Ηλεκτρικό κολάρο...

Ηλεκτρικό κολάρο...

  • Ναι εχω κάνει χρήση ηλεκτρικού κολάρου (Η.Κ.) στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Οχι δεν εχω κάνει χρήση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 43 16,7%
  • Ποτε δεν θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 177 68,6%
  • Σκεφτομαι να κάνω χρήση Η.Κ. στον σκυλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 16 6,2%
  • Γιατί όχι? Σιγά το πράμα.. θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου

    Votes: 6 2,3%

  • Total voters
    258

kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
σιγουρα αλλα εχω δει επαγγελματιες να κανουν θαυματα σε ελεγχο απο αποσταση χωρις κολλαρο. Δε σε αμφισβητω απλως μην πας να μας το πλασαρεις κιολας, αλλο να χρησιμοποιειται σε εξαιρετικα δυστροπες καταστασεις και αλλο να μας το εμφανιζεις και σαν εργαλειο, καθως και η ηλεκτρικη καρεκλα και η τοστιερα εργαλεια ειναι καθενα για το δικο του σκοπο.
Επειδη εγω ειμαι της παλιας γενιάς και σχολης, δεν απαντάω σε ένα δημοσιο φορουμ με τον τροπο που μιλας εσυ. Γιατι με μάθανε να σεβομαι.
δε διακρινω πουθενα να μη σε σεβομαι, μαλλον εχουμε διαφορετικα κριτηρια περι σεβασμου,χιουμοριστικο ηταν το σχολιο μου αλλα μαλλον εχουμε και διαφορετικη αισθηση του χιουμορ, δεκτο. Το αν μου μαθανε να σεβομαι η οχι ασε να το κρινουν αλλοι μην τρελαινεσαι
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Και πού είπα πως θα πάω να το αγοράσω :confused:
Πουθενα δεν το ειπες καλη μου. Αλλά τι θα κανεις σε λιγο καιρο που θα φυγετε από τον εκπαιδευτη? Πώς θα επαναφερεις τον Κουκη κοντα σου εφοσον το μονο που εμαθε για να ερχεται είναι το ηλ. κολαρο?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πουθενα δεν το ειπες καλη μου. Αλλά τι θα κανεις σε λιγο καιρο που θα φυγετε από τον εκπαιδευτη? Πώς θα επαναφερεις τον Κουκη κοντα σου εφοσον το μονο που εμαθε για να ερχεται είναι το ηλ. κολαρο?
Δεν είναι έτσι καλέ μου :)
Μακάρι να είχα τώρα το λεξιλόγιο να το εξηγήσω, αλλά δεν μπορώ... σημασία έχει πως το ηλ. κολλάρο δεν θα το χρειαστούμε όταν εμπεδώσουμε καλά το "έλα" (βλ. πείραμα του Pavlov).

Τρεις μέρες τώρα είμαστε χωρίς κολλάρο και είμαι εντυπωσιασμένη πόσο με ακούει. Βέβαια, έχουμε ακόμα δρόμο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Άρη, αν είναι δυνατόν.

Τι θες να πεις δηλαδή;

Ότι όταν οι δάσκαλοι χρησιμοποιούσαν τη βίτσα δεν έβγαιναν κωλόπαιδα από τα σχολεία;
Θελω να πω οτι υπαρχει ενα ποσοστο μαθητων, στρατιωτων, υπαλληλων, σκυλων, που στρωνουν μονο με πιεση.

Δεν είναι έτσι καλέ μου :)
Μακάρι να είχα τώρα το λεξιλόγιο να το εξηγήσω, αλλά δεν μπορώ... σημασία έχει πως το ηλ. κολλάρο δεν θα το χρειαστούμε όταν εμπεδώσουμε καλά το "έλα" (βλ. πείραμα του Pavlov).

Τρεις μέρες τώρα είμαστε χωρίς κολλάρο και είμαι εντυπωσιασμένη πόσο με ακούει. Βέβαια, έχουμε ακόμα δρόμο.
Χαιρομαι πολυ γι αυτο :)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Θελω να πω οτι υπαρχει ενα ποσοστο μαθητων, στρατιωτων, υπαλληλων, σκυλων, που στρωνουν μονο με πιεση
άλλο η πιεση και αλλο η βια,επισης αλλος μαθητης αλλο υπαλληλος αλλο στρατιωτικος και στρατιωτης και αλλος σκυλος, ακομη αυτο το συμπερασμα περι πιεσης ειναι πολυ γενικο και αυθαιρετο

επισης συμφωνα με παμπολλες ερευνες τα τελευταια χρονια καθε ειδους σωματικη η ψυχολογικη βια προκαλει μονο φθορα και το αποτελεσμα της εστω και θετικο προερχεται μονο απο καταναγκασμο ή φοβο. Μια παροιμια που λεγανε οι παλιοι ειναι με το στομα μπαρα μπαρα με τα χερια κουλαμαρα:)
 


emily

Member
29 Ιανουαρίου 2010
24
0
Καλοί οι εκπαιδευτές και τα αποτελέσματα δε τα αμφισβητούμε.
Το κτηνίατρό σας τον ρωτήσατε, τι μπορεί να πάθει ο σκύλος από τη <σωστή χρήση> αυτών των εργαλείων; Όχι σε θέματα εκπαίδευσης αλλά υγείας.
Εγώ τον δικό μου τον ρώτησα, χωρίς καν να έχω σκοπό να τα βάλω και οι απαντήσεις του με κάλυψαν, εσάς;
Δεν περιμένω από ανθρώπους που έχουν δεχτεί (προφανώς σε μεγάλο βαθμό)βία, από τη παιδική ηλικία σε σημείο να την έχουν αποδεχτεί πλέον ως μέθοδο για τον ίδιο τον εαυτό τους, να μη τη χρησιμοποιήσουν αργότερα και οι ίδιοι σε ανθρώπους, ζώα, οικείους και μη ..
Επειδή σπουδάζω ψυχολόγος οφείλω να πω πως υπάρχουν έρευνες για ποιες προσωπικότητες είναι καλύτερη η επιβράβευση και για ποιες η τιμωρία. Οπως γνωρίζουμε υπάρχουν παιδιά που μπορείς να τα κάνεις μαύρα στο ξύλο και να μην τους καίγεται καρφί.
΄
Από άλλο τόπικ, αλλά επάνω στο θέμα πάντα.. Πες μου αγαπητή μου Berna ποιο είναι αυτό το πανεπιστήμιο που σου διδάσκει ότι υπάρχουν παιδιά που μπορείς να τα κάνεις μαύρα στο ξύλο και να μη τους καίγεται καρφί; Σου το είπε κάποιος καθηγητής; (αν ναι μπορούμε να έχουμε βιβλιογραφία και το όνομά του;)
Είναι δυνατόν; Εν έτει 2010!:eek:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σε παρακαλώ αγαπητή emily
Εχω τοποθετηθεί πάνω στο θέμα, ενώ εσύ το μόνο που κάνεις είναι να κρίνεις τις γνώσεις των άλλων σε θέματα που δεν γνωρίζεις τόσο καλά. Και όχι αγαπητή μου κυρία, δεν σου επιτρέπω να μιλάς έτσι ούτε για τη σχολή μου ούτε για τους καθηγητές μου, ούτε για τον εκπαιδευτή του σκύλου μου.
Ευχαριστώ πολύ.
 


emily

Member
29 Ιανουαρίου 2010
24
0
Βγαίνεις δημόσια σε ένα σάιτ, η ίδια χρησιμοποιώντας ως ιδιότητα - σπουδάστρια ψυχολογίας και μας γράφεις υπέρ της βίας και μάλιστα σε παιδιά!!
Να μη σε αμφισβητήσω;;
Είμαστε σοβαροί;; Ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσουν τα γραφόμενά σου;
 


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Eγω σπουδαζω Νηπιαγωγος στο Πανεπιστημιο Κρητης.Κανουμε πολυ παιδο-ψυχολογια στο τμημα μεταξυ αλλων.Κανενα βιβλιο,κανενας πανεπιστημιακος καθηγητης δεν εχει πει ποτε οτι υπαρχουν παιδια που μπορει να τα κανεις μαυρα στο ξυλο και να μην τους καιγεται καρφακι.Και αν συνεβαινε αυτο,αυτα τα παιδια θα ειχαν σοβαρο ψυχολογικο προβλημα.
Θελω να πιστευω πως ηταν ενα λαθος εκφρασης,μια ασυνταξια και οχι οι ειληκρινες αποψεις της Berna.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συνεχίστε να διαβάζετε βιβλία pop-ψυχολογίας.
Βλέπω πως το να ψυχολογίζουμε τα πάντα έκανε τον κόσμο καλύτερο.
Πιστεύεις πως θα χαϊδεύεις τα αφτάκια του παιδιού σου και μετά θα το αφήσεις στον κόσμο... πάει το καημένο με το που θα βγεί από τη "γυάλα".
Ολα καλά και όλα ωραία αυτά που λέτε, η πραγματικότητα όμως είναι άλλη, ορίστε, τα ψυχιατρεία είναι γεμάτα και άλλοι τόσοι και περισσότεροι είναι έξω.
Αλλά είμαστε οφ τοπικ.

ΥΓ. Εύχομαι ολόψυχα να μην χτυπήσεις ποτέ το παιδί σου και επίσης ποτέ να μη σου έρθει στο μυαλό η σκέψη πως το "παραχάιδεψες".

Είμαστε σοβαροί;; Ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσουν τα γραφόμενά σου;
Αλήθεια, τιιιιι; Τόσο σημαντική προσωπικότητα είμαι και δεν το έχω καταλάβει ρε γμτ!
 
Last edited:


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Συνεχίστε να διαβάζετε βιβλία pop-ψυχολογίας.
Βλέπω πως το να ψυχολογίζουμε τα πάντα έκανε τον κόσμο καλύτερο.
Πιστεύεις πως θα χαϊδεύεις τα αφτάκια του παιδιού σου και μετά θα το αφήσεις στον κόσμο... πάει το καημένο με το που θα βγεί από τη "γυάλα".
Ολα καλά και όλα ωραία αυτά που λέτε, η πραγματικότητα όμως είναι άλλη, ορίστε, τα ψυχιατρεία είναι γεμάτα και άλλοι τόσοι και περισσότεροι είναι έξω.
Αλλά είμαστε οφ τοπικ.

ΥΓ. Εύχομαι ολόψυχα να μην χτυπήσεις ποτέ το παιδί σου και επίσης ποτέ να μη σου έρθει στο μυαλό η σκέψη πως το "παραχάιδεψες".


Αλήθεια, τιιιιι; Τόσο σημαντική προσωπικότητα είμαι και δεν το έχω καταλάβει ρε γμτ!
Και για να ειναι σκληρο που θα βγει στον κοσμο πρεπει να το χτυπαω?Ισα ισα που με το ξυλο θα βγει στην κοινωνια ενα κομπλεξικο,προβληματικο παιδι,χωρις αυτοπεποιθηση για τον εαυτο του και με πολλες φοβιες.Εγω ειληκρινα δεν θα σηκωσω χερι ποτε,εχω αλλους καλυτερους τροπους να "εκπαιδευσω" ενα παιδι,να μαθει για ποιο λογο δεν πρεπει να κανει καποια πραγματα.Απο κει και περα,εχει την ελευθερια της επιλογης παντα.Ναι στη συμβουλη,οχι να του καθοριζεις και τις επιλογες ομως!
Το επιχειρημα με τα ψυχειατρεια ειναι εντελως ατοπο γιατι μπορω καλλιστα να σου πω κι εγω κοιτα ποση εγκληματικοτητα εχει ο κοσμος??Αυτοι οι ανθρωποι φαγανε ξυλο.Γιναν καλυτεροι?Γιατι ο κοσμος παει κατα διαολου?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Θελω να πω οτι υπαρχει ενα ποσοστο μαθητων, στρατιωτων, υπαλληλων, σκυλων, που στρωνουν μονο με πιεση.
H πίεση μπορεί να έχει πολλές μορφές. Από πολύ ήπιες (π.χ. φωνή) μέχρι ακραίες.

Και επειδή πραγματικά δεν το περίμενα από εσένα το πρώτο σου σχόλιο, να σε ρωτήσω ευθέως: Στην κορούλα σου θα χρησιμοποιούσες τη βίτσα για να της διδάξεις το λάθος;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κορίτσια γνωρίζετε τι σημαινουν οι δύο λέξεις...Μέτρον άριστον?
όπως και ότι τόση ωρα επιχειρηματολογειτε ύπερ και κατά ακραίων καταστάσεων?
Η Berna δεν μίλησε για σαπίσμα στο ξύλο...αν αυτό "θέλετε" να διαβάζετε εσεις..ώστε να συνεχίσετε να αμπελοφιλοσοφειτε...τότε καλώς.
Αλλά και από την άλλη...τό να μεγαλώνεις ένα παιδί η ένα σκύλο μέσα στο "παραχαϊδεμα"...τότε θα καταλήξεις με ένα υπερβολικά κακομαθημένο πλάσμα..και στη δε περίπτωση του παιδιού, όταν θα βγει στον αληθινό κόσμο...το "ξύλο" που θα φάει θα είναι πιό επώδυνο...από τις 2,3 ξυλιές της μαμάς..!!
 


emily

Member
29 Ιανουαρίου 2010
24
0
Δηλαδή παραχάιδεμα ή 2,3 ξυλιές.. μέση λύση δεν υπάρχει!! Μέτρον Άριστον είναι οι 2,3 ξυλιές;

Ωραία τώρα που μάθαμε από εσάς τους ειδικούς, τι θα πει βία, τι είναι παν μέτρον άριστον, ότι υπάρχουν παιδιά που μπορείς να τα κάνεις μαύρα στο ξύλο και να μη καταλαβαίνουν τίποτα, ότι ο πνίχτης και το ηλεκτρικό κολλάρο είναι για τα σκυλάκια ο μόνος τρόπος εκπαίδευσης αλλιώς τα παραχαιδεύουμε κ.ο.κ, μπορώ να αποχωρήσω από αυτό το φόρουμ, πλήρως ενημερωμένη από τις γνώμες όλων εσάς των ειδικών και να κρατήσω τις αερολογίες μου για μένα.

Μια συμβουλή μόνο, επειδή το φόρουμ είναι δημόσιο και το διαβάζουν μικρά παιδιά και άνθρωποι με λιγότερη μόρφωση, ίσως καλύτερα θα ήταν εσείς οι ειδικοί να προσέχετε λίγο παραπάνω για το τι λέτε και πως! Άλλωστε υποτίθεται ότι είναι ένα φιλοζωικό φόρουμ!
:)
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
καλο το μετρον αριστον αλλα και η βια φερνει βια. Οτι και να ακουσω δε θα μεταπειστω για τη χρηση του κολλαρου, εγω καταλαβα οτι χρησιμοποιειται σε ακραιες καταστασεις αρα και ειναι ακραιο μεσο εκπαιδευσης, εξακολουθω να θελω να πιστευω οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι αντιμετωπισης, απο κει και περα ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του. Δεν αμφιβαλλω οτι εχει χρησιμοποιηθει απο ανθρωπους που υπεραγαπουν τα ζωα τους και οτι τα φανερα αποτελεσματα ειναι θετικα αλλα υπαρχει και η ψυχολογια του ζωου. Τελος παντων στο τελος καθενας παιρνει τις αποφασεις του.
 




kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Άρα,εγω το χρησιμοποιήσα σε ακραίες καταστάσεις? Η εξάσκησα βία στον Keagan?
:)
Δε γνωριζω προσωπικα που το χρησιμοποιησες.Αλλα ναι,ειναι βια τωρα απο κει και περα αν δεν υπαρχουν αλλες λυσεις ο καθενας κανει οπως τον φωτισει ο θεος...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οπως λέει η Κατερίνα... δεν έλεγα για σάπισμα στο ξύλο. Επίσης, ήθελα (και μάλλον δεν το κατάφερα) να υποδείξω πως αυτά που λέει η emily, η kounelaki και ίσως να σκέφτονται και άλλα άτομα του φόρουμ μα δεν λένε την άποψή τους, δεν είναι τίποτ' άλλο από τη μόδα της εποχής μας. Πριν κάμποσα χρόνια όταν ίσχυε το "όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος" και εάν υπήρχε αυτό το φόρουμ, θα έκραζαν τα περισσότερα μέλη όχι την berna, αλλά την emily εαν είχε το θάρρος να πει τη γνώμη της. Οπως όμως το non verba verbera έτσι και το σημερινό χάιδεμα των αφτιών είναι ακραία φαινόμενα και είναι τρόπος σκέψης που τα επιβάλει η κοινωνία και όχι αποτέλεμα επιστημονικών ερευνών. Οτι το "ξύλο βγήκε από την κόλαση" είναι μία "αξία" της εποχής μας - αυτό δε σημαίνει πως έχουμε απτά αποτελέσματα πως τα παιδιά μας ή, για να μπούμε στο θέμα μας, τα σκυλιά μας, θα γίνουν καλύτεροι άνθρωποι/σκύλοι.

Αυτή η αξία προέρχετε από την σημασία και της μάχης περί "δικαιωμάτων" (ανθρώπων, ζώων) που εύστοχα πλασάρουν μέσω των media οι "δυνατοί" - αυτό όμως, αν κοιτάξετε καλύτερα, είναι μια απάτη, γιατί αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο δείχνουν πως δικαιώματα δεν υπάρχουν άλλα από τα δικαιώματα των... δυνατών (διάβαζε: αυτών που έχουν το χρήμα).

Και για να κλείνω με το τι πραγματικά λέει η επιστήμη μου, που τη σπουδάζω με αγάπη και θέλω να την υπηρετήσω με αγάπη (κι ας ήρθαν άσχετοι να με κράξουν) είναι πως οι καλύτεροι γονείς είναι - Authoritative parents who are both demanding and responsive.

Parenting styles

Ευχαριστώ πολύ.