Εφιάλτες με τους σκύλους μας


Status
Κλειδωμένο θέμα

tinanef

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2009
246
0
Θεσσαλονίκη
βρε παιδιά ....μακριά απο γιατρούς και δικηγόρους(σόρυ Εβελύνα...),έτσι δεν λέμε?ου μπλέξεις.εγώ προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς γενικά γιατί τυχαίνει να γνωρίζω πόση ασχετοσύνη κυκλοφορεί.εδώ, αν μας συμβεί κάτι ,δεν τρέχουμε για δεύτερη και τρίτη γνώμη?έτσι πρέπει να κάνουμε και με τους κτηνιάτρους κατά την γνώμη μου.όταν τίθεται κάποιο θέμα υγείας στον σκύλο μας,πρέπει να τρέξουμε και αλλού να πάρουμε γνώμη.να δούμε αν μας πουν τα ίδια.αν μας πουν τα ίδια τότε χτίζεται η εμπιστοσύνη μας στον αρχικό κτηνίατρο ΄(ή γιατρό δικό μας ανάλογα).
η ιατρική είναι δύσκολο επάγγελμα.και όπως σε όλα, πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις για να είσαι καλός.παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, τον σημαντικότερο ίσως και η εμπειρία.
φυσικά λάθη πάντα σουμβαίνουν και στους καλύτερους γιατρούς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Προσωπικά, σε γιατρούς καταλαβαίνω συνήθως απο την πρώτη επίσκεψη, τι καπνό φουμάρουν. Εμένα βέβαια με επηρεάζουν κι άλλα πράγματα εκτός των γνώσεων. Δεύτερη επίσκεψη σε γιατρό που δεν με εμπνέει, δεν παίζει. Επίσης, δεν μου αρέσει να τους αλλάζω σαν τα πουκάμισα. Στον κτηνίατρο που έχω καταλήξει τα τελευταία σχεδόν 10 χρόνια, δεν έχει υπάρξει ποτέ αφορμή για δεύτερη σκέψη. Εχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου και με το παραπάνω. Δεν θα σκεφτόμουν να τον τεστάρω. Σε άλλους που έχω μπει, ήθελα να φύγω στα μισά με την πρώτη...

η ιατρική είναι δύσκολο επάγγελμα.και όπως σε όλα, πρέπει να το αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις για να είσαι καλός.παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, τον σημαντικότερο ίσως και η εμπειρία.
φυσικά λάθη πάντα σουμβαίνουν και στους καλύτερους γιατρούς.
Σ' αυτό συμφωνώ.

Γενικά δεν μου αρέσει να κατηγορούνται γιατροί , γιατί εμείς σαν κριτές τους, συνήθως δεν έχουμε τις γνώσεις που απαιτούνται.

Ολοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος.
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
είμαι που είμαι εκτός θέματος, ας το γράψω εδώ. Ο γιατρός είπε να μην την τάισουμε την πρώτη μέρα. Αυτό. Όπερ κ εγένετο. Από χθες της δίνω κοτόπουλο σε πολύ πολύ μίκρα κομματάκια γιατί την ρογιαλ κανιν ούτε να την κοιτάξει... Τι να κάνω λέτε; την αφήνω να πεινασει μπας κ φάει ξηρά η συνεχίζω κ σήμερα κοτόπουλο; ρωτάω επειδή είναι ούτε 4 μηνών κ άλλοι λένε ξηρά τροφή, άλλοι όχι. Η έστω, έκανα λάθος που της έδωσα κοτόπουλο; αν ναι, να μην συνεχίσω να κάνω λάθος. Πάντως ενώ τόσο καιρό νόμιζα πως η μικρή απλά δεν τρώει, είναι όπως λέμε μίζερη στο φαγητό, είδα πως το κοτόπουλο το βραστό το εξαφανίζει..
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Από θέμα ανάρρωσης πως πάει η μικρή? (από φαγητό σε τέτοια περίπτωση θα σε γελάσω...)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Γνωμη μου ειναι οτι σκυλακι που βρισκεται στην αναρρωση μπορει να φαει κατι αλλο απο την ξηρα αρκει να φαει
και να δυναμωσει.
Περαστικα,σιδερενιο και καλο κουραγιο στη μανουλα της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Αν επιτρέπεται να φάει, να της δώσεις ότι τραβάει η ψυχή της, μέχρι να γίνει εντελώς καλά. Μετά, έχεις καιρό για "σκληραγώγηση" :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όπως προείπαν. Κύρια προτεραιότητα τώρα είναι φάει - το αν αν θα καλομάθει κλπ. δεν πρέπει να σε απασχολεί τώρα. Το κοτόπουλο να είναι χωρίς πέτσες και ιδανικά να είναι στήθος. Η δικιά μου π.χ. όταν είναι χάλια το στομάχι της την ξεκινάω με βραστό στήθος κοτόπουλο, σε μικρές μερίδες και συχνά. Μετά προσθέτω και λίγο καρότο (πολύ καλά βρασμένο και ψιλοκομμένο) και μετά και λίγο ρύζι (πολύ καλά βρασμένο - να έχει λασπώσει).
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ο ρουφιανος που εδωσε το link
δεν παει να πει και στον γιατρο να απαντησει?
περαστικα και αγυριστα
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
ο ρουφιανος που εδωσε το link
δεν παει να πει και στον γιατρο να απαντησει?
περαστικα και αγυριστα
Αν και δεν ξερω ποιος ειναι αυτος που εδωσε το link αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος ποιος ειναι θεωρω αστειο να αποκαλειται ρουφιανος, δεν καταλαβα δημοσιο φορουμ ειναι, ειναι κατι μυστικο, και γιατι πρεπει να βγαινει να απολογειται ή να απαντησει ο καθενας σε καθετι που γραφεται, φορουμ ειναι και τιποτα παραπανω σιγα μην το κανουμε και δικαστηριο
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.891
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν καταλαβα kos, οκ δημοσιο φορουμ, τι δουλεια ειχε η κτηνιατρος να παιρνει τηλεφωνο με το που διαβασε τι γραφεται την Εβελυνα να της ζητησει τα ρεστα;
Λαθος διαγνωση για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα; Δεν ξερω την κυρια αλλα αν τυχαινε αυτο σε εμενα και μπορουσε να κοστισει τη ζωη του σκυλου μου, και ο Θεος ο ιδιος να ητανε δεν θα ξαναπατουσα εκει.
Οταν γνωριζεις καποιον προσωπικα, βεβαια ειναι πολυ πιο δυσκολο να εισαι αντικειμενικος.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
zouzounos συμφωνώ με τον kos. Γιατί είναι ρουφιάνος? Αν γραφόταν δηλαδή ότιδήποτε, καλό ή κακό, για κάποιον γνωστό σου και του έλεγες "ρε συ ειπανε για σενα ετσι κι ετσι" είναι ρουφιανιά?

Λογικό μου φαίνεται εμένα.

Επίσης ο γιατρός δεν χρωστάει καμιά απάντηση/απολογία/εξήγηση/δικαιολογία ούτε στο φορουμ, ουτε σε κανέναν άλλον πλην της evelyna, η οποία και έχει κάνει τη θέση της ξεκάθαρη.

Evelyna με τη σειρά μου να ευχηθώ ότι καλύτερο για τη μικρή σου, μακάρι να πανε όλα καλά και να μη χρειαστεί ξανά να δώσει άλλες μάχες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Κι εγώ αν ήμουν ο γιατρός της Εβελύνας, ποσός θα με ενδιέφερε να απολογηθώ σε ένα τσούρμο ανθρώπων άγνωστων σε μένα. Με την Εβελύνα και τον Σάκη όμως, θα ήθελα και θα επιδίωκα, αν ήμουν σωστός, να κάνω μια κουβέντα. Μην ξεχνάτε, ότι υπάρχει πάντα και η άλλη πλευρά του νομίσματος, την οποία δεν γνωρίζουμε και δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.891
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν γνωριζω ουτε την Εβελυνα ουτε την κτηνιατρο, το μονο που γνωριζω ειναι πως η Χοουπ μπορουσε να ειναι το δικο μου σκυλι και σιγουρα δεν θα ηθελα να περασω οσα περασαν αυτοι οι ανθρωποι.
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Αν και δεν ξερω ποιος ειναι αυτος που εδωσε το link αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος ποιος ειναι θεωρω αστειο να αποκαλειται ρουφιανος, δεν καταλαβα δημοσιο φορουμ ειναι, ειναι κατι μυστικο, και γιατι πρεπει να βγαινει να απολογειται ή να απαντησει ο καθενας σε καθετι που γραφεται, φορουμ ειναι και τιποτα παραπανω σιγα μην το κανουμε και δικαστηριο
επειδη ειναι δημοσιο φορουμ και εγω θεωρω αστειο να λες δεν ξερω ποιος ειναι αλλα ειμαι σιγουρος ποιος ειναι
εσενα σου θιξαμε το γιατρο?ξερεις κατι περισσοτερο απο οτι γραφτηκε?με αυτα που διαβασα ο γιατρος ειναι μαπας
και καποιος φιλος του πειραχτηκε και πηγε κατευθειαν να του τα πει ηθελα να ηξερα τον ρωτησε αν εκανε μαμακια?
ενταξει σε πειραξε το ρουφιανος γιατι τον ξερεις μαλλον ενταξει θα τον πω μαρτυριαρη

zouzounos συμφωνώ με τον kos. Γιατί είναι ρουφιάνος? Αν γραφόταν δηλαδή ότιδήποτε, καλό ή κακό, για κάποιον γνωστό σου και του έλεγες "ρε συ ειπανε για σενα ετσι κι ετσι" είναι ρουφιανιά?

Λογικό μου φαίνεται εμένα.

Επίσης ο γιατρός δεν χρωστάει καμιά απάντηση/απολογία/εξήγηση/δικαιολογία ούτε στο φορουμ, ουτε σε κανέναν άλλον πλην της evelyna, η οποία και έχει κάνει τη θέση της ξεκάθαρη.

Evelyna με τη σειρά μου να ευχηθώ ότι καλύτερο για τη μικρή σου, μακάρι να πανε όλα καλά και να μη χρειαστεί ξανά να δώσει άλλες μάχες.
παντα η απαντησεις που δινω ειναι τι θα εκανα εγω και πως σκεφτομαι εγω!οπως ολοι βεβαια!
αρα αν ηταν σωστος και καθαρος θα μπορουσε να υπερασπιστει την θεση του.εσυ αν διαβαζες οτι διαβαζες και ειχες δικιο θα μιλαγες μονο με ενα ατομο?
εγω οχι θα ηθελα να μαθουν ολοι ε και στην τελικη ας ελεγε στον μαρτυριαρη φιλο του οτι εγινε ετσι και ετσι και λεει φιφες η κυρια
Κι εγώ αν ήμουν ο γιατρός της Εβελύνας, ποσός θα με ενδιέφερε να απολογηθώ σε ένα τσούρμο ανθρώπων άγνωστων σε μένα. Με την Εβελύνα και τον Σάκη όμως, θα ήθελα και θα επιδίωκα, αν ήμουν σωστός, να κάνω μια κουβέντα. Μην ξεχνάτε, ότι υπάρχει πάντα και η άλλη πλευρά του νομίσματος, την οποία δεν γνωρίζουμε και δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε.
σας θιξαμε το γιατρο μου φαινεται
μεχρι στιγμης ξερουμε μονο την μια μερια και με αυτα του γραφονται και διαβαζω δικιο εχει η κυρια
εδω δεν ειναι δικαστηριο ουτε ειμαι γιατρος να του κλεψω την πελατεια
τουλαχιστον καταλαβα τον σκοπο της εβελυνας που ηταν η ενημερωση!
και οχι να πει ονοματα,που μεγαλο ποσοστο θα ειχε πει και ονομα
αρα ο μαρτυριαρης τι σκοπο ειχε?
δεν το συνεχιζω παραπερα γιατι δεν με ενδιαφερει!κουβεντα κανουμε αλλα φανηκε οτι τους πειραξε καποιους.
ο γιατρος ποιος ειναι θα μας πει κανενας?μπορει καποιος να μου πει να μην την πατησω και εγω?
τον σκυλεμπορα ολοι πεσαμε να τον φαμε.και
τον καθε αλλον που νομιζουμε οτι ειναι λαθος
ατυχες παραδειγμα δεν ειναι
οταν κανει καποιος λαθος τι να κανουμε θα τα ακουει
εχει και συνεχεια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
σας θιξαμε το γιατρο μου φαινεται
Other words to love each other...

ο γιατρος ποιος ειναι θα μας πει κανενας?μπορει καποιος να μου πει να μην την πατησω και εγω?
Εσύ δεν έχεις δικό σου γιατρό; Πας όπου λάχει;
 
Last edited by a moderator:


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Προσωπικά ούτε πειράχτηκα, ούτε μου έθιξες κανέναν. Το γιατρό μου τον λένε Ηλία και καμία σχέση με την υπόθεση δεν έχει.
Ότι σκέφτηκα μόλις διάβασα το μήνυμά σου είπα.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Zouzounos αν δεν μου καποιος οτι ναι εγω το παρεθεσα το λινκ τοτε ναι δεν ξερω, γραφω οτι ειμαι σιγουρος με βαση τη δικη μου λογικη. Μερικοι παιρνουν το φορουμ πιο σοβαρα απο οσο το παιρνω εγω και πιο σοβαρα γενικοτερα απο ενα απλο φορουμ. Δημοσιως κριτικες δεν κανω και μαλιστα κρυμμενος πισω απο ενα nickname ειναι σχεδον αστειο να κρινω καποιους για τη δουλεια τους χωρις να εχω ιδιαν πειρα. Εγω εχω κανει τις επιλογες μου και κρινομαι μεσα απο αυτες ουτε κτηνιατρος ειμαι ουτε εχω κανενα συμφερον απο το χωρο αυτο. Τα λαικα και τα online δικαστηρια τα θεωρω γελοια. Αυτον που παρεθεσε το λινκ μπορεις να τον αποκαλεις οπως θελεις εγω απλα ειπα οτι κατα τη γνωμη μου τετοιοι χαρακτηρισμοι ουτε ευσταθουν και αν μη τι αλλο ειναι υπερβολικοι, εσυ εννοειται οτι εισαι ελευθερος να γραφεις ο,τι θες.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
μπορει και να ειναι αυτος που παω :)
εσυ απο οσα εγραψα αυτο ειδες?
χαζο δεν ειναι το φορουμ 3 ατομα τον ξερετε
σιγουρα.
εσυ δεν εισαι μαρτυριαρα?
παμε ολοι σε αλλο θεμα να κραξουμε τον ΒΥΒ
ειναι πιο σημαντικο αυτο!
εαν εχεις να απαντησεις σε αυτο που ρωτησα απαντα αλλιως γραψε αλλο ενα ανουσιο ποστ
ορκο τιμης να δωσουμε στον ΓΙΑΤΡΟ!!!
σοφια σε εσενα εχω απαντησει στη μεση
δεν σου ειπα σου εθιξα καποιον
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
μπορει και να ειναι αυτος που παω :)
εσυ απο οσα εγραψα αυτο ειδες?
χαζο δεν ειναι το φορουμ 3 ατομα τον ξερετε
σιγουρα.
εσυ δεν εισαι μαρτυριαρα?
παμε ολοι σε αλλο θεμα να κραξουμε τον ΒΥΒ
ειναι πιο σημαντικο αυτο!
εαν εχεις να απαντησεις σε αυτο που ρωτησα απαντα αλλιως γραψε αλλο ενα ανουσιο ποστ
ορκο τιμης να δωσουμε στον ΓΙΑΤΡΟ!!!
Αν απαντας σε μενα σου λεω ευθεως οτι οχι δεν ειμαι εγω ο μαρτυριαρης, ορκο τιμης δε δινω σε κανενα και ποσως με ενδιαφερει σε ποιον κτηνιατρο πας ή αν ειναι καλος
 


Status
Κλειδωμένο θέμα