Ερώτηση για το κουτάβι


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το ότι συνέβη κάτι στο κουτάβι δε νομίζω να είναι φταίξιμο της εκτροφέα, επειδή κι αυτό είναι θέμα τύχης (εκτός κι αν έχεις τα κουτάβια μόνο σε μια κλούβα επί δύο μήνες). Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν.
Εμένα απλά μου κάνει εντύπωση που κάποιο σκυλί επιτέθηκε ένα ΚΟΥΤΑΒΙ. Δεν άκουσα ποτέ να επιτήθονται στα κουτάβια! Και τόσο βίαια μάλιστα, να του σκίσει το αφτί. :eek:
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Τί να πω, εγώ είμαι πολύ αυστηρή με αυτά τα πράγματα.
Νομίζω πως μπορείς να προστατέψεις τα κουτάβια σου από το σκυλί του γείτονα και χωρίς να τα έχεις σε κλουβί.
Και σίγουρα δε μου άρεσε που είπε το γεγονός μόνο όταν την ρώτησε.
Ίσως να υπερβάλλω, αλλά ένα κουτάβι που έχει δαγκωθεί από ενήλικο σκύλο και όχι πάνω στο παιχνίδι, θα πρόσεχα ακόμη περισσότερο σε ποιόν θα το έδινα.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Διαβαζωντας το συγκεκριμενο θεμα,μου δημιουργηθηκε μια εσωτερικη παλη.Απο την μια αναλογιζομαι ολα καλα και θετικα "περι πιθανου ψυχολογικου προβληματος του κουταβιου" η "δεν μπορεις να (πετας) ετσι τα χρηματα σου,χωρις να εχεις καποιες πιστοποιησεις" ομως απο την αλλη μερια μιλαμε για μια ψυχουλα...μια ψυχη που ακομα και "λαβωμενη" μπορει να διορθωθει με σωστη μεταχειριση,πολυ αγαπη και αρκετο χρονο.Ειναι πολλες οι περιπτωσεις σκυλων που κακομεταχειριστικαν και στην πορεια ξαναβρηκαν την χαμενη-φοβισμενη αυτοπεποιθηση τους και τα "τραυματα" τους επουλωθηκαν.Προσωπικα υπαρχει τετοια περιπτωση και στο φιλικο μου περιβαλλον.Υπαρχουν και περιπτωσεις-αρκετες- που τα σκυλια δεν καταφεραν να επανελθουν ποτε.Ειναι σιγουρα ενα μεγαλο θεμα με πολλες πλευρες και αποψεις.
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Εγώ θα το έπαιρνα. Η ηλικία του είναι μικρή και με αγάπη, φροντίδα και σωστή μεταχείριση το θέμα διορθώνεται πιστεύω. Και μόνο που θα το έβλεπα από τη φωτό, αν δεν το έπαιρνα θα το σκεφτόμουν συνέχεια: Τι να κάνει...αν κατέληξε σε καλά χέρια...κτλ.... Είμαι πολύ αισθηματίας με αυτά τα θέματα. (Ή μάλλον σε όλα...)
Δεν μας έγραψες τελικά, τι σκέφτεσαι να κάνεις;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ θα το έπαιρνα. Αλλά δε θα το πλήρωνα.

Πληρωνεις για εγγυησεις χαρακτήρα. Αμα είναι να μην έχεις εγγυήσεις, γιατι να πληρώσεις?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.884
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μια ψυχη που ακομα και "λαβωμενη" μπορει να διορθωθει με σωστη μεταχειριση,πολυ αγαπη και αρκετο χρονο
O little_pony εγραψε πως από το Σεπτέμβριο δουλεύει και δε θα είναι στο σπίτι από το πρωί μέχρι το απόγευμα. Γι'αυτό δε νομίζω να έχει "αρκετό χρόνο" να ασχοληθεί με ένα κουτάβι που ενδεχομένος να είναι φοβισμένο ή με κάποιο άλλο πρόβλημα που ενδεχομένος του έκανε αυτή η άσχημη εμπειρία. Απ' την άλλη όμως, εμείς δεν ξέρουμε, το κουτάβι μπορεί να μην έχει και κανένα πρόβλημα! Εμείς μόνο εικασίες κάνουμε, αφού δεν το έχουμε δει παρά σε φωτό.
Ο little_pony θα το δει και θα κρίνει.
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
παιδια, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..τις εχω ζητησει φωτογραφιες και βιντεο με αλλους σκυλους.. μολις τωρα μου εστειλε 4 φωτογραφιες του "χτυπημενου-δαγκωμενου-σπασμενου" (δεν ξερω τελικα πως να το πω) αυτιου..(αν θελετε μπορω να τις ανεβασω)
οι σκεψεις μου ειναι ακριβως αυτες που εγραψε παραπανω ο Teobullmastif και η Berna..
δεν εχω καταληξει ακομα σε καποια αποφαση..και φυσικα αν δεν δω τουλαχιστον το ενα βιντεο..
(παρεπιπτοντως Berna, ειμαι η little_pony:p:))
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ω ρε μανα μου...γερα την αρπαξε...
παντως, αν εξαιρεσουμε το θεμα ψυχολογιας-συμπεριφορας και μιλησουμε μονο για το αισθητικο, εγω θα αναφερω τον δικο μου γερμανικο που σε ενα ατυχημα που προκαλεσε μονος του:mad:(ενα χριστουγεννιατικο δεντρο 3,5 μετρων , ολο πανω του) και του σκιστηκε το αυτι στην ακρη πανω, το ραψαμε, κρατησε αρκετο καιρο αλλα μετα απο μηνες, εφυγε το κομματακι που ειχαμε ραψει(ευτυχως ηταν μικρο και δεν φαινεται πολυ)
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
ναι οντως σε αυτες τις φωτος φαινεται αρκετα μεγαλο τραυμα..
καλα το αισθητικο θεμα ειναι το λιγοτερο..
εγω φοβαμαι τα ψυχολογικα κ τα "κουσουρια" ή προβληματα που μπορει να του εχουν προκληθει..(απο ιατρικης αποψης να το πω)..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ποσο στο δινει το κουταβι εαν επιτρεπεται? τα αλλα ποσο τα εδωσε?
βιντεακι μαζι με ενηλικο, της ζητησες? θα σου στειλει?
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
600 μου ειχε πει + 60 για export pedigree + 300 για να μου το στειλει με το αεροπλανο..
τα αλλα δεν ξερω ποσο τα εδωσε δεν την ρωτησα..
μου ειπε οτι ειχε 2 θηλυκα 2.5 μηνων (450 ευρω) και ενα αρσενικο (αυτο το κουταβι) 3 μηνων 600 ευρω..
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
450 ευρώ ... ??

Το αυτί το πολύ να μείνει έτσι το πιθανότερο είναι να φαίνεται λιγότερο μεγαλώνοντας.
Να ξεκολλήσει αποκλείεται και αν ξανασκιστεί το ξανακολλάς :)
 




little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
ενας ελληνας εκτροφεας μου ειπε οτι επειδη θα δουλευω τα πρωινα και θα πρεπει να μενει μονο του, δε θα γινει το σκυλι που θελω..ετσι λοιπον σκεφτηκα κ εγω να προσπαθησω μηπως βρω απεξω για να το παρω τωρα το καλοκαιρι που καθομαι ακομα.. τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι σοβαρος λογος ή οχι για να το ρισκαρω..
(εσας ποια η γνωμη σας πανω σαυτο που μου ειπε ο εκτροφέας?)
βρηκα βεβαια εδω σερρες εναν που εχει 2-3 ρατσες και ειχε γεννα, πηγα τα ειδα, αλλα δεν εχει βγαλει λεει χαρτια αυτη τη φορα (δεν μου εξηγησε ακριβως το λογο)..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τι ράτσες έχει? χαρτιά δεν έβγαλε... ? τι εκτροφέας είναι χωρίς χαρτιά...
εξετάσεις υγείας είχε? πιστοποιητικά μρφολογίας? συμμετοχή σε εκθέσεις?
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
με logo? ή με κολλητική ταινια denis;:p
οσο για τα χρηματα, η κυρια ειναι απο ουκρανια κ υπεθεσα γιαυτο ότι μου ειπε τετοιες τιμες..(βεβαια και ο σερρεος χωρις τα χαρτια που ειπε 400 ευρω)..
γενικα με αρκετα εκτροφεια απο διαφορες χωρες επικοινωνησα και μου ειπαν διαφορες τιμες απο 500-1200
απλα παιζουν μετα και τα μεταφορικα..κ αυτο που σας ειπα για το ποτε παρω το κουταβι..
απλα οπως ειπα και πριν, η κινηση μου να ψαξω στο εξωτερικο έγινε γιατι με εβαλε σε σκεψεις αυτο που μου ειχε πει ο ελληνας εκτροφεας "οτι εφοσον θα μενει μονο του δε θα γινει το σκυλι που θελω"
το να περιμενω 2-3 μηνες παραπανω και να παρω απο σοβαρο ελληνα εκτροφεα, δεν εγινε και τιποτα (και μαλλον αυτο θα κανω), απλα με προβληματισε αυτο το σχολιο..