Ημίαιμο westie στην αυλή;


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
να σας πω κι εγω το προβλημμα μου. Εχουμε την Keira ημιαιαμο westie με cannis. Την εχω παρει πολυ πολυ μικρη (23 ημερων. Σημερα ειναι 5 εβδομαδων) Δεν εκλαψε καθολου, τις εχω και ενα λουτρινο αρνακι στο κρεβατακι της, και οταν κοιμαται ακουμπαει στο αρνακι.) Ειναι πολυ καλη, χαρουμενη και γκρινιαζει λιγο οταν νυσταζει. Για την ωρα την εχω στην κουζινα. Οπου παω την παιρνω μαζι μου σε τσαντα μεταφορας. Δεν την αφηνω κατω και οταν θελει να κανει την αναγκη της στρωνω εφημεριδες.. Εχουμε αυλη και την κατεβαζω εκει να τα κανει και της αρεσει. Εγω θελω να την εχω συνεχεια στο σπιτι και να την βγαζουμε 3 φορες για περπατημα. Το προβλημμα μου ειναι οτι ο αντρας μου δε θελει να ειναι στο σπιτι οταν μεγαλωσει και θελει να την εχουμε κατω απλα το βραδυ να κοιμαται στην εισοδο μεσα.. Επειδη μαλλον θα γινει μικρουλα, και η γλυκουλα μου θα εχει συνηθισει να ειναι μαζί μας, θα στεναχωρηθει πιστευω.. Αν τελικα δε τον πεισω να μενει στο σπιτι, ποια ηλικια ειναι καταλληλη για να κατεβει.. Υστερα φοβαμαι μη της πεταξουν και καμια φολα. Την λατρευουμε. Εχω και 2 παιδια, 12 και 10 χρονων. Βεβαια μου ειπε και το αλλο ο αντρας μου, οτι θα εξαρτηθει και απο το μεγεθος της. (την πηραμε τοσο μικρη επειδη η μαμα της γεννησε 7 κουταβακια και η κυρια που τα ειχε τα εδινε).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Sevita για μικροσωμο σκυλάκι westy ημίαιμο να μένει μόνιμα στον κηπο δεν το βρίσκω πολύ καλή ιδέα.
Εσύ είσαι η νοικοκυρά του σπιτιού, ένα τόσο μικρό σκυλάκι δεν νομίζω να είναι δύσκολο να το επιβάλεις ότι θα μένει μέσα..
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
την θελω μεσα στο σπιτι. Την ψυχουλα μου την λατρευω. Να δω πως θα τον πεισω.. Αφου παρακαλλαω να γινει πολυ μικρη ωστε απο μονος του να την θελει μεσα.. Εχει και μια μουριτσα, για ζουληγμα.
 
Last edited by a moderator:


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Διαπραγμάτευση θέλει το ζήτημα sevita. Πες του ότι θα αναλάβετε την φροντίδα κ το καθάρισμα εσύ κ τα παιδιά, και διαπραγματεύσου τον χώρο του σκύλου ( πχ να μην μπαίνει το σκυλί στην κρεβατοκάμαρα εφόσον έχει θέμα κ να κοιμάται στο δωμάτιο των παιδιών ή στο χωλ ή να μην του επιτρέπεται να ανεβαίνει σε κρεβάτια κ καναπέδες )
Είστε 3 και είναι ένας, η νίκη είναι σίγουρη :D ( ειδικά αν παίζει κόρη στην μέση κ αρχίσει τα μπαμπακούλη μου)
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
στα κρεβατια και στους καναπεδες δε θα της επιτρεπουμε να ανεβαινει... θα δουμε, ακομη ειναι νωρις επειδη ειναι πολυ μικρουλα. ας ελπισουμε να πειστει.....
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Με τον καιρο θα θελει ουτε ο ιδιος να την βγαλετε εξω...είναι πολλοι που απο εκει που ουτε το φανταζονταν τον σκυλο μες το σπιτι μετα τους εγινε εξαρτηση.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με τον καιρο θα θελει ουτε ο ιδιος να την βγαλετε εξω...είναι πολλοι που απο εκει που ουτε το φανταζονταν τον σκυλο μες το σπιτι μετα τους εγινε εξαρτηση.
Εγώ καθημερινά το βλέπω αυτό... εκει που δεν την ηθελαν στο σπιτι, τώρα δεν αντέχουν χωρις να την πάρουν αγκαλια.... (μετά η γκρινια αλλάζει σε 'ωχου δεν εκανα καμια δουλειά με δαύτη...')
Υπομονή θελει για να το παρει απόφαση ο άντρας σου και να μην του πεις καθόλου να βοηθήσει στις ανάγκες του σκυλιού (τουλάχιστον όχι ώσπου να υποχωρήσει)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν δεν έχουν μεγαλώσει με σκύλο ή αν ήθελαν και δεν μπορούσαν να έχουν, δε νομίζω ότι τρελαίνονται όσο εμείς... :rolleyes:

Συνήθως αυτοί είναι που τρελλαίνονται περισσότερο στη πορεία. Ο πατέρας μου μεγάλωσε με μια μητέρα φρικτά υποχόνδρια με τη καθαριότητα....και ποτέ δεν είχε κατοικίδιο. Όταν παντρεύτηκε τη μητέρα μου η οποία είναι τρελλή με τα ζώα....στην αρχή φώναζε, γκρίνιαζε κλπ. Μέχρι που τον έπιασε μια μέρα να έχει βάλει επάνω στο καναπέ το κανίς που είχαμε τότε και να του λέει ότι όταν μεγαλώσει θα τον στείλει πανεπιστήμιο....το αγόρι του....ο γιός του .ο παιδαράς και ότι μπορέιτε να φανταστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τώρα πρώτα ρωτάει για τα αγόρια μου και μετά τι κάνω εγώ!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
sevita προσωπικά θεωρώ επιεικώς απαράδεκτη έστω και την σκέψη, αυτό το σκυλάκι να περνάει την ημέρα του σε μια αυλή, μόνο και απροστάτευτο από τα πάντα.

Αν ήσουν δικιά μου γειτόνισσα, θα είχαμε καθημερινούς καυγάδες, μέχρι τελικής πτώσης.

Ωφειλες να το έχεις συζητήσει με τον άντρα σου και να έχετε συμφωνήσει εκ των προτέρων.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε αυτό εχεις ενα δικιο mareco αλλά το θέμα ειναι από δώ και πέρα τι κάνει....

Πάντως προσωπικά είμαι αισιοδοξη ότι στο τελος ο άντρας σου θα τρελαθεί περισσότερο με το μικρό πάρα εσύ και τα παιδιά σου.
Ασε που όταν σας δει όλους να ασχολείστε με το κουτάβι και να μην εχει και αυτός κανεναν να μιλήσει τον ελευθερο χρόνο του, θα λυγίσει γρηγορότερα!;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
Ωραίες οι ρομαντικές σκέψεις. Μόνο που δεν είναι ο κανόνας.
Και όταν πρόκειται για την ευζωία μιας ψυχής, πρέπει να είναι όλα προσεκτικά μελετημένα και όχι ευσεβείς πόθοι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Επειδή όμως τίποτα δεν μπαίνει σε καλούπια και κανόνες, τι κάνει πλέον?
Όχι τίποτα άλλο αλλά από όσο βλέπω δεν ειναι η πρώτη περιπτωση "μονόπλευρης υιοθεσίας".
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν δεν μπορείς να του προσφέρεις τη ζωή που του αξίζει, βρες του ένα καλό σπίτι τώρα που είναι νωρίς.

Άσε, που αν έχει πάρει το γάβγισμα των westie θα ξεσηκώσει όλη τη γειτονιά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
Εμάς η "δουλειά" μας, θα έπρεπε να είναι, πως να βοηθήσουμε να περνάει ο σκύλος και κατά συνέπεια ο άνθρωπός του, ζωή χαρισάμενη. Οσο γίνεται. Και όσο περνάει από το χέρι μας.

Οχι πως να "επεμβαίνουμε" σε οικογενειακές υποθέσεις.

Δεν μας πέφτει λόγος. Και δεν μας κάνει τίποτα ειδικούς πάνω σ'αυτό, για να το συζητάμε σελίδες επί σελίδων. Ισως ακόμη και προκαλώντας περισσότερα προβλήματα, απ'όσα νομίζουμε ότι λύνουμε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.663
19.901
Αν δεν μπορείς να του προσφέρεις τη ζωή που του αξίζει, βρες του ένα καλό σπίτι τώρα που είναι νωρίς.
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Μέχρι που τον έπιασε μια μέρα να έχει βάλει επάνω στο καναπέ το κανίς που είχαμε τότε και να του λέει ότι όταν μεγαλώσει θα τον στείλει πανεπιστήμιο....το αγόρι του....ο γιός του .ο παιδαράς και ότι μπορέιτε να φανταστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.

αχαχαχααααααααααααααα!!

Πέρα από την πλάκα όμως συμφωνώ απόλυτα με το μαρέκο και την Αλέξια, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, και μικρό σκυλάκι και να ζει στην αυλή και ευχολόγια. Πρακτικό είναι το θέμα και ή το λύνεις δημοκρατικά πριν πάρεις τον σκύλο ή με συνοπτικές διαδικασίες αφού τον πάρεις.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Να το συζητήσετε, Σεβίτα. Δεν είναι χαλάκι. Κι αν θέλει συναγερμό, ας βάλει. Δε θα θέλουν και τα παιδιά να μείνει η μικρή στην είσοδο.
Κι αν είναι ανένδοτος, δώσε το σκυλάκι όσο είναι νωρίς.

Συνήθως αυτοί είναι που τρελλαίνονται περισσότερο στη πορεία. Ο πατέρας μου μεγάλωσε με μια μητέρα φρικτά υποχόνδρια με τη καθαριότητα....και ποτέ δεν είχε κατοικίδιο. Όταν παντρεύτηκε τη μητέρα μου η οποία είναι τρελλή με τα ζώα....στην αρχή φώναζε, γκρίνιαζε κλπ. Μέχρι που τον έπιασε μια μέρα να έχει βάλει επάνω στο καναπέ το κανίς που είχαμε τότε και να του λέει ότι όταν μεγαλώσει θα τον στείλει πανεπιστήμιο....το αγόρι του....ο γιός του .ο παιδαράς και ότι μπορέιτε να φανταστείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τώρα πρώτα ρωτάει για τα αγόρια μου και μετά τι κάνω εγώ!!
Κι ο δικός μου δεν είχε επαφή με κατοικίδια. Όταν πήραμε τον Φρέντυ μας μάς έκανε μάθημα για ευθύνες, σταθερότητα, πρόγραμμα κλπ. Στο πρώτο του κλάμα τον είχε αγκαλιά και τον τάιζε με τα δάχτυλα. Γύριζε από τη δουλειά και πρώτα ρωτούσε αν πήγα βόλτα τον σκύλο και μετά πώς πήγα στο σχολείο.:D Μην κρίνουμε από τους μπαμπάδες μας όμως. Είναι 40 χρόνια με τις μαμάδες μας και έχουν άλλου επιπέδου σχέση. Τις έχουν ψηλά κι εκείνες το ίδιο. Μακάρι να φτάσουμε κι εμείς να τους μοιάσουμε.
 




sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
Για συναγερμο δε τη θελει ουτε σκεφτεται ετσι και τον βλέπω οτι την αγαπαει παρα πολυ (τετοια γλυκουλα που ειναι), αλλα δεν ειχανε ποτε σκυλακι στο σπιτι τους, παντα εξω στην αυλη εμεναν τα σκυλακια. Μπορει να τη συνηθισει και να την θελει ο ιδιος μεσα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa