον τύφο) στα 30€

Οι τιμές είναι καλές;
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Νομίζω ναι! Εγω την πήγα για πρωτη φορά. Την ζυγησε της εβαλε θερμόμετρο της καθάρισε τα Αυτιά και της έκανε εμβολιο λύσσας και μου πήρε 20.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Νομίζω ναι! Εγω την πήγα για πρωτη φορά. Την ζυγησε της εβαλε θερμόμετρο της καθάρισε τα Αυτιά και της έκανε εμβολιο λύσσας και μου πήρε 20.
και εγώ έτσι νομίζω αλλά καλύτερα να μας πει κάποιος πιο έμπειρος με σιγουριά
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
εγώ πιστεύω πως είναι σχετικά καλές τιμές.
αν και εμένα για τις πρώτες 2 δόσεις για το vanguard Da2pi και το vanguard cpv-lepto μου πήρε 20€
και στην τρίτη που έκανε μαζί και αυτό της λύσσας μου πήρε 30€
70€ σύνολο!!
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Τόσο είναι πάνω κάτω παντού .

Εκτώς αυτού στην τιμή περιλαμβάνεται η Κλινική Εξέταση , η επίσκεψη , οι όποιες συμβουλές και τελευταίο , το εμβόλιο σαν κόστος εμβολίου .
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Μια μικρήηηη διόρθωση : " Καλα-Αζάρ " λέγεται η ασθένεια που προκαλεί το ίδιο παράσιτο στον άνθρωπο.
Εφόσον μιλάμε για σκύλους , η ασθένεια ονομάζεται Λεϊσμανίωση.


Προσωπικά δεν θα το προτιμήσω .
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
είχα σήμερα μια μικρή συζήτηση με τον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι καλό να γίνει αν το αποφασίσω.
αλλά και εγώ είμαι διστακτικός!! είναι και η τιμή του φαρμάκι εδώ που τα λέμε.. αλλά αν σιγουρευτώ ότι αξίζει και δεν φέρει παρενέργειες τότε δεν με πειράζει να τα δώσω.
 




Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
είχα σήμερα μια μικρή συζήτηση με τον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι καλό να γίνει αν το αποφασίσω.
αλλά και εγώ είμαι διστακτικός!! είναι και η τιμή του φαρμάκι εδώ που τα λέμε.. αλλά αν σιγουρευτώ ότι αξίζει και δεν φέρει παρενέργειες τότε δεν με πειράζει να τα δώσω.
Δες εδώ http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/εμβόλιο.κατά.του.καλαζάρ-11887/index17.html
 


nasta3031993

New Member
25 Οκτωβρίου 2013
1
0
Νομίζω ναι! Εγω την πήγα για πρωτη φορά. Την ζυγησε της εβαλε θερμόμετρο της καθάρισε τα Αυτιά και της έκανε εμβολιο λύσσας και μου πήρε 20.
ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΜΟΝΟ 20 ΕΥΡΩ :
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΖΕΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΝΒΟΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχεις πάρει τηλέφωνο κανένα κτηνίατρο να ρωτήσεις τιμή? Εκεί γύρω στο 20άρικο είναι το εμβόλιο, άντε να πάει τριάντα.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Βρήκα εμβόλια σε ηλεκτρονικό κατάστημα:
Vanguard 7 DA2PI πολλαπλό - 5,42 €
Hexadog 1vial - 8,37 €
Parvodog 1vial - 3,33 €
Vanguard CPV - 5,56 €
Nobivac DHP 3πλο - 4,02 €
Nobivac lepto - 1,62 €
Nobivac parvo C - 2,87 €
Nobivac DHPPi 5πλο - 4,70 €

Και η δική μου κτηνίατρος χρεώνει ΚΑΘΕ εμβόλιο 20 €, τι να πεις...
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Εγω έδωσα 30 ευρώ συνολικά για: Duramune(x2) και Vanguard.Τη ζύγισε,της έβαλε θερμόμετρο,κοίταξε αυτιά και μύτη. Νομίζω πήρε πολύ λίγα.Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει να του πω το όνομα του γιατρού.

Παντως για το εμβόλιο της Λεισμανίασης,είμαι κι εγώ διστακτική.
Συζητούσα τις προάλλες με εναν γνωστό και μου έλεγε οτι ο γιατρός του έκανε το εμβόλιο σε περίπου 200 σκυλιά και από αυτά, τα 2 κολλησαν λεισμανίωση.Ακόμα και αυτά τα δυο που κόλλησαν,το εμβόλιο δεν έκανε τίποτα;Έιναι δηλαδή όλα θέμα πιθανοτήτων;
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Συζητούσα τις προάλλες με εναν γνωστό και μου έλεγε οτι ο γιατρός του έκανε το εμβόλιο σε περίπου 200 σκυλιά και από αυτά, τα 2 κολλησαν λεισμανίωση.Ακόμα και αυτά τα δυο που κόλλησαν,το εμβόλιο δεν έκανε τίποτα;Έιναι δηλαδή όλα θέμα πιθανοτήτων;
Το συγκεκριμένο εμβόλιο, είναι ένα έξτρα μέτρο πρόληψης. Υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ.


@ Φωτεινή

Δεν συμφωνώ, μ'αυτή την λογική. Ο γιατρός δεν κάνει απλώς και μόνο το εμβόλιο, για να καλύπτει μόνο το κόστος αγοράς του. Είναι υπεύθυνος να τσεκάρει αν μπορεί και πρέπει να εμβολιαστεί το ζώο, καθώς και να μεριμνήσει για τυχόν παρενέργειές του.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
@ Φωτεινή

Δεν συμφωνώ, μ'αυτή την λογική. Ο γιατρός δεν κάνει απλώς και μόνο το εμβόλιο, για να καλύπτει μόνο το κόστος αγοράς του. Είναι υπεύθυνος να τσεκάρει αν μπορεί και πρέπει να εμβολιαστεί το ζώο, καθώς και να μεριμνήσει για τυχόν παρενέργειές του.
Η δικιά μου ούτε τσεκάρει, ούτε ζυγίζει, ούτε θερμόμετρο βάζει, μπαμ το εμβόλιο και σε τρια δευτερόλεπτα 20 € παρακαλώ, έτσι το'χουμε στο χωριό.
 


Giwrgos:D

Active Member
19 Ιουλίου 2013
36
0
Η δικιά μου ούτε τσεκάρει, ούτε ζυγίζει, ούτε θερμόμετρο βάζει, μπαμ το εμβόλιο και σε τρια δευτερόλεπτα 20 € παρακαλώ, έτσι το'χουμε στο χωριό.
Δεν ξέρω για την δουλειά της, αλλά για παράδειγμα σε ένα αδέσποτο που είχαμε εδώ στην γειτονία εγώ μπήκα έψαξα τιμές και έμεινα. Ενδιαφέρθηκε κάποιος να το πάει στον κτηνίατρο για το πρώτο εμβόλιο και του έκανα το δεύτερο (επαναληπτικό ) εγώ μόνος μου. Δεν είναι τίποτα αλλά πρέπει να ξέρεις. Δεν θεωρώ ότι είναι εξωφρενικές οι τιμές αν σκεφτείς τα έξοδα που έχει ένα κτηνιατρείο, το προσωπικό κ.α Αλλά δυστυχώς η οικονομική κατάσταση σε κάνει να βρίσκεις άλλες εναλλακτικές και μπορώ να πω ότι οι τιμες στο Internet είναι πολύ δελεαστικές.... Άλλο να έχεις έναν βασικό μισθό (1000+) και άλλο να πέρνεις 600 για να πρέπει να καλύψεις όλα τα έξοδα.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Tα λεφτα ο γιατρος θεωρητικα τα παιρνει γιατι κανει μια πληρη κλινικη εξεταση για την κατασταση του ζωου, κ οχι για το κοστος του εμβολιου καθεαυτου.
Παρ ολα αυτα, ναι το κοστος του εμβολιου ειναι πολυ μικρο, κ ειδικα εδω -εξω απο Αθηνα, μπορεις να το παρεις να το κανεις μονος σου......(φυσικα προυποθετει τις αντιστοιχες γνωσεις κ ικανοτητες)