Ηθικός Κώδικας Εκτροφής Κ.Ο.Ε.


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Στο μαγαζι ομως παιρνουν αποδειξη !!
Και ευκολιες πληρωμης , VISA κλπ, εγγυησεις μορφολογιας και αντικατασης του κουταβιου για ενα χρονο !
Αυτο που το βαζεις ?
ζουμε σε δημοκρατικο πολιτευμα με ενημερωση και ελευθερια βουλησης ,αν καποιος το επιθυμει μπορει να παει σε καταστημα
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν? Αν όχι, τι χρησιμότητα έχουν? (υπο τη μορφή "κώδικα ηθικής" εννοώ). Και η κυρα Μαρία μπορεί να σου πει οτι τα'χει όλα αύτα. Πως την ελέγχεις?
να γινετε μελη του κυνολογικου ομιλου και να καταθεσετε προτασεις ,με το να γραφετε εδω και να μιλατε στον αερα με γενικοτητες δεν μπορειτε να καταφερετε τιποτα ,να γινετε ενεργοι για να υποστηριξετε τη κυνοφιλια για την οποια μιλατε
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
να γινετε μελη του κυνολογικου ομιλου και να καταθεσετε προτασεις ,με το να γραφετε εδω και να μιλατε στον αερα με γενικοτητες δεν μπορειτε να καταφερετε τιποτα ,να γινετε ενεργοι για να υποστηριξετε τη κυνοφιλια για την οποια μιλατε
Συμφωνώ απόλυτα!!!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
να γινετε μελη του κυνολογικου ομιλου και να καταθεσετε προτασεις ,με το να γραφετε εδω και να μιλατε στον αερα με γενικοτητες δεν μπορειτε να καταφερετε τιποτα ,να γινετε ενεργοι για να υποστηριξετε τη κυνοφιλια για την οποια μιλατε
Eγω προσωπικά δεν έχω κανένα (μα κανένα όμως) ενδιαφέρον να γίνω μέλος του ΚΟΕ (επίσης δε βλέπω τι θα συνεισέφερε στην ελληνική κυνολογική κοινότητα κάτι τέτοιο!). Το οτι δε μπορώ να καταφέρω τίποτα είναι σαφές, δεν έχω τέτοιες αυταπάτες. Αυτό όμως δε μου στερεί το δικαίωμα του να θέτω ερωτήματα σ'ενα φόρουμ. Το να τα απαξιώνεις θεωρώντας τα "γενικότητες στον αέρα" είναι δικαιωμα σου προφανώς, αλλα βρίσκω το ερώτημα μου πολύ συγκεκριμένο και επι της ουσίας. Γιατι ο κώδικας ηθικής είναι που ξεχωρίζει τον Εκτροφέα απο την κυρα Μαρία.

Δεν νομίζω οτι διαφωνει κανείς στα όσα αναφέρονται σ'ενα κώδικα ηθικής. Το ζουμί της υπόθεσης όμως είναι να βρεθούν τρόποι να εφαρμοστεί αυτός ο κώδικας. Εγώ δεν εχω προτάσεις. Εσείς έχετε?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το πιο σημαντικό πιστεύω
για κάθε αλλαγή που θέλουμε να γίνει γύρω μας
είναι αφού αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι
να δίνουμε το καλό παράδειγμα και να ενημερώνουμε για τα οφέλη του "νέου τρόπου"/"ορθού τρόπου"
το να γίνεις μέλος σε έναν πολιτιστικό σύλλογο/πολιτικό κόμμα/τρομοκρατική ομάδα/πνευματικό κέντρο/κοινόβιο ή ότι άλλο νομίζω ότι είναι δευτερευων...

και το είπαμε ήδη άλλωστε........
ακόμα κι αν πηγαίναμε όλοι μαζί ως εθελοντές επόπτες γεννών και ο ΚΟΕ και οι όμιλοι φυλής γίνονταν αυστηρότατοι και εφάρμοζαν πολύ δυναμικά τον Κώδικα που έδωσε το εναυσμα για όλη αυτή την συζήτηση
....λίγα θα άλλαζαν (εκτός βέβαια απο το πλήθος των εγγραφών στο Ελληνικό γεννεολόγιο)

το θέμα είναι ο ενδιαφερόμενος να απαιτήσει την εφαρμογή του κώδικα αφήνοντας "εκτός του χώρου" όσους δεν τον εφαρμόζουν


(ή δεν τα έχω καταλάβει καλά τελικά?)
:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
το θέμα είναι ο ενδιαφερόμενος να απαιτήσει την εφαρμογή του κώδικα αφήνοντας "εκτός του χώρου" όσους δεν τον εφαρμόζουν
Πάμε πάλι. Τι γίνεται όταν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις? (που ΔΕΝ έχει, αυτό είναι αποδεδειγμένο).
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Δεν νομίζω οτι διαφωνει κανείς στα όσα αναφέρονται σ'ενα κώδικα ηθικής. Το ζουμί της υπόθεσης όμως είναι να βρεθούν τρόποι να εφαρμοστεί αυτός ο κώδικας. Εγώ δεν εχω προτάσεις. Εσείς έχετε?
για να εφαρμοσεις αυτον τον κωδικα πρεπει να εχεις κοσμο και ο ΚΟΕ δεν τον εχει.

αρα πρεπει να κανει κατι γι αυτο.
υπαρχει προταση για να βρει κοσμο??
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έ
όσο δεν έχει
δεν γίνεται τίποτα
απλό
κι αν δεν είναι απο εκτροφείο το κουτάβι του
θα είναι απο γέννα του γείτονα
μία η άλλη δηλαδή....

γιαυτό λέω περι ενημερωσης....σε όλα τα θέματα μόνο ο ενδιαφερόμενος έχει την δύναμη

προς το παρών αυτό που συμβαίνει κυρίως είναι παραπληροφόρηση....ο πολύς κόσμος πιστεύει ότι τα σκυλιά εκτροφείου είναι φιλάσθενα ευαισθητα και χαζά-αφού βέβαια νομίζει ότι τα πετσοπ έχουν σκυλιά εκτροφείου........
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
για να εφαρμοσεις αυτον τον κωδικα πρεπει να εχεις κοσμο και ο ΚΟΕ δεν τον εχει.

αρα πρεπει να κανει κατι γι αυτο.
υπαρχει προταση για να βρει κοσμο??
Δε νομίζω οτι είναι εκεί το πρόβλημα. Και πολύ κόσμο να είχε ο ΚΟΕ, πάλι δε θα λυνόταν το θέμα όσο η ζήτηση είναι για φτηνό σκυλο κι όχι για σωστό/υγιή σκυλο. Οταν θ'αλλάξει αυτό το τελευταίο, τότε μόνο μπορεί να υπάρξει πίεση προς εφαρμογή του κώδικα.

Οσο για την ενημέρωση, δε βλέπω να γίνεται δουλειά ρε συ Κόκονε..... είναι στη νοοτροπία μας.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Aν ξεκινησουν οι όμιλοι, όσοι τουλάχιστον υπάρχουν, και έξ αυτών όσοι είναι ενεργοί, να υποβάλουν προτάσεις για διαφοροποιημένα pedigree πες τα κόκκινα , πες τα όπως θέλεις ωστε να είναι πιο ευκολα κατανοητό σε έναν απλό άνθρωπο το ότι το σκυλάκι που ανταποκρίνεται σε αυτό , έχει κάτι παραπάνω απο το άλλο που δεν έχει, αυτά που έχει παραπάνω αναγράφονται σε απλό, κατί θα αρχίσει να γίνεται, τώρα γιατί ο όμιλοι δεν έχουν υπόβάλει όλοι προτάσεις αυτό είναι κάτι που πρέπει να διερευνηθεί. Οι όπιες προτάσεις να προετοιμάζονται σωστά και να τίθενται σε ψήφιση εμπεριστατομένες, και τότε δεν θα υπάρχουν αιτιολογίες,για μη εφαρμογή, η αποδοχή των αιτούμενων τροποποιήσεων, η επαναλειτουργεία της επιτροπής εκτροφέων- να επαναλειτουργήσει, αν δε κάνω λάθος πρέπει να πέρασαν τουλάχιστον 10 χρόνια απο την τελευταία συνάντηση, αλλά αυτό που είναι κυρίαρχης σημασίας είναι το να καταλάβουμε όλοι ,οτι αποφάσεις σε επίπεδο Κυνολογικής αρχής αφορουν όλους μας , και όχι κοντόφθαλμα να είναι πρός το συμφέρον του μικρού δικού μας μεριδίου. Πρέπει να δωθεί ενα άνοιγμα προς το κόσμο, και κύρια προς την σωστή ενημέρωσή του, ώστε ακόμα και αυτός που απλά θέλει ενα σκυλάκι σαν κατοικίδιο να μπορεί να κάνει μια πιο σωστή επιλογή, όχι μόνο ως προς την αρχική πράξη της απόκτησης του αλλά και ως προς τον τρόπο διαβίωσης , περιποίησης , βασίκης εκπαίδευσης. Σωστοί όιωνοι αποδέκτες του προιόντος , πάντα οθούν και τους δημιουργούς του στην καλυτέρευσή του, και θεωρώ οτι η επιλογή της λέξεως προιόν, δεν είναι τυχαία, αλλά αν για τόσους ο σκύλος είναι ενα προιόν προς πώληση, ενω σαφώς δεν είναι, οι διαφόρετικές απαιτήσεις θα ωθήσουν και αυτους στο να μην παράγουν πλέον προιόν, αλλά να φέρνουν στο κόσμο πραγματικά ζωντανους οργανισμούς ,με όλα τα εχέγκεια υγείας και ευζωίας, που θα συντροφέουν αυτούς που θα τα υιοθετήσουν , για όλη τη διάρκεια της ζωής τους, και εάν δεν προσαρμοστούν, θα αναγκαστούν μην έχοντας ζήτηση να αλλάξουν επάγκελμα
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
οσο καιρο ειμαι εδω ακουω ανθρωπους να μειωνουν να εξευτελιζουν και να ισοπεδωνουν ,ομως δεν ακουω προτασεις και δεν βλεπω κινητικοτητα επι της ουσιας ,το "κατηγορω" ειναι πολυ ευκολο, το "δημιουργω" ειναι πολυ δυσκολο ,και τη διαθεση προς δημιουργια την εχω δει απο ελαχιστους
οι περισσοτεροι κρυβονται πισω απο "στην ελλαδα ζουμε" , "δεν μπορω να κανω τιποτα" ,"ας κινηθουν οι υπευθυνοι" ,"δεν εχω αυταπατες", για αυτους και λοιπους λογους και ψευτοαιτιολογιες ειναι οι ελλαδα και η κυνοφιλια της σε αυτα τα χαλια

αν θελουμε να κρινουμε ,ας κρινουμε πρωτα τους εαυτους μας και τις κινησεις μας ,αν θελουμε να αλλαξουμε ας αλλαξουμε πρωτα τους εαυτους μας και οχι να καθομαστε βολεμενοι στο καναπε με το laptop να αναπτυσουμε θεωριες και να πεταμε αρνηση με το κουταλι και να μιλαμε για την ηθικη των αλλων ,ποια ειναι η ηθικη αυτων που αρνουνται να συμμετεχουν ενεργα και αρκουνται μονο στην εξαπολυση κατηγορω ?

απο αυτο το φορουμ εχουν φυγει αξιολογοι ανθρωποι γνωστες και εραστες της κυνοφιλιας για ενα απλο και μοναδικο λογο ,εξαιτιας των φωτεινων παντογνωστηδων ,αυτων που τα γνωριζουν ολα και εξαπολουν κατηγορω απο το καναπε του σαλονιου τους,ολα στη θεωρια ειναι ευκολα και απλα επι της ουσιας και πραξης εκει οι παντογνωστηδες καμια ενεργητικοτητα καμια προταση ,να τα κανει λενε ο κοε ,ειναι η ευκολη απαντηση τους ,και ρωταω εγω ποιος ειναι ο κοε ? ειναι ολος ο κοσμος της κυνοφιλιας ,οχι η μοναδα αλλα η ισχυς εν τη ενωσει ,εκπαιδευτες,ιδιοκτητες,εκτροφεις κλπ ,για αυτο εχουμε αναγκη τους ομιλους και για αυτο οι ομιλοι εχουν αναγκη εμας ,τωρα αν καποιος αδιαφορει και απλα περνα την ωρα του με θεωριες να χαμε να λεγαμε οκ ενταξει ανωφελο και ακουραστο να κανουμε παρεα με μπλα μπλα τον ελευθερο χρονο ,αλλα προσεξτε ακομα και αυτο ειναι επικυνδυνο γιατι εδω μπενουν χιλιαδες ανθρωποι που ενδιαφερονται να ενημερωθουν και καποιες φορες αυτα που γραφονται παραπληροφορουν

οποιοι λοιπον εξαπολυουν αρνηση θα πρεπει να εχουν και τις αναλογες προτασεις ,θα πρεπει να ενεργοποιηθουν και Δοξα Το Θεο υπαρχουν φορεις που θα μπορουν να ενταχθουν για να βαλουν και αυτοι το δικο τους μικρο λιθαρακι αν θελουν να χτισουν βασεις μελλοντος για τη κυνοφιλια ,απο καταστροφολογους γεματος ο τοπος ,απο δημιουργους εχουμε αναγκη
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
δωστε πεντιγκρι σε ΟΛΟΥΣ και ''υποχρεωστε'' τους να ερθουν δωρεαν σε 2 εκθεσεις ;) .

εκει ολοι θα δουν τι μουλαρι εχουν, αν δεν εχεις μετρο συγκριση πως θα ψαξεις για το καλυτερο?

επιθεση θελουν τα παπιμιλια, οχι εσωστρεφια και εκθεσεις/''εμεις κι εμεις'' . τωρα τα λεμε μεταξυ μας μεταξα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν νομίζω ότι έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου Κρίνα

είναι σαν να λές περίπου ότι οποιαδήποτε συζήτηση περι κυνοφιλίας και κυνολογίας πρέπει να γίνεται στις συνελευσεις του ΚΟΕ και των ομίλων φυλής

το φόρουμ έχει αυτήν την έννοια και την λειτουργία
είναι ανοιχτή δημόσια πλατφόρμα και δυστυχώς ή ευτυχώς ακόμα και ένας δολοπλόκος συκοφάντης προβοκάτορας έχει "δικαίωμα" να μπεί και να γράψει ότι του κατέβει ή μηχανευεται

ακόμα και ο καναπεδάκιας έχει δικαίωμα γνώμης
σωστό κι αυτό που λές περι συμμετοχής στον ΚΟΕ και στα λοιπά όργανα
αλλά δεν είναι σωστό ότι δεν θα έπρεπε κάποιος να εκφράζεται αν δεν είναι και ενεργό μέλος στα κυνολογικά όργανα

σε τελευταία ανάλυση το φόρουμ τι ευθύνη έχει που απο τους 10-12 κανόνες του κώδικα ελάχιστοι τις τηρούν όλες και ίσως και αρκετοί να μην τηρούν καμία? και που ο περισσότερος κόσμος που θέλει σκύλο πάει στα πέτσοπ ή στην γέννα του γείτονα ? κλπ κλπ

μήπως έχει όμως έστω και ελάχιστη ευθύνη για κάποιες ρανίδες βελτίωσης που ίσως να διαφαίνονται κάπου στο απώτερο μέλλον?

προσωπικά
δεν θα ήξερα και δεν θα μάθαινα ποτέ τίποτα περι καθαρόαιμων σκύλων και επιλεκτικής εκτροφής αν δεν υπήρχε το φόρουμ
και δεν είμαι σίγουρα ο μόνος....

αναφορικά στον ΚΟΕ και στην συμμετοχή μας στα όργανά του
σε παραπέμπω σε πολλά πόστ μελών του όπου διαμαρτύρονται γιατί ποτέ δεν αποφασίζεται τίποτα γιατί "κάποιοι" φροντίζουν να είναι ταμειακά εντάξει και μετά σηκώνονται και φευγουν για να "πέσει" η απαρτία και να μην γίνεται να ψηφιστεί τίποτα............

απο ότι βλέπεις με τούτο το τελευταίο παράδειγμα , τα ήδη υπάρχοντα μέλη του δημιουργούν τα προβλήματα
και όχι αυτοί που για χίλιους εκατόν τριάντα πέντε λόγους δεν είναι.

σε μιά δημόσια πλατφόρμα διαλόγου θα κριθεί το οτιδήποτε απο οποιονδήποτε ]
και κυρίως όταν πρόκειται περι καλοπροαίρετης κριτικής
:)

Και μιλάω ως μέλος όπως πάντα και όχι ως "αγγαρεία σκούπα φαράσι" ή moderator ή μέλος της διαχείρισης που μας λέτε μερικοί........
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
δωστε πεντιγκρι σε ΟΛΟΥΣ και ''υποχρεωστε'' τους να ερθουν δωρεαν σε 2 εκθεσεις ;) .

εκει ολοι θα δουν τι μουλαρι εχουν, αν δεν εχεις μετρο συγκριση πως θα ψαξεις για το καλυτερο?

επιθεση θελουν τα παπιμιλια, οχι εσωστρεφια και εκθεσεις/''εμεις κι εμεις'' . τωρα τα λεμε μεταξυ μας μεταξα.
Αυτό δε λύνει το πρόβλημα της τεράστιας ζήτησης κουταβιών ΧΩΡΙΣ pedigree. Προκειμένου να γλυτώσει 150 ευρώ (τόσο κάνει το πλαστο απο πετ σοπ) ο άλλος σου λεει "δε μ'ενδιαφέρει το pedigree". Aκόμα κι αν καταλάβει τη διαφορά μεταξύ Lamborghini και Fiat, θα σου πει εγώ κάνω τη δουλειά μου και με το φιατάκι! Το ζήτημα είναι να αυξηθεί η ζήτηση κουταβιών υψηλής ποιότητας.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εκφραζω την αποψη μου οπως ολοι οι αλλοι και αυτο ειναι αναφερετο δικαιωμα μου ,δεν επιτεθομαι προσωπικα σε κανεναν και σεβομαι τους κανονισμους του φορουμ
αν αυτα που λεω δεν αρεσουν σε καποιους προβλημα τους ,αυτες ειναι οι θεσεις μου
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Αυτό δε λύνει το πρόβλημα της τεράστιας ζήτησης κουταβιών ΧΩΡΙΣ pedigree. Προκειμένου να γλυτώσει 150 ευρώ (τόσο κάνει το πλαστο απο πετ σοπ) ο άλλος σου λεει "δε μ'ενδιαφέρει το pedigree". Aκόμα κι αν καταλάβει τη διαφορά μεταξύ Lamborghini και Fiat, θα σου πει εγώ κάνω τη δουλειά μου και με το φιατάκι! Το ζήτημα είναι να αυξηθεί η ζήτηση κουταβιών υψηλής ποιότητας.
το κακο ειναι οτι ποιοτητα ο κοσμος νομιζει οτι ειναι το πεντιγκρι...
και σου λεει το ιδιο σκυλακι με η χωρις πεντιγκρι με +150 ή -150€
το ιδιο παιρνω ουτως η αλλως...
οσο για την ηθικη δυστυχως δεν επιβαλλεται
οταν μιλαμε για κωδικες ηθικης εκτροφης... δεν πρεπει να ψαχνουμε μηχανισμους επιβολης της...
πρεπει να ψαχνουμε για ανθρωπους που γνωριζουν και αισθανονται την ιδια την λεξη...
μηχανισμοι επιβολης απλα δημιουργουν νομους κανονες και παρανομους....
πολλες φορες, παραδειγμα ο νεος νομος, τους ηθικους εκτροφεις ή μαλον την πλειονοτητα αυτων την εντασει στους παρανομους...
ποσοι ηθικοι πιστευετε θα θελουν να ειναι παρανομοι???
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αυτό δε λύνει το πρόβλημα της τεράστιας ζήτησης κουταβιών ΧΩΡΙΣ pedigree. Προκειμένου να γλυτώσει 150 ευρώ (τόσο κάνει το πλαστο απο πετ σοπ) ο άλλος σου λεει "δε μ'ενδιαφέρει το pedigree". Aκόμα κι αν καταλάβει τη διαφορά μεταξύ Lamborghini και Fiat, θα σου πει εγώ κάνω τη δουλειά μου και με το φιατάκι! Το ζήτημα είναι να αυξηθεί η ζήτηση κουταβιών υψηλής ποιότητας.
η αυξηση της ζητησης υψηλης ποιοτητας κουταβιων γινεται μονο αμα τα δεις και αυτο γινεται μονο στις εκθεσεις, που αλλου? αν δεν φερεις κοσμο στις εκθεσεις δεν θα γινει τπτ

με ενα ''παρατριχα'' και 2 σκυλοφορουμ δεν γινεται δουλεια.
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Μηπως πολοι εχουν γίνει καναπεδάκιδες γιατί φοβούνται οτι αν κάποιοι ανεργοι τους συρουν στα δικαστήρια γιατί ειπαν την αλήθεια?

και αλλο καναπεδάκιας, αλλο ενεργος και κάνω αυτό που πρέπει γιατι αυτό πιστευω δεν φοβαίμαι να απαντήσω αλλα έλεος όχι και κατηγορούμενος για την ειλικρίνια της εκφρασης απόψεως