Ηθική εκτροφή ερασιτέχνη εκτροφέα


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τον σωστο ερασιτεχνη εκτροφεα θα τον πληρωσω οχι για το κουταβι που μου δινει αλλα για τις γνωσεις την προσπαθεια και την διαδρομη του μεχρι εδω και για να μπορεσει να συνεχισει την προσπαθεια του και στο μελλον. Οποτε αν αρχισω με το 3 το λαδι 3 το ξυδι καταληγω σε μια λογιστικη λογικη που ειναι ακριβως ο λογος για τον οποιο δεν προτιμω τον επαγγελματια απο τον ερασιτεχνη. Γιατι θελω να ειναι εραστης αυτου που κανει.
Αντε παλι ....πολύ φιλικά @matilda χωρίς να έχω καμοία πρόθεσει να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου .
Ποιος είναι ο ένας και ποιός ο άλλος ;
Δεν υπάρχει ερασιτέχνης και επαγγελματίας ....είναι πλέον όλοι ίδιοι βάση νόμου ....και μην αρχίσουμε τα περι ηθικής ! Μη λέμε τα ίδια .
Ειναι αναγκαίο κακό - καλό να ξεχωρίσουν οι κερδοσκόποι* από τους ερασιτέχνες. ((αυτό υπαρχει αυτη την στιγμή ....δεν υπάρχει επαγγελματίας εκτροφέας σημερα) αμα το δεις και αλλιώς δεν υπάρχει και ερασιτέχνης....απο που να το πιάσεις)
Και δεν μας νοιάζει στην τελική ας βγάζει και 80.000 ευρώ ετησίως αλλά δεν μπορεί να λεγεται ερασιτέχνης......και δεν μπορει να αντιμετωπίζονται το ίδιο αυτός που κάνει 2 γεννες τον χρόνο και γυρνάει τα λεφτά του με αυτόν που κάνει 4-5-6-7 και βγάζει ενα καρο λεφτα.
Δεν γινεται .
* Κερδοσκόποι....μπορεί στο μέλλον να γίνουν επαγγελματίες και να είναι καλύτεροι απο τους ερασιτέχνες (μπορεί όχι αλλά μπορεί και ναι αν υπολογίσουμε όμως οτι ο ένας έχει έσοδα και ο άλλος γυρνάει τα λεφτά του ....) αλλά να ξεχωρίσουν ...

@arrigo_corso Εύκολα σου αιτιολογώ τα 4000€ απλα και μονο για μια γεννα,δε χρειάζεται να κρατηθείς γιατι τυχαίνει το παράδειγμα να ειναι προσωπικό...αλλα εχει πραγματικά σημασία;!Δεν κάνουν όλοι τα ίδια έξοδα,ουτε όλες οι γέννες ειναι ιδιες....
Αν θέλεις αιτιολόγισέ μου ...μπορώ να ακούσω-διαβάσω αλλά μετά απάντησέ μου και σε αυτό :
...............................
Έτσι είναι όλες οι γέννες ; Όχι.
Αν ζευγαρώσουν δύο σκύλοι αναπαραγωγής του συγκεκριμένου εκτροφέα και δεν τους έχει πάει σε εκθέσεις (η πάει σε μια) γιατί δεν είναι το τυπικότατο μορφολογικά δείγμα τις φυλής αλλά είναι διαμάντι σε χαρακτήρα ....... πόσα είναι τα έξοδα ; (Βάλε μέσα και τις εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις αλλά μην τα χρεώνεις σε μια γεννα .....ή τουλάχιστον αν τα χρεώσεις στην πρώτη γένννα, στην δεύτερη γεννα τις συγκεκριμένης σκύλας πια θα είναι η τιμή του κουταβιού; Θα τα ''χαρίσει'' 150 ευρώ το κουτάβι;

Με αυτή την λογική ένας υδραυλικός η ένας ηλεκτρολόγος όταν κάνει ένα μερεμέτι να χρεώνεί και το κομπρεσέρ που αγόρασε 1500 ευρώ που χρησιμοποίησε, συν το τρυπάνι για να βάλει στηρίγματα 400 ευρώ συν το επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι (βιδολόγος) 150 ευρώ = 2.050 το μερεμέτι. Πρόσθεσε και τα υλικά .......

.....................................
Αλλά και σε αυτό :

...............
υ.γ. Και εγώ τα σκυλιά μου τα αγόρασα και μου έχουν στοιχίσει ουκ ολίγα λεφτα ..... τα δίνω όμως τα λεφτα γιατί τα αγαπάω μου αρέσουν περνάω καλά μου γεμιζουν την ζωη ....είναι το ''χόμπι μου'' .....
Ποιός θα μου τα δώσει αυτά τα λεφτά ; Πρεπει κάποιος να μου τα επιστρέψει ; Όχι.
Οπότε στην τιμή μη βάζετε αγορά του σκύλου κ.α. ...... Τιμή κουταβιού λεμε από την σκύλα του .....δεν αγοράζω και την σκύλα του και τις τροφές του για τα σκυλιά του (τις τροφές για τα κουτάβια ναι και τα έξτρα έξοδα για το κουτάβι και για την γεννα) ούτε τις εξετάσεις του , ούτε ..δεν ξερω εγω τι.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Πόσα θέματα θα ανοίξουν με το ίδιο περιεχόμενο; Μακάρι όλο το πρόβλημα της κυνοφιλίας στην Ελλάδα να ήταν οι εκτροφείς...από τους οποίους, ηθικούς και ανήθικους, αγοράζει ένα 2% των κατόχων "καθαρόαιμων"; Ίσως λέω και μεγάλο ποσοστό.
Η παιδεία λείπει. Οι ηθικοί εκτροφείς δεν θα λύσουν πολλά προβλήματα , λείπουν άλλα σημαντικότερα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για μενα, ο ιδιωτης εκτροφεας ειναι αυτος που θα κανει μια η δυο γεννες ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ και τελος....
Ειναι αυτος που εχει το σκυλο του σπιτι του για παρτη του κ ετυχε αυτος ο σκυλος να εχει ολες τις προυποθεσεις να ζευγαρωσει........
Αν εχει κ τον αρσενικο γουστο του......

Δεν μπορει να συζηταμε για ερασιτεχνη με μια δυο γεννες ΤΟ ΧΡΟΝΟ!!! Ελεος δλδ.....
Επαγγελμα το κανει, απλα σε μικρη κλιμακα!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
1)Για μενα, ο ιδιωτης εκτροφεας ειναι αυτος που θα κανει μια η δυο γεννες ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ και τελος....
Ειναι αυτος που εχει το σκυλο του σπιτι του για παρτη του κ ετυχε αυτος ο σκυλος να εχει ολες τις προυποθεσεις να ζευγαρωσει........
Αν εχει κ τον αρσενικο γουστο του......

2)Δεν μπορει να συζηταμε για ερασιτεχνη με μια δυο γεννες ΤΟ ΧΡΟΝΟ!!! Ελεος δλδ.....
Επαγγελμα το κανει, απλα σε μικρη κλιμακα!
1)Πάρα πολύ σωστό....
2)Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό γιατί δεν έχει έσοδα άξια αναφοράς .
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τον σωστο ερασιτεχνη εκτροφεα θα τον πληρωσω οχι για το κουταβι που μου δινει αλλα για τις γνωσεις την προσπαθεια και την διαδρομη του μεχρι εδω και για να μπορεσει να συνεχισει την προσπαθεια του και στο μελλον. Οποτε αν αρχισω με το 3 το λαδι 3 το ξυδι καταληγω σε μια λογιστικη λογικη που ειναι ακριβως ο λογος για τον οποιο δεν προτιμω τον επαγγελματια απο τον ερασιτεχνη. Γιατι θελω να ειναι εραστης αυτου που κανει.
Aκουγεται πιο γλυκο πιο ρομαντικο απο μια αλλη εποχη το "Σωστος ερασιτεχνης",αλλα
Ποιος σου ειπε οτι αυτος που ειναι "επαγγελματας" δεν εχει γνωσεις?δεν εχει μερακι?δεν εχει κανει και αυτος την διαδρομη του?και δεν προσπαθει για το μέλλον?

Κανονιστε να παει το θεμα περνουμε μονο απο σωστους ερασιτεχνες εκτροφεις...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και νισαφι με αυτο το "ξεσκατωμα" ... το διαβαζω 7 χρονια εδω μεσα και οτι πρεπει να υπολογιζεται στην ολη διαδικασια.

Εγω να δειτε ξεσκατωμα που εχω κανει σε κουταβια που εχω μαζεψει απο το δρομο. Αλλα οπως ειπε o canis αν εγω ή το Mareco ή η Kasi ή η Eirini-Fontas ( sorry κοριτσια εσας ειχα προχειρες στο μυαλο μου και εχετε ξεσκατισει μπολικο πραμα :p) ζητουσαμε 300 ευρω για την υιοθεσια , στην πυρα.

Και αν νομιζετε οτι με αυτο που γραφω πιστευω οτι δεν πρεπει να δινονται χρηματα σε εναν σωστο εκτροφεα, κανετε λαθος. Εγω ευχαριστως θα εδινα σε καποιους. Μπορει να ειναι ελαχιστοι βεβαια και δε θα τους εδινα για την αγορα του σκυλου αλλα γιατι θελω να μη σταματησουν αυτο που τοσο γουσταρουν ειλικρινα και κανουν με αγαπη και σεβασμο. Αγαπουν τη φυλη τους, ζουν με τα ζωα τους, δεν εχουν παρωπιδες, δεν κολωνουν να βγαλουν εκτος εκτροφης ενα σκυλο που εχει προβλημα υγειας που ευκολα κρυβεται παρολο που εχει αγοραστει 3000, βγαζουν επισης εκτος εκτροφης ενα σκυλο που ειναι κροτοφοβικος αλλα στις εκθεσεις βγαινει συνεχεια πρωτος, ενα σκυλο που για την εργασια που εχει δημιουργηθει δε μπορει ουτε σε ενα 20% να ανταπεξελθει, εχουν γνωσεις πραγματικες για τη φυλη που δεν "μεταλλασονται" αναλογα με πως τους συμφερει, δε δινουν κουταβια που αναπαραγονται απο ιδιωτες συνεχεια χωρις κανενα ελεγχο και αλλα πολλα που μπορω να γραφω μερες. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι οι πιο πολλοι απο αυτους δε συνεχιζουν την εκτροφη.... :unsure: (n):D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
...... Και κατι ακομα.....
Εαν ο νομος δεν οριζε το θεμα των εγκαταστασεων, θα ειχε κανεις προβλημα πως διαολο θα λεγεται αυτος ο ανθρωπος ο συλλογος η εκτροφη κ δεν ξερω τι αλλο;;

Το προβλημα ειναι οτι με τους ορους εγκαταστασεων δεν μπορει να κανει κανεις εκτροφη με αδεια γιατι κανεις δεν εχει στησει "μοναδα παραγωγης σκυλων".
Αν οι οροι προεβλεπαν κ μια κατηγορια 2 (ας πουμε) τυπου "μικρης κλιμακας" με εναν αντε δυο οικοσιτους σκυλους, θα ηταν λυμμενο το προβλημα.....

Φορολογικα ΦΥΣΙΚΑ κ πρεπει να πληρωσει τον οποιο φορο θα του αναλογει, το καλυτερο θα ηταν στα κερδη με παρουσιαση εσοδων εξοδων......

Αυτα απο μενα.......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
2)Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό γιατί δεν έχει έσοδα άξια αναφοράς .
Δεν εχει εσοδα αξια αναφορας;;

Κατσε λιγο να σου δωσω την δικη μου οπτικη επι του θεματος......
Εχω δυο σκυλες, για παρτη μου για το σπιτι μου.
Της πληρωσα τις αγορασα τις ταιζω τις ποτιζω τις εκπαιδευω ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ και για να μου φυλανε το σπιτι, σιγουρα ΟΧΙ για να κανω εκτροφη.

Αν λοιπον, δεν τις ζευγαρωσω ποτε, δεν θεωρω οτι θα εχω χασει. Εχω τα κοριτσια μου για το γουστο μου κ για το λογο που της πηρα.....

Αν ομως τις βαλω να ζευγαρωσουν με ελαχιστα παραπανω εξοδα κατα την κυηση συν τις δηλωσεις κ με 7+ κουταβια ανα γεννα με ενα 700 (ξεφτυλα τιμη κ το ξερεις) βγαζω κοντα ενα 10Κ το χρονο, με δυο γεννες......

Σου φαινεται μικρο;;;
Γιατι εμενα μου φαινονται σχεδον δυο κατωτατοι μισθοι ετησιο.......
Οποτε μην κοροιδευομαστε.....

Ο ερασιτεχνης ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ, μια χαρα βγαζει ΠΟΛΛΑ αν κανει γεννα......
Φυσικα δεν λεω να μην βγαλει, μαγκια του αν βγαλει!!!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν εχει εσοδα αξια αναφορας;;

Κατσε λιγο να σου δωσω την δικη μου οπτικη επι του θεματος......
Εχω δυο σκυλες, για παρτη μου για το σπιτι μου.
Της πληρωσα τις αγορασα τις ταιζω τις ποτιζω τις εκπαιδευω ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ και για να μου φυλανε το σπιτι, σιγουρα ΟΧΙ για να κανω εκτροφη.

Αν λοιπον, δεν τις ζευγαρωσω ποτε, δεν θεωρω οτι θα εχω χασει. Εχω τα κοριτσια μου για το γουστο μου κ για το λογο που της πηρα.....

Αν ομως τις βαλω να ζευγαρωσουν με ελαχιστα παραπανω εξοδα κατα την κυηση συν τις δηλωσεις κ με 7+ κουταβια ανα γεννα με ενα 700 (ξεφτυλα τιμη κ το ξερεις) βγαζω κοντα ενα 10Κ το χρονο, με δυο γεννες......

Σου φαινεται μικρο;;;
Γιατι εμενα μου φαινονται σχεδον δυο κατωτατοι μισθοι ετησιο.......
Οποτε μην κοροιδευομαστε.....

Ο ερασιτεχνης ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ, μια χαρα βγαζει ΠΟΛΛΑ αν κανει γεννα......
Φυσικα δεν λεω να μην βγαλει, μαγκια του αν βγαλει!!!!
Έχεις δίκαιο .
Το καλύτερο θα ήταν να συμπληρώνεται ένα έντυπο με έσοδα - έξοδα της συγκεκριμένης γέννας και αναλόγως να βγαίνει η τιμή του κουταβιού της συγκεκριμένης γέννας γιατί δεν στοιχίζουν όλες το ίδιο.
Βάση αυτού αν έχει έσοδα να φορολογείται.

υ.γ. Ναι αλλά την άλλη χρονιά δεν θα ζευγαρώσουν βαση νόμου άρα δεν θα έχεις έσοδα την επόμενη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@arrigo_corso

Η τιμη του κουταβιου διαμορφωνεται αναλογα με την ποιοτητα του, ΟΧΙ με το κοστος παραγωγης του!!!

Αν λοιπον θεωρω οτι αξιζει 1500 το ενα τοσο θα τα δωσω (αν βρω βεβαια) κ ας βγαλω με ενα κουταβι τα εξοδα της σκυλας για τρεια χρονια!!!! Ποιος με σταματαει;;;
Το θεμα θα ηταν να μπορω να το κανω νομιμα (=με αδεια) κ πληρωνοντας το φορο που μου αναλογει!!!

Δεν με νοιαζει αν το σκυλι ειναι αριστο, αν ο ιδιωτης βγαζει ενα σκασμο λεφτα.
Ξαναλεω μαγκια του κ μπραβο του!!!!

Αλλα αν το κανει πανω απο μια η δυο φορες για τη ζωη μιας σκυλας που υποτειθεται εχει για αλλο σκοπο κ οχι για αναπαραγωγη, τοτε ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ κ δεν είναι ερασιτεχνης αλλα εκτροφεας μικρης κλιμακας.....
 
  • Like
Reactions: Orilis and epial


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eγώ έχω εξοπλισμό εσπρέσσο στο σπίτι περίπου 4000€, γιατί έχω τρέλα με αυτόν τον καφέ! Και δεν βαζω τον χρονο που ξοδεψα, αλλα και τα έξοδα που έκανα εδω και περιπου 30 χρονια για την αναζήτηση των γνωσεων παρασκευής αυτου του δύσκολου καφέ.
Τι θα γινει; Να ζηταω να μου πληρωνουν τον καφε οσοι γουσταρουν να πινουν τον καφέ μου;
Αν ζηταω χρηματα θα ειμαι ΚΑΙ ερασιτεχνης ΚΑΙ μαγκας;
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
@arrigo_corso

Η τιμη του κουταβιου διαμορφωνεται αναλογα με την ποιοτητα του, ΟΧΙ με το κοστος παραγωγης του!!!

Αν λοιπον θεωρω οτι αξιζει 1500 το ενα τοσο θα τα δωσω (αν βρω βεβαια) κ ας βγαλω με ενα κουταβι τα εξοδα της σκυλας για τρεια χρονια!!!! Ποιος με σταματαει;;;
Το θεμα θα ηταν να μπορω να το κανω νομιμα (=με αδεια) κ πληρωνοντας το φορο που μου αναλογει!!!

Δεν με νοιαζει αν το σκυλι ειναι αριστο, αν ο ιδιωτης βγαζει ενα σκασμο λεφτα.
Ξαναλεω μαγκια του κ μπραβο του!!!!

Αλλα αν το κανει πανω απο μια η δυο φορες για τη ζωη μιας σκυλας που υποτειθεται εχει για αλλο σκοπο κ οχι για αναπαραγωγη, τοτε ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ κ δεν είναι ερασιτεχνης αλλα εκτροφεας μικρης κλιμακας.....
Βαση αυτού του ποστ εσύ μιλάς για επαγγελματίες καθαρά και δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Αλλά υπάρχει και ο εκτροφέας που δεν θέλει να έχει έσοδα από αυτό .Έχει την δουλειά του και το κάνει για το γούστο και το χόμπι του. Δεν θέλει μια για κέρδος αλλά δεν θέλει να μπαινει μέσα και ας έχει ποιότητα .....
Θα πάει αναγκαστικά με εσοδα έξοδα και θα λέγεται ερασιτέχνης .
Αν θέλουμε να μιλάμε για ερασιτέχνες ....αλλιώς ας βγει αυτη η λέξη .
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Βαση αυτού του ποστ εσύ μιλάς για επαγγελματίες καθαρά και δεν μπορώ να διαφωνήσω.
Αλλά υπάρχει και ο εκτροφέας που δεν θέλει να έχει έσοδα από αυτό .Έχει την δουλειά του και το κάνει για το γούστο και το χόμπι του. Δεν θέλει μια για κέρδος αλλά δεν θέλει να μπαινει μέσα και ας έχει ποιότητα .....
Θα πάει αναγκαστικά με εσοδα έξοδα και θα λέγεται ερασιτέχνης .
Αν θέλουμε να μιλάμε για ερασιτέχνες ....αλλιώς ας βγει αυτη η λέξη .
Ας βγει :D και να μπει το λιγοτερο εμπορικος :D:D
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ηθική εκτροφή = βγάζει η όχι ο εκτροφέας ?
Τότε ηθικός είναι ο κυρ.Μητσος που ζευγαρώνει το σκυλί του με το σκυλί του γείτονα και φίλου και χαρίζει τα κουτάβια σε γνωστούς και φίλους ;)
Δεν με ενδιαφέρει αν βγάζει η όχι ο εκτροφέας, όπως μου ειναι αδιάφορο αν μια γέννα του κοστίσει 5000 και μπει μέσα , έτσι μου είναι αδιάφορο αν του κοστίσει 5000 και βγάλει 5000.
Με ενδιαφέρει να έχει όραμα, να προσπαθήσει να βγάλει έναν σκύλο με υγεία , χαρακτήρα και μορφολογία.
Να δουλέψει σωστά με τα κουτάβια και όταν πάρω εγώ το δικό μου να μην έχω να λύσω προβλήματα.
Να σέβεται την σκύλα του και να μην την ξεπατώνει στις γέννες.
Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να κρίνω την τιμή του , αν έχω τα χρήματα ή αν μου φανεί λογική η τιμή το παίρνω, αλλιώς κοιτάω για κάτι άλλο .
@canis εγώ πιστεύω ότι και οι σκύλοι από διάσωση πρέπει να πληρώνονται , για πολλούς λόγους ,
πρώτα από όλα γιατί τα χρήματα αυτά θα πάνε στο επόμενο αδέσποτο , μετά για να μην γίνονται υιοθεσίες χωρίς σκέψη αχ το γλυκούλη ας το πάρω να το σώσω και να είμαι και μέσα στην μόδα και μετά στο πρώτο κατούρημα η μάσημα παντόφλας επιστροφή στην άχρηστη που δεν του έμαθε τρόπους :(
Τσάμπα σκύλοι το έχω ξαναγράψει πρέπει να είναι αυτοί μου μαζεύουμε από τον δρόμο , όλοι οι άλλοι πρέπει να έχουν τιμή.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αλλά υπάρχει και ο εκτροφέας που δεν θέλει να έχει έσοδα από αυτό .Έχει την δουλειά του και το κάνει για το γούστο και το χόμπι του. Δεν θέλει μια για κέρδος αλλά δεν θέλει να μπαινει μέσα και ας έχει ποιότητα .....
Θα πάει αναγκαστικά με εσοδα έξοδα και θα λέγεται ερασιτέχνης .
Αν θέλουμε να μιλάμε για ερασιτέχνες ....αλλιώς ας βγει αυτη η λέξη .
Μαλλον θες να πεις "δεν θελει να εχει ΚΕΡΔΟΣ";;
Γιατι αν δεν θελει εσοδα, τα χαριζει κ ειναι 100% καλυμμενος......

Αν λοιπον θελει εσοδα, πουλαει δλδ, οσο κι αν πουλαει για οποιο λογο κι αν πουλαει, πρεπει να εμφανισει εσοδα εξοδα, για να ξερουμε κ ποσα ειναι τα κερδη, αν υπαρχουν, που πρεπει να φορολογηθουν....
Οπως γινεται στα εισοδηματα δλδ, γιατι αυτο ειναι.....

Τωρα αν το κανει συστημα κ σε νουμερο τετοιο που να χαρακτηριζεται "επαγγελματιας εκτροφεας" η εχει παραπλευρα εσοδα απο αυτο ωστε να εμφανιζεται ως ιδιωτης "με εκτροφικα εισοδηματα" νομιζω οτι διαφερει μονο στα οικονομικα μεγεθη κ στην ορολογια, κατι σαν τον "κατα κυριο επαγγελμα αγροτη" κ τον ιδιωτη "με αγροτικα εισοδηματα". Φυσικα κ οι δυο φορολογουνται, φυσικα κ οι δυο δικαιουνται να το κανουνε γιατι υπαρχει το νομικο πλαισιο απο πισω......

Εδω λοιπον, δυο πραγματα συμβαινουν: απουσιαζει το νομικο πλαισιο για τον ιδιωτη (πειτε τον οπως θελετε) κ η λεξη ερασιτεχνης εχει απλα την παραπανω αιγλη που λειπει απο τον "ιδιωτη με τα εκτροφικα εισοδηματα".......
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Να πουλάει. Και ΑΝ τα κουτάβια του είναι υγιή, πεντιγκράτα, με ΟΛΕΣ τις εξετάσεις, με σωστό χαρακτήρα και μορφολογία να πουλάει πανάκριβα. 4-5 φορές πάνω από την "εκτροφική" ταρίφα. Γιατί στην σημερινή εποχή εκτιμούμε μόνο το ακριβό και σπάνιο. Όχι το μερακλίδικο, το ηθικό, το σωστό.
Σαν να ακούω τον διάλογο:
- Κούκλος είναι. Από που τον πήρες;
- Από τον Ταδόπουλο. Ξέρεις αυτόν τον εκτροφέα που σπάνια κάνει γέννες και διαλέγει που θα τα δώσει. Είναι πανάκριβος, αλλά τα σκυλιά του είναι εξαιρετικά και τα κουτάβια του σπάνια και περιζήτητα. Χαλάλι τα λεφτά που του έδωσα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μαλλον θες να πεις "δεν θελει να εχει ΚΕΡΔΟΣ";;
Γιατι αν δεν θελει εσοδα, τα χαριζει κ ειναι 100% καλυμμενος......

Αν λοιπον θελει εσοδα, πουλαει δλδ, οσο κι αν πουλαει για οποιο λογο κι αν πουλαει, πρεπει να εμφανισει εσοδα εξοδα, για να ξερουμε κ ποσα ειναι τα κερδη, αν υπαρχουν, που πρεπει να φορολογηθουν....
Οπως γινεται στα εισοδηματα δλδ, γιατι αυτο ειναι.....

Τωρα αν το κανει συστημα κ σε νουμερο τετοιο που να χαρακτηριζεται "επαγγελματιας εκτροφεας" η εχει παραπλευρα εσοδα απο αυτο ωστε να εμφανιζεται ως ιδιωτης "με εκτροφικα εισοδηματα" νομιζω οτι διαφερει μονο στα οικονομικα μεγεθη κ στην ορολογια, κατι σαν τον "κατα κυριο επαγγελμα αγροτη" κ τον ιδιωτη "με αγροτικα εισοδηματα". Φυσικα κ οι δυο φορολογουνται, φυσικα κ οι δυο δικαιουνται να το κανουνε γιατι υπαρχει το νομικο πλαισιο απο πισω......

Εδω λοιπον, δυο πραγματα συμβαινουν: απουσιαζει το νομικο πλαισιο για τον ιδιωτη (πειτε τον οπως θελετε) κ η λεξη ερασιτεχνης εχει απλα την παραπανω αιγλη που λειπει απο τον "ιδιωτη με τα εκτροφικα εισοδηματα".......
Όλη η ουσία είναι σε αυτό . Ο λόγος που εκτρέφει ο καθένας .
Αν ο λόγος είναι το κερδος, να γίνει επαγγελματίας και να μη κρύβεται πίσω από τις λέξεις και τις πλάτες των άλλων .
Όμως , δεν πρεπει να μείνει μόνο ο επαγγελματίας γιατί τα πραγματα θα είναι πολύ ''στεγνα'' μετα .....όλα για το κέρδος, το συναίσθημα για τον σκύλο θα χαθεί . Εδώ μιλάμε όμως για ζωντανό οργανισμό ......δεν μπορείς να τον αφήσεις στο έλεος του κέρδους !
Ίσως ο Σύλλογος ΕρασιτεχνώνΕκτροφέων Σκύλων Ελλάδας που είναι υπο ίδρυση να μπορέσει να βρεί μια φόρμουλα.

Γιαυτό εγραψα και αυτό στο άλλο θέμα :
Σύλλογος Ερασιτεχνών Εκτροφέων Σκύλων Ελλάδας - Υπό Ίδρυση
Πραγματικά κάτι πόλυ αξιόλογο αν όντως μιλάμε για ερασιτέχνες .
Ας μάθουμε, τι εννοούν ''ερασιτέχνης'' ;
Όλα ξεκινάν και τελειώνουν στο κέρδος . Κρίμα , αλλά είναι η αλήθεια.
Το να ''χαρίζει'' είναι τόσο αστείο όσο και το να μοσχοπουλάει και να θεωρείται ερασιτέχνης.
Τι θέλω να πω?
Θα ήθελα πολύ να δώ, να συντάσσεται ένα έγγραφο, κατα την επιβίβαση και να ακολουθεί όλη την '' διαδικασία '', να περνάς σε αυτό όλα τα έξοδα (με αποδείξεις και χωρίς απαλλαγή φ.π.α. ) κατα την εγκυμοσυνη τον τοκετο, τον κτηνιατρο , pedigree , microchip , και μέχρι την ηλικία των 8 εβδομάδων ....και βάση αυτού να βγαίνει και η τιμή του κουταβιού. Επίσης , στην τελική τιμή του κουταβιού να προστίθενται και ας πουμε 100 περίπου για την προσπάθεια του ερασιτέχνη εκτροφέα .

Βαση αυτού του εγγραφου, να μην φορολογείται. Έχει πληρώσει φ.π.α στα πάντα και παίρνει στην ουσία τα λεφτά του πίσω απο τον αγοραστή, δηλαδή ο αγοραστής μπορεί να δει με αποδείξεις τι είναι ''αυτό'' που αγόρασε και συνειδητά να πληρώσει τον κόπο και την προσπάθεια του εκτροφέα.

Έτσι θα φανεί ποιος είναι εραστής της φυλής, της εκτροφής, του σκύλου και ποιος ειναι κερδοσκόπος .
Έτσι θα τους ξεχωρίσει και ο Σύλλογος αν θέλει.

Αν βγήκε εξωτερικό να ζευγαρώσει την σκύλα , να προστίθενται τα έξοδα και φυσικά να ανεβαίνει και η τιμή του κουταβιού στην συγκεκριμένη γεννα , όχι σε όλες .

Αυτό είναι ερασιτεχνική εκτροφη .

Δεν μπορεί να συζητάμε για ''ερασιτεχνική εκτροφή'' και τα ετήσια έσοδα να είναι π.χ. 10.000-15.000++ αφορολόγητα - μαύρα στην Ελλάδα του 2016 που οι συνανθρωποι μας πεινάνε. (άσχετα αν έχουμε καταλάβει, ότι οι φόροι που πληρώνουμε όλοι μας , πάνε στο άπατο βαρέλι)
Να παρατήσει την δουλεία του αμα είναι, να την πάρει την θέση κάποιος άλλος που την έχει ανάγκη.

Αν θέλουν μπορούν να το κάνουν, αλλά βλέπουμε ότι δεν θέλουν.
Είναι πολλά τα λεφτά ..... και αυτοί δεν είναι ερασιτέχνες.

(δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους που κάνανε τον σύλλογο φυσικά , ούτε για τους ερασιτέχνες ..... μιλάω για τους κερδοσκόπους , που αν δούνε κάτι τέτοιο θα την κάνουν με ελαφρά..... )
...................................
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ηθική εκτροφή = βγάζει η όχι ο εκτροφέας ?
καποιοι ετσι το βλεπουν..ειναι το γνωστο,να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.
βεβαια αν κατσεις καιι σκεφτεις πριν κανει καποιος μια γεννα δηλωνει με δυναμη οτι ο εκτροφεας βγαζει,μολις κανει την γεννα ξαφνικα ανακαλυπτει την αμεριικη και η ηρθε μια η αλλη η μπηκε μεσα.
απο την αλλη αυτους που κατηγορουμε οτι βγαζουν τους δωσαμε τα ευρακια μας για να παρουμε σκλι.αρα συμετεχουμε σε ολο αυτο με ιδιο μεριδιο ευθυνης ((αν υπαρχει) με αυτον που βγαζει...
πφφφφφ φαυλος κυκλος.

ηθικη/μαματη γεννα/σωστη δουλεια.............οπως θελει ο καθενας,δεν κολαει με το αν βγαζει λεφτα η οχι..
και για να προλαβω και εγω πιστευω οτι θα βγαλει.πολλα λιγα δεν με αφορα,με αφορα να παρω το σκλι που θα πληρωσω αυτον που κονομαει αδηλωτα για να συμετεχω στο εγκλημα και μετα να πω...κονομησε ο φουστης
 
  • Like
Reactions: GRDANE and matilda


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εξισου φιλικα @arrigo_corso δεν καταλαβα τι σε ενοχλησε στο μυνημα μου. Δεν ειπα οτι ο ενας ειναι καλος και ο αλλος κακος. Εξεφρασα προσωπικη προτιμηση. Εχω βιτσιο οι γονεις των σκυλιων μου να ειναι οι σκυλοι της οικογενειας του εκτροφεα, να μενουν μεσα στο σπιτι του και να ξαπλωνουν στο πατωμα και να του γλυφουν τις πατουσες ενω βλεπει τηλεοραση ή ακομα καλυτερα διαβαζει τα "απαντα των εκτροφεων". Δεν απαξιωνω τον επαγγελματια εκτροφεα που μπορει να εχει εγκαταστασεις, τα σκυλια του να μενουν σε κενελ να ειναι καλοζωισμενα με την εκτονωση, την ανθρωπινη αλληλεπιδραση την καλη τροφη κλπ που χρειαζονται. Απλα εμενα η "οικογενειακη" κατασταση μου κανει περισσοτερο.

Οσον αφορα τα αδεσποτα και τους εθελοντες, φιλοζωικες κλπ θα πρεπει εξισου να πληρωνονται για καθε κουταβι που δινουν για υιοθεσια εκτος απο τους προφανεις λογους για να παψει το αδεσποτο να ειναι το κουταβι που παιρνεις αν δεν εχεις λεφτα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε μου @arrigo_corso

Ο λογος που καποιος κανει μια γεννα μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αν βγαλει λεφτα η οχι.....
Μπορει ο αλλος να εκτρεφει με σκοπο το κερδος κ να μην βγαλει ποτε φραγκο γιατι του κατσαν στραβες κ εχασε κ την σκυλα........

Τι θελω να πω.....
Καποιος κανει γεννα κ χαριζει κουταβια..... Ουτε αδεια ουτε φοροι.
Καποιος κανει δυο γεννες στην ζωη της σκυλας κ πουλαει κουταβια..... Δεν χρειαζεται αδεια, δηλωνει το εισοδημα πληρωνει το φορο.....
Καποιος κανει συστηματικα γεννες εχει εκτροφειο, επωνυμια κλπ κλπ..... Αδεια εκτροφης κ δηλωνει το εισοδημα κ πληρωνει φορους.....

Οπως κ να εχει παντως αν καποιος κανει δυο γεννες το χρονο, δεν μπορω να δεχτω οτι δεν το κανει "κατ επαγγελμα" κ απλα ετυχε να εχει εισοδηματα απ αυτο.......

Απλα ειναι τα παραπανω, αρκει να ειναι λογικη η διαδικασια αδειοδοτησης, ελεγχων, κλπ κλπ....

Ο στοχος εκτροφης, το ηθος κ διαφορα αλλα ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ, ειναι ασχετα με το νομικο-φορολογικο πλαισιο!!!!
Μπορει να κανει "μοναδα παραγωγης σκυλων" να αδειοδοτηθει γι αυτην να δηλωνεται εκτροφεας κ να ειναι ο ηθικοτερος καλυτερος με τον αγιοτερο σκοπο, η να ειναι ιδιοκτητης καθαρου puppymill...