Ζητω κλουβι μεταφορας για αεροπλανο


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Το Σεπτέμβρη φεύγουμε Αυστρία μόνιμα και θα πάρουμε φυσικά μαζί μας το σκυλάκο μας. Το θέμα είναι ότι είναι ψηλός για τα κιλά του. 5,5kg και 44cm ύψος(ύψος κεφαλιού). Τα κλουβιά κυμαίνονται στα 30€ ως 40cm ύψος αλλά μετά για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν ενδιάμεσα ως τα 47-48cm όπου η τιμή έχει γίνει 70€+. Θεσσαλονίκη κατά προτίμηση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καλό θα ήταν, να δεις τους κανονισμούς της αεροπορικής που θα χρησιμοποιήσετε. Τα κλουβιά για αεροπορικές μεταφορές, είναι πολύ συγκεκριμένων, αυστηρών προδιαγραφών.
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Καλό θα ήταν, να δεις τους κανονισμούς της αεροπορικής που θα χρησιμοποιήσετε. Τα κλουβιά για αεροπορικές μεταφορές, είναι πολύ συγκεκριμένων, αυστηρών προδιαγραφών.
Είδα τους κανονισμούς της Aegean και δεν τίθεται θέμα διαστάσεων για τη μεταφορά σκύλου τέτοιου μεγέθους(εννοείται δε θα τον βάλω σε κλουβί Αγ. Βερνάρδου) αφού δε θα είναι στη καμπίνα των επιβατών αλλά στο χώρο μεταφοράς κατοικιδίων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Τι εννοείς "δεν τίθεται θέμα διαστάσεων";
Πρέπει να υπάρχει "αέρας" 10εκατ. και στο ύψος και στο μήκος του κλουβιού.
Πρέπει ο σκύλος, να μπορεί να κάνει στροφή μέσα, και να σταθεί όρθιος.
Και πρέπει η εταιρία του box, να είναι εγγεκριμένη, από την ΙΑΤΑ.
 
  • Like
Reactions: Ghost


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Ας το γράψω κάπως καλύτερα γιατί υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που αρπάζονται χωρίς πρώτα να έχουν κατανοήσει τον άλλο. Δεν υπάρχει θέμα περιορισμού διαστάσεων όσων αφορά το πόσο μεγάλο θα είναι (γι'αυτό ανάφερα και το κλουβί Αγ. Βερνάρδου). Όλα αυτά που λες τα διάβασα και τα γνωρίζω. Επίσης και να έχει νερό στο πορτάκι, μαλακό υπόστρωμα, να μην είναι ναρκωμένος κτλ κτλ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ακόμη δεν έχω αρπαχτεί :)
Μιας και γνωριζόμαστε όμως και από χθες, μπορείς να συνεχίσεις την συζήτηση σ'αυτό το υφάκι, να πετύχουμε και το άρπαγμα, άμα θέλεις.
Ευκολάκι το 'χω ;)

Αρα λοιπόν, ψάχνεις κλουβί μεταχειρισμένο, στις μεγαλύτερες διαστάσεις ύψους, των 50 περίπου εκατ., σε καλύτερη τιμή; Αυτό λέμε;
 


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
Ακόμη δεν έχω αρπαχτεί :)
Μιας και γνωριζόμαστε όμως και από χθες, μπορείς να συνεχίσεις την συζήτηση σ'αυτό το υφάκι, να πετύχουμε και το άρπαγμα, άμα θέλεις.
Ευκολάκι το 'χω ;)
Σαν απάντηση η εικόνα για πλακίτσα. Μη το συνεχίσουμε.Χωρίς τίτλο.png
Αρα λοιπόν, ψάχνεις κλουβί μεταχειρισμένο, στις μεγαλύτερες διαστάσεις ύψους, των 50 περίπου εκατ., σε καλύτερη τιμή; Αυτό λέμε;
Ακριβώς αυτό ψάχνω. Είδα αγγελίες και στη ΧΕ και έψαξα εξουθενωτικά eshops και κανονικά pet shops. Το ίδιο έκανε και με όσες επαφές έχω σε φιλόζωους και σωματεία Θεσσαλονίκη. Προσπαθώ όσο μπορώ να βιαστώ ώστε να έχω περισσότερο χρόνο για την εκπαίδευση του στο box αφού πριν τον βρω εγώ μάλλον κάποιος του δημιούργησε θέματα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@girgi
Εφόσον είναι ακόμα διαθέσιμο νομίζω ότι είναι αυτό που ψάνεις:

http://www.dogforum.gr/community/threads/ΠΩΛΕΙΤΑΙ-ΚΛΟΥΒΙ-ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ-ΘΕΣ-ΝΙΚΗ.29643/


Edit:
Τώρα που τα ξαναδιαβάζω όλο το θέμα
Τα κλουβιά κυμαίνονται στα 30€ ως 40cm ύψος αλλά μετά για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν ενδιάμεσα ως τα 47-48cm όπου η τιμή έχει γίνει 70€+. Θεσσαλονίκη κατά προτίμηση.
Αρα λοιπόν, ψάχνεις κλουβί μεταχειρισμένο, στις μεγαλύτερες διαστάσεις ύψους, των 50 περίπου εκατ., σε καλύτερη τιμή; Αυτό λέμε;
Ακριβώς αυτό ψάχνω.
δεν είμαι σίγουρη τη ψάχνεις. Το κλουβί που σου έβαλα πάντως έχει ύψος 43 εκ.
Αν ψάχνεις κλουβί στα 50 εκ είδες που ήταν χρήσιμα τα σχόλια της mareco; :)
 
Last edited:


girgi

Active Member
30 Ιουνίου 2014
35
58
37
Τούμπα Θεσσαλονίκης
@girgi
Εφόσον είναι ακόμα διαθέσιμο νομίζω ότι είναι αυτό που ψάνεις:

http://www.dogforum.gr/community/threads/ΠΩΛΕΙΤΑΙ-ΚΛΟΥΒΙ-ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ-ΘΕΣ-ΝΙΚΗ.29643/

Edit: Σόρρυ λάθος! Δεν πρόσεξα ότι το ύψος του σκύλου στο κεφάλι είναι 44 εκ αλλά νόμιζα ότι ψάνεις κλουβί στα 44 εκ.
Δε πειράζει. Ευχαριστώ που έψαξες πάντως. Αλλά για να μη κουράζεστε αδίκως είμαι εξοικειωμένος με τα forum οπότε έψαξα και και σε ολόκληρο αυτό το forum με λέξεις κλειδιά κλουβί μεταφοράς και box.
Αν ψάχνεις κλουβί στα 50 εκ είδες που ήταν χρήσιμα τα σχόλια της mareco;
Μωρέ για μένα άχρηστα ήταν γιατί τα γνώριζα. Το λάθος μου ήταν ότι δεν οφείλουν όλοι να τα γνωρίζουν. Έπρεπε να γράψω διαστάσεις ύψος τουλάχιστον 48cm
 
Last edited: