Η Μίσσα μας


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...ζευγάρωσε τον σκύλο του ενώ έψαξε πολύ καιρό να βρει ένα κατάλληλο αρσενικό sharpei.
Και με ποιά κριτήρια, ζευγάρωσε την σκύλα του; Για να μείνουμε στην δική του μόνο μεριά. Ποιός επιβεβαιώνει ότι τα δύο σκυλιά που ζευγάρωσαν, ήταν άξια αναπαραγωγής; Οτι έπρεπε να ζευγαρώσουν, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο, και να δώσουν κουτάβια; Ο λόγος, του γνωστού;

... Από τα λόγια του το σκυλάκι είναι καθαρόαιμο δεν νομίζω να μου λέει ψέμματα.
Τα καθαρόαιμα έχουν pedigree. Δεν στηρίζονται στον λόγο του οποιουδήποτε :)
 


Missa

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
14
29
Και με ποιά κριτήρια, ζευγάρωσε την σκύλα του; Για να μείνουμε στην δική του μόνο μεριά. Ποιός επιβεβαιώνει ότι τα δύο σκυλιά που ζευγάρωσαν, ήταν άξια αναπαραγωγής; Οτι έπρεπε να ζευγαρώσουν, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο, και να δώσουν κουτάβια; Ο λόγος, του γνωστού;


Τα καθαρόαιμα έχουν pedigree. Δεν στηρίζονται στον λόγο του οποιουδήποτε :)
Εγώ πάλι λέω να γυρίσω στο θέμα που εθιξα, γιατι δεν μπορώ εγώ να απαντήσω για το δικό του θέμα εάν ήτανε αξία η οχι για ζευγάρωμα. Εγώ ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι καθόλου επιπόλαιος και έχει ψάξει πολύ για τον πατερα. Όπως και τα σκυλάκια τα έδωσε εκεί που πίστευε ότι θα κάνουνε το καλύτερο για να μεγαλώσουνε καλά και να είναι καλά γενικά.Τώρα τα υπόλοιπα περί pedigree δεν γνωρίζω να σας πω..Έχω και την γνώμη του κτηνιάτρου που ξέρει και τα δύο σκυλιά και όλα τα μικρα ότι είναι καθαροαιμα... τα υπόλοιπα δεν έχουνε ίση αξία να σας πω την αλήθεια για όλους τους ανθρώπους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για σένα, θα έπρεπε να έχουν την μεγαλύτερη αξία.
Εσύ αυτή την στιγμή, δηλώνεις αδιαφορία, για την προέλευση του σκύλου σου.
Είναι πολύ μεγάλο λάθος δικό σου.
Αν εσύ, δεν θέλεις να ενημερωθείς και να ξέρεις τι είναι σωστό και τι λάθος, είναι δικό σου πρόβλημα.

Δικό μου αν θέλεις "πρόβλημα", είναι ότι υπάρχει ακόμη ένας ανεύθυνος, που γεμίζει τον τόπο, κουτάβια, ενώ δεν είναι δουλειά του. Δυστυχώς βέβαια, δεν είναι ο μόνος :mad:
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Έχω και την γνώμη του κτηνιάτρου που ξέρει και τα δύο σκυλιά και όλα τα μικρα ότι είναι καθαροαιμα...
Πάνω σε αυτό μόνο θα ήθελα να πω, μιας και η Κτηνιατρική είναι το αντικείμενο των σπουδών μου, και επειδή το βλέπω και το ακούω συχνά. Ένας κτηνίατρος δεν είναι σε θέση να πιστοποιήσει την καθαροαιμία ενός ζώου και ούτε είναι η δουλειά του να το κάνει. Η δουλειά του είναι να φροντίσει για την υγεία του και ο μόνος λόγος που του είναι χρήσιμο να αναγνωρίζει τις πιο διαδεδομένες τουλάχιστον φυλες, είναι για να ξέρει τι πρέπει να προσέξει για παράδειγμα σε περιπτώσεις προδιάθεσης μιας φυλής σε συγκεκριμένες ασθένειες ή ευαισθησίες σε φαρμακευτικές ουσίες. To μόνο μάθημα σε όλη τη διάρκεια της σχολής που ήταν ειδικά για τους σκύλους διήρκησε ένα εξάμηνο και ήταν λίγο απ'όλα. Λίγο διατροφή, λίγο φυλές σκύλων κλπ. Καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατον ένας κτηνίατρος να γνωρίζει τέλεια τη μορφολογία τόσων φυλών που υπάρχουν. Σαφώς μπορεί να σου πει τη γνώμη του ως προς σε ποιά φυλή μπορεί να ανήκει ο σκύλος σου αλλά από κει και πέρα δεν μπορεί να ξέρει με σιγουριά αν είναι καθαρόαιμος ή οχι (εκτός αν κάνει εξέταση DNA).
 


Missa

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
14
29
Για σένα, θα έπρεπε να έχουν την μεγαλύτερη αξία.
Εσύ αυτή την στιγμή, δηλώνεις αδιαφορία, για την προέλευση του σκύλου σου.
Είναι πολύ μεγάλο λάθος δικό σου.
Αν εσύ, δεν θέλεις να ενημερωθείς και να ξέρεις τι είναι σωστό και τι λάθος, είναι δικό σου πρόβλημα.

Δικό μου αν θέλεις "πρόβλημα", είναι ότι υπάρχει ακόμη ένας ανεύθυνος, που γεμίζει τον τόπο, κουτάβια, ενώ δεν είναι δουλειά του. Δυστυχώς βέβαια, δεν είναι ο μόνος :mad:
Δεν έχω σκοπό να ζευγαρωσω τον σκύλο μου έχω να σου πω οπότε ναι αδιαφορο.. από την στιγμή που θεωρώ εγώ ότι είναι εμπιστος και αφετέρου εφόσον ζευγάρωσε αυτός εγώ τι να κάνω? Θα μ πέις μην το παίρνεις οκ δεκτών αλλά είναι καλύτερα να μην το πάρεις ή να το αφήσεις να το πάρει κάποιος άλλος ή να το κράτηση ο ίδιος το ίδιο δεν είναι ??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
... είναι καλύτερα να μην το πάρεις ή να το αφήσεις να το πάρει κάποιος άλλος ή να το κράτηση ο ίδιος το ίδιο δεν είναι ??
Να ζει κανείς, ή να μην ζει;

Αιώνια αναπάντητα ερωτήματα :)

Και...όχι...δεν είναι το ίδιο, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου. Εχει μεγάλη διαφορά, να μην είσαι "συνένοχος στο έγκλημα". Αλλά αυτό, έγκειται στην φιλοζωική συνείδηση του καθενός :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Orilis




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σε ευχαριστούμε πολύ @mareco που ήσουν ευγενική....με την ευγένεια πέτυχες το σκοπό σου.......:p:D:LOL::ROFLMAO:
Νομίζεις γιατί μένεις μόνο στα γραπτά αλλά δεν βλέπεις τα φατσάκια που τα συνοδεύουν!!! :eek::D:p
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
να χαιρεσαι την μικρη σου! ειναι πολυ ομορφη και γλυκια! ♥
Τωρα οσον αφορα τον κυριο τρελαμενο που ζευγαρωσε ελπιζω να
ξερει τις κληρονομικες ασθενειες ( που δεν ειναι και λιγες) που εχουν
τα shar pei και να ενημερωσε και ολους αυτους που πηραν τα κουταβια του. . .
τα δερματικα πιστεψε με ειναι το λιγοτερο. . .
Σκυλια ρουτινας, τους αρεσει το καθημερινο προγραμμα, στρεσσαρονται γενικα
ευκολα οποτε οσες περισσοτερες εμπειριες συγκεντρωσει τοσο το καλυτερο!
Καλη κοινωνικοποιηση στην μικρη με αλλα σκυλια, την μυρωδια της θα την
συνηθισεις ετσι μυριζουν τα ζαρωμενα. εχουν λιπαρο δερμα και γι αυτο και
δεν χρειαζεται να την κανεις καθε 20 μερες μπανιο.
Καλη τροφη ειναι η sams field αρνι απο ξηρα!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
1.Εγώ ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι καθόλου επιπόλαιος και έχει ψάξει πολύ για τον αρσενικο.

2.Τώρα τα υπόλοιπα περί pedigree δεν γνωρίζω να σας πω..

3.Έχω και την γνώμη του κτηνιάτρου που ξέρει και τα δύο σκυλιά και όλα τα μικρα ότι είναι καθαροαιμα...

4.τα υπόλοιπα δεν έχουνε ίση αξία να σας πω την αλήθεια για όλους τους ανθρώπους.
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τον σκυλακο σου!!! Αφου μπηκες λοιπον στο φορουμ κ αρα ενδιαφερεσαι θα ηθελα να σου πω και εγω την γνωμη μου.. να πω οτι δεν θα γραψω τιποτα το ειρωνικο ουτε και χρειαζεται φυσικα να απαντησεις σε κατι αλλα συνεχισε να διαβαζεις, ειδικα τα θεματα που τρεχουν γιατι εχουν αμεση σχεση με την σωστη πηγη αποκτησης σκυλου.:)

1. Σιγουρα δεν λεμε οτι θα σε κοροιδεψει ο ανθρωπος.. αλλα ο επαγγελματιας θα ψαξει περα απ ολα τα αλλα( χαρακτηρα μορφολογια κτλ,) το ιατρικο ιστορικο των γονιων και των προγονων..(αλλωστε ο" επαγγελματιας" στο οτιδηποτε για καποιο λογο λεγεται επαγγελματιας) ο ιδιωτης δεν θα το καταφερει καλα αυτο στις περισσοτερες περιπτωσεις, που σημαινει οτι ότι ιατρικο θεμα βγει στο καθε κουταβι ιδιωτη στην πορεια ειναι πολυ πιθανο να ειναι δικη του ευθυνη αλλα φυσικα δεν θα την αναλαβει..
2. Τα περι pedigree και το που βοηθουν ειναι το πρωτο που κανει μπαμ σε ερευνα στο ιντερνετ:)
3. Καλυφθηκα απ την παραπανω απαντηση του Kahlan. Εχω δουλεψει σε κτην κλινικη και πιστεψε με οι κτηνιατροι με τετοια ΟΥΤΕ ΚΑΝ.
4. δεν εχουν ιση αξια για ολους τους ανθρωπους αλλα εχουν ιση αξια για ολα τα κουταβακια και για την φυλη που αγαπησες:):)
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Kαλώς ήρθες!

Τα shar pei έχουν μια χαρακτηριστική μυρωδιά,κυρίως όταν κουλουριάζονται και κοιμούνται.
Θα μάθεις να ζεις με αυτή.Δε νομίζω να είναι μυρωδιά από δερματικά.

Μια καλή τροφή να ταίσεις,ποιοτική και θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα.
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δώσεις ένα σημαντικό ποσό στην τροφή.
Ξέχνα τα 15-20 κιλά των 20euro.
Αν μπορείς να κάνεις barf να διαβάσεις και να ενημερωθείς για να είναι σωστά και πλήρη σε βιταμίνες τα γεύματα.Θα ήταν το καλύτερο.

Διατροφή υψηλή σε Ω3 και Ω6 έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε shar pei,τόσο για τις αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες αλλά βοηθάει και στη μείωση του άγχους τους.

Γενικά μιλώντας αν η διατροφή είναι ισορροπημένη,τα σκυλιά δεν χρειάζονται συμπληρώματα διατροφής.Λόγο κάποιων κληρονομικών διαταραχών είναι καλό να δώσεις στην κούκλα σου βιταμίνη C (200-250mg τη μέρα) και μαγνήσιο.Τα περισσότερα shar pei όπως και το 67% των ανθρώπων έχουν έλλειψη σε μαγνήσιο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and Missa