Ηλεκτρική σκούπα ...2016

Ποιά ηλεκτρική σκούπα έχετε/συστήνετε;


  • Total voters
    14

Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
All time clasic θεμα που απασχολει τον καθενα μας...εχει συζητηθει πολυ και στο forum, αλλα μιας που η τεχνολογια εξελισσεται,τα μοντελα ανανεωνονται και αρκετοι εχετε πλεον εμπειρια χρονων με τις σκουπες και τα σκυλια σας, σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα, με αφορμη την ερευνα αγορας που κανω. Προσωπικα με ενδιαφερει για μακρυτριχο σκυλο,θελω να την χρησιμοποιω και για το αυτοκινητο, ενω δε με απασχολει να εχει ειδικο φιλτρο για αλλεργιες.
Συμφωνα με οτι εχω διαβασει απο αρκετα παλιοτερα θεματα, εχω καταληξει στις εξης επιλογες:
  1. Dyson: δεν εχω διαβασει κανεναν να μην ειναι ικανοποιημενος απο την αποτελεσματικοτητα τους σε καθε πατωμα,σε χαλια, καναπεδες κτλ. Ολοι λενε τα καλυτερα. Προσωπικα θεωρω τεραστιο πλεονεκτημα οτι δεν εχει σακουλα και φιλτρο (αρα καθολου εξοδα μετα την αγορα και ταλαιπωρια), αλλα και το εξαρτημα groom tool. Μεγαλο και μοναδικο μαλλον μειονεκτημα ειναι φυσικα οι τιμες τους, ο ευνοητος λογος για τον οποιο αναγκαζομαι να κανω και την ερευνα. Επισης ενας προβληματισμος που εχω ειναι η μεγαλη ποικιλια των μοντελων. Εχουν αναφερθει απο παλιοτερα μελη οι DC 32/37/39 κτλ...Για σημερα που μιλαμε εχω βρει τις εξης προσφορες που θεωρω οτι αξιζουν:
    http://www.kotsovolos.gr/site/small...der-vacuum-cleaners/145599-dyson-dc33c-up-top με 269€ και
    http://www.electroholic.gr/gr/oikia...0004/skoupa-dyson-cinetic-dc52-animal-turbine
    με 455€!!
  2. Miele C3 Cat & Dog απο 230€ στο
    http://www.skroutz.gr/s/7209771/Miele-Complete-C3-Cat-Dog-PowerLine-SGEE1.html#specs-container
    Και για τη Miele εχω διαβασει τα καλυτερα σχολια, αρκετα πιο φτηνη απο τις Dyson, πιο λιγο θορυβο, αλλα με σακουλα και φιλτρο (αλλαγη συνεχεια=εξοδα και διαδικασια την οποια δεν γουσταρω καθολου).
  3. Δεν εχουν αναφερθει στο forum, αλλα θεωρω οτι πρεπει οπωσδηποτε να συμπεριλαβω στην συζητηση και τις Karcher καθως ειναι πασιγνωστη μαρκα σε επαγγελματικο επιπεδο (αρα καλη αποδοση-αξιοπιστια κτλ). Κι εδω υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια μοντελων, με αποτελεσμα το χαος σε τιμες και δυνατοτητες (πλεον μιλαμε για πολυκαθαριστες, με δυνατοτητα φυσηματος, στερεης & υγρης απορροφησης, καθαρισμου χαλιων με ατμο κ.α.):
    https://www.skroutz.gr/s/4455317/Karcher-WD-3-Premium.html?from=drop απο 82€(!),
    https://www.skroutz.gr/s/4483173/Karcher-MV5-Premium.html με 170€,
    https://www.skroutz.gr/s/245043/Karcher-SE-4001.html?from=most-popular&keyphrase=KARCHER+SE+4001 με 195€ και
    https://www.skroutz.gr/s/322315/Karcher-SE-5-100.html?from=most-popular&keyphrase=KARCHER+SE+5.100 με 280€
Αρα το ερωτημα διαμορφωνεται ως εξης:
Τα σκας για καποια Dyson (και αν ναι, για ποια συγκεκριμενα) μαζι με το groom tool και τελειωνεις,
αγοραζεις την πιο οικονομικη (λεμε τωρα...) Miele ως value for money, ή
με καποια ενδιαμεσα χρηματα παιρνεις μια απο τις καλες Karcher που κανει τα παντα-ολα (και αν ναι,τι ειναι πιο χρησιμο για ενα σπιτι με σκυλο εκτος απο την κλασικη λειτουργια:φυσημα,απορροφηση υγρων ή καθαρισμος με ατμο; )
Τελος,αν εχετε εμπειρια για αγορα απο e-shop ή αν προτιματε την αγορα live απο γνωστες αλυσιδες καταστηματων...
(δεν εχω αγορασει ποτε απο e-shop και μια επιφυλακτικοτητα την εχω...)


Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια,καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!
 
Last edited:






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Μιλώντας για μακρύτριχο [οπότε καταλαβαίνεις ότι η γνώμη της @mucca είναι επιεικώς άκυρη :D], για σπίτι χωρίς χαλιά, χαλάκια, μοκέττες, ταπέτα, και λοιπά κιλίμια γενικώς [εγώ τα έχω καταργήσει πάρα πολλά χρόνια τώρα, κι έχω βρει την υγειά μου], είμαι κάθετη. Το απόλυτο προιόν, είναι τα εξής δύο:

-candy-broom.jpg e7353d6f-b94e-4650-8791-9d356805ff50.jpg.w480.jpg

Ειδικά το πρώτο. Για άμεση και εύκολη χρήση 24/7 και εντελώς ανέξοδη. Και από κει και πέρα, πάρε και μια καλούτσικη ηλεκτρική, να σου βρίσκεται. Και δεν αστειεύομαι καθόλου :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μιλώντας για μακρύτριχο [οπότε καταλαβαίνεις ότι η γνώμη της @mucca είναι επιεικώς άκυρη :D], για σπίτι χωρίς χαλιά, χαλάκια, μοκέττες, ταπέτα, και λοιπά κιλίμια γενικώς [εγώ τα έχω καταργήσει πάρα πολλά χρόνια τώρα, κι έχω βρει την υγειά μου], είμαι κάθετη. Το απόλυτο προιόν, είναι τα εξής δύο:
Και για κοντότριχο είναι σούπερ να συμπληρώσω.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σαφώς και εννοείται το πατωμα μενει γυμνο χειμωνα καλοκαιρι...
Εγω του χρονου θα στρωσω αναγκαστικά για το μωρο και ήδη υποφέρω στη σκεψη και μονο...

Εαν εχεις χαλιά οποια σκουπα και αν εχεις τη ταλαιπωρια δεν τη γλυτώνεις...η σκουπα απλα θα εχει περισσότερες αντοχες...ενω εσυ οχι...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Την animal pro είχαμε πάρει εμείς πριν 5-6 χρόνια και δουλεύει σαν την πρώτη μερα... Οι τουρμπίνες της κάνουν απίστευτη δουλειά και εχω τον μπομπιρακο και 4 γατια... Δεν θα έπαιρνα κάτι που κάνει λίγο απο όλα θεωρώ ότι κάθε πράγμα κάνει μία δουλειά! Επίσης έχουμε ατμοκαθαριστη της karcher ο οποίος οπότε αξιωνομαι να τον χρησιμοποιησω κάνει φανταστική δουλειά καθώς μετά για κάποιο λόγο ή τρίχα δεν κολλάει όσο πριν... Κι εμείς χάλια δεν βάζουμε όχι για την τριχα.... Ένα που είχαμε μία χαρά καθάριζε με την σκούπα... Αλλά γενικά δεν τα συμπαθω γιατί το πρόβλημα δεν είναι στην τρίχα που φαίνεται αλλά στην βρωμιά που δεν φαίνεται και εγκλωβίζεται μέσα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σαφώς και εννοείται το πατωμα μενει γυμνο χειμωνα καλοκαιρι...
Εγω του χρονου θα στρωσω αναγκαστικά για το μωρο και ήδη υποφέρω στη σκεψη και μονο...

Εαν εχεις χαλιά οποια σκουπα και αν εχεις τη ταλαιπωρια δεν τη γλυτώνεις...η σκουπα απλα θα εχει περισσότερες αντοχες...ενω εσυ οχι...
Εγώ δεν έστρωσα ούτε για το μωρό παρά μόνο στο δώματιο της που δεν πάει σκύλος.
Είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο να κρατήσεις χαλιά καθαρά με σκύλο. Προτιμώ τα γυμνά πατώματα. Και σε πληροφορώ ότι μια χαρά μπουσουλάει σε πλακάκι με 10χλμ/ώρα. Μην το φοβάσαι το γυμνό πάτωμα καθαρίζεται πανεύκολα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Το μόνο που θα έστρωνα, εναλλακτικά του χαλιού, για προστασία του πατώματος βασικά [αν και ομολογώ, ότι ο Σωτηράκης το χρειάζεται φουλ πλέον :(] είναι μια σούπερ αντιολισθητική "μοκέτα" που έχει βάλει η @vrmode που καθαρίζεται πανεύκολα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
για να βοηθησω στην περιπτωση μου,να διευκρινισω οτι ολο το πατωμα θα καλυφθει με αυτα:
http://www.e-jumbo.gr/athlitika-eid...eva-4-kommatia-gkri-61ch61ch12-161498_161498/
χαλια κτλ εννοειται οτι θα εξαφανιστουν...τα λοιπα προιοντα (swifer,βουρτσες σιλικονης-λαστιχενιες), εννοειται οτι θα παιζουν κι αυτα, εχω διαβασει ολα τα θεματα και θα δοκιμασω οτι εχει αναφερθει. Ηλεκτρικη σκουπα δεν γινεται να μην παρω, γιατι με την απλο σκουποξυλο δεν την παλευω και αποκλειεται να κανω σωστη δουλεια...ειναι δεδομενο οτι θα αναγκαζομαι να κανω διπλη και τριπλη δουλεια. Θα μιλαμε για την απειρη τριχα, για αυτο προετοιμάζομαι απο τωρα. Θα γινεται μαχη καθημερινα, οποτε πρεπει να εξοπλιστω με τα παντα (εκτος απο υπομονη και κουραγιο), ας δωσω και περισσοτερο χρηματα, αρκει να ειμαι οσο το δυνατον πιο καλυμμενος...Η ηλεκτρικη σκουπα θα μενει μονιμα στο σαλονι, διπλα στο κρεβατι του σκυλου, σαν επιπλο.:cool:
Δεν θα κανω εκπτωση σε αυτο το εξοδο, το εχω παρει αποφαση.Προτιμω εξ αρχης να τα σκασω και να παρω κατι που ενδεχομενως να μου "περρισευουν" οι δυνατοτητες του, παρα κατι που σε συντομο χρονικο διαστημα δε θα μου φτανει και θα πρεπει να τα ξανασκασω...
@george_gs αν καταλαβα σωστα αυτη ειναι με σακουλες και φιλτρο; αν ναι, η Miele ειναι αρκετα πιο φτηνη, με πολυ καλα σχολια...
@mariakala εχεις ενα point οτι καθε συσκευη να κανει ενα πραγμα, αλλα και ο συνδυασμος λειτουργιών δε νομιζω οτι δεν ειναι αποτελεσματικος και χρησιμος,ε...;
οσοι εχετε dyson, ολοι εχετε κοντοτριχα; καποιος με μακρυτριχο ρε παιδια;;;; τα reviews και τα βιντεα που εχω δει απο χρηστες στο youtube, δειχνουν απιστευτη αποδοση και με τις τουφες των αρκουδων...ειδικο συστημα για να μη μπουκωνει κτλ...απο μοντελα οποιοδηποτε της σειρας animal; αν ειναι απλη χωρις το "animal", δεν την κοιταω;
επισης υπαρχει καποιος που εχει και χρησιμοποιει το groom tool; ομολογω οτι εχω ψηθει για το συγκεκριμενο αξεσουαρ και αν καταληξω σε dyson, λεω να το παρω κατευθειαν
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Αυτό το πατωμα θα το κολλήσεις στο ήδη υπάρχον αναρωτιέμαι αν μία δυνατή σκούπα όπως ή Dyson στο ρουφάει... Ή κοντη τριχα θεωρώ που είναι σαν καρφίτσα είναι πιο δύσκολη από την μαλακή μακρυτριχη... αυτό το μαραφετι εμένα δεν μου έχει κάτσει καλα... Όχι ότι κάνει κάποιο κακό... Απλά με την σκούπα δίπλα και τον θόρυβο αναρωτιέμαι πόσα σκυλιά έχουν κάτσει να το υποστούν....
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
εμείς δε γίνεται να μη στρώσουμε χαλιά γιατί μπορεί το καλοκαίρι η Λάρισα να βράζει αλλά το χειμώνα χτυπάει κάτι 0°C έτσι για πλάκα
με ξύλινο πάτωμα....θα ψοφήσουμε άρα η εναλλακτική του να μην στρώσω δεν υφίσταται

για την ώρα έχω μια ηλεκτρική σκούπα siemens η οποία τα έχει ήδη φτύσει στα 2 χαλάκια που υπάρχουν

το μόνο που με απασχολεί σε αυτά που προτείνετε είναι η έλλειψη σακούλας
δηλαδή όταν γεμίσει καθαρίζεις τον κάδο?αυτό δεν είναι πιο δύσκολο από το να αλλάζεις σακούλες?και πιο "βρώμικο" για τον κάδο?

και μέσα σε όλα που πρέπει να λάβεις υπόψιν είναι η εγγύηση και το service
ειδικά για συσκευή που θα την λιώσεις στη χρήση

σε ότι αφοτά internetικές αγορές έχω πάρει τα πάντα
από κινητό, tablet, κάμερα, τα πάντα όλα
απλώς επιλέγω παράδοση με αντικαταβολή
στη μια και μόνη φορά που ανοίγοντας το δέμα είδα πως ησυσκευασία του κινητού ήταν ανοιχτή πήρα τηλέφωνο, το επέστρεψα με δική τους χρέωση και μου ήρθε καινούργιο άθικτο
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Και μιας και αναφέρθηκε εγγύηση και σέρβις... Εμάς είχε 5 χρόνια και ο φοβερός ο άντρας μου είχε πάει και είχε ρουφήξει σπατουλαριστο και την είχε μπουκωσει και μου έμεινε στα χέρια... Στο σέρβις την άνοιξαν την καθάρισαν κι ο μάστορας έκανε τα στραβά μάτια και δεν μας χρέωσαν...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
@Haris Drazen κάνεις λάθος, στις περισσότερες σκέψεις που κάνεις. Σου μιλάω εκ πείρας. Μεταξύ άλλων, θα υπερ-χρεωθείς χωρίς λόγο. Αλλά, θα σε αφήσω να το ανακαλύψεις μόνος σου, εν καιρώ :)

* Το κουτάβι, πότε θα το έχεις btw;
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλημέρα!! Εδώ και κάτι μήνες έχω την cat&dog και την αγαπώ!! Ή αλλαγή σακούλας πραγματικά δεν παίρνει πάνω από μισό λεπτό και υπάρχουν μία χαρά απομιμήσεις. Ρουφάει τα πάντα από παντού κι έχει εξαρτήματα για τα πάντα.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
για να βοηθησω στην περιπτωση μου,να διευκρινισω οτι ολο το πατωμα θα καλυφθει με αυτα:
http://www.e-jumbo.gr/athlitika-eid...eva-4-kommatia-gkri-61ch61ch12-161498_161498/
χαλια κτλ εννοειται οτι θα εξαφανιστουν...τα λοιπα προιοντα (swifer,βουρτσες σιλικονης-λαστιχενιες), εννοειται οτι θα παιζουν κι αυτα, εχω διαβασει ολα τα θεματα και θα δοκιμασω οτι εχει αναφερθει. Ηλεκτρικη σκουπα δεν γινεται να μην παρω, γιατι με την απλο σκουποξυλο δεν την παλευω και αποκλειεται να κανω σωστη δουλεια...ειναι δεδομενο οτι θα αναγκαζομαι να κανω διπλη και τριπλη δουλεια. Θα μιλαμε για την απειρη τριχα, για αυτο προετοιμάζομαι απο τωρα. Θα γινεται μαχη καθημερινα, οποτε πρεπει να εξοπλιστω με τα παντα (εκτος απο υπομονη και κουραγιο), ας δωσω και περισσοτερο χρηματα, αρκει να ειμαι οσο το δυνατον πιο καλυμμενος...Η ηλεκτρικη σκουπα θα μενει μονιμα στο σαλονι, διπλα στο κρεβατι του σκυλου, σαν επιπλο.:cool:
Δεν θα κανω εκπτωση σε αυτο το εξοδο, το εχω παρει αποφαση.Προτιμω εξ αρχης να τα σκασω και να παρω κατι που ενδεχομενως να μου "περρισευουν" οι δυνατοτητες του, παρα κατι που σε συντομο χρονικο διαστημα δε θα μου φτανει και θα πρεπει να τα ξανασκασω...
@george_gs αν καταλαβα σωστα αυτη ειναι με σακουλες και φιλτρο; αν ναι, η Miele ειναι αρκετα πιο φτηνη, με πολυ καλα σχολια...
@mariakala εχεις ενα point οτι καθε συσκευη να κανει ενα πραγμα, αλλα και ο συνδυασμος λειτουργιών δε νομιζω οτι δεν ειναι αποτελεσματικος και χρησιμος,ε...;
οσοι εχετε dyson, ολοι εχετε κοντοτριχα; καποιος με μακρυτριχο ρε παιδια;;;; τα reviews και τα βιντεα που εχω δει απο χρηστες στο youtube, δειχνουν απιστευτη αποδοση και με τις τουφες των αρκουδων...ειδικο συστημα για να μη μπουκωνει κτλ...απο μοντελα οποιοδηποτε της σειρας animal; αν ειναι απλη χωρις το "animal", δεν την κοιταω;
επισης υπαρχει καποιος που εχει και χρησιμοποιει το groom tool; ομολογω οτι εχω ψηθει για το συγκεκριμενο αξεσουαρ και αν καταληξω σε dyson, λεω να το παρω κατευθειαν
παιρνει κ σακουλα αμα θελεις.
η διαφορα της ειναι οτι χρησιμοποιει νερο αντι για εναν απλο καδο και με αυτον τον τροπο "φυλακιζει" τα παντα.
για αυτο τον λογο ειναι υποαλλεργικη.

δες review στο amazon και στο youtube.
ειναι πιο δυνατη απο την bosch professional.
επισης, μαζευει κ νερα κτλ.

δυστυχως, δεν την εχω αγορασει ακομα αλλα ειναι στη wishlist μου.

κατα την ταπεινη μου γνωμη, οι "κλασσικες" σκουπες των 2000-2500 watt, της ταξεως των 80-100ευρω, δεν κανουν για να αφαιρεις τριχα απο χαλι.
αν μιλαμε για "σκληρο" πατωμα, ολες καλες ειναι.
εκει δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις. κ με σκουπακι χειρος κανεις την δουλεια σου.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Χαλιά σπιτι δεν υπαρχουν. Οταν ηταν κουταβι για να μη γλυστραει ειχα κολλλησει μοκετες. Εχω απλη ηλεκτρικη σκουπα. Γιατι ολη αυτη η ταλαιπωρια με σκουπες; Μια απλη ηλεκτρικη και ενα swiffer κ εισαι μια χαρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κι εγώ έχω μια απλούστατη γύρω στα 90-100 ευρώ την είχα πάρει και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο πατρικό μου έχουν miele και όχι όμως εξειδικευμένη για σκύλους-γάτες και μια χαρά είναι και αυτή. Νομίζω πως στο χαλί βλέπεις διαφορά . Αν δεν έχεις χαλιά όλες μια χαρά είναι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf