Η Σίβα μας cane corso


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Βασικα η βολτα πρεπει να ειναι χαρα και εκτονωση. Δοκιμασε λιγο το food drive της μικρης...λιχουδιες κι επιβραβευση... αν στην πορτα κοκαλωνει...λιχουδια στην μυτη και την παρασυρεις σιγα σιγα να περασετε την πορτα...οχι τραβολογηματα...απλα θα στρεσσαρεται. Για τα σκυλια(= κοινωνικοποιηση) λιγο να μυριζονται με τα αλλα...και μετα συνεχεια στην βολτα μεχρι να νιωσει οτι με τα αλλα σκυλακια...ειμαστε ολοι φιλοι. Με υπομονη και πολυ δουλεια ολα θα γινουν. Συγχαρητηρια για την υιοθεσια, καλη συμβιωση να χετε.
ΥΓ: Σχετικα με την εικονα της βιλας στην εκαλη με τα 2 ξεχασμενα σκυλια στην αυλη....ισως να πρεπει να γινει καταγγελια για παραμεληση κατοικιδιων αν ειναι παρκαρισμενα εκει τα σκυλια με ενα πιατο φαι και νερο.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Βασικα η βολτα πρεπει να ειναι χαρα και εκτονωση. Δοκιμασε λιγο το food drive της μικρης...λιχουδιες κι επιβραβευση... αν στην πορτα κοκαλωνει...λιχουδια στην μυτη και την παρασυρεις σιγα σιγα να περασετε την πορτα...οχι τραβολογηματα...απλα θα στρεσσαρεται. Για τα σκυλια(= κοινωνικοποιηση) λιγο να μυριζονται με τα αλλα...και μετα συνεχεια στην βολτα μεχρι να νιωσει οτι με τα αλλα σκυλακια...ειμαστε ολοι φιλοι. Με υπομονη και πολυ δουλεια ολα θα γινουν. Συγχαρητηρια για την υιοθεσια, καλη συμβιωση να χετε.
ΥΓ: Σχετικα με την εικονα της βιλας στην εκαλη με τα 2 ξεχασμενα σκυλια στην αυλη....ισως να πρεπει να γινει καταγγελια για παραμεληση κατοικιδιων αν ειναι παρκαρισμενα εκει τα σκυλια με ενα πιατο φαι και νερο.

(Συγγνωμη για το διπλο ποστ, παρακαλειται ο @admin να διαγραψει το διπλοποσταρισμενο μνμ)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ΥΓ: Σχετικα με την εικονα της βιλας στην εκαλη με τα 2 ξεχασμενα σκυλια στην αυλη....ισως να πρεπει να γινει καταγγελια για παραμεληση κατοικιδιων αν ειναι παρκαρισμενα εκει τα σκυλια με ενα πιατο φαι και νερο.

)
E ναι γιατι ως γνωστον αν επεμβει η φιλοζωικη κ τα πατικωσει σε κανα κλουβι (αν δεν ακολουθισει κανας χαρακτηρισμος τυπου επικινδυνα πχ) θα ειναι απειρως καλυτερα απο το να βρισκονται σε εναν κηπο με φαι κ νερο ε;;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
E ναι γιατι ως γνωστον αν επεμβει η φιλοζωικη κ τα πατικωσει σε κανα κλουβι (αν δεν ακολουθισει κανας χαρακτηρισμος τυπου επικινδυνα πχ) θα ειναι απειρως καλυτερα απο το να βρισκονται σε εναν κηπο με φαι κ νερο ε;;
Ας γινει μια συσταση, ας μην τα παρουν. Αν φτασουν να γινουν ξανα τα ιδια....καλυτερα να πανε σε αναδοχα σπιτια!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Να σου ζησει ο σκυλακος! Γενικα συμφωνω με east49, οτι οταν κατι το τρομαζει ή καπου κολλαει πρεπει να ξεκολλησει με την βοηθεια μας.οχι να παει με το ζορι στον αλλο σκυλο δλδ αλλα να το προσπερασετε μαζι σαν να μην εγινε τιποτα.. και να ταραχτει λιγο εκεινη την στιγμη ακομα κ αυτο καλο ειναι ενταση βγαζει, εσυ συνεχιζεις σαν να μην υπαρχει προβλημα στο περιβαλλον..κ οσο περπαταει ο σκυλος τοσο πιο φυσιολογικα γιαυτον αποθηκευει πληροφοριες κ ξεθαρευει με τον καιρο. Καλο επισης θα ηταν να μην τον εχεις μποστα σου στην βολτα.
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ας γινει μια συσταση, ας μην τα παρουν. Αν φτασουν να γινουν ξανα τα ιδια....καλυτερα να πανε σε αναδοχα σπιτια!
Τα οποια ως γνωστον ειναι πολυ ευκολο να βρεθουν για ενηλικα corso......
(6 μηνες προσπαθουσαν να βρουν σωστο σπιτι για εκτροφικο ενηλικο κ τελικα γυρισε συο εκτροφειο.....)
Τα ιδια τα σκεφτεσαι που ειναι παρεα το ενα του αλλου κ θα χωριστουν;;

Στην τελικη νομιζω οτι πρεπει να ασχοληθουμε με ζωα που εχουν πραγματικα προβληματα, κ οχι με αυτα που μενουν σε βιλα κ τα προσεχουν φιλιπινεζες......

Anyway off topic σταματαω εδω.
 


sesan

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2010
46
27
Τα οποια ως γνωστον ειναι πολυ ευκολο να βρεθουν για ενηλικα corso......
(6 μηνες προσπαθουσαν να βρουν σωστο σπιτι για εκτροφικο ενηλικο κ τελικα γυρισε συο εκτροφειο.....)
Τα ιδια τα σκεφτεσαι που ειναι παρεα το ενα του αλλου κ θα χωριστουν;;

Στην τελικη νομιζω οτι πρεπει να ασχοληθουμε με ζωα που εχουν πραγματικα προβληματα, κ οχι με αυτα που μενουν σε βιλα κ τα προσεχουν φιλιπινεζες......

Anyway off topic σταματαω εδω.
Προχωράμε όλο και καλύτερα αλλά εξακολουθεί και κολωνη όταν μυρίσει η ακουσει κάνα αδέσποτο .Το καλό είναι πως δεν μουλαρονι ποια οπως στην αρχή με ένα απλό τράβηγμα ακολουθεί.Επισκευφτηκαμε και ένα εκπαιδευτή και μας είπε πως πρέπει να της δώσουμε χρόνο γιατί νομίζει πως έχει κακοποιηθεί η έχει δαγκωθεί το σκυλί μας .
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Προχωράμε όλο και καλύτερα αλλά εξακολουθεί και κολωνη όταν μυρίσει η ακουσει κάνα αδέσποτο .Το καλό είναι πως δεν μουλαρονι ποια οπως στην αρχή με ένα απλό τράβηγμα ακολουθεί.Επισκευφτηκαμε και ένα εκπαιδευτή και μας είπε πως πρέπει να της δώσουμε χρόνο γιατί νομίζει πως έχει κακοποιηθεί η έχει δαγκωθεί το σκυλί μας .
στο σημειο ακριβως πριν το τραβηγμα θα λες τη λεξη "παμε" και μολις ξεκιναει και ακολουθει στο μισο βημα επιβραβευεις με τροφη και μπραβο...και καθαρισες
 


sesan

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2010
46
27
στο σημειο ακριβως πριν το τραβηγμα θα λες τη λεξη "παμε" και μολις ξεκιναει και ακολουθει στο μισο βημα επιβραβευεις με τροφη και μπραβο...και καθαρισες
Παιδιά sos νομίζω πως χάσαμε ότι είχαμε χτίσει τόσες μέρες στην απογευματινή βόλτα βρέθηκαμε σε μία γειτονιά με δύο σκυλιά να γαβγίζουν ταυτόχρονα και κάτι αδέσποτα να έρχονται προς τα εμάς με αποτέλεσμα να χοροπηδάει σαν κατσίκι και να θέλει να φύγει
Προχώρησα λίγο προς τα πίσω και προσπαθεισα να τη ηρεμήσω και προχώρησα προς το σπίτι δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά τι να έκανα
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Παιδιά sos νομίζω πως χάσαμε ότι είχαμε χτίσει τόσες μέρες στην απογευματινή βόλτα βρέθηκαμε σε μία γειτονιά με δύο σκυλιά να γαβγίζουν ταυτόχρονα και κάτι αδέσποτα να έρχονται προς τα εμάς με αποτέλεσμα να χοροπηδάει σαν κατσίκι και να θέλει να φύγει

Προχώρησα λίγο προς τα πίσω και προσπαθεισα να τη ηρεμήσω και προχώρησα προς το σπίτι δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά τι να έκανα
Χρειάζεται υπομονή .
1)Προσπάθησε να μην ξανά συμβεί αυτό. Να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις για αρχή.
2)Αν όμως ξανά συμβεί , πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Ασχολήσου με το πρόβλημα , με αυτό που το δημιουργεί . Το πρόβλημα δεν είναι το σκυλί σου. Μπες λίγο στο μυαλό του. Τι φταίει ;
Κινήσου προς τα πάνω τους και δίωξε τα με ένα ξύλο ή με πέτρες , όσο ήρεμα γίνεται. Θα δει την φυγή τους και σιγά σιγά, θα αισθανθεί ασφαλής περπατώντας δίπλα στον αρχηγό.
3)Βήματα πίσω μην ξανακάνεις ποτέ και μη χαϊδεύεις.
4)Δείξε της οτι είναι ασφαλής μαζί σου. Να έχεις απόλυτη ηρεμία ότι και να συμβεί, σε όλα τα θέματα.

Τώρα, με δεσποζόμενα σκυλιά μπορείς να τα αποφύγεις. Αν δεν είσαι 101% σίγουρος ότι είναι δεκτικά και όχι μόνο , αλλά να έχουν και άψογη συμπεριφορά προς άλλα σκυλιά μην την φέρνεις σε επαφή, άλλαξε διακριτικά δρόμο.
Όλα αυτά για αρχή, ίσως να χρειαστεί αρκετό καιρό , χωρίς να μπορεί να σου πει κανένας πόσο .
Εσύ θα δεις και αναλόγως θα την φέρνεις σιγά σιγά σε επαφή με άλλα σκυλιά που θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα συμβεί το παραμικρό.

Αυτά θα έκανα εγώ , χωρίς να είμαι εκπαιδευτής .
Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Στον δικό μου σκύλο αυτό δεν δούλεψε. Αλλά ο σκύλος μου είχε επιθετικότητα και βλέποντας και εμένα να τα διώχνω τρελαινόταν ακόμα περισσότερο και το άλλαξα τελείως , έκανα αυτό που σου είπε @east49 , είδα ότι δεν αλλάζει και πολύ το ξεροκέφαλό του και μετά τον δούλεψα και με σκυλιά εκπαιδευτή. Βελτιώθηκε , όμως δεν άλλαξε και πολύ αλλά δεν υπάρχει θέμα.....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis and Elrandir


sesan

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2010
46
27
Χρειάζεται υπομονή .
1)Προσπάθησε να μην ξανά συμβεί αυτό. Να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις για αρχή.
2)Αν όμως ξανά συμβεί , πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Ασχολήσου με το πρόβλημα , με αυτό που το δημιουργεί . Το πρόβλημα δεν είναι το σκυλί σου. Μπες λίγο στο μυαλό του. Τι φταίει ;
Κινήσου προς τα πάνω τους και δίωξε τα με ένα ξύλο ή με πέτρες , όσο ήρεμα γίνεται. Θα δει την φυγή τους και σιγά σιγά, θα αισθανθεί ασφαλής περπατώντας δίπλα στον αρχηγό.
3)Βήματα πίσω μην ξανακάνεις ποτέ και μη χαϊδεύεις.
4)Δείξε της οτι είναι ασφαλής μαζί σου. Να έχεις απόλυτη ηρεμία ότι και να συμβεί, σε όλα τα θέματα.

Τώρα, με δεσποζόμενα σκυλιά μπορείς να τα αποφύγεις. Αν δεν είσαι 101% σίγουρος ότι είναι δεκτικά και όχι μόνο , αλλά να έχουν και άψογη συμπεριφορά προς άλλα σκυλιά μην την φέρνεις σε επαφή, άλλαξε διακριτικά δρόμο.
Όλα αυτά για αρχή, ίσως να χρειαστεί αρκετό καιρό , χωρίς να μπορεί να σου πει κανένας πόσο .
Εσύ θα δεις και αναλόγως θα την φέρνεις σιγά σιγά σε επαφή με άλλα σκυλιά που θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα συμβεί το παραμικρό.

Αυτά θα έκανα εγώ , χωρίς να είμαι εκπαιδευτής .
Καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Στον δικό μου σκύλο αυτό δεν δούλεψε. Αλλά ο σκύλος μου είχε επιθετικότητα και βλέποντας και εμένα να τα διώχνω τρελαινόταν ακόμα περισσότερο και το άλλαξα τελείως , έκανα αυτό που σου είπε @east49 , είδα ότι δεν αλλάζει και πολύ το ξεροκέφαλό του και μετά τον δούλεψα και με σκυλιά εκπαιδευτή. Βελτιώθηκε , όμως δεν άλλαξε και πολύ αλλά δεν υπάρχει θέμα.....
Σωστά όλα αυτά που λες αλλά το θέμα μας άρχισε όταν γαβγιζαν τα άλλα μέσα από τις αυλές και μετά μας πήραν χαμπάρι τα αδέσποτα σαν κατσίκι άρχισε να κανει με αυτά που ήταν μέσα στην αυλή . Εκεί νομίζω πως το έχασα έκανα εμπρός όπως έχει πει και ο east και πέσαμε πάνω στα αδέσποτα
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Σωστά όλα αυτά που λες αλλά το θέμα μας άρχισε όταν γαβγιζαν τα άλλα μέσα από τις αυλές και μετά μας πήραν χαμπάρι τα αδέσποτα σαν κατσίκι άρχισε να κανει με αυτά που ήταν μέσα στην αυλή . Εκεί νομίζω πως το έχασα έκανα εμπρός όπως έχει πει και ο east και πέσαμε πάνω στα αδέσποτα
Ναι αυτό είπα, δεν είναι έτοιμη η σκύλα σου να περνάει έξω από αυλές με σκυλιά .
Οποιοδήποτε σκυλί θα γάβγιζε στην αυλόπορτά του.
Απέφυγε τα αυτά όσο μπορείς , τουλάχιστον για αρχή . Δεν μπορεί η σκυλίτσα σου να μη φοβάται από την μια μέρα στην άλλη.
Βρες άλλο δρόμο για βόλτα και σιγά σιγά να την φέρεις σε επαφή με σκυλιά που είσαι σίγουρος ότι δεν θα συμβεί το παραμικρό , εκτός αυλής σε ουδέτερο μέρος , ούτε στο σπίτι του αλλά ούτε και στο σπίτι σας.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Επίσης , θα πρέπει να βρεις απόλυτα κοινωνικοποιημένο - ισορροπημένο σκύλο , ίσως και υποτακτικό , για να το φέρεις σε επαφή με την σκύλα σου, γιατί οποιαδήποτε απότομη κίνηση - συμπεριφορά της σκύλας σου λόγω φοβίας μπορεί να εξιτάρει ακόμα και σχετικά ήρεμα σκυλιά .
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να την φερει σε επαφη με σκυλια. Με ελαχιστους λαθος χειρισμους θα καταληξει ευκολα με εναν (φοβικα) επιθετικο σκυλο απεναντι σε αλλα ζωα, που θα δουλευει με την λογικη "ας το φαω πριν με φαει".
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο πρεπει να την φερει σε επαφη με σκυλια. Με ελαχιστους λαθος χειρισμους θα καταληξει ευκολα με εναν (φοβικα) επιθετικο σκυλο απεναντι σε αλλα ζωα, που θα δουλευει με την λογικη "ας το φαω πριν με φαει".
Μα είναι ήδη φοβικό το σκυλί και αν δεν κάνει κάτι τώρα που είναι μικρή και δεν έχει παγιωμένες συμπεριφορές οι πιθανότητες να γίνει αυτό που είπες "ας το φάω πριν με φάει " είναι συντριπτικές .
Εδώ μπήκε και ρώτησε : Τι να κάνω ;
Άρα , μιλάμε για "πρόβλημα" συμβίωσης, διαφορετικά δεν θα ρωτούσε .
Παρ'όλα αυτά, δεν αντιλέγω ότι μπορεί να γίνει το λάθος .

Και εγώ εκτός από (άπειρο) ελάχιστες περιπτώσεις δεν τον φέρνω σε επαφή με αλλά σκυλιά .
Δεν με πειράζει καθόλου .
Δεν πρέπει να ξεχνάμε και τι θέλει από τον σκύλο του ο κάθε ιδιοκτήτης .

@sesan θα σου πρότεινα αν θέλεις να φέρεις σε επαφή την σκύλα σου σιγά σιγά καλά θα ήταν να ξεκινήσεις με σκυλί μικρότερο απο την ηλικία της δικιά σου . Αργότερα ίδια ηλικία με την δικιά σου και μετά μεγαλύτερο της δικιά σου.

@east49.
Πιστεύεις ότι αν δεν κάνει τώρα προσπάθεια να λύσει το θέμα και απλά ξεπερνάει τα υπόλοιπα σκυλιά αδιαφορώντας (που μπορεί να δουλέψει ) όπως του πρότεινες , μεγαλώνοντας αυτή η σκύλα δεν θα έχει επιθετικές τάσεις λόγω φοβίας ?
Εγώ είμαι βέβαιος ότι το θέμα του θα εμφανιστεί ξανά στο μέλλον και θα είναι πιο δύσκολο να λυθεί .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν επιδιωκει η επιθυμει ο σκυλος του να βρισκεται, παιζει, μυριζεται, καβαλιεται με αλλα σκυλια ναι θα εχει προβληματα.

Εαν επιδιωκει ο σκυλος του να αγνωει-αδιαφορει κ δεν τον φερνει σε στενες επαφες τριτου τυπου, οχι δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Τα corso συνηθως δεν γουσταρουν αλλα ξενα σκυλια. Ειδικα μετα την ενηλικιωση. Οποτε το βρισκω φυσιολογικο ο σκυλος να μην θελει μυρισματα, καβαληματα, η συγχρωτισμους απο αγνωστα σκυλια. Αυτο που δεν βρισκω φυσιολογικο ειναι ο σκυλος να θελει να φαει οτι τετραποδο κινειται η να δημιουργει προβλημα στον ιδιοκτητη κατα την βολτα στην θεα αλλου σκυλου.

Στην πρωτη περιπτωση επιδιωξης η επιθυμιας αν ο σκυλος εχει ενα Χ ταμπεραμεντο κ ενα Χ aggressivess στα ξενα ζωα θα εχει θεματα οτι κι αν κανει.
 


sesan

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2010
46
27
Εαν επιδιωκει η επιθυμει ο σκυλος του να βρισκεται, παιζει, μυριζεται, καβαλιεται με αλλα σκυλια ναι θα εχει προβληματα.

Εαν επιδιωκει ο σκυλος του να αγνωει-αδιαφορει κ δεν τον φερνει σε στενες επαφες τριτου τυπου, οχι δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Τα corso συνηθως δεν γουσταρουν αλλα ξενα σκυλια. Ειδικα μετα την ενηλικιωση. Οποτε το βρισκω φυσιολογικο ο σκυλος να μην θελει μυρισματα, καβαληματα, η συγχρωτισμους απο αγνωστα σκυλια. Αυτο που δεν βρισκω φυσιολογικο ειναι ο σκυλος να θελει να φαει οτι τετραποδο κινειται η να δημιουργει προβλημα στον ιδιοκτητη κατα την βολτα στην θεα αλλου σκυλου.

Στην πρωτη περιπτωση επιδιωξης η επιθυμιας αν ο σκυλος εχει ενα Χ ταμπεραμεντο κ ενα Χ aggressivess στα ξενα ζωα θα εχει θεματα οτι κι αν κανει.
Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ νόμιζω πως θα την παίρνω να πηγαίνω θάλλασα η σε κάνα παγκάκι στο λιμάνι για να συνηθίζει και το πολύ κόσμο και αν τύχει κανενα άλλο σκυλί ; Τι λέτε γιατί οι γειτονιές εδώ έχουν όλοι από ένα σκύλο και αδέσποτα . Sorry ρε παίδες σας έχω ζαλίσει αλλά έχετε corso και η δύο και ξέρετε γενικά πως συμπεριφέρεται
Ευχαριστώ
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εαν επιδιωκει η επιθυμει ο σκυλος του να βρισκεται, παιζει, μυριζεται, καβαλιεται με αλλα σκυλια ναι θα εχει προβληματα.

Εαν επιδιωκει ο σκυλος του να αγνωει-αδιαφορει κ δεν τον φερνει σε στενες επαφες τριτου τυπου, οχι δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Τα corso συνηθως δεν γουσταρουν αλλα ξενα σκυλια. Ειδικα μετα την ενηλικιωση. Οποτε το βρισκω φυσιολογικο ο σκυλος να μην θελει μυρισματα, καβαληματα, η συγχρωτισμους απο αγνωστα σκυλια. Αυτο που δεν βρισκω φυσιολογικο ειναι ο σκυλος να θελει να φαει οτι τετραποδο κινειται η να δημιουργει προβλημα στον ιδιοκτητη κατα την βολτα στην θεα αλλου σκυλου.

Στην πρωτη περιπτωση επιδιωξης η επιθυμιας αν ο σκυλος εχει ενα Χ ταμπεραμεντο κ ενα Χ aggressivess στα ξενα ζωα θα εχει θεματα οτι κι αν κανει.
Δεν διαφωνώ με το ποστ σου , κατανοητό , αλλά....
Μιλάς τελείως υποθετικά , μιλάς για corso με Χ χαρακτήρα και απότι καταλαβαίνω , για ώριμα σκυλιά.

Εδώ μιλάμε για ένα ''κουτάβι'' που προφανώς δεν έχει κοινωνικοποιηθεί (τρομάζει και με θορύβους!!) , πιθανών να έχει και αρνητικά βιώματα με άλλα σκυλιά , δεν μπορούμε να πούμε ότι έχει κακοποιηθεί αλλά δεν μπορούμε και να το αποκλείσουμε , δεν ξέρουμε τι χαρακτήρα θα είχε αν μεγάλωνε υπο φυσιολογικές συνθήκες , ή και αν μεγάλωνε υπο φυσιολογικές συνθήκες αν θα ήταν corso σε χαρακτήρα , επίσης , δεν ξέρουμε αν εκ γενετής στην τοκετοομάδα ήταν υποτακτικό κουτάβι και σε συνδυασμό με τα βιώματα του, έφτασε σε αυτό το σημείο ..... και πολλά άλλα που μπορούμε να υποθέσουμε.

Στην ουσία δεν ξέρουμε τίποτα, βλέπουμε μόνο ότι έχει τεράστιες φοβίες (πηδάει σαν κατσίκι, ούτε τα γατιά έτσι) και δεν θα προσπαθήσει να βρει λύση ;
Αν μιλούσαμε για σκύλο που μεγάλωσε υπο φυσιολογικές συνθήκες και δεν θέλει να έρθει σε επαφή, φυσικά και να μη ερθει σε επαφή με άλλα σκυλιά*.
Αν μεγάλωνε υπο φυσιολογικές συνθήκες και εξακολουθούσε να έχει φοβίες , αυτο το σκυλί χρειάζεται ειδικό χειρισμό και πάλι θα έπρεπε να προσπαθήσει να βρει λύση. Δεν το αφήνεις να ζει με τις φοβίες του για όλη του την ζωή.

Μη ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα ''κουτάβι'' , γιατί είναι μικρή ακόμα , άρα χρειάζεται ακόμα κοινωνικοποίηση.
Στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης είναι και η επαφή με σκυλιά, και στην πορεία βλέπεις και κάνεις.

Ξεπερνώντας απλά τα σκυλιά στην βόλτα , μπορεί όντως να δουλέψει αλλά πολύ πιθανών, δεν θα το έχεις λύσει το θεμα , απλά θα το κουκουλώσεις και κάποια στιγμή στο (σύντομο) μέλλον θα το βρεις μπροστά σου .
Βέβαια , αν κάνεις αυτα που ''πρέπει'' και ο σκύλος εξακολουθεί να μη θέλει , δεν τον φέρνεις σε επαφή , αλλά αν δεν τα κάνεις, πως θα ξέρεις τον σκύλο σου;

*Τον σκύλο μου δεν τον φέρνω σε επαφή με άλλα σκυλιά γιατί δεν θέλει, μου το έχει δείξει επανειλημμένα παρόλο που εως την ηλικία των 8-9 μηνών ήταν σχετικά καλός με όλα τα σκυλιά. Το σχετικά , γιατί ήταν υπερβολικά ατσούμπαλος. Δεν είχε δαγκώσει ποτέ έως τότε και ας τον δάγκωσαν δυο ενήλικα σκυλιά σε αυτό το διάστημα , όταν τον δάγκωσε ένα Χάσκυ, αυτός συνέχισε να παίζει , δεν κατάλαβε καν τι έγινε , παρόλο που τον γρύλισε έντονα και τον κατέβασε το μάγουλο . Σου έδειχνε εξαρχής όμως ότι δεν κάνει πίσω και δεν φοβάται . Όσο μεγάλωνε, άρχισε σταδιακά να αδιαφορεί και αργότερα αν έβρισκε αρσενικά , είχε κυριαρχικές τάσεις και κινήσεις (π.χ. έβαζε το κεφάλι του πάνω από τον άλλον σκύλο , δεν τον άφηνε να κινηθεί ελεύθερα , τον έκλεινε τον δρόμο, έκανε καμία κεφαλιά , γρύλιζε κ.α. διάφορα ) και σταμάτησα να τον φέρνω σε επαφή.

Αν και δεν ήθελε , έκανα προσπάθεια να δω αν μπορεί να δεχτεί άλλα σκυλιά , με τους τρόπους που έχω αναφέρει και εδώ αλλά και σε άλλα ποστ πιο αναλυτικά .
Έως τα 2-3 μέτρα αδιαφορεί , πιο κοντά υπάρχει πρόβλημα.

Δεν θέλει . Ήταν επιλογή μου να σταματήσω γιατί δεν ήθελα να του σπάσω τον χαρακτήρα. Μπορώ να τον σβερκώσω-τσαλακώσω-διορθώσω, (όπως θες πες το) τον χαρακτήρα αλλά δεν θέλω , θα με ρωτήσεις :
-Γιατί ;
-Θεωρώ ότι επεμβαίνω στον χαρακτήρα του για τα δικά μου θέλω. Αυτός είναι και δεν με πειράζει , δεν υπάρχει θέμα . Είναι επιλογή μου .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: cygor


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλαρακι, δεν ειναι δυνατον να τρεμεις οταν κυκλοφορεις στον κοσμο μην εμφανιστει κανενας σκυλος. Η λυση δεν ειναι να κρυβεσαι στις ερημιες ειδικα τωρα που το σκυλι ειναι ακομα κουταβι κ δεν εχει παγιωμενες συμπεριφορες.
Το πρωτο ειναι να φροντισεις να σε εμπιστευεται κ να μην αφησεις σκυλι να ερθει κατα πανω του.
Το δευτερο στο ειπα ποιο πριν. Οταν ενα σκυλι φοβαται το να καθισεις ακινητος ειναι λαθος. Ο σκυλος ακινητος μαζευει ενταση. Θα ξαναπω λοιπον οτι ακομα κ αν γυρω σου υπαρχουν σκυλια εσυ οφειλεις να συνεχισεις να περπατας φυσιολογικα με το σκυλο διπλα σου.
Παγκακια κλπ για μενα ειναι χαμενος χρονος.
Περπατημα θελει.

@arrigo_corso
Η ερωτηση σου ηταν αν στο μελλον θα εχει προβλημα. Σε αυτο απαντησα.
Δεν απαιτω απο το σκυλο μου να δεχτει πανω του αλλο σκυλο κ αυτο
Έως τα 2-3 μέτρα αδιαφορεί , πιο κοντά υπάρχει πρόβλημα.
το θεωρω φυσιολογικο.

Εχεις κοινωνικοποιησει το σκυλο σου με προβατα; με αλογα; με αγελαδες; μπορεις η δεν μπορεις να περασεις κοντα απο αυτα στην βολτα σας;
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εχεις κοινωνικοποιησει το σκυλο σου με προβατα; με αλογα; με αγελαδες; μπορεις η δεν μπορεις να περασεις κοντα απο αυτα στην βολτα σας;
Δεν έχει κοινωνικοποιηθεί με τέτοια ζώα . Δεν μπορώ να σου απαντήσω απόλυτα.
Στην βόλτα όμως μπορώ να περάσω αρκετά κοντά από αυτά, ~3 μέτρα έχω περάσει από αγελάδες και άλογα , από πρόβατα όχι , γίνεται πόλεμος με τα σκυλιά τους , το αποφεύγω γιατί παθαίνω σαν τον ποδηλάτη στην Κοζάνη .

Πάντως, στο βουνό που τον αφήνω ελεύθερο και έχει τύχει 3-4 φορές να συναντήσουμε άλογα με καβαλάρηδες , τα παίρνει στoκυνήγι και που και που γαβγίζει από δίπλα τους . Δεν ξέρω όμως τι κυνηγάει πραγματικά , τα άλογα , τους ανθρώπους ή ξυπνάει το ένστικτο του κυνηγού λόγω της κίνησης ;
Λόγω του γαβγίσματος όμως , δεν αποκλείω να το βλέπει και σαν παιχνίδι, αφήνω κάποιες μικρές πιθανότητες.
 
Last edited: