Ζητείται σκύλος για διαφήμιση




kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
όταν ένας σκηνοθέτης έχει στο μυαλό του ένα συγκεκριμένο στήσιμο, και δουλεύει για την προώθηση ενός προϊόντος, δε θέλει να κάνει την "φιλοζωική καινοτομία" μέσα από το διαφημιστικό του, αλλά να φτιάξει μία τόσο εκλυστική διαφήμιση που να περάσει το προϊόν μέσα στην καταναλωτική συνείδηση του υποψήφιου πελάτη και τελικά η επιλογή την κρίσιμη αγοραστική στιγμή από υποσυνείδητη να γίνει συνειδητή.

Το πώς το βλέπουμε εμείς και όλοι "εμείς" που ασχολούμαστε με τα ζώα και έχουμε μία πιο "φιλόζωη" ματιά με κοινωνικό μήνυμα και αίσθηση απενεοχοποίησης των "μαύρων κοινωνικών προβάτων" δε σημαίνει ότι ισχύει και στον πραγματικό χώρο της δουλειάς.
Φυσικά δε λέω, σίγουρα υπάρχουν και σκηνοθέτες και team που θέλουν να μπουν σε όλο αυτό το 'trip'άκι, αλλά δεν είναι η κοινή και "αναμενόμενη" πλειοψηφία.

Με την ίδια λογική με τα πιτ και τα ροτάκια να μπουν τα μαύρα σκυλάκια, ή τα εντελώς κοπράκια, ή τα ανάπηρα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με την ίδια λογική με τα πιτ και τα ροτάκια να μπουν τα μαύρα σκυλάκια, ή τα εντελώς κοπράκια, ή τα ανάπηρα.
Mακάρι να έμπαιναν.... αλλά μάλλον δεν τους φαίνονται εξίσου όμορφα/ελκυστικά..... ούτε και μπορούμε να έχουμε και πολλές πολλές απαιτήσεις.... ας συνηθίσει σιγά σιγά το μάτι του κόσμου να βλέπει μωρά δίπλα σε μεγάλους μαύρους σκύλους (οτι κι αν είναι αυτοι.... ροτ, μολοσοι, κοπράκια.... δεν έχει μεγάλη σημασία σ'αυτή τη φάση) και προχωράμε αργότερα και παραπέρα.

Που θα πάει... θα έρθει η μέρα που δε θα φεύγουν τα παιδάκια (και κάτι χαζοχαρούμενες υστερικές έφηβες) όταν με βλέπουν, λες και περπατάω με το Τζακ τον Αντεροβγάλτη.....

Ξέχασα να σας πω... τις προάλλες ήρθε ένας ηλεκτρολόγος να μου φτιάξει κάτι, και δεν έμπαινε λέει στο σπίτι αν δεν κλείδωνα το σκύλο σε άλλο δωμάτιο!!! Βρε καλέ μου του λέω, αυτός δεν πειράζει ούτε μύγα..... (και πράγματι ο κακομοίρης είχε χωθει σε μια γωνία και δεν έβγαζε μιλιά....), τίποτα... αναγκάστηκα να κλεισω το σκύλο αλλού για να μπει μέσα ο π@π@ρας.....:mad::mad::mad:
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
αααα καλά... σιγά μην έμπαινα στη διαδικασία να κλειδώσω το σκυλί μου. Δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. Ή θα έκανε τη δουλειά του ή θα έφερνα άλλον. Και χάρη του έκανες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
όταν ένας σκηνοθέτης έχει στο μυαλό του ένα συγκεκριμένο στήσιμο, και δουλεύει για την προώθηση ενός προϊόντος, δε θέλει να κάνει την "φιλοζωική καινοτομία" μέσα από το διαφημιστικό του, αλλά να φτιάξει μία τόσο εκλυστική διαφήμιση που να περάσει το προϊόν μέσα στην καταναλωτική συνείδηση του υποψήφιου πελάτη και τελικά η επιλογή την κρίσιμη αγοραστική στιγμή από υποσυνείδητη να γίνει συνειδητή.
Δεν διαφωνούμε..

Το πώς το βλέπουμε εμείς και όλοι "εμείς" που ασχολούμαστε με τα ζώα και έχουμε μία πιο "φιλόζωη" ματιά με κοινωνικό μήνυμα και αίσθηση απενεοχοποίησης των "μαύρων κοινωνικών προβάτων" δε σημαίνει ότι ισχύει και στον πραγματικό χώρο της δουλειάς.
Mα δεν ειπώθηκε πουθενά κάτι τέτοιο..

Φυσικά δε λέω, σίγουρα υπάρχουν και σκηνοθέτες και team που θέλουν να μπουν σε όλο αυτό το 'trip'άκι, αλλά δεν είναι η κοινή και "αναμενόμενη" πλειοψηφία.

Με την ίδια λογική με τα πιτ και τα ροτάκια να μπουν τα μαύρα σκυλάκια, ή τα εντελώς κοπράκια, ή τα ανάπηρα.
Υπάρχει ήδη ένα σενάριο.., δεν το διαπραγματευόμαστε εμεις..

Αν αυτό το σενάριο εξυπηρετήσει εν αγνοια του και κάποιους σκοπούς είναι κακό?

Ναι αν έμπαινε η παραγωγη σε αυτήν την λογική..., μπαίνουν όλα..
Υπό τις παρόν όμως συνθήκες που τυχαίνει να υπάρχει στο σενάριο ένα ροτ με παιδάκια, εκφράσαμε απλά τις απόψεις μας πάνω στην εν λόγο εικόνα..

Κανεις δεν μίλησε για τα παρασκήνια της παραγωγής και την διαδικασία που εξάγεται η κάθε διαφήμιση με τον εκάστοτε στόχο..

Μείναμε μιας και είμαστε φιλοζωικό forum στις υπάρχον προϋποθέσεις που αναφέρθηκαν
εκφράζοντας ο κάθε ένας τις απόψεις του....
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ενδιαφέροντα τα όσα γράφετε περί αισθητικής.:) Κατά τη γνώμη μου όμως ένα μέλος μόνο έχει το σκύλο και τη φωτογένεια για διαφημίσεις: η Rottie! Εγώ της το 'χω πει κατ' ιδίαν ότι χάνεται....:p:p:D:D:D

(Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?:D:D)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ξέχασα να σας πω... τις προάλλες ήρθε ένας ηλεκτρολόγος να μου φτιάξει κάτι, και δεν έμπαινε λέει στο σπίτι αν δεν κλείδωνα το σκύλο σε άλλο δωμάτιο!!! Βρε καλέ μου του λέω, αυτός δεν πειράζει ούτε μύγα..... (και πράγματι ο κακομοίρης είχε χωθει σε μια γωνία και δεν έβγαζε μιλιά....), τίποτα... αναγκάστηκα να κλεισω το σκύλο αλλού για να μπει μέσα ο π@π@ρας.....:mad::mad::mad:
Έλα βρε :)
Προφανώς ο άνθρωπος είχε φοβία... Αυτό πρέπει να το σεβόμαστε... Άλλο οι καλεσμένοι μας, που μη σώσουν κι έρθουν αν δε θέλουν το σκυλί μας, άλλο ο εργαζόμενος που μπορεί να φοβάται τα σκυλιά. Ούτε οι κατσαρίδες είναι επικίνδυνες, αλλά αν πήγαινα σε σπίτι με κατοικίδια κατσαρίδα θα ζητούσα απ' τον ιδιοκτήτη της να την κλείσει κάπου :p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κατοικίδια κατσαρίδα : χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα:D:D:D:D

αυτό να δώ και τι στον κόσμο!!!

Ενας μαθητής μου έχει ένα φίδι.Το είχε φέρει κάνα δυό φορές στο μάθημα.

Τελικά όλα είναι μια ιδέα.............:p
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Έλα βρε :)
Προφανώς ο άνθρωπος είχε φοβία... Αυτό πρέπει να το σεβόμαστε... Άλλο οι καλεσμένοι μας, που μη σώσουν κι έρθουν αν δε θέλουν το σκυλί μας, άλλο ο εργαζόμενος που μπορεί να φοβάται τα σκυλιά. Ούτε οι κατσαρίδες είναι επικίνδυνες, αλλά αν πήγαινα σε σπίτι με κατοικίδια κατσαρίδα θα ζητούσα απ' τον ιδιοκτήτη της να την κλείσει κάπου :p
Eίμαι σίγουρη οτι αν ήταν βερικοκί κανισάκι ο Γκογκόλ δε θα είχε την ίδια αντίδραση ο τυπάς.....
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Eίμαι σίγουρη οτι αν ήταν βερικοκί κανισάκι ο Γκογκόλ δε θα είχε την ίδια αντίδραση ο τυπάς.....
Εγώ δεν είμαι και τόσο βέβαιη για αυτό. Η φοβία είναι φοβία!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σωστά..:D

και εγώ τι δω κόκκινη κατοικίδια κατσαρίδα :p:Dτι μαύρη.., ένα και το αυτό μου κάνει..
εχω φύγει σαν τον Βέγγο..:D:D
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
θα πρότεινα τον ρεξούλη μ αλλά αυτος με τον ενθουσιασμό π έχει με τα μπαλάκια θα πλακώσει τα παιδάκια..
η γκρέτα δν συμπαθεί καθόλου τα μικρά οπότε...
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Ναι, αλλά άμα έβλεπες ένα φούξια έντομο με φανταχτερές φωσφορίζουσες βούλες πιστεύω θα σου έκανε εντύπωση θετική.
Στο κάτω κάτω, γιατί οι πεταλούδες μας φαίνονται όμορφες? Και αυτές έντομα είναι με μεγάλα πόδια κλπ. Το ίδιο αναλογίζουμαι και για τις πασχαλίτσες, αν είχαν άλλο χρώμα θα μας φαίνονταν "χαριτωμένες"??

Ως προς το διαφημιστικό... κρίμα που ζητείται ροτι/πιτ πλέον (καμιά ενημέρωση δεν είχαμε, τι έγινε το βρήκατε το σκυλουράκι που ψάχνετε?), αλλιώς θα πρότεινα τον μπιρμπιλο-Κόφι μου (όπως έβαλα και στο ανάλογο τόπικ με τον "σκύλο ηθοποιό").
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγώ δεν είμαι και τόσο βέβαιη για αυτό. Η φοβία είναι φοβία!
Εγω θα συμφωνησω με την Πηγη.
Μπορει να δει καποιος τον Αδη της Δεσποινας ή την ΗΡΑ και να φυγει τρεχοντας, πιθανοτατα αδικως.
Μολις βλεπουν την πινσερινα μας γελανε, αλλά οταν τους αρπαζει τα παντελονια ορυώμενη δεν γελανε καθολου.
Η εμφανιση και το μεγεθος μετρανε πολυ στους ανιδεους.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αγαπητέ μου Άρη για μερικούς το σκυλί είναι σκυλί δηλ. επικίνδυνο και ύπουλο πράγμα....:twisted:.....και μη ξεχνάμε ότι οι ανίδεοι εκτός απο το φόβο νιώθουν και σιχαμάρα με τα σκυλιά.
Όλα αυτά σε ένα υπέροχο κοκτέιλ...*sick*
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν έβλεπε πχ ένα μαλτεζάκι με ροζ κοκαλλάκι, δε θα μου ζήταγε να το κλειδώσω.....

και ναι, οι φοβίες είναι φοβίες, γιαυτό και τον κλέιδωσα το σκύλο προκειμένου να γίνει η δουλεια και δεν συνέχισα το θέμα (δεν είχε άλλωστε νόημα).

Νομίζω πάντως ότι οι εικόνες και οι παραστάσεις που έχουμε απο παιδιά, παίζουν μεγάλο ρόλο.... γιατι σιχαινόμαστε τις κατσαρίδες και όχι τα σκαθάρια? Εκει μπορεί να παίξει ένα ρόλο η διαφήμηση, ακόμα κι αν δε γίνεται επι τούτου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Eίμαι σίγουρη οτι αν ήταν βερικοκί κανισάκι ο Γκογκόλ δε θα είχε την ίδια αντίδραση ο τυπάς.....
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν έβλεπε πχ ένα μαλτεζάκι με ροζ κοκαλλάκι, δε θα μου ζήταγε να το κλειδώσω.....
:rolleyes: :D:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η φοβία είναι φοβία. Πολλοί άνθρωποι φοβούνται το βερυκοκί κανισάκι μου, αλλάζουν δρόμο, μου ζητούν να το δέσω ή να το κλείσω κάπου. Το σέβομαι...
Εγώ νιώθω το ίδιο άβολα κοντά σε μια μαύρη κεραμμυδόγατα και σε μια φουντωτή περσική του σαλονιού με φιόγκο...
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
& ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.
Την Παρασκευη(χθες), το απογευμα,μετα απο ενα meeting,αποφασιστικε οτι εαν κανουμε το γυρισμα με οχι καλα εκπαιδευμενο σκυλι θα ειναι μολοσσος Δανος (με την προϋποθεση οτι θα καθεται στο πλανο χωρις να ειναι δεμενος) ή με πληρως εκπαιδευμενο (που τους επεισα οτι πρεπει να ειναι Rot.μια & διαπιστωσα οτι ειναι αρκετα τα εκπαιδευμενα Rot.που θα μπορουσαν να παιξουν.)Η οριστικη αποφαση θα παρθει στις 20/7/09 & ημερα γυρισματος θα ειναι η 22/7/09 ...Θεου θελοντος & καιρου επιτρεποντος :)
Ευχαριστω και παλι :D:D:D

Η Νόρα μου είναι μολοσσίνα, μαύρη, ψηλή, μοντελάκι...:p
Έχει μανία να κρατάει ένα παιχνίδι στο στόμα της (μπορεί και 23,5 ώρες το 24ωρο:D). Χοροπηδάει σαν κατσίκι. Πολύ κοινωνική με τα υπόλοιπα σκυλιά και τους ανθρώπους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981