Εσείς το έχετε ξανακούσει;;


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
τις προαλλες ηρθε σπιτι μας ενας φιλος, που εχει χρονια σκυλια και ξερω οτι τα λατρευει και διαβαζει να μαθει γι αυτα και.... με προβληματισε
βασικα μου ειπε να της δινω να τρωει αυγο, τυρι και γιαουρτι εξτρα απο τις κροκετες της
της κανει λεει πολυ καλο.
η αληθεια ειναι οτι και ενας ξαδερφος μου στο χωριο εχει ενα .... σαν την λασι και του εδινε ωμο αυγο για να εχει ποιο καλη τριχα
αλλα.... δεν ξερω αν ολα αυτα ισχιουν ή ειναι απλος μυθοι
εσεις εχετε ακουσε κατι παρομοιο????
θα δινατε στα σκυλια σας αυγο, τυρι, γιαουρτι???
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το ασπράδι περιέχει πολλές πρωτείνες.
Μία από αυτές είναι η αβιδίνη που δεσμεύει την βιοτίνη και μπορεί να δημιουργήσει μακροχρόνια πρόβλημα.
Όταν όμως είναι βρασμένο, η αβιδίνη καθίσταται αδρανής.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Αυτο ισχυει αν δινουμε συχνα ή και το 1 φορα στις 10 μερες που κανω εγω ειναι προβληματικο και πρεπει να αφαιρουμε το ασπραδι?
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
ευχαριστω για την αμεση απαντηση
αλλα.... μερικες αποριες τις εχω ακομη


superman
μου λες δινουμε χωρις να μου λες τι ακριβως δινουμε και.... καθε ποτε???
μια φορα την εβδομαδα ή καθε μερα ????
και οταν λες δινουμε μονο τον βρασμενο ασπραδι υπαρχει λογος???
γιατι δεν της δινεις τον κροκο???

ξερεις κατι για το τυρι και το γιαουρτι????

sea-mol
αν καταλαβα καλα δεν της δινεις το ωμο ασπραδι

αλλα... καθε ποτε του δινεις να φαει αυγο????
 
Last edited:


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Η αβιδίνη είπαμε ότι κάνει δεσμό με την βιοτίνη και δεν επιτρέπει την πέψη της...Επίσης το ασπράδι του αυγού περιέχει ωοβλεννοειδές που αναστέλει την λειτουργία της Θρυψίνης, ενός ενζύμου που βοηθά στην πέψη των πρωτεϊνών διασπώντας τες...
Η συνεχής κατανάλωση από άβραστο ασπράδι μπορεί να προκαλέσει έλλειψη στις πρωτείνες που καταναλώνονται ΚΑΙ από τις άλλες τροφές, ενώ αναφέρεται ότι γενικά μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην λειτουργία του εντέρου...
Δεν δημιουργεί θέμα αν καταναλωθεί μια φορά στο τόσο, αλλά ουσιαστικά είναι δώρο άδωρο το ωμό αυγό...

Εγώ ΤΟΥ δίνω κάθε δεύτερη μέρα βραστό....
Και όχι πάντα και τον κρόκο...

 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ενα μικροσωμο σκυλακι μπορει να φαει ανετα 1-2 αυγα την εβδωμαδα. Εαν θες να τα δωσεις ωμα- δωσε μονο κροκο- εαν θες βρασμενο, μπορεις να δωσεις ολοκληρο. Ακομα και το τσοφλι τριμμενο σε σκονι.

Γιαουρτι, ανθοτυρο, Cottage Cheese ειναι πολυ καλα για τα σκυλια και μπορεις να δωσεις και 2-3 φορες την εβδωμαδα ανετα σαν συμληρομα η ακομα και γευμα.

Επισης μπορεις να εμπλουτισεις της κροκεττες με βρασμενο κρεας ολον τον ειδων- η να ταιζεις εναλαξ κροκεττα, μαγειρευτο η ακομα και ωμο.
Ειναι μυθος, οτι οι σκυλοι μονο με κροκεττα ζουνε!!
Εαν το εχουν σηνηθησει, τρωνε "απ ολα" και τους ερχεται και πιο υγειηνα.

Αλλα οταν ενας σκυλος τρωει μονο κροκεττα, μαλλον θα τον πειραξει ακομα και μικρη πσοοτητα απο οτιδηποτε αλλο.
Αλλα το ιδιο θα συνεβαινε και με μας.Εαν τρωγαμε ενα χρονο μονο κορνφλεικς- και με μετα μας εδειναν ενα πιατο με παιδακια, πατατες, τξατζικη και μια οραια σαλατα- μαλλον θα περναγαμε την υπολοιπη μερα στην τοιλεττα.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
Η αβιδίνη είπαμε ότι κάνει δεσμό με την βιοτίνη και δεν επιτρέπει την πέψη της...Επίσης το ασπράδι του αυγού περιέχει ωοβλεννοειδές που αναστέλει την λειτουργία της Θρυψίνης, ενός ενζύμου που βοηθά στην πέψη των πρωτεϊνών διασπώντας τες...
Η συνεχής κατανάλωση από άβραστο ασπράδι μπορεί να προκαλέσει έλλειψη στις πρωτείνες που καταναλώνονται ΚΑΙ από τις άλλες τροφές, ενώ αναφέρεται ότι γενικά μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην λειτουργία του εντέρου...
Δεν δημιουργεί θέμα αν καταναλωθεί μια φορά στο τόσο, αλλά ουσιαστικά είναι δώρο άδωρο το ωμό αυγό...

Εγώ ΤΟΥ δίνω κάθε δεύτερη μέρα βραστό....
Και όχι πάντα και τον κρόκο...

τωρα να πω οτι καταλαβα.... θα σε γελασω
παρ ολ αυτα σ ευχαριστω για τον χρονο σου
θα κρατησω μονο το τελευταιο

κάθε δεύτερη μέρα βραστό....
Και όχι πάντα και τον κρόκο...
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
ενα μικροσωμο σκυλακι μπορει να φαει ανετα 1-2 αυγα την εβδωμαδα. Εαν θες να τα δωσεις ωμα- δωσε μονο κροκο- εαν θες βρασμενο, μπορεις να δωσεις ολοκληρο. Ακομα και το τσοφλι τριμμενο σε σκονι.

Γιαουρτι, ανθοτυρο, Cottage Cheese ειναι πολυ καλα για τα σκυλια και μπορεις να δωσεις και 2-3 φορες την εβδωμαδα ανετα σαν συμληρομα η ακομα και γευμα.
ευχαριστωωωω!!!!!!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αν ταιζεις κροκκετες το πιο σωστο ειναι να δινεις βραστο αυγο στον σκυλο σου και θε 2-3 μερες.
Στις ενδιαμεσες μερες δινεις απο 2 κουταλιες προβειο γιαουρτακι.
Το τυρι μπορεις να το δινεις οπως θες αν και εχει αρκετο αλατι.

Αν ταιζεις μπαρφ ομως το αυγο μπορεις να το δωσεις ωμο μαζι με τα τσοφλια .Το βαζεις στο μπλεντερ οπως ειναι και βαζεις και δυο κουταλιες γιαουρτακι μαζι με λιγο ηλιελαιο η σολωμελαιο και τα κανεις ενα χυλο .
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
να ρωτησω και κατι ακομα.... ειμαστε.... σχεδον 3 μηνων
μπορουμε να αρχισουμε απο τωρα τα αυγα ή πρεπει να περιμενω να χρονισει πρωτα???
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το ασπράδι περιέχει πολλές πρωτείνες.
Μία από αυτές είναι η αβιδίνη που δεσμεύει την βιοτίνη και μπορεί να δημιουργήσει μακροχρόνια πρόβλημα.
Όταν όμως είναι βρασμένο, η αβιδίνη καθίσταται αδρανής.
Δες και αυτό το ποστ
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
υπάρχει κάποια πηγή , για όλες αυτές τις συνταγές ?

πχ κάποιος ειδικός στην διατροφή του σκύλου κλπ

ή είναι εκ πείρας ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
να ρωτησω και κατι ακομα.... ειμαστε.... σχεδον 3 μηνων
μπορουμε να αρχισουμε απο τωρα τα αυγα ή πρεπει να περιμενω να χρονισει πρωτα???
Από τώρα, εγώ δίνω στα κουτάβια μόλις αρχίσουν τον απογαλακτισμό, δηλαδή 4-5 εβδομάδων. Οι καλύτερες πρωτεΐνες μετά το μητρικό γάλα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
υπάρχει κάποια πηγή , για όλες αυτές τις συνταγές ?

πχ κάποιος ειδικός στην διατροφή του σκύλου κλπ

ή είναι εκ πείρας ?
Από σεμινάρια εκτροφής και διατροφής που έχω παρακολουθήσει εδώ στο Βέλγιο.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
απο κάποιον αντίστοιχο κυνοφιλικό όμιλο ? κτηνιατρική εκδήλωση ?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Βιολογική αξία πρωτεϊνών για το σκύλο
μητρικό γάλα 100%
ασπράδι αυγού 97%
μοσχάρισιες 82%
ψάρι 79%
αγελαδινό γάλα 75%
ρύζι 69%
σιτάρι 50%