Ηθικοί προβληματισμοί


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Kαι εγώ το ίδιο κατάλαβα,πως το ερώτημα ήταν αν κάναμε καλά που εξημερώσαμε και κάναμε τόσες παραλλαγές στον τότε λύκο και στον τρόπο ζωής του..Κατα τη γνώμη μου το να εξημερώνεις ένα ζώο δεν είναι πάντα καλό,για την περίπτωση του λύκου που έγινε σκύλος,για το τότε δλδ,δε μπορώ να εκφέρω άποψη,για την κατάσταση τις τελευταίδες δεκαετίες νομίζω πως όσο πάμε και βελτιωνόμαστε, προσφέρουμε μια καλύτερη ζωή στα σκυλιά μας-και είναι χρεος μας αν θέλετε την άποψή μου- απο τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι διαλέξαμε να τα εξημερώσουμε και να τα υποχρεώσουμε να ζουν μέσα στα σπίτια μας ,τους προσφέρουμε ποιοτική τροφή,παιχνίδια,χρόνο απο την ημέρα μας για τη δική τους διασκέδαση αλλά και τη δική μας κλπ κλπ,τώρα που γράφω έχω στα πόδια μου τη Λουλού,ξέρεις τι?Δε μπορώ να τη φανταστώ έξω,μέσα στο κρύο,εκτεθημένη σε μεγαλύτερα σκυλιά που μπορουν να την κάνουν κομματάκια,για το οτι δε μπορεί να επιβιώσει όμως σε αυτό το "εξω" φταίω εγώ,εσύ,όλοι μας,απο τη στιγμή που τότε επιλέξαμε να τα εξημερώσουμε και να τους αλλάξουμε τη φύση,να φτιάξουμε σκυλάκια του καναπέ απο λύκους του δάσους,είναι ευθύνη μας,έχω άδικο?Λόγω εγωισμού θέλαμε να τα βλέπουμε καθημερινά και να μπορούμε να τα αγγίζουμε,τέλος,σήμερα θέλω να πιστεύω πως τα σκυλιά είναι σε πολυ καλύτερη μοίρα απ'οτι ήταν πριν κάμποσα χρόνια που τα είχανε-σχεδόν όλα- μονο για φύλακες και άμα δε τους έβγαινε το ενστυγκτο τα έπνιγαν,στα χωριά ακόμα γίνεται αλλα θέλω να πιστεύω πως έχουμε βάλει μυαλό οι περισσότεροι,και ως συμπέρασμα θέλω να σου πω πως τώρα που είμαι εδώ με τη Λουλού νομίζω πως και εγώ είμαι χαρούμενη που την έχω κοντά μου και αυτή που με έχει κοντά της,σίγουρα ποτέ δε θα μπορέσω να μάθω,αλλα απο τη συμπεριφορά της έτσι με κάνει και νιώθω..
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Επειδη το εχω σκεφτει και εγω αυτο καποιες φορες...ολοκληρη η γη ειναι μια ζουγκλα οπου ο ισχυροτερος και εξυπνοτερος καθοριζει την τυχη των υπολοιπων.Ολα τα ζωα ειναι ερμαια των ανθρωπων,αν θελει ο ανθρωπος καθοριζει τη ζωη τους,την εξεληξη τους ακομη και το φυσικο τους περιβαλον.Ακομη και στην κοινωνια μας καποιοι ανθρωποι καθοριζουν τη ζωη των υπολοιπων(πολιτικοι,επιστημονες κ.α.).Οποτε εχει νοημα να μιλαμε αποκλειστικα για το τι εχουμε κανει στον σκυλο???
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Συμφωνω μαζι σας αλλα μπερδευεστε καπου. Στο θεμα εξημερωσης, το πιο πιθανο ειναι οτι ο σκυλος πλησιασε τον ανθρωπο και οχι το αντιθετο. Γιατι αν το σκεφτειτε καλα, τοτε γιατι ο ανθρωπος δεν μπορεσε να εξημερωσει και αλλα ζωα? Εχουν γινει προσπαθειες και για λυκους και για αλλα αγρια ζωα αλλα μονο ο σκυλος μπορεσε να ενσωματωθει τοσο καλα. Για αυτο αλλωστε και ο σκυλος ειναι απο τα πιο "πετυχημενα" (ας μου επιτραπει η εκφραση) σαρκοφαγα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οποτε εχει νοημα να μιλαμε αποκλειστικα για το τι εχουμε κανει στον σκυλο???
Nαι, γιατι είμαστε DOGforum. :)

Στο θεμα εξημερωσης, το πιο πιθανο ειναι οτι ο σκυλος πλησιασε τον ανθρωπο και οχι το αντιθετο.
Ποιος το λέει αυτό? Παρε για παράδειγμα τα άλογα... έχεις δει άγριο άλογο να τιθασευεται?? Δεν πλησιάζει αυτό πρώτο... :)
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
(Minipinkiller συμφωνώ,ίσως να υπάρχει και αυτή η περίπτωση)
Με το σκύλο δε το νιώθω τόσο(δεν ξέρω γιατί)ίσως γιατι όλοι έχουμε συνηθίσει με σκυλιά τόσα χρόνια σαν κατοικίδια,όσο το νιώθω με τον παπαγάλο(ας μου επιτραπεί ένα μικρο off topic για να κάνω σύγκρηση)Όποιος έρχεται στο σπίτι σπεύδει να χαϊδέψει τη Λουλού,τον παπαγάλο φτυσμένο,γιατί?γιατι φοβουνται πως δαγκώνει,πως είναι βρώμικος, πως πως πως.. Όταν το έχω και κάθεται πάνω μου ή παίζουμε οι περισσότεροι μου λένε "θα σε τσιμπήσει" ενώ με τη Λουλού "αχ δώσε μου να της πετάξω και εγώ παιχνίδι" αυτό γιατί οι εξημερωμένοι παπαγάλοι δεν είναι αναγνωρισμένοι ακόμα απο όλους τους ανθρώπους,όπως κα τα σκυλιά φαντάζομαι κάποτε... Αυτό με επηρεάζει και εμένα,λέω "κοίτα τώρα το έχω μέσα στο κλουβί για να ικανοποιώ εμένα μόνο ενώ θα μπορούσε να είναι στη ζούγκλα του",μου το έδωσε ένας φίλος,ήταν εξημερωμένο,δε μπορεί να ζήσει έξω,του έχω μεγάλο κλουβί,καθαριότητα,πολλά παιχνίδια,καθημερινές πτήσεις,πτηνίατρο..οκ..οτι μπορώ κάνω,όλοι αυτοί όμως που αγοράζουν παπαγάλους απο πετ σοπ πχ ή απο μαγαζιά χωρίς άδεια που πουλάνε παπαγάλους πιασμένους απο τη ζούγκλα γιατι έρχοντε πιο φθηνά?όλοι αυτοί οι παπαγάλοι τι γίνονται?τι συμβαίνει?όλες οι καρδερίνες?Λοιπόν ποτέ δε θα μπορέσουμε να μπουμε στο μυαλό τους,πάντα θα έχουν μια δόση άγριου ενστυγκτου μέσα τους,πάντα (μαλλον) θα ζητάνε λίγη δόση απο την "παλια ζωή" ,το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσαρμόσουμε ένα χώρο κατάληλλο για αυτά,να κάνουμε και εμεις υποχωρήσεις,να "εκπαιδεύσουμε" αν θέλετε και εμεις τον εαυτό μας για αυτά και όχι μόνο αυτά για εμάς..
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Nαι, γιατι είμαστε DOGforum. :)
Ποιος το λέει αυτό? Παρε για παράδειγμα τα άλογα... έχεις δει άγριο άλογο να τιθασευεται?? Δεν πλησιάζει αυτό πρώτο... :)
Τα άλογα είναι τελείως άλλη ιστορία...ούτε έχουν "εξημερωθεί" με τον τρόπο που το εννοείς. Το τι τους περάσαμε χαλινάρι και τους βάλαμε σέλα..δεν σημαίνει ότι και χωρίς αυτά θα σε ακολουθήσουν. Ειναι ζώα φυγής...και με τη πρώτη ευκαιρία, ακόμα και αυτά που ζούνε σε σταύλους θα φύγουν. Επίσης είναι και ζώα αγέλης...ακολουθούν μόνο έναν αρχηγό στα τυφλά...και μπορεί να σε εμπιστευτούν, (στο βαθμό που είναι δυνατόν), μόνο αν αισθανθούν ότι θα τα προστατεύσεις και μόνο αν καταφέρεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους...πολύ δύσκολο.
Το 90% των πραγμάτων που κάνουν τα άλογα για εμάς..είναι αναγκασμένα να τα κάνουν...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σαφώς δε μπορούμε να πάμε πίσω ή να αφήσουμε το σκύλο μας να φάει ποντίκι, και για να μη γίνομαι και πολύ κουραστική:p να πω πως αυτό που εννοεί ο ποιητής (εμουά) είναι, πως δεν κάνουμε χάρη του σκύλου που τον έχουμε και τον προσέχουμε και τον περιποιούμαστε. Τις δικές μας ανάγκες, να έχουμε ένα κατοικίδιο, εξυπηρετούμε και πως είμαστε χρεωμένοι απέναντι σε κάθε ζωντανό πλάσμα γι αυτά που τους στερήσαμε για τη δική μας εξυπηρέτηση.
Η θέση σου αυτή, κατά την γνώμη μου θα πρέπει να χωριστεί σε δύο κατηγορίες, όπου για την μία ισχύει μάλλον 100% και για την δεύτερη είναι 100% λάθος. 1) τα εκτροφικά σκυλιά που αγοράζουμε 2) τα αδέσποτα που βγαίνουν στον δρόμο μας.
 


kate

Well-Known Member
10 Απριλίου 2010
210
1
Τα άλογα είναι τελείως άλλη ιστορία...ούτε έχουν "εξημερωθεί" με τον τρόπο που το εννοείς. Το τι τους περάσαμε χαλινάρι και τους βάλαμε σέλα..δεν σημαίνει ότι και χωρίς αυτά θα σε ακολουθήσουν. Ειναι ζώα φυγής...και με τη πρώτη ευκαιρία, ακόμα και αυτά που ζούνε σε σταύλους θα φύγουν. Επίσης είναι και ζώα αγέλης...ακολουθούν μόνο έναν αρχηγό στα τυφλά...και μπορεί να σε εμπιστευτούν, (στο βαθμό που είναι δυνατόν), μόνο αν αισθανθούν ότι θα τα προστατεύσεις και μόνο αν καταφέρεις να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους...πολύ δύσκολο.
Το 90% των πραγμάτων που κάνουν τα άλογα για εμάς..είναι αναγκασμένα να τα κάνουν...
το αλογο του παππου μου πεθανε απο καταθλιψη ενα μηνα μετα το θανατο του παππου μου, αρνιοταν να φαει και να κανει οτιδηποτε. Σχετικο η ασχετο δεν ξερω.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Η θέση σου αυτή, κατά την γνώμη μου θα πρέπει να χωριστεί σε δύο κατηγορίες, όπου για την μία ισχύει μάλλον 100% και για την δεύτερη είναι 100% λάθος. 1) τα εκτροφικά σκυλιά που αγοράζουμε 2) τα αδέσποτα που βγαίνουν στον δρόμο μας.
Είμαστε χρεωμένοι απέναντι σε κάθε ζωντανό πλάσμα γι αυτά που τους στερήσαμε για τη δική μας εξυπηρέτηση.

Νομίζω πως αυτό καλύπτει και τις δύο κατηγορίες, αλλά και κάθε ζωντανό οργανισμό, ακόμα και τα παιδιά μας και στην τελική ακόμα και τους εαυτούς μας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Sorry, αλλά το να αλλάζω την ζωή μου κατά 80% (προς το καλύτερο τελικά, δεν λέω), μαζεύοντας και σώζοντας ένα αδέσποτο που βρήκα στον δρόμο μου, την στιγμή που δεν έψαχνα ούτε κατά διάνοια να βάλω σκύλο στην ζωή μου και τελικά του προσφέρω ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να ονειρευτεί (μακροζωία π.χ.), δεν θεωρώ ότι του στερώ κάτι και πόσο μάλλον για δική μου εξυπηρέτηση.
Για να μην σου πω, ότι στερώ μόνο από τον εαυτό μου, για την δική τους εξυπηρέτηση...
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Δεν αμφισβητώ πως η κίνηση που έκανες -και είναι προς τιμήν σου- να χαρίσεις μια καλύτερη ζωή σε ένα αδέσποτο που ή θα πεθαινε από τις ρόδες κάποιου αυτοκινήτου ή θα δηλητηριαζόταν ή θα πέθαινε από κάποια αρρώστια είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις γι αυτό. Αυτό όμως δεν αναιρεί πως για όλα τα δεινα που βρίσκουν τα αδέσποτα ευθύνεται πάλι ο άνθρωπος εν γένει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Sorry, αλλά το να αλλάζω την ζωή μου κατά 80% (προς το καλύτερο τελικά, δεν λέω), μαζεύοντας και σώζοντας ένα αδέσποτο που βρήκα στον δρόμο μου, την στιγμή που δεν έψαχνα ούτε κατά διάνοια να βάλω σκύλο στην ζωή μου και τελικά του προσφέρω ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να ονειρευτεί (μακροζωία π.χ.), δεν θεωρώ ότι του στερώ κάτι και πόσο μάλλον για δική μου εξυπηρέτηση.
Για να μην σου πω, ότι στερώ μόνο από τον εαυτό μου, για την δική τους εξυπηρέτηση...
Eγώ πάλι θεωρώ οτι παίρνω πολύ περισσότερα απ'αυτά που δίνω..... αν ήταν ανάποδα, δεν ξέρω αν θα το έκανα....

Θεωρω οτι του στερώ πολλά για δική μου εξυπηρέτηση. Και επίσης πιστεύω οτι είτε το πληρώσεις είτε το μαζέψεις, για μένα τις ίδιες υποχρεώσεις έχεις απέναντί του, δεν αλλάζει κάτι... ούτε το'να ούτε το αλλο μας χρωστάει κάτι. Αμαρτίες ανθρώπινες πληρώνουν και τα δυο.

(θεωρητικά είναι όλα αυτά.....στην πράξη, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αντιμετωπίζουμε τα σκυλιά μας εγώ και η mareco.... :) )
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν το έθεσα επί προσωπικού (κι ας είναι έτσι). Χρησιμοποίησα πρώτο πρόσωπο, χωρίς να το πολυσκεφτώ. Ισως, όντως έχοντας στην άκρη του μυαλού μου, τα προσωπικά μου βιώματα. Αναφερόμουν όμως, γενικά σε όλους όσους έχουν κάνει κάτι παρόμοιο.

[Αυτό όμως δεν αναιρεί πως για όλα τα δεινα που βρίσκουν τα αδέσποτα ευθύνεται πάλι ο άνθρωπος εν γένει.
Οπως λοιπόν καταλαβαίνεις, αυτό δεν μπορώ να το ενστερνιστώ. Κι ας το θέτεις γενικά... Κι ας είναι σωστό γενικά... :)
 
Last edited by a moderator:


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Καλημέρα :)

Βρε Βασιλική ,εδω η ανθρώπινη φυλή έχει παρέμβει σε ολόκληρο τον πλανήτη , χλωρίδα και πανίδα .... Έχει αλλάξει το κλίμα της γης , έχει εξαφανίση σπάνια είδη ζώων , ακόμα και μεταξύ τους οι άνθρωποι έχουν ξεπεράσει κάθε είδους ηθικών φραγμών και εσένα η απορία σου είναι αν η παρέμβαση στα σκυλιά είναι εγκληματική επειδή δεν τα αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν ?
Άντε και τα αφήνουμε , τι να κάνουν και πού ? Υπάρχει νομίζεις ελεύθερο τετραγωνικό στον πλανήτη που να μην το εκμεταλεύεται ο άνθρωπος ?
Σίγουρα και αυτά τα ζώα ( σκυλιά ) έχουν περάσει και περνάνε ακόμα πάρα πολλά απο εμάς αλλά πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που τα αγαπάνε και ασχολούνται αλλιώς θα κατέληγαν σε καμία κινέζικη κουζίνα .... Ok το ότι μέσα απο την αγάπη κάποιον ταλαιπωριούνται και λίγο χωρίς λόγο ... τι να πείς .... Όποιος αγαπάει παιδεύει :)
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Με τις παρούσες συνθήκες πολύ καλά κάνουν όσοι υιοθετούν ένα αδέσποτο και επίσης καλά κάνουν όσοι παίρνουν συνείδητά σκυλί από εκτροφείο με τη λογική πως βοηθούν στη διατήρηση μιας φυλής με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της (δεν ανήκω ούτε στη μια ούτε στην άλλη κατηγορία) και φυσικά το ποτάμι δε γυρίζει πίσω κάποια είδη θα προσαρμοστούν και κάποια θα εξαφανιστούν.
Όμως για όλα τα είδη ζωής είναι σαφώς καλύτερο το φυσικό από το τεχνητό περιβάλλον.

άνοιξα το θέμα για να βγάλουμε λίγο το σώψυχό μας όχι για να υπερασπιστώ συγκεκριμένες θέσεις ή να κατηγορήσω μερίδα ανθρώπων, απλά θέλησα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Καλημέρα :)

Βρε Βασιλική ,εδω η ανθρώπινη φυλή έχει παρέμβει σε ολόκληρο τον πλανήτη , χλωρίδα και πανίδα .... Έχει αλλάξει το κλίμα της γης , έχει εξαφανίση σπάνια είδη ζώων , ακόμα και μεταξύ τους οι άνθρωποι έχουν ξεπεράσει κάθε είδους ηθικών φραγμών και εσένα η απορία σου είναι αν η παρέμβαση στα σκυλιά είναι εγκληματική επειδή δεν τα αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν ?
Άντε και τα αφήνουμε , τι να κάνουν και πού ? Υπάρχει νομίζεις ελεύθερο τετραγωνικό στον πλανήτη που να μην το εκμεταλεύεται ο άνθρωπος ?
Σίγουρα και αυτά τα ζώα ( σκυλιά ) έχουν περάσει και περνάνε ακόμα πάρα πολλά απο εμάς αλλά πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που τα αγαπάνε και ασχολούνται αλλιώς θα κατέληγαν σε καμία κινέζικη κουζίνα .... Ok το ότι μέσα απο την αγάπη κάποιον ταλαιπωριούνται και λίγο χωρίς λόγο ... τι να πείς .... Όποιος αγαπάει παιδεύει :)
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ σωστός:p:D:D:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Απλά να μην ξεχνάμε ότι το φυσικό περιβάλλον των σκύλων είναι το ανθρώπινο περιβάλλον!Τα σκυλιά είναι ανθρώπινο δημιούργημα και μικρή πια είναι η σχέση με τους άγριους συγγενείς τους!
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το γεγονός ότι τα αδέσποτα συνωστίζονται στις αστικές περιοχές ή τις παρυφές τους!Τα σκυλιά που εγκαταλείπονται σε δάση, λόγγους και βουνά συνήθως αδυνατούν να επιβιώσουν....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981